Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türk Gençlere Kore'den İşbirliği Teklifi
#1
Paris'teki Imagine Cup Finallerinde 61 Ülkeden 370 Öğrenci yarıştı
[Resim: displayarticleimagern1.gif]

Microsoft tarafından öğrencilerin teknolojik beceri ve potansiyellerini geliştirebilmeleri için düzenlenen Imagine Cup, 3-8 Temmuz’da Paris Novotel’de yapıldı. Bu yıl 6.’si düzenlenen ve "Sürdürülebilir çevre için teknolojinin kullanıldığı bir dünya düşleyin" temalı yarışmanın Paris’te düzenlenen finaline 61 ülkeden 124 takım 370 öğrenci katildi. 9 kategoriden ödüllerin dağıtıldığı finalde Avustralya’dan SOAK ekibi Yazılım Tasarımı dalında birinci olurken, Gömülü Sistem Geliştirme dalında Singapur’dan Trail Blazers ekibi, Oyun Geliştirme dalında Brezilya’dan Mother Gaia Studio ekibi, Programlama Yarışı dalında Rusya’dan Red Devils ekibi, Bilgi Teknolojileri dalında Fransa’dan Jean-Benoit Paux, Algoritma dalında Ukrayna’dan Roman Koshlyak, Fotoğraf dalında Amerika’dan Provisio ekibi, Kısa Film dalında Kore’den NEIP ekibi ve Ara yüz Tasarımı dalında Amerika’dan IU EcoVis ekibi birinci oldu.

Imagine Cup finallerine bu yıl Türkiye’den 3 ekip katildi. Yazılım kategorisinde Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin L’orientalis adli projeleri Türkiye’yi temsil ederken, ITÜ Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri bebek ağlamalarını analiz ettikleri i’mParent projeleriyle Windows Live Award dalında; 9 Eylül, Anadolu, Ege ve Bahçeşehir Üniversiteleri öğrencileri kısa film dalında Türkiye’yi temsil ettiler. Kısa film dalında tüm dünyadan 5.466 başvuru alindi ve içlerinden sadece 6’si Paris finallerine gitmeye hak kazandı. Farklı bir kategori olan Windows Live ekibi ise yapılan 100’ün üzerinde başvuru arasından finale kalmaya hak kazanan 3 takımdan biri oldu. Öğrenciler finallerde bekledikleri sonuçları elde edemediler ama projeleri en çok dikkat çeken projeler arasında yer aldı. Daha önce ayni projenin daha basit versiyonuyla finallere katılan i’mParent ekibi Koreli bir firmadan proje üzerinden is ortaklığı teklifi aldı. Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin insanları ağaç dikmeye teşvik etmeyi, bu konuda kolaylık sağlamayı ve ormanlık alanları genişletmeyi amaçlayan, internette harita üzerinde herhangi bir yer seçip ağaçlar dikebilmelerine olanak tanıyan L’orientalis projesi ise TEMA’nın dikkatini çekti.

ITÜ Bilgisayar Mühendisliği 2008 mezunu olan Can Kayacan (22) ve Murat Bilici (22) i’mParent projesiyle Windows Live kategorisinde dünya genelinde 100’ün üzerinde başvuru arasından siyilip ilk 3’e kalmayı başararak Türkiye’yi Paris’te temsil ettiler. İki arkadaş, bebek seslerini analiz ettikleri projelerinin daha basit bir versiyonuyla geçen yıl da Kore’de düzenlenen yarışmaya katılmışlar ve Kore basınının dolayısıyla Kore şirketlerinin de ilgisini çekmişlerdi. Bebek bakıcısı tarzı robotlar üzerine projeleri olan Koreli bir firma iki Türk gencine orada çalışma ve proje üzerinden is ortaklığı teklif etti. Kayacan ve Bilici simdi bu teklifi değerlendiriyor. İki genç, i’mParent adını verdikleri projelerinde ebeveynlerin birbirleriyle ilişkilerini inceliyorlar, projede yer alan sosyal ağ uygulaması ile ebeveynler bir topluluk yaratıp, bilgiyi paylaşıyorlar. Projenin bir diğer ayağında yer alan yapay zeka uygulaması ile de ebeveynlerin bebekleri konusunda karşılaştıkları problemler sisteme giriliyor, sistem onları uygun çözüme yönlendiriyor ve gerekirse "bebeğinizde su semptomlar da var mi?" diye soru soruyor. Projenin üçüncü kısmında ise ebeveynle bebek arasındaki iletişim problemi çözülüyor. Tüm dünyada yapılan araştırmalara göre bebeklerin ortak bir dil kullandıklarından yola çıkan ve pedagoglarla da görüşerek incelemeler yapan iki arkadaş, mikrofon yardımıyla bebekten alınan sesin bilgisayar ortamında analiz edilmesini sağladı. Can Kayacan, "Su ana kadar yüzlerce bebek sesi dinledik. Sanal ortamda yüzde 95 doğrulukla çalışıyor proje ama gerçek bebekler üzerinde de denenmesi gerekiyor. Biz 5 ses belirledik; acıktı, uykusu var, kendisini rahatsız hissediyor, mide gazi ve normal gazi var seklinde. Ama sesler birbirine çok yakın o nedenle analizi çok zor." Projenin geçen yıldan en büyük farkı ise artık internet üzerinden de çalışıyor olması.

Hürriyet IK / 13.07.2008
Alıntı
#2
Çok sevindim. Tabi bizden birilerinin projesininde degerlendirilmesi beni mutlu etti ama bu haberlerin daha populer hale gelmesi ve herkesin duymasi, özellikle genç nesil için büyük bir heves getirir... Tabiki burda bir sürü etken var ama ben kendi adima, insan üstüne düsen gorevi yerine getirsin, bir sekilde kismet geliyor... Önemli olan dürüstlük tabi, bu kavram her aci için geçerli, ve son olarak gençken kosturmak lazim ve firsatlari kovalamak gerek. Sinan ellerine ve emegine saglik... Iyi çalismalar.
[Resim: 6fuewk01kb9.th.jpg]
Alıntı
#3
Bu birlesmeden iyi bir sonuç çikacagi kesin...
Alıntı
#4
Çok güzel bir haber, belki bende giderim bakarsiniz. Biggrin
Alıntı
#5
Güzel bir haber ve o arkadaslari tebrik ediyorum.
l sorry l love you
full house
song hye kyooo
han ji min
lm soo jung
Alıntı
#6
Arkadaslari tebrik ederim.
İmzanız kurallara uygun olmadığı için kaldırılmıştır.
Alıntı
#7
Tesekkürler. Smile
Alıntı
#8
Inanmiyorum Kocaeli Üniversitesi, çok mutlu oldum tebrik ederim hepsini tek tek valla. Ben Kocaeliliyim de hergün görüyorum neredeyse bir çok tanidigim akrabam var orada. Böyle önemli ve güzel projelere imza atmalari çok güzel. Smile Konu için tesekkürler. Smile
Alıntı
#9
rkadaslari tebrik ediyorum. Alkis
Gönül isterdi ki daha çok ses getirsin ama genelde magazin haberlerinden bu gibi haberlere pek yer kalmiyor televizyonda. Aglaelsalla
SO Jİ SUB <3


Alıntı
#10
Tesekkürler Sinan. Smile
Song II Gook Ve Papatya

Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise