Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
S. Korea's Household Lending by Banks Gains Ground in May
#1
S. Korea's Household Lending by Banks Gains Ground in May
G. Kore'nin Bankalar Tarafından Konut Kredisi Mayıs Ayında Toparlandı

SEOUL, 12 Haziran (Yonhap)

Merkez bankası verilerinin Salı günü gösterdiğine göre, Güney Kore'nin yerel bankalar tarafından kullandıkları hanehalkı kredileri, ipotek kredilerinde bir önceki yıla kıyasla bir aydan kısa bir süre önce Mayıs ayında altı ay içinde en hızlı şekilde hızlandı.

Bankalardan gelen hanehalkı kredileri, Kore Merkez Bankası'nın verilerine göre, Mayıs ayı sonu itibarıyla bir önceki aya göre 5,3 trilyon lira artarak 786,8 trilyon won (732,1 milyar ABD Doları) oldu.

Geçen yılın Kasım ayından bu yana en yüksek aylık artış, banka kredilerinin 6,7 trilyon liraya yükselmesiyle gerçekleşti.

Konut destekli ipotek kredileri geçen ay 2.9 trilyon Won'luk bir artışla geçen ay 581.3 trilyon Won'a yükseldi ve Nisan ayında 2,5 trilyon Won kazancı elde etti.

Öte yandan, Kredili olmayan krediler de dahil olmak üzere ipotek kredileri, Mayıs ayında 204,6 trilyon Won'a 2.5 trilyon Won kazanırken, bir önceki aya göre aylık %2,7 artarak hafif bir düşüş kaydetti.

KMB, artan sayıda insanın, ilkbahar mevsiminde yeni evlere taşınmadan önce mülk almak için maruz kaldıkları borcun geri kalanını ödemek için paraya ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Güney Kore hükumeti, hanehalkı borçlarının ülke ekonomisine zarar vermemesi için çabaların bir parçası olarak birden fazla ev sahibi olanlar için ipotek kurallarını sıkılaştırmak için bir dizi tedbir aldı.

[Resim: b65kYG.jpg]

English

SEOUL, June 12 (Yonhap)

South Korea's household lending by local banks quickened at the fastest pace in six months in May from a month earlier on a gain in mortgage loans, central bank data showed Tuesday.

Outstanding household loans from banks came to 786.8 trillion won (US$732.1 billion) as of the end of May, up 5.3 trillion won from the previous month, according to the data from the Bank of Korea.

The on-month gain was the largest on-month growth since November last year, when bank lending rose 6.7 trillion won.

Home-backed mortgages climbed by 2.9 trillion won on-month to 581.3 trillion won last month, widening from a 2.5 trillion won gain in April.

Meanwhile, non-mortgage loans, including lending through overdraft lines of credit, gained 2.5 trillion won on-month to 204.6 trillion won in May, falling slightly from a 2.7 percent on-month expansion tallied in the previous month.

The BOK explained that a growing number of people needed money for paying the remainder of the debt they incurred to buy property before moving into new homes in the spring season.

The South Korean government has churned out a series of measures to tighten mortgage rules for owners of multiple homes as part of efforts to ensure mounting household debt does not hurt the nation's economy.

Kaynak / Source
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Alıntı
#2
S. Korea's Household Lending by Banks Gains Ground in May
Translated by Yusra YUCEER

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Alıntı
#3
Teşekkür ederiz. Smile
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise