Actor Park Ki Woong to Make His Debut as a Singer with a Special Album Dedicated to Fans

Aktör Park Ki Woong Hayranlarına Adadığı Özel Bir Albümle Şarkıcı Olarak Çıkış Yapacak

Aktör Park Ki Woong bir albüm çıkararak müzik sahnesine adım atacak!

Park Ki Woong, kendisi tarafından yazılan ve Younha’nın düet yaptığı “You Are My Baby” şarkısı dahil olmak üzere 3 parçadan oluşan bir albüm yayınlayacak. Kusursuz vokalleriyle Bal Duo (Jung Yeob ve Eco Bridge) da albümde yer alıyor.

Ajansı WAVEON Entertainment, “Park Ki Woong, Kore ve Japonya’da yayınlanan ‘TAKE 2’ dizisindeki karakteri için bir şarkıcı olarak tutkulu bir performans sergiledi ve herkesin sevgisini kazandı. Dizide sadece bir rol olmasına rağmen, Park Ki Woong’un şarkı söyleyişini seven sayısız hayran için bir fan-servis olarak bu hediyeyi hazırladık. Eksikleri olsa da, bu albümün en yüksek kalitede olması için çok çalıştık, bu yüzden hoşnut karşılamanızı istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Park Ki Woong, 20-21 Temmuz’da Osaka ve Tokyo’da düzenleyeceği hayran toplantıları sırasında canlı bir sahne performansı gerçekleştirecek. Park Ki Woong’un ilk albümünü ayın 24’ünde piyasaya sürelecek!

Min-Hee Chang^^

Actor Park Ki Woong is crossing over to the music scene with an album release!

Park Ki Woong will release an album which consists of 3 tracks including “You Are My Baby” featuring Younha and lyrics written by Park Ki Woong himself. Honey Duo (Jung Yeob and Eco Bridge) also add their smooth vocals in the album.

His agency WAVEON Entertainment stated, “Park Ki Woong received a lot of love for his passionate performance as a singer for his character Won Kang Hee in the drama, ‘TAKE 2’, which aired in Korea and Japan. Although it was only a character in the drama, we prepared this gift as a fan-service present to the many fans who liked Park Ki Woong’s singing. Although he is lacking, we worked hard for it to be of the highest quality so we ask that you look upon it favorably.”

Park Ki Woong will also perform a live stage during his fan meeting in Osaka and Tokyo on July 20-21. Park Ki Woong’s debut album will be released on the 24th!

18.07.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.