A Pink’s Yookyung Announces Departure from Group + A Pink to Add a New Member

A Pink Üyesi Yookyung Gruptan Ayrılacağını Açıkladı + A Pink Gruba Yeni Bir Üye Ekleyecek

A Pink üyesi Yookyung gruptan ayrılacak.

A Cube Entertainment bir basın açıklaması aracılığıyla, “İlk olarak size böyle bir haber vermek zorunda olduğumuz için bütün hayranlardan özür diliyoruz. 19 Nisan 2011 tarihinde çıkış yapan ve 2 yıl boyunca hayranlarıyla acı tatlı anlar paylaşarak gönülleri kazanan Yookyung artık A Pink üyesi olarak aramızda olmayacak,” dedi.

Ajans, “Yookyung her zaman elinden gelenin en iyisini yaptı ve çalışkan bir üyeydi. Ünlü olarak devam etme ve çalışmalarına odaklanmanın yanı sıra diğer altı üyenin geleceği hakkında yapılan uzun süreli görüşmelerin ardından, Yookyung ve ajansı bu zor karara ulaştı,” diyerek açıklamasına devam etti ve “Yookyung bu yıl üniversiteye gireceği için, artık A Pink’ten Yookyung değil yaşıtları gibi bir öğrenci olacak. Lütfen ona ve onun geleceğine destek olun,” diye ekledi.

2011 yılında “Pembenin Yedi Baharı“ sloganıyla çıkış yapan A Pink şu anda dönüş yapmaya hazırlanıyor olmasına rağmen, Yookyung’un ayrılmasının grubun planlarını nasıl etkileyeceği bilinmiyor.

A Pink, Yookyung’un gruptan ayrılmasının ardından gruba yeni bir üye ekleyecek.

Yookyung’un açıklamasının ardından, grubun yeni üye ekleyip eklemeyeceği hakkında sorular oluşmuştu. Grubun ajansı A Cube Entertainment, iki seçeneği de göz önünde bulunduruyor. Ajans, “Altı kişi olarak tanıtım yapmayacaklar, yeni bir üye eklemeyi düşünüyoruz,” dedi. “Yeni bir üye arıyoruz, fakat henüz hiçbir şeye karar verilmedi.”

A Pink üyeleri şu anda dönüş tanıtımlarına hazırlanıyor ve yeni üye grubun yeni albümüyle birlikte tanıtılacak gibi görünüyor. Ajans, “Yeni üye yeni albümle birlikte ortaya çıkacak,” diyerek bunu onayladı.

primadonna

It’s been revealed that A Pink‘s Yookyung will be leaving the group.

A Cube Entertainment announced through a press release, “We first want to apologize to all the fans for having to deliver news of this nature. Yookyung, who debuted on April 19th of 2011 and received a lot of love while shedding tears and smiling with many fans over the past 2 years, will no longer be with us as an A Pink member.”

“Yookyung has always tried her best since her debut and has been a hard working member. After debating for a long time between continuing as a celebrity and focusing on her studies, as well as the other six members’ futures, Yookyung and her agency have made this very hard decision,” the agency continued, and added, “As Yookyung will be entering university this year, she will no longer be A Pink’s Yookyung, but a student like others her age. Please support her and her future.”

A Pink, which debuted in 2011 with “Seven Springs of A Pink“, are currently preparing for a comeback, although it is unknown how Yookyung’s departure will affect their plans.

A Pink will be adding a new member after Yookyung makes her departure from the group.

Following her announcement, questions arose about whether the group will add a new member or continue with only six members. The group’s agency, A Cube Entertainment, revealed that they were heavily considering the former. “They won’t be promoting as six, but we are planning on adding a new member,” they said. “We are looking for someone, but nothing has been decided yet.”

The A Pink members are currently planning their comeback promotions, and it seems that the new member will be introduced with their upcoming album. The agency confirmed, “The new member will probably be revealed with the new album.”

23.04.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.