Actor Kim Hye Sung plans to enter the army this year

~| Magazine News

South Korea (대한민국)

Aktör Kim Hye Sung, bu yıl askere gitmeyi planladığını açıkladı.

Aktör, ”Asıl tarih kararlaştırılmadı; fakat ne olursa olsun, bu yıl gideceğim.Baharda bir karara varacağımı düşünüyorum, duruma göre, ya hemen giderim ya da bir projede görev alırım.” dedi.

Yeonpyeong Adası’nda yaşanan askeri olaylar ile ilgili herhangi bir korku yaşayıp yaşamadığı soruldu ve kendisi şöyle cevapladı, “Ailem çok endişeleniyor; fakat ben endişeli değilim. Askerlik her yetişkin Koreli erkeğin görevidir ve ben de bu görevi kesinlikle yerine getireceğim.”

Genç yaşta askerliğe gitmek istemesini ise şöyle açıkladı, “Çevremdekiler, genç yaşta askere gidersem en iyisi olacağını söylediler. Bazıları ise geç gitmemi istiyorlar; fakat ben, şu an askerliğim için en uygun zaman olduğunu düşünüyorum.”

butterfly7

Actor Kim Hye Sung (23), revealed his plans of entering the military this year through an interview with Star News.

The “Glove” actor explained, ”The actual date hasn’t been confirmed yet, but I’m planning to go this year no matter what. I think I’ll get my draft notice around springtime, and depending on the situation, I’ll either go right away or try to fit in another project.”

When asked about any fears on entering the military after the Yeonpyeong Island skirmish, he replied, “My parents are worried, but I’m not too concerned. It’s the duty of any Korean man, so it’s definite that I go too.”

Regarding his young age, he stated, “Those around me always told me that it’s best if I go early. Others would like for me to go later, but I think this is the perfect time to go.”

allkpop – 03.01.2011

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.