′Memories of the Sword′ Casts Lee Byung Hun and Jeon Do Yeon as Leads

′Memories of the Sword′ Lee Byung Hun ve Jeon Do Yeon’u Başrol Olarak Kadrosuna Aldı

Memories of the Sword filminin kadrosunda Lee Byung Hun, Jeon Do Yeon ve Kim Go Eun’un olduğunu duyurması büyük bir film için çalışma yapıldığını gösteriyor.

8 Temmuz tarihinde filmle ilgili bir kaynak, “Lee Byung Hun, Jeon Do Yeon ve Kim Go Eun’un filmde rol alacağı kesinleşti. Bu, Cannes ödüllü dünya yıldızı ve en iyi çaylağın bir araya geldiği bir film olacak,” açıklamasını yaptı.

Memories of the Sword bir adamdan intikam almaya çalışan iki kadını anlatıyor. Goryeo’nun en iyi kılıç ustası olan Seol Lang (Jeon Do Yeon) intikam için kız kardeşi Seol Hee (Kim Go Eun)’yi gizli silah olarak yetiştirmek amacıyla kimliğini gizler. 18 yıl sonra, cariye çocuğu olmasına rağmen tahtı ele geçirmeye çalışan Deok Ki’ye (Lee Byung Hun) saldırırlar.

Lee Byung Hun “son kararını Memories of the Sword filmine olumlu bir pencereden bakarak verdiğini” söyledi ve Jeon Do Yeon “My Mother the Mermaid filmini çekerken yönetmen Park Heung Sik’e verdiği sözü tutmak için” kadroya katıldığını söyledi.

Lee Byung Hun’un Masquerade, G.I.Joe 2 ve Red 2 filmleri aracılığıyla dünya çapında tanınan bir yıldız olması, Jeon Do Yeon’un 60. Cannes Festivali’nde en iyi bayan oyuncu ödülünü alarak ünlü olması ve Kim Go Eun’unun da Daejong Film Ödülleri, Blue Dragon Film Ödülleri ve geçen yılki Kore Derneği Film Eleştirmenleri Ödülleri’nde çok sayıda ödül kazanması sebebiyle filmin benzersiz kadrosu şimdiden çok konuşuluyor.

primadonna

A giant of a movie is in the works, as Memories of the Sword announced it had cast Lee Byung Hun, Jeon Do Yeon and Kim Go Eun.

On July 8, a source for the film announced that “Lee Byung Hun, Jeon Do Yeon and Kim Go Eun have been confirmed [for the film]. It will be a collaboration of the global star, the Cannes award-winning actress and the best rookie out there.”

Memories of the Sword is about two women who train to have their revenge on a man. Seol Lang (Jeon Do Yeon) hides her identity as the best swordfighter in Goryeo to train her daughter Seol Hee (Kim Go Eun) as a secret weapon for her revenge. 18 years later, they come upon the man they′re aiming for, Deok Ki (Lee Byung Hun), who has been conspiring to overtake the throne despite his being a mere concubine′s son.

Lee Byung Hun said he “made the final decision while considering Memories of the Sword in a positive light,” and Jeon Do Yeon said she joined “to keep the promise with director Park Heung Sik made in the time of the film My Mother the Mermaid.”

The film now boasts a top cast, as Lee Byung Hun is known as a global star through Masquerade, G.I.Joe 2 and Red 2, Jeon Do Yeon is famous as the actress who won the Best Actress Award at the 60th Festival de Cannes and Kim Go Eun won numerous rookie awards at the Daejong Film Awards, Blue Dragon Film Awards and the Korean Association of Film Critics Awards last year.

08.07.2013 – enewsWorld

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.