2PM Attend Event for Upcoming Special Commemorative Concert in Germany

2PM Almanya’da Gerçekleşen Özel Hatıra Konserine Katılıyor

İdol grubu 2PM, kıdemli şarkıcılar Lee Mi Ja ve Jo Young Nam ile özel bir hatıra konseri için Almanya, Frankfurt’ta 26 Ekim’de sahne alacak.

Konserin ilerisinde ayın 8’inde MBC özel bölümü ‘Lee Mi Ja’s Guten Tag, Lady Dong Baek’ için bir etkinlik yapılacak ki bu 130 yıllık Kore-Alman diplomatik bağlılığını ve 50 yıllık hipodrom çalışanları veya para kazanmak için ülkelerini terkeden insanları hatırlatacak.

2PM’den Taecyeon şunu söyledi: “Lee Mi Ja ve Jo Young Nam büyük *seonbae’ler. K-pop’ın idol temsilcileri olarak ikisiyle de performans sergileme şansı verildiği için şeref duyduk, minnettar olduk.

‘Lee Mi Ja’s Guten tag , Layd Dong Baek’, 1960’larda Almanya’ya gönderilmiş 20,000 genç maden işçisi ve hemşire için tasarı olarak düşünüldü. Halka 1964’te yayınlanan Lee Mi Ja’nın ‘Lady Dong Baek’i memleket özlemi ve nostaljik duygularını rahatlatıp uzaklaştırarak yurtdışındaki Korelilerden büyük sevgi almıştı. 2PM, K-pop yıldızlarını temsilen bu özel etkinlikte yer alacak.

Taecyeon şunu söyledi: “2PM’in hayran kitlesi genç yaşlardaki insanlardan ve 30’larındaki insanlardan oluşuyor… Bu etkinlik için gençliğimizi ve ihtirasımızı göstereceğiz. Kesinlikle K-pop’ın doğasını gösterebileceğimize inanıyorum.”

Konser için 2PM, Lee Mi Ja’nın çıkış şarkısı ‘Sweet Eighteen’i onunla birlikte seslendirecek.  Etkinlik Almanya, Franfurt’ta 26 Ekim’de gerçekleşecek ve Kasım’da MBC’de yayınlanacak.

 

pwanggatime

Ahead of the concert, an event was held on the 8th for the MBC special called ‘Lee Mi Ja’s Guten Tag, Lady Dong Baek,’ which will commemorate 130 years of Korean-German diplomatic ties and 50 years of padok workers, or people who left the country to earn money.

2PM’s Taecyeon said, “Lee Mi Ja and Jo Young Nam are big sunbaes. As idol representatives of K-pop, we are grateful and honored for this chance to perform with them both.”

‘Lee Mi Ja’s Guten Tag, Lady Dong Baek’ is a concert that is intended to meditate on the hard work of 20,000 young miners and nurses who were sent to Germany in the 1960s. Lee Mi Ja’s “Lady Dong Baek,” which was revealed to the public in 1964, received a lot of love from Koreans who were overseas as it comforted and soothed away their homesickness and nostalgia. 2PM will be taking part in this special event as the representative K-pop stars.

Taecyeon said, “2PM has a fan base encompassing people in their teens to people in their thirties . . . We will try to show our youth and ambitions for this event. I believe we will be able to show for certain the nature of k-pop.”

For the concert, 2PM will be performing Lee Mi Ja’s debut song “Sweet Eighteen” with her. The event will take place in Frankfurt, Germany on the 26th and will be broadcast through MBC some time in November.

09.10.2013 – allkpop

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.