Korea-Fans.com - KOREA & TURKEY FRIENDSHIP FORUM
Prof. Hee Soo Lee: Türkçe Global Dil Olma Yolunda İlerliyor - Yazdırılabilir Sürüm

+- Korea-Fans.com - KOREA & TURKEY FRIENDSHIP FORUM (http://www.korea-fans.com/forum)
+-- Forum: KOREA (한국) (http://www.korea-fans.com/forum/forum-korea-54620-44397.html)
+--- Forum: Korea's Relationship with Turkey (http://www.korea-fans.com/forum/forum-korea-s-relationship-with-turkey.html)
+---- Forum: Education Relations In The Field (http://www.korea-fans.com/forum/forum-education-relations-in-the-field.html)
+---- Konu: Prof. Hee Soo Lee: Türkçe Global Dil Olma Yolunda İlerliyor (/konu-prof-hee-soo-lee-turkce-global-dil-olma-yolunda-ilerliyor.html)

Sayfalar: 1 2


Prof. Hee Soo Lee: Türkçe Global Dil Olma Yolunda İlerliyor - jang-geum - 28-10-2008

[Resim: turkceglobaldilolmayolu.png]

Güney Koreli Türkolog Prof. Hee Soo Lee, Türkçenin Küresel Bir Dil Olma Yolunda İlerlediğini Söyledi.

Güney Koreli Türkolog Prof. Hee Soo Lee, Türkçenin küresel bir dil olma yolunda ilerlediğini söyledi. Bu sürece Türkiye'nin yurtdışında bulunan okullarının da ayrı bir katkı sağladığını dile getiren Soo Lee, Türkçenin yakın bir dönemde küresel bir dil haline geleceğini belirtti. Tarihi İpek Yolu güzergâhında yer alan ülkelerde "Kültür Turizminin Geliştirilmesi" konulu uluslararası foruma katılmak amacıyla Taşkent'e gelen Koreli Türkolog ve Hanyang Üniversitesi öğretim üyesi Soo Lee, CİHAN'a konuştu.

Türkçe Koreliler, Koreçe de Türkler İçin Kolay

Türkçeyi, 1983-1990 yılları arasında doktora yapmak amacıyla Türkiye'de bulunduğu sırada öğrendiğini söyleyen Lee, "Türkçe, Koreliler için kolay bir dil" dedi. Lee, Kore dilinin de aynı şekilde Türkler için kolay öğrenilebilen bir dil olduğu kaydetti. Türkiye'de kaldığı süre zarfında Türk tarih ve kültürü konusunda deneyim kazanan ve kapsamlı bilgi edinen Prof. See Lee, iki dilin aynı kökten geldiğini ve Türkçeyi öğrenmede zorlanmadığını belirtti.

Türkçe Küresel Bir Dil Olacak

Koreli Türkolog, Türkçenin geleceği konusunda ise ümitli konuştu. Hali hazırda dünya genelinde çoğunluğu İpek Yolu güzergahında olmak üzere 300 milyon dolayında insanın Türkçe konuştuğuna dikkat çeken Prof. Lee, "Türkçenin giderek dünya çapında bil dil haline geleceğine inanıyorum." dedi. İpek yolunda Türkçe ve Türk kültüründen yoksun olacak "kültür turizminin" manasız kalacağını da ifade eden Lee, "Bu açıdan Türkçe, 10-15 sene zarfında daha yoğun, global bir dil haline gelecek inşallah." şeklinde konuştu.
Güney Kore'de Türk halkına karşı bir sempati olduğunu ve bunun etkisi ile Türkçe öğrenmek isteyenlerin sayısında artış olduğunu da hatırlatan Lee, "Ülkemizde Türkçe öğrenmek isteyenler çoğalıyor. Türkçe konuşan epey de Koreli var." ifadelerini kullandı.

Türk Okulları Türkçenin Dünya Dili Olmasına Katkı Sağlıyor

Lee, yurtdışında değişik ülkelerde faaliyet gösteren Türk okullarını ise Türkçenin dünya dili olma yolunda önemli katkısı olduğuna vurgu yaptı. "Yurtdışında çok sayıda Türk okulları bulunuyor Bunlar Türk dilini yayılmasında ve gelişmesinde büyük bir önem taşıyor. Güney Kore'de de uluslar arası bir dil merkezi ve okul bulunuyor." diyen Lee, özelikle bu eğitim kurumlarının iki ülke arasında kültür köprüsü görevi gördüğü de sözlerine ekledi.

26.10.2008


RE: Prof. Hee Soo Lee :Türkçe Global Dil Olma Yolunda Ilerliyor - Jung-hoon - 28-10-2008

Smile Çok güzel bir haber, tesekkürler emegine saglik.
Çok mutlu oluyorum bu haberleri duyunca, bende o okullarda ögretmen olmak istiyorum. Smile Smile


Cvp: Prof. Hee Soo Lee :Türkçe Global Dil Olma Yolunda Ilerliyor - TıLsımLı~ߣߣk - 28-10-2008

Mükemmel bir haber. Smile


Cvp: Prof. Hee Soo Lee :Türkçe Global Dil Olma Yolunda Ilerliyor - eli - 28-10-2008

Çok güzel bir haber, çok tesekkürler.


Cvp: Prof. Hee Soo Lee :Türkçe Global Dil Olma Yolunda Ilerliyor - GizEmMmM - 28-10-2008

Çok güzel bir haber, paylasim için tesekkürler.


Cvp: Prof. Hee Soo Lee :Türkçe Global Dil Olma Yolunda Ilerliyor - chaekyung - 01-11-2008

Emegine saglik, çok tesekkürler. Happy0064


Cvp: Prof. Hee Soo Lee :Türkçe Global Dil Olma Yolunda Ilerliyor - aslanh - 01-11-2008

Ayy, çok sagol ya. Çok mutlu oldum simdi. Smile


Cvp: Prof. Hee Soo Lee :Türkçe Global Dil Olma Yolunda Ilerliyor - chung ae - 01-11-2008

Oo, çok güzel bir haber bu, hemde bir Koreli bunu söylüyor. Smile Iki yönden de çok mutlu oldum. Smile


Cvp: Prof. Hee Soo Lee :Türkçe Global Dil Olma Yolunda Ilerliyor - Wando - 01-11-2008

Alıntı: ... Ipek yolunda Türkçe ve Türk kültüründen yoksun olacak "kültür turizminin" manasiz kalacagini...

Türkolog Prof. Hee Soo Lee'nin söylediklerini hayranlikla okudum, çok mutlu oldum. Smile Dilimizin önemini ve potansiyelini bilen Koreli bir profesör. Korelileri sevmemin ve onlara olan hayranligimin bir kat daha artmasi için bir neden daha.
Türkçe'nin sahip oldugu potansiyelle ilgili olarak söyledikleri ise bizim bilmedigimiz, bilip de farkina varamadigimiz gerçeklerden biridir. Dili kullanma ve koruma bilincinin olusmasi, gelismesi için tarih bilinci gerekmektedir. Milliyetçiligin temeli budur.
("Eee Ipek Yolu üzerinde bir ülkeyiz. Tarihi hanlar var, hamamlar var. Her sey çok güzel.") Öncesi sonrasi yok. ("Yaw abi napionuz, öle deil, gelmicekmisiniz, deyerli arkilerim"...) YAZIK!
Diger lehçeleriyle birlikte dünyanin en çok konusulan 5. dili Türkçe'dir. Bu lehçelerin içindeyse en büyük dilime, 70 milyonu askin kisi tarafindan konusulan Türkiye Türkçesi sahiptir. Sahip olduklarimizin kiymetini ancak kaybettikten sonra anlayabiliyoruz. Bazi seylerin kiymetini anlamamiza çok zaman yok; asimilasyon, yozlasma sürecine girmis bulunmaktayiz. Bu, geri dönülemez bir durum degildir. Türkçemizin kiymetini bilelim; dogru ve eksiksiz bir biçimde kullanalim.


Cvp: Prof. Hee Soo Lee :Türkçe Global Dil Olma Yolunda Ilerliyor - papatya - 01-11-2008

Çok dogru...
Türkçemizin kiymetini bilelim; dogru ve eksiksiz bir biçimde kullanalim.