Air Travel to Jeju Tight This Spring

Jeju’ya Uçak Seyahatleri Bu Bahar Arttı

Bu bahar Jeju adasına uçak bileti bulmak öğrencilerin akını dolayısıyla hiç kolay olmayacağa benziyor. Her gün beş binden fazla öğrencinin eğitim gezisi için adaya gitmesinden ötürü, henüz hafta içi olmasına rağmen Jeju Havaalanı oldukça kalabalık.

Sadece bu hafta içinde Jeju Adası 24 bin öğrenciyi ağırlayacak. Diğer turistlerin sayısı da 10% kadar çoğaldı. Turistler tarafından talebin artmasına rağmen Jeju Adasına uçan iç hat uçuş sıklığı geçen yılla kıyaslandığında sadece 2.8% arttı.

Eğitim gezilerinin mayıs ayının sonuna kadar süreceğini ve nisan ayında Genel Seçim için Jeju’ya gelip giden turistlerin sayısının artacağını hesaba koyacak olursak, Jeju’ya uçak bileti bulmak daha da zor olacak.

omarova

Booking a flight to Jeju Island this spring wont’ be easy largely due to an influx of students. Jeju Airport is crowded with tourists even during weekdays as more than five-thousand students arrive on the island every day for field trips.

Twenty-four-thousand students will visit Jeju this week alone. The number of other tourists has also jumped over ten percent. Despite the growing demand among tourists, the frequency of domestic flights to and from Jeju has increased a mere two-point-eight percent compared to last year.

Securing a ticket won’t get easier any time soon either as field trip season runs through the end of May and more people will visit Jeju following the general elections in April.

(28.03.2012 – KBS World)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.