BIGBANG’s Daesung to Become an MC for MTV Japan Program

BIGBANG’den Daesung MTV Japon Programı İçin Sunucu Olacak

Daesung ilk Japonca Sunucu konserini, MTV Japonya’da yayınlayacak!

‘D-LITE & VJ Boo D’splay‘ adındaki programı Japon saat dilimine göre 13 Nisan 6:30 da yayınlanacak. VJ BOO her zaman Daesung ile samimi olmuştur ve toplam 5 bölüm olan program her hafta cumartesi günleri yayınlanacak. Programda, ikili parkları gezip kendi elleriyle yemek yapmayı bile deneyecekler. Aynı zamanda programda Japonya’daki Daesung solo konserleri de gösterilecek.

Daesung, “Japonya’daki ilk programım olduğu için çok endişeliydim, ama hayranlara gerçek beni göstermek için sıkı çalışacağım. Umarım hayranlar yayını izlerken eğlenirler ve ilk Japonca solo albümümü beğenirler.”

LikeAStar

Daesung will have his first Japanese MC gig on MTV Japan!

His new program is called ‘D-LITE & VJ Boo D’splay‘, and will begin airing on April 13 at 6:30 JST. VJ BOO has always been friends with Daesung, and the program will air every other week on Saturday, with 5 episodes in all. On the program, the pair will visit parks and even try their hand at cooking. The program will also show Daesung’s solo concerts in Japan.

Daesung said, “I was really nervous because it was my first time having a program in Japan, but I will work hard to show my real self to the fans. I hope fans have fun watching the broadcast and enjoy my first Japanese solo album.”

26.03.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.