Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
The Power of Panmunjom as A Gateway for Peace
#1
The Power of Panmunjom as A Gateway for Peace

Barış Kapısı Panmunjom’un Gücü

[Resim: vj1bZz.jpg]
27 Nisan 1991’de Güney Koreli delege Parlementolar arası Birlik konferansına katılmadan önce Panmunjom’daki Barış Evinin önünde el sallıyor. Delegenin arkasında 1998 yılında şeklen değiştirilmiş Özgürlük Evi ve onun da arkasında Kuzey Kore’nin Panmungak’ı yer alıyor.

2018 Kore zirvesi 27 Nisan’da Panmunjom’daki Barış Evinde yapıldı. Bu yapılan 3. zirve. İlk buluşma eski Başbakan Kim Dae-jung ile eski Kuzey Kore lideri Kim Jong-il arasında 2000 yılında yapılmışken, ikincisi eski Başbakan Roh Moo-hyun ve eski Kuzey Kore lideri Kim Jong-il arasında 2007 yılında gerçekleşmişti.

Diğer iki görüşme Pyongyang’da yapılırken üçüncü görüşme Güney tarafının da Kuzey tarafının da sınırlarında yer alan ve hem barışı hem de bölünmeyi sembolize eden Panmunjom’da gerçekleştirildi.

Zirvenin siyasi öneminin yanı sıra 27 Nisan Kore tarihinde özel bir gündür. 27 Nisan 1991’de Güney Koreli diplomatik delege barış müzakereleri için 85. Parlementolar arası Birlik (IPU) konferansına katılmak üzere askerden arındırılmış bölgeyi geçmişti.

1953’te Kore Yarımadası bölündüğünden beri ilk defa Güney Koreli bir delege askerden arındırılmış bölgeyi geçmişti.

[Resim: z0P3a7.jpg]
Soldaki fotoğrafta Kuzey Koreli lider Kim Il-sung (en sağda) 1991 IPU konferansında. Bu fotoğraf Güney Koreli bir muhabir tarafından çekilen ilk ve tek fotoğraftı. Sağdaki fotoğrafta Korea Joongang Daily’den Park Sang-moon (ortada) Panmunjom’da Kuzey Koreli muhabirlerle birlikte.

Güney Koreli delege sabah 9’da Panmunjom’a ulaştığında Barış Evinin önünde kısaca Kuzey Kore’yi ziyaretleri sırasındaki hislerinden bahsettiler. Sonra Panmunjom’da Kuzey Kore’yi temsil eden ve sembolik bir bina olan Panmungak’a yöneldiler.

Bu bina Güney Kore Özgürlük Evinin 80 metre kuzeyinde yer alıyor ve Kuzey tarafı Güney Koreli delege için bir sürü Mercedes-Benz araba hazırladı. Güney Koreli muhabir de ortak basın konferansı için askeri sınır çizgisini geçti. Kuzey tarafı, Güney Koreli delege Panmungak’ı geçerken onların kimliklerini kontrol etmeyerek arkadaşça bir davranış göstermiştir.

Panmungak’ta Kuzey tarafıyla görüştükten sonra Güney Koreli delege Kore sınırının kuzey şehri Kaesong’a varana kadar 8 kilometre daha gittiler. Kaesong’a vardıktan sonra Kuzey tarafının hazırladığı trenle Pyongyang’a yöneldiler. Trenle yapılan bu yolculuk üç buçuk saat sürdü.

Ana vatanın Barışı İçin Yeniden Birleşme Komitesi (CPRF) Başkan Yardımcısı Jeon Geum-cheol bizzat delegeyi karşılamaya geldi.

Ziyaretleri sırasında Güney Koreli delege 9 gün boyunca sıkı bir programa sahipti ve Gangwon’un kuzeyindeki güzel Kumgang Dağını ziyaret etme fırsatları da oldu. Bu etkinlik Kore Yarımadasının bölünmesinden sonra Güney Korelilerin Kuzey Kore’deki ilk resmi turuydu.

[Resim: A1RLLB.jpg]
(Solda) Pyongyang sokaklarında yürüyen öğrenciler. (Ortada) Kuzey Koreli aileler yeraltı pasajından çıkıyorlar. (Sağda) Pyongyang’daki Çocuk Sarayında öğrenciler performans sergiliyorlar. (En sağda) Ekip özel trenle Kaesong’dan Pyongyang’a gidiyor.

[Resim: bBzrGm.jpg]
(Solda) Pyongyang’tan Kaesong’a giderken bir yol tabelası. (Ortada) Kuzey Koreliler Pyongyang’da bira içiyorlar. (Sağda) Kilise cemaati Pyongyang’daki Bongsu Kilisesine bağış yapıyor.

29 Nisan’da Kim Il-sung Mansudae Toplantı Salonunda düzenlenen IPU Toplantısına katılıp açılış konuşmasını yaptı. Kim “Kore yarımadası barışçıl hale getirilmeli” sözünü vurgulayarak yeniden birleşme fikrinden bahsetti. Daha sonrasında Güney Koreli delegenin Kim Il-sung’la Kore zirvesini yaptıkları Kumsusan Sarayında akşam yemeği yendi. Ancak resmi olarak hiçbir şey gerçekleşmedi.

2018 Kore zirvesi yalnızca Kore Yarımadasının barışı için değil aynı zamanda dünya barışı için de önemli bir buluşmadır. Zirvenin gerçekleştiği Panmunjom köyü, Seoul’un 62 kilometre kuzeybatısında ve Pyongyang’ın 215 kilometre güneyinde yer alıyor. Burası hem Kuzey hem de Güney Kore askerlerinin nöbet tuttuğu Ortak Güvenlik Bölgesi (JSA) olarak da bilinir.

Kore Savaşından önce Panmunjom, birkaç chogajib, yani Kore’nin geleneksel saman evleri ile dolu Meolmun-ri olarak bilinen uzak bir köydü. Ancak 25 Ekim 1951’de köydeki küçük bir dükkanda ateşkes müzakereleri düzenlendikten sonra bu köy tamamen değişti. İşte o zaman küçük bir köy uluslararası önemli bir yerleşke haline geliverdi.

[Resim: vj1bJA.jpg]

Panmunjom’un ortasında Birleşmiş Milletler Askeri Ateşkes Komisyonu tarafından kullanılan mavi renkte bir konferans binası var. Buna ek olarak Güney Kore, kendi tarafıyla Kuzey tarafı arasında bir bağlantı görevi gören Özgürlük Evini ve başbakanların görüşmeleri için inşa edilmiş Barış Evini kullanıyor.

Kuzey Kore ise JSA’da konuşlanan Kuzey Koreli korumaların ofisi olarak veya ateşkes müzakereleri ve iki ülke arasında diyalog kurmak amacıyla gelen temsilciler için bekleme odası olarak Panmungak’ı kullanıyor.

İki ülke arasındaki müzakereler için kullanılan Barış Evi üç katlı bir binadır. İlk katında basın odası ile küçük bir toplantı odası, ikinci katında bir konferans merkezi ile bekleme odası ve üçüncü katında ise büyük bir toplantı odası ile yemek salonu bulunuyor.

Panmunjom 27 Nisan’da tekrar halkın ilgi odağı oluverdi. Bu, Kuzey Koreli liderin Kore Savaşından sonra Güney Kore topraklarına ilk kez adım atışı olmuştur.

Panmunjom’da Kuzey tarafı ile Güney tarafı arasında Kore Kızıl Haç müzakereleri ve Kore askeri müzakereleri gibi birkaç kez görüşme yapılmış olsa da, en son ki 27 Nisan Kore zirvesi en büyük tarihi öneme sahiptir. 70 yıllık ayrılığın sembolü olan Panmunjom nihayet zirve sonrasında iki Kore arasındaki barışın sembolü oldu.


Kaynak


[Resim: Jqv9gB.gif]
Alıntı
#2
The Power of Panmunjom as A Gateway for Peace

[Resim: vj1bZz.jpg]
On April 27, 1991, the South Korean delegation waves in front of the Peace House in Panmunjom before attending the Inter-Parliamentary Union conference. Behind them stands the Freedom House, which was remodeled in 1998, and behind that is North Korea’s Panmungak.

The 2018 inter-Korean summit will be held on April 27 at the Peace House in Panmunjom. This is the third summit to take place, after the first meeting between former President Kim Dae-jung and former North Korean leader Kim Jong-il in 2000 and the second meeting between former President Roh Moo-hyun and former North Korean leader Kim Jong-il in 2007.

While the other two summit meetings took place in Pyongyang, the upcoming meeting will take place in Panmunjom, which lies directly on the border of the two Koreas and stands as the symbol of both peace and division.

Along with the political significance of the summit, the date April 27 is a special day in Korean history. On April 27, 1991, the South Korean diplomatic delegation crossed the demilitarized zone to attend the 85th Inter-Parliamentary Union (IPU) conference for peace talks.

This was the first time a South Korean delegation crossed the demilitarized zone since the split of the Korean Peninsula in 1953.

[Resim: z0P3a7.jpg]
Left, North Korean leader Kim Il Sung, right, at the 1991 IPU conference. This photo was the first and only to be taken by a South Korean reporter. Above, Park Sang-moon, center, of the Korea Joongang Daily meets with North Korean reporters at Panmunjom.

Once the South Korean delegation arrived at 9 a.m. at Panmunjom, they briefly expressed their feelings of visiting North Korea in front of the Peace House. They then headed toward Panmungak, a symbolic building that represents North Korea in Panmunjom.

This building is 80 meters (262 feet) north of the South Korean Freedom House, and the North prepared multiple Mercedes-Benz cars for the South Korean delegation. This reporter also crossed the military demarcation line for the joint press conference. The North showed a friendly attitude to the South Korean delegation by not bothering to check their identities when they passed through Panmungak.

After conversing with the North at Panmungak, the South Korean delegation continued for eight kilometers (5 miles) until arriving in Kaesong, a city north of the inter-Korean border. After arriving in Kaesong, they headed to Pyongyang via train, which was prepared by the North. The journey by train took three and a half hours.

Vice Chairman of the Committee for the Peaceful Reunification of the Fatherland (CPRF) Jeon Geum-cheol personally came to greet the delegation.

During their visit, the South Koreans had a very tight schedule for nine days and had the opportunity to tour Mount Kumgang, a beautiful mountain range north of Gangwon. This event was the first official tour of North Korea since the split of the Korean Peninsula.

[Resim: A1RLLB.jpg]
(Left, students march in the streets of Pyongyang. Middle, North Korean families walk out of an underground passage. Right, students perform at the Pyongyang’s Children Palace. Far right, the crew on the special train going from Kaesong to Pyongyang.

[Resim: bBzrGm.jpg]
Left, a road sign on the way to Pyongyang from Kaesong. Middle, North Koreans enjoy beer in Pyongyang. Right, parishioners make donations at Bongsu Church in Pyongyang.

On April 29, Kim Il Sung attended the IPU Convention being held at the Mansudae Assembly Hall and gave his opening speech. Kim touched upon the idea of reunification by emphasizing that “the Korean peninsula should be made into a peace zone.” Afterwards, dinner was served at the Kumsusan Palace of the Sun, where the South Korean delegation offered an inter-Korean summit to Kim Il Sung. However, nothing officially happened.

The 2018 inter-Korean summit will be an important meeting not only for peace on the Korean Peninsula but also world peace. Panmunjom, where the summit will take place, is 62 kilometers northwest of Seoul and 215 kilometers south of Pyongyang. This is also known as the Joint Security Area (JSA), where soldiers from both the North and South stand guard.

Before the Korean War (1950-1953) Panmunjom was a remote village known as Neolmun-ri filled with a few chogajib, or traditional Korean thatched houses. However, this all changed when armistice talks were held on October 25, 1951 at a small store in the village. This was when a tiny village became an internationally important location.

[Resim: vj1bJA.jpg]

In the middle of Panmunjom, there is a blue conference building, which is used by the United Nations Command Military Armistice Commission. Additionally, South Korea uses the Freedom House, which functions as a liaison between the South and the North, and the Peace House, which was built for prime ministerial talks between the South and the North.

North Korea uses Panmungak for offices for North Korean guards stationed at the JSA and waiting rooms for representatives who arrive for armistice talks or inter-Korean dialogue, as well as Tongilgak, which is also used for inter-Korean talks.

The Peace House, where the upcoming inter-Korean talks will be held, is a three-floor building. The first floor houses a press room and small meeting room, the second floor has a conference center and a waiting room and the third floor is used as a big meeting room and banquet hall.

Panmunjom will be back in the public spotlight on April 27. This will be the first time a North Korean leader will step foot on South Korean soil after the Korean War.

Although there have been several meetings between the North and the South at Panmunjom, such as the inter-Korean Red Cross talks and inter-Korean military talks, the upcoming April 27 inter-Korean summit meeting carries the biggest historical significance. Hopefully, Panmunjom, which was a symbol of separation for 70 years, will become a symbol for peace between the two Koreas after the summit.


Source


[Resim: Jqv9gB.gif]
Alıntı
#3
The Power of Panmunjom as A Gateway for Peace
Translated by Yasemen Peşkirsoy

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Alıntı
#4
Teşekkür ederiz, emeğine sağlık. Alkis
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise