B.A.P are Honored With the Golden Disk Award in Taiwan

B.A.P Tayvan Altın Disk Ödülü ile Onur Duyuyor

Her şey artık B.A.P ve BABY’ler (hayranlarına verilen isim) için iyiye gidiyor. Grup geçtiğimiz günlerde 500. gününü kutlamıştı ve şimdi ise Tayvan Altın Disk Ödülü’nü kazandı.

B.A.P ayın 8’inde Tayvan’a geldi ve Tayvan Uluslararası Kongre Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyip performans sergiledi. B.A.P “One Shot” albümü ile Tayvan albüm satışlarında 5.000’i aşarak bu sayıyı geçen sanatçılara Tayvan, Sony Records tarafından verilen Altın Disk Ödülü ile onurlandırıldı.

Büyük ödülü aldıktan sonra, B.A.P ayın 9’unda Taipei City’de olan ‘B.A.P LIVE ON EARTH’ konserleri sırasında 3.000 hayranı ile 500. gününü kutladı.

Asya_Prenses

Things are only looking up for B.A.P and their BABYs! The group recently celebrated their 500 day anniversary and they were also honored with the Golden Disk Award in Taiwan!

B.A.P landed in Taiwan on the 8th and held a press conference, interview session, and performance at the Taiwan International Convention Center. B.A.P were also honored with the Golden Disk award which is given to artists who surpass 5,000 copies in album sales in Taiwan for their album, ‘One Shot’, by Sony Records Taiwan.After picking up the grand award, B.A.P celebrated their 500 day anniversary with 3,000 fans during their ‘B.A.P LIVE ON EARTH’ concert at Taipei City on the 9th.

10.06.2013 – Allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.