36 Large Companies up for Financial Restructuring

South Korea (대한민국)

36 Büyük Şirketin Finansal Yapılandırılması

Finansal kurumlara 50 milyar wonun üzerinde borcu olan 36 büyük şirket, yeniden yapılandırılmak için listeye alındı.

Mali Denetim Servisi: ”Kredi kuruluşları 1.806 büyük şirket dışındaki 549 şirketi ayrıntılı inceleme için seçti ve 36 tanesinin C ve D alt düzeylerinde olduğunu belirledi. 36 şirketten 17’si inşaat firması.”

C seviyesindeki şirketlerin, finansal yapısını iyileştirmek ve yönetimi düzeltme yönünde çalışmak için kredi kuruluşlarıyla borç ödeme anlaşmaları yapmaları gerekiyor.

D düzeyindeki şirketler bu desteklerden faydalanamayacak. Şirketler, kendi varlıkları ile finansal yapılarını düzeltmek için özgürlüğe sahip, ama mahkemeye tasfiyesi için başvuru olasılığı daha yüksek olacak.

36 şirketin toplamda 4.8 trilyon won borcu var.

Finansal yetkili, sorunlu şirketler için yeniden yapılanma gerçekleşirse, kredi verenlerin ek olarak 1.1 trilyon daha ayırmak zorunda olacağını tahmin ediyor.

akgbe

Three dozen large companies in South Korea with debts over 50 billion won from financial institutions have been listed as subjects for restructuring.

The Financial Supervisory Service says creditors selected 549 companies out of one-thousand-806 large firms for detailed inspection and listed 36 as bottom levels C and D. It said 17 of the 36 companies are construction firms.

C level companies are required to make debt workout agreements with creditors to improve financial structure and work towards management normalization.

D level companies will not be eligible for support from creditors. The companies will have the freedom to normalize their financial structures with their own assets but are more likely to apply for court receivership.

The 36 companies have total borrowings of four-point-eight trillion won.

The financial watchdog estimates that creditors will have to set aside an additional one-point-one trillion won in loan loss reserves once the restructuring takes place for the troubled companies.

KBS World-07.07.12

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.