2PM is Legendary On First Day of Tokyo Dome Concert

2PM Tokyo Dome Konserinin İlk Gününden Efsane Yazdı

2PM ilk Japonca single’ı “Take Off” ile Mayıs 2011’de Japonya’da çıkış yaptı. Grup meşhur Tokyo Dome’da konser verebilmek için uzun bir yolculuk geçirdi ve güneşin doğduğu ülkede single’ının adına yakışır şekilde hızla yükselerek çıkışının ikinci yıl dönümünün hemen öncesinde Tokyo Dome’da sahne alabilme ayrıcalığına sahip oldu.

2PM 20 Nisan’da iki günlük “Legend of 2PM in Tokyo Dome” konserinin ilkini düzenledi. Performans listesi 38 şarkı içeriyordu ve istek performansları ile birlikte grup üyeleri toplam 40 şarkı seslendirerek efsanevi bir şov ortaya koydular.

Japon Hottest’lar özel bir armağan olarak, organize bir çalışmayla her bir üyeyi temsil edecek şekilde düşünülen gökkuşağı renklerindeki ışıklı çubukları ile Tokyo Dome’u kuşattılar ve 2PM’i Gökkuşağı Okyanusu ile karşıladılar.

Konserin ikinci günü ayın 21’inde gerçekleştirilecek ve iki gün boyunca konsere tahmini olarak toplamda 110.000 hayran katılmış olacak.

Min-Hee Chang^^

The boys of 2PM debuted in Japan back on May 2011 with their debut Japanese single, “Take Off“. For most groups, it’s a lengthy journey before they can perform at the famed Tokyo Dome, but like the namesake of their debut single, 2PM took off quickly in the land of the rising sun and they had the privilege of performing shortly before their 2nd year anniversary.

On April 20th, 2PM held the first of their two night “Legend of 2PM in Tokyo Dome” concert. The boys put on a legendary show for nearly four hours as they performed a set list that included 38 songs, if you include the encore they performed 40 songs in all.

As a special gift, the Japanese Hottest presented 2PM with the Rainbow Ocean, where in a coordinated effort they filled the Tokyo Dome with rainbow colors (for the individual members and the group) using their glowsticks.

The second day of the concert will be held on the 21st and an estimated 110,000 fans will attend both days of the concert.

20.04.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.