Baseball standings turn upside down as first half closes

South Korea (대한민국)

İlk Yarı Kapanırken Beyzbol Sıralamaları Alt Üst Oldu

Geçen sezonun playoff takımlarından birisi, bu sezonun ilk yarısını birinci olarak kapattı. Geçtiğimiz sezon, 500 puan almak için yarışan ezeli rakibi ve son dört karşılaşmadan üçünü kazanan takım, üçüncü sırada yer aldı.

2011 Kore Beyzbol Organizasyonunun birinci yarısında böyle alışılmışın dışında bir durum yaşandı. 133 normal sezon maçları boyunca, her sezon dört playoff maçı için sekiz kulüp yarıştı ve 2010 yılında playoff maçlarına katılmayan iki kulüp şimdiye dek, sadece bu yıl ilk dört arasında yer aldı.

‘hilal’

A non-playoff team from last season ended the first half this season in first place. A perennial contender that has played in the last four postseasons is trying to get to .500. And the team that won three of the last four titles is stuck in third place.

Such has been the topsy-turvy nature of the first half in the 2011 Korea Baseball Organization (KBO) season. Eight clubs vie for four playoff spots each season over 133 regular season matches, and so far this year, two clubs that didn’t make the playoffs in 2010 are among the top four.

22.07.2011-Yonhap

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.