Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roh Moo-hyun / 노무현
#1

Roh Moo-hyun / 노무현

[Resim: 25g1P.jpg]


Türkçesi:
(1 Eylül 1946 - 23 Mayıs 2009) Güney Kore’nin 16. Başbakan’ı (2003-2008) idi. Siyasete girmeden önce, insan haklarını savunan bir avukattı.

Roh’un başbakan olmadan önceki siyasi kariyerinin odak noktasını Güney Kore’deki aktivite öğrencilerin insan haklarını savunması oluşturur. Onun esas politik kariyerine ise Güney Kore’de yapılan seçimlerden sonra Halkçılığı savunan siyaset adamlarından etkilenerek başlamış olduğunu söyleyebiliriz. Ve bu etki de onun başbakan olarak seçilmesine kadar devam etmiştir. Bu seçim internette aktivistler üzerinde çok büyük bir etki yapmış ve ilk defa Kore’de Ohmynews adli internet basın portali aracılığıyla bu seçim ayrıntılı bir şekilde islenmişti.( Ohmynews Güney Kore’de Yurttaşların ülke ile bütün haberlere rahatça ulaşabileceği bir basın sitesi. Sloganı da “Her yurttaş bir muhbirdir.”)

Roh’un başbakan olarak seçilmesi, Kore’de ve Kore siyasetinde yeni bir dönemin başlayacağının açık bir göstergesiydi ki bu dönem “386.Dönem(Jenerasyon)” olarak adlandırılmıştı. Bu dönem merkezi otorite karşıtı tecrübeli kimselerin devriydi. Özellikle Amerika ve Japonya’ya karşı ülkesini milliyetçi bir bakış açısıyla kuvvetli bir biçimde korumaya çalışmış, Kuzey Kore ile de aradaki anlaşmazlıkların nasıl aşılacağına ilişkin uzlaşmacı bir politika izlemiştir. Ve Roh’un önderliğinde K.Kore ile pek çok temas sağlanmıştır.

Pek çok karşıtlarının olmasına rağmen Roh’un yönetimi, kararlı bir şekilde bildiği yoldan ayrılmamayı seçti. Buna rağmen Roh, fikirlerine karşı çıkan kimselere hoşgörüyle yaklaşmış ve bir anlamda halkın otoritesini sorgulamalarına izin vermiştir. Sürekli sorgulanan başkanlığı onun medya ile olan düşmanlığı, Amerika ve Japonya ile yasadığı politik sıkıntıların sonlanmasına neden olmamış aksine kararlı bir şekilde politikasından vazgeçmemiştir. Roh’un görünürdeki yönetimi aslında kapital bir sisteme geçiş planının habercisiydi ancak başarısızlığa uğradı.

Bir yil ve iki ay sonra Roh’un adi bir rüşvet skandalının merkezi haline geldi. Bu skandal Roh savunucusu olan politikacıların ve Uri partisinin ve meclisteki Demokratik partinin çökmesine neden oldu ve Roh’un önderliğinde bulunduğu 386. devir tamamıyla kapandı.

Roh, 23 Mayıs 2009 yılından bir dağın uçurumundan atlayarak intihar etti. Ölümünden önce bir mektup bırakmıştı. Önce cinayet olarak düşünülen bu ani ölüm polisin onayı ile kayıtlara intihar olarak geçmiştir.

Bu metnin İngilizce çevirisini yapan kardeşim Damla'ma sonsuz teşekkürler
Kalp

English:

Roh Moo-hyun (Korean pronunciation: [no mu çjʌn]) (1 September 1946 – 23 May 2009) was the 16th President of South Korea (2003–2008). Before entering politics, he was a human rights lawyer.

Roh's pre-presidential political career focused on human rights advocacy for student activists in South Korea. His electoral career later expanded to a focus on overcoming regionalism in South Korean politics, culminating in his election to the presidency. The election was strongly influenced by activists on the Internet, and particularly via OhmyNews—the first time this had ever happened in Korea.

Roh's election was notable for the arrival to power of a new generation in Korean politics, the so-called 386 Generation, This generation had been veterans of student protests against authoritarian rule, and advocated an assertively nationalist line towards the United States and Japan, and a conciliatory approach towards North Korea. They took up many positions on Roh's staff.

Despite high initial hopes, however, Roh's administration quickly became dogged by allegations of incompetence, while Roh's frequent indulgence in personal clashes with his opponents and critics eroded public support Conflict would continue throughout his presidency, which was characterized by continual labor unrest, personal feuds with the media, and diplomatic friction with the United States and Japan. Many of Roh's seemingly reckless political campaigns, including a plan to move the capital, and a plan to form a coalition with the opposition, also fizzled.

One year and two months after leaving office, Roh became the center of an ongoing bribery scandal. This scandal, the collapse of the "Pro-Roh faction" of politicians, the collapse of the Uri Party and the defeat of its successor Democratic Party in the National Assembly, and the defeat of Roh's designated successor in the presidential elections, marked a decline in the fortunes of the 386 Generation that had brought Roh to power.

Roh committed suicide on 23 May 2009 by jumping from a mountain cliff, after leaving a suicide note. His suicide was confirmed by the police.
Alıntı
#2
[Resim: j1Opkr.jpg]

[Resim: 4qoQBL.jpg]

[Resim: m7ypYR.jpg]
Alıntı
#3
[Resim: aMQpOz.jpg]

[Resim: O96N1Z.jpg]

[Resim: G2Agvr.jpg]
Alıntı
#4
Sonsuza dek huzurla uyu, yüzünde masum insanlarin tebessümünü tasiyan adam Aglaelsalla

[Resim: aMQaPz.jpg]

[Resim: NgBdYO.jpg]

[Resim: YWLa36.jpg]

[Resim: p83av0.jpg]

[Resim: p83kZ0.jpg]

Alıntı
#5
Çok önemli bir siyaset ve devlet adami. Ölümü Kore'de büyük üzüntü yaratmisti. Çok güzel bir tanitim olmus, tesekkür ederiz.
Alıntı
#6
Tanitim için tesekkür ederiz.Ölümü ardindaki sir perdesi aralanamamis aslinda çogu kisi suikast olabilecegini söylüyor ya da öldürülmüs olabilecegini...Seveni çokmus cenazesi çok kalabalik. Smile
Alıntı
#7
Intihar etmesi cok üzücü. Sad
Tanitim ve fotolar için tesekkürler.
Alıntı
#8
Bu güzel konu için ikinize de (Setsuna'miza ve meslektasima) tesekkür ederiz. Smile Opucuk
Hakkınızı helal edin. ~
Alıntı
#9
Ölümüne bütün Koreliler çok üzülmüstü. Büyük bir siyaset adami.Konu ve çeviri için tesekkürler. Onay
•• Green Kamilia Inspirit Light Changjo Perfection ••
ֳֳ♫ Monsta X ♥ APRIL♫
[Resim: L1dBBo.png]
ash nazg durbatulûk ash nazg gimbatul
ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul
「•♥ KARA ♥ Kamilia ♥•」
Alıntı
#10
Çok güzel bir tanitim olmus, ellerine saglik.
Resimler çok güzel, çok sevilen ve basarili bir devlet baskaniymis ne güzel. Bilgilendirme için tesekkürler. Alkis
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise