Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Samsung Electronics Reports Record High Operating Profit in 2017
#1
Samsung Electronics Reports Record High Operating Profit in 2017
Samsung Electronics, 2017’de Yüksek İşletme Karı Kaydettiklerini Bildirdi

[Resim: 3E2PEO.jpg]

Samsung Electronics, geçen yıl işletme karının bir önceki yıla göre yüzde 83.3’lük bir oranla artarak 53.6 trilyon Won'luk rekor bir seviyeye ulaştığını söyledi.

Salı günü Güney Koreli teknoloji devi bir düzenleyici başvuru işleminde, satışlarının geçen yıla göre yüzde 18.7’lik bir artışla 239.6 trilyon Won’luk yüksek bir rekor kırdığını söyledi.

2013 yılında kaydedilen önceki rekorları 228.6 trilyon Won’luk satış ve 36.79 trilyon Won’luk işletme karıydı.

Samsung'un satış işletme karı oranı da geçtiğimiz yıl yüzde 22.4'lük rekor bir seviyeye ulaştı.

Samsung ‘un satışları dördüncü çeyrekte yüzde 23.8’lik bir oranda artarak 66 trilyon Won'a, işletme kârı ise yüzde 63.8’lik bir artışla 15.1 trilyon Won'a yükseldi.

Her iki rakam da rekor seviyede yüksek çeyrek sonuçlara sahip olmakla birlikte, işletme kârı yaklaşık 800 milyar Won ile piyasa mutabakatının altında kaldı. Analistler, Samsung'un yarı iletken ve ekran işlerinde olumsuz etkisi olan döviz kurunda belirgin bir düşüş olduğunu ve dördüncü çeyrekte özel primlerle şirketin işletme kârını olumsuz etkilediğini belirtti.

~ English ~

Samsung Electronics says its operating profit hit a record high of 53-point-six trillion won last year, up 83-point-three percent from a year earlier.

The South Korean tech giant said in a regulatory filing on Tuesday that its sales also posted a record high of 239-point-six trillion won last year, up 18-point-seven percent.

Its previous records were 228-point-six trillion won in sales and 36-point-79 trillion won in operating profit set in 2013.

Samsung's operating profit to sales ratio also hit a record high 22-point-four percent last year.

Samsung's sales marked 66 trillion won in the fourth quarter, up 23-point-eight percent, while its operating profit posted 15-point-one trillion won, up 63-point-eight percent.

Both figures are record high quarterly results, but the operating profit was below market expectations by about 800 billion won. Analysts say a sharp fall in the exchange rate, which had a negative impact on Samsung's semiconductor and display businesses, and special bonuses in the fourth quarter dented the company's operating profit.

Kaynak / Source


You will always be missed JJong..~ You did well my angelic voice, never gonna forget you. !  
Alıntı
#2
Teşekkür ederiz. Alkis
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise