Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
The Promise / 약속 (2005)
#1
The Promise / 약속 (2005)

Yönetmen: Kaige Chen

Senaryo:
Kaige Chen

Oyuncular:

Jang Dong Gun
Hiroyuki Sanada
Cecilia Cheung
Nicholas Tse
Ye Liu

Konusu :

Küçük Quingcheng, bir savaş sonrası ölüleri yağmalamaktadır. Karşısına çıkan Tanrıça Hanshen, dünyanın tüm zenginliklerine sahip olabileceğini, ama karşılığında bir fedakarlık yapmasını teklif eder. Bunun bedeli olarak aşık olduğu herkesi kaybedecektir. Quingcheng bu teklifi kabul eder. Aradan 20 yıl geçer..

Çin, Japon ve Güney Kore ortak yapımı The Promise (Wu ji), Uzakdoğu sinemasının güçbirliğini yansıtan ve yine bu camianın tanınmış oyuncularını epik bir peri masalında bir araya getiren çok başarılı bir yapım. Çinli yönetmen Kaige Chen, Together ve Farewell My Concubine gibi iki başarılı filme imza atmıştı. Oyuncular da Uzakdoğu sinemasının aşina olduğu yüzlerden oluşuyor. Mesela Koreli aktör Dong-Kun Jang’ı, Taegukgi, 2009: Lost Memories filmlerinden hatırlıyoruz. Japon aktör Hiroyuki Sanada’yi ise Ringu serisi ile birlikte, uluslar arası başarı kazanmış iki film olan The Twilight Samurai ve 2003 Edward Zwick yapımı The Last Samurai'de Tom Cruise ile birlikte izlemiştik. Çinli oyuncular Cecilia Cheung, Nicholas Tse ve Ye Liu da ülkelerinde oldukça popüler konumdalar. Bu karma kadro, hüzün yüklü oyunculukları ile bu masalı taçlandırıyorlar.

Filmin bazı çevrelerce 2002 tarihli efsanevi Yimou Zhang yapımı Hero ile kıyaslanması pek sık durmuyor açıkçası. Her iki filmin basit bir öyküyü destansı anlatımla sunmasına, anime-manga kültüründen beslenen kuşakların ilgileri büyük ölçüde etki ediyor. Sonuç olarak bu bir kültür anlayışı ve bu iki film arasında yapılan kıyas batı kaynaklı... Bu stili benimsemiş nice film varken referans olarak Hero'nun gösterilmesi, Hero'nun muhteşem bir eser olmasının ötesinde, Batı'ya pazarlanış şekli ile de ilgili bir konu. The Promise’i eleştirirken ilk yapılacak iş, filmi Hero'nun gölgesinden uzaklaştırmak olacaktır.

Tarihi epik savaş filmlerinin gerektirdiği görkemli alanlar, kalabalık ve organize figürasyon, özel efektlerle birleşince The Promise, üzerine düşen görevin ilk ayağını başarıyla geçmekte. Öte yandan tüm bunlara aşk ve melodram katılacaksa onun için de özel, manalı yüzlerin duygu yüklü oyunculukları gerekecektir. Ama bu oyunculuklar, anlatılanın bir masal olmasının getirdiği hafif abartılı bir şekle de bürünmektedirler. Bu tip oyunculuklar The Promise'de de bulunmakta ama Hero kadar olmasa da ekstradan kimi sahnelerde gerçekliği de barındırmakta. Tüm bunlar, olağanüstü mekanlar, tasarım harikası kostümler ve etkileyici görüntülerle birleşince keyifli iki saat geçirme ihtimali artıyor.

Özellikle finaldeki dörtlü aşk ve sadakat hesaplaşmasına ulaşıncaya kadar, basit gibi duran konunun nasıl çiçek gibi açılıp serpildiğini görmek bu sinemanın karakteristik özelliklerinden biri... Ana tema gerçek aşk ve bağlılık sorgulaması olunca, genelde tek bir doğru olduğu savunulur. Ancak The Promise, bu doğrunun bir ucunu da izleyene bırakıyor. Ayrıca Hero, Kung-Fu Hustle, Crouching Tiger, Hidden Dragon ve benzeri filmlerdeki yerçekimine meydan okumayı tuhaflık değil, estetiklik olarak algılayanların izlemesi gereken filmlerden biri olarak da heybetli bir şekilde karşımızda duruyor.

Kaynak

English

Director: Kaige Chen

Scenario:
Kaige Chen

Cast:

Jang Dong Gun
Hiroyuki Sanada
Cecilia Cheung
Nicholas Tse
Ye Liu

Synopsis :

A starving girl named Qingcheng (the adult Qingcheng is played by Cecilia Cheung) meets a goddess called Manshen (Chen Hong) and accepts an offer to enjoy a luxurious life and become the most beautiful woman in the land in return for being unable to experience true love forever. She becomes the King's concubine when she grows up.

General Guangming (Hiroyuki Sanada) defeats a larger army of barbarians with only 3000 men and rushes back to save the King, who is besieged in the palace by the traitorous Duke Wuhuan (Nicholas Tse). He meets Manshen, who tells him that someone wearing his Crimson Armour will commit regicide and tarnish his reputation. Subsequently, Guangming is attacked and wounded by Wuhuan's assassin Snow-Wolf (Liu Ye). He asks his slave Kunlun (Jang Dong-Gun) to don his armour and save the King, telling Kunlun that the King is the one without a weapon. Kunlun arrives at the palace and mistakes Qingcheng for the King as she is unarmed and he kills the King instead, who has just drawn his sword. Kunlun falls in love with Qingcheng and they flee, only to be cornered at a cliff by Wuhuan and his soldiers.

Kunlun leaps off the cliff and survives. Guangming is angry as his subordinates had turned on him after believing that he murdered the King. Kunlun saves his master and returns the Crimson Armour. They go to rescue Qingcheng from Wuhuan's clutches later and Qingcheng falls in love with Guangming, whom she believes to be the one who leapt off the cliff for her earlier. Kunlun is captured by Wuhuan and Wuhuan realises that it was Kunlun who murdered the King.

While Guangming and Qingcheng lead a happy life in the countryside, Kunlun learns from Snow-Wolf that Wuhuan was actually the one responsible for the destruction of his family and homeland. Snow-Wolf is actually also from the same hometown as Kunlun and he was forced to become Wuhuan's servant in fear of death. Wuhuan lures Guangming back to the palace and has him imprisoned. He places Guangming, Kunlun and Qingcheng on trial for regicide and has the liberty to decide on their punishments. The captives break free and engage Wuhuan in a final battle in which both Wuhuan and Guangming are killed. Kunlun dons Snow-Wolf's immortality robe and he survives despite having been fatally wounded. The goddess Manshen appears and tells Qingcheng that she has finally found her true love to be Kunlun. Kunlun and Qingcheng fly away together into the far distance as the film ends.

Source


[Resim: 64831176.png]

[Resim: 17516606.jpg]

[Resim: 23650121.jpg]

[Resim: 50603823.jpg]#2
Güzele benziyor.
Paylasim için tesekkürler.
#3
Ben tesekkür ederim. Smile#4
Çok güzel bir tanitim, tesekkür ederiz...
#5
Good 
Çok tesekkürler sevgili arkadasim Eyyüp, ellerine ve emegine saglik. Çok güzel bir tanitim olmus...
Song II Gook Ve Papatya

#6
Good 
Ellerine saglik Eyyüp abi... Smile
[Resim: ewyomineng1.gif]
#7
Izlenmesi gereken bir film diye düsünüyoum. Tesekkürler. Smile

#8
Tesekkürler. Smile
Gerçekten güzel bir tanitim.
#9
O kadarda güzel bir film degil. Izledigim için söylüyorum (tanitima sözüm yok o güzeldi).
KILIÇ İNSANLARI ÖLDÜRMEK İÇİN DEĞİL SENİN DEĞER VERDİĞİNİ KORUMAK İÇİNDİR
#10
Sag ol.
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise