Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rethinking Mukbang: Does Watching People Eat Help or Hurt Us?
#1
Rethinking Mukbang: Does Watching People Eat Help or Hurt Us?

Mukbang’ı Bir Daha Düşünün: Yemek Yiyen İnsanları İzlemek Bizim için İyi mi Kötü mü?

[Resim: nQP8W1.jpg]

Korece “yemek yeme” ve “yayınlama” sözcüklerinden türetilen bir terim olan “mukbang”ın son birkaç yıl içerisinde Kore medyasına hakim olduğunu söylemek abartı olmaz. Milyonlarca insan her gün, büyük miktarlarda iştah açıcı yiyecekler tüketerek mücadele veren insanları izleyip bir nevi doyduklarını söylüyor.

Bu tuhaf moda YouTube kanalında 2.7 milyondan fazla takipçisi olan Banzz gibi mukbang sosyal medya yıldızlarının ortaya çıkmasına olanak sağlıyor. Korea JoongAng Daily’nin yan kuruluşu olan JoongAng Ilbo’yla yaptığı bir röportajda yıllık gelirinin 1 milyar wonu (8.9 milyon dolar) aştığını dile getirdi.

Ayırca televizyonda da ünlülerin katılıp yemek yediği Olive’in “Bob Bless You”su ve Comedy TV’nin “Tasty Guys”ı gibi mukbang çoğunluklu programlara yer veriliyor.

Hatta bu çılgınlık küresel bir hal aldı. Ünlü mukbang içeriği yabancı izleyiciler tarafından da sıklıkla izleniyor. Banzz’ın videolarını izleyenlerin %20’si yurt dışından. Ddeonggaeddeong ve Fran gibi diğer ünlü mukbang yıldızları canlı yayın esnasında yabancı izleyicilerden devamlı olarak Kore’ye has yemekleri tanıtmaları gibi istekler alıyorlar.

[Resim: LlPVO1.jpg]
Solda: Yemek yerken yayın yapan mukbang yıldızı Kanadalı YouTuber Veronica Wang (sağda), ve yanında pirinç keki yerken ona eşlik eden Stephanie Soo. Sağda: Kore’nin en ünlü mukbang yıldızlarından biri olan Banzz 5 paket baharatlı erişte yemeye hazırlanıyor.

Başarılı yabancı mukbang yıldızları arasında Bloveslife’ın sahibi Bethany Gaskin ve Kore’deki etkisi gözle görülür bir ölçüde olan Kanadalı YouTuber Veronica Wang da bulunuyor.

Kamera karşısında tükettiği yiyeceklerin çoğu kimchili erişte veya Kore’nin kızarmış tavuk zinciri BHC’nin bir tarifinden ilham alınarak yapılan peynirli halkalı çörek gibi Kore’ye ait atıştırmalıklardır. İki yabancı mukbang yıldızının toplam takipçi sayısı 2 milyon.

Mukbang’ın ünü mukbang ASMR (otonom duyusal meridyen tepki) gibi varyasyonları da beraberinde getirdi. Mukbang ASMR’de içerik oluşturucular bir mikrofon aracılığıyla izleyicilere teşvik edecek şekilde yemek yerken çıkarttıkları çıtırtılı, kıtırtılı ve sakız gibi sesleri ve fısıltılarını dinletiyorlar.

SAS adlı bir YouTuber, mukbang ASMR alanında büyük bir yıldızdır. Aloe-vera, sakızlı şeker, tavuk butu ve mochi (Japonya’ya özgü pasta) gibi farklı yiyecekler yerken izleyicilerine dinleten SAS’ın kanalının 3.57 milyondan fazla takipçisi var.

Bu bitmek bilmeyen mukbang çılgınlığı, Kore hükumetinin Temmuz’da yaptığı obeziteyle mücadele vermek adına televizyondaki ve internetteki yemek programlarına ve videolarına bir düzenleme getirmekle alakalı açıklamaya karşı halkın verdiği güçlü tepkiyi açıklıyor.

[Resim: ZXNb9A.jpg]
Solda: Fanlar kız grubu Mamamoo’dan Hwasa’yı MBC’nin varyete programı “I Live Alone”da gopchang (ızgara edilmiş bağırsak) yerken gördüklerinde heyecanlanmışlardı. Sağda: Comedy TV’nin “Tasty Guys” programından komedyen Moon Se-yoon domuz pirzolası yiyor.

Kore’nin hızla artan obezite oranını azaltmak amacıyla Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı 2016 yılı obezite oranı %34.8’i 2022 yılına kadar sürdürmek için ihtiyadi ve kapsayıcı özellikte obeziteyi önleme ve obeziteyle savaşma önlemlerini ana hatlarıyla belirtti.

Bakanlığın sağladığı verilere göre, düzenleme yapılmazsa Kore’deki obezite oranının 2022’ye kadar %41.5’e çıkması öngörülüyor.

Hükumetin yapacağı düzenlemeyle alakalı tartışmalar çığ gibi çoğaldığında Sağlık Bakanlığı mukbang konusunda sert önlemler almanın imkansız olduğunu söyledi.

Hükumetin bu müdahalesine karşı çıkanlar genellikle, demokratik bir ülkede yaşayan insanların istedikleri şeyleri izleme hakkından mahrum bırakılmaması gerektiğini savunurken, diğer türlü düşünenler ise, iştah duygularını aşırı derecede uyaran içeriklere maruz kalarak obezliğe teşvik eden bir ortama düzenleme getirme konusunda hükumetin rolünün önemini vurguluyorlar.

Açıkça görülüyor ki, hükumetin müdahalesine en çok karşı çıkanlar, fanlarının tutumlarını oldukça desteklediği YouTube’daki mukbang yıldızlarıdır.

Hükumetin açıklamasının ardından Banzz, Instagram’da bir hemşireden aldığı mesajın ekran görüntüsünü paylaştı. Mesajda, hemşire Banzz’ın canlı yayınını izleyerek kanserden veya sindirim organları için tedavi gördüklerinden dolayı yemek yiyemeyen bir sürü hastaya şahit olduğunu yazmış.

[Resim: JZLoQB.jpg]
Solda: Ünlü mukbang ASMR yıldızı SAS çikolataya batırılmış marshmallow yiyor. Sağda: Mukbang ASMR videoları çeken Suell Tayland eriştesi yiyor.

Hemşire mesajda: “Sizin yayınınız sayesinde rahatlayan bu hastaları gördükten sonra duygulandım. Bu yüzden birçok hastama gerçekten ne kadar yardımcı olduğunuzu bilmenizi istedim” yazmış.

Mukbang’ın destekleyenler arasında sabah bulantısı yaşayan hamile kadınların yanı sıra kilosunu kontrol etmeye çalışan insanlar da vardır.

Şu an diyet yapmakta olan 26 yaşındaki bir kadın: “Mukbang’ın ölçüsüz bir şekilde yemek yemeye teşvik ettiğini söyleyen insanlar var. Ama benim için videoları izlerken tatmin oluyorum. Sık sık aynı videoyu birkaç kez izliyorum. Canlı yayında yemek yiyenlerin ağızlarını şapırdatmalarını tekrar ve tekrar duymak beni o tür yiyeceklerden tiksindiriyor. Başta içim gitse de, sonra o şeyden yeterince yemiş gibi hissediyorum” dedi.

Kore Obezite ve Sağlık Araştırmaları Topluluğu başkanı Oh Han-jin’e göre, mukbang’ın taklit etkisinden dolayı insanların tüketim miktarı üzerinde inkar edilemez bir etkisi vardır ama herkes izlediği şeylerden etkilenmiyor.

Oh: “Mukbang içeriğine bir düzenleme getirmek yerine, hükumetin mukbang içeriğine 10 dakikalık bir sınırlama koymak gibi yönergeler çıkarması daha uygun olacaktır” diye ekledi.

Mukbang teşvik edici de olsa, kontrol edici de olsa yemek yemek kişiye bağlıdır.

Seoul Ulusal Üniversitesi’nde Psikoloji Bölümü profesörü Kwak Geum-ju: “Kilo verme konusunda kararlı olarak katı diyetler uygulayan insanlar için mukbang izlemek, onların aslında yemek yediklerini düşünmelerine, hatta sonrasında doymuş hissetmelerine ve en nihayetinde yemek yemekten kaçınmalarına yardımcı oluyor. Ama kilo verme konusunda çok da kararlı olmayan birçok insan için mukbang izlemek, taklit etkisini tetikleyerek izleyicilerin kaçındıkları yiyecekleri aramasına yol açabilir” dedi.

Seoul Ulusal Üniversitesi Tıp Fakültesi profesörü Yoon Yeong-ho’nun en son yürüttüğü araştırma aşırı yeme ve mukbang videoları arasındaki ilişkiyi kanıtlar nitelikte.

Yoon insanların sağlık alışkanlıklarını etkileyen faktörleri belirlemek üzere 1200 kişiyi dahil ettiği bir araştırma yürüttü. Anket sonucuna göre insanların yeme alışkanlıklarını etkileyen iki en büyük etken onların yiyecek reklamlarına maruz kalma seviyeleri ve mukbang videolarıdır.

Listedeki diğer olası etkenler alkollü içki reklamları ve filmlerdeki ve televizyondaki sigara içen kişilerdir. Araştırmaya katılanların %64.2’si sağlıklarını en büyük ölçüde etkilediğini düşündükleri şeyin mukbang programlarını izlemek olduğunu söylediler.

Liverpool Üniversitesi tarafından yapılan bir anket de, sosyal medya yıldızlarının, çocukları sağlıksız yemek yemeye daha çok teşvik ettiğini ortaya çıkardı. Çalışma 176 çocuğu üç gruba ayırarak onlara sağlıksız atıştırmalıkları, sağlıklı yiyecekleri ve yiyecek olmayan ürünleri tanıtan YouTube şahsiyetleri gösterildi.

Daha sonra çocuklara havuç ve çikolatalı şeker gibi sağlıklı ve sağlıksız atıştırmalıklar verildi. Sonuç gösterdi ki, sağlıksız yiyecekler tüketen sosyal medya yıldızlarını izlemiş grup ortalama 448 kalorilik tüketirken, diğerleri 357 kalorilik tüketti.

Yeryüzü Yönetimi Enstitüsü’nün müdürü Emanuel Yi Pastreich yeme çılgınlığının duyguları deneyimleyen beynin bir bölgesi olan amigdala arzusunu harekete geçirdiğini ve bunun da entelektüalizm karşıtı bir grup kültürüyle sonuçlandığını dile getirdi.

Pastreich’in JoongAng Ilbo’daki köşe yazısına göre, düşüncesizce yemek yeme eyleminin, yemek yiyen kişinin boş ruhunu doyurmak amacıyla sarf ettiği umutsuz bir çaba olarak görülüyor ve bu kişinin ruhsal boşluğunu doldurmak için kısa zaman içinde art arda müzik videosu veya pornografik videolar izlemesiyle eşdeğer sayılıyor. Ona göre, mukbang gereksiz yemek yeme şölenidir ve de insanları anlamsızca yemek yemeleri konusunda teşvik eder.


Kaynak


[Resim: Jqv9gB.gif]
Alıntı
#2
Rethinking Mukbang: Does Watching People Eat Help or Hurt Us?

[Resim: nQP8W1.jpg]

It is no exaggeration to say that mukbang, a portmanteau of the Korean words for “eating” and “broadcast,” has dominated media in Korea over the past several years. Millions of people tune in everyday to watch people challenge themselves to consume large amounts of appetizing food, saying they get vicarious satisfaction out of it.

This strange fad has led to the emergence of mukbang social media stars like Banzz, who has more than 2.7 million subscribers on his YouTube channel. He said in an interview with JoongAng Ilbo, an affiliate with the Korea JoongAng Daily, in July that his annual income exceeds 1 billion won ($8.9 million).

Television shows have also jumped on the mukbang bandwagon with programs like Olive’s “Bob Bless You” and Comedy TV’s “Tasty Guys,” which feature celebrities devouring food.

The fad has even become global. Popular mukbang content are also frequently seen by foreign viewers. Around 20 percent of Banzz’s videos are seen from abroad, including Vietnam. Other popular mukbang stars like Ddeonggaeddeong and Fran regularly receive requests from foreign viewers to introduce specific foods from Korea during their live broadcasts.

[Resim: LlPVO1.jpg]
Left: Canadian YouTuber Veronica Wang, right, pairs up with mukbang, a portmanteau of the Korean words for “eating” and “broadcast,” star Stephanie Soo to eat rice cakes. Right: Banzz, one of Korea’s most popular mukbang stars, gets ready to eat five packs of spicy noodles.

Successful foreign mukbang celebrities include Bethany Gaskin, who runs Bloveslife, and Canadian YouTuber Veronica Wang, whose Korean influence is obvious in the content she produces.

Most of the food she consumes on camera are Korean snacks like kimchi noodles or Korean cheese donuts inspired by a recipe from local fried chicken franchise BHC. Combined, the two have nearly 2 million subscribers.

Mukbang’s popularity has also led to variations like mukbang ASMR, in which creators record the crunchy, crispy and chewy sounds they make while they eat and the whispers of their voice with a microphone to stimulate viewers.

A big star on mukbang ASMR is a YouTuber named SAS. Her channel SAS-ASMR has more than 3.57 million subscribers, who tune in to listen to her eating different foods such as aloe vera, gummy candies, chicken nuggets and mochi.

This seemingly endless mukbang craze explains the strong public backlash against the Korean government’s announcement late July that it would consider regulating television and online food programs to combat obesity.

[Resim: ZXNb9A.jpg]
Left: Fans were excited to see singer Hwasa from girl group Mamamoo devouring gopchang (grilled cow intestine) on MBC reality show “I Live Alone.” Right: Comedian Moon Se-yoon from Comedy TV’s “Tasty Guys” eats pork cutlet.

To slow down Korea’s rapidly rising obesity rate, the Ministry of Health and Welfare outlined pre-emptive and comprehensive obesity prevention and maintenance measures to hold onto 2016’s obesity rate of 34.8 percent through 2022.

Without the regulations, the obesity rate in Korea is projected to jump to 41.5 percent by 2022, according to data provided by the ministry.

When controversy over the government’s regulations snowballed, the Health Ministry later said that cracking down on mukbang is impossible.

Those against the government intervention generally argue that people should not be deprived of the right to watch the content they want in a democratic country while those on the opposite side stress the importance of the government’s role in regulating an environment that fosters obesity through the exposure of content that excessively stimulates their appetites.

Obviously, people at the forefront of arguing against government intervention are mukbang YouTube stars, whose stance is fervently supported by their fans.

Following the government’s announcement, Banzz posted a captured image of an Instagram message he received from a nurse. According to the message, the nurse witnessed a number of patients unable to consume food due to medical reasons like receiving treatments for cancer or digestive organs enjoying Banzz’s broadcasts.

[Resim: JZLoQB.jpg]
Left: Popular mukbang ASMR star SAS eats chocolate-dipped marshmallows. Right: Suell, who also makes mukbang ASMR videos, eats pad thai noodles.

“I felt touched after watching these patients feel comforted through your broadcast. So I really wanted to let you know how helpful you are to many of my patients,” the nurse wrote.

Others in support of mukbang include pregnant women suffering from morning sickness as well as people trying to control their weight.

“There are people who argue that mukbang fosters intemperate eating,” said a 26-year-old woman who is currently dieting. “But for me, I get satisfaction from watching the videos. I often watch the same video several times, and hearing the sounds of the broadcasters slurping food over and over again makes me grow tired of eating that specific food. I start off craving it, but end up feeling like I had enough of it.”

According to Oh Han-jin, president of Korean Society for the Study of Obesity and Health, mukbang undeniably has an influence on people’s level of consumption due to the imitation effect, but not everybody is affected by what they see.

Oh added, “Instead of regulating mukbang content, it would be more appropriate for the government to provide guidelines to follow, like limiting mukbang content to 10 minutes.”

Whether mukbang fosters or curbs eating depends on the individual.

“For people on a strict diet determined to lose weight, watching mukbang helps them imagine that they are actually eating and even possibly feel full afterward, ultimately helping them avoid eating,” said Kwak Geum-ju, a professor of psychology at Seoul National University. “But for most people without the strong determination to lose weight, watching mukbang could trigger an imitation effect, resulting in viewers searching for food they could have avoided.”

A recent survey conducted by Yoon Yeong-ho, a professor of medicine at the Seoul National University College of Medicine, proves a correlation between binge eating and watching mukbang.

Yoon conducted a survey of 1,200 people nationwide to determine factors that affect people’s health habits. According to the report, the two biggest contributors that affect people’s eating habits are their level of exposure to food advertisements and mukbang videos.

Other possible contributors on the list were advertisements for alcoholic beverages and scenes of smoking in movies and in television. Among the survey participants, 64.2 percent of the participants said the biggest thing they believe affects their health is watching mukbang shows.

A survey conducted by the University of Liverpool also showed that the social media stars are encouraging children to eat more unhealthy food. The study split 176 children into three groups, who were each shown YouTube personalities promoting unhealthy snacks, healthy foods and non-food products.

Afterwards, the children were offered healthy and unhealthy snacks, including carrot sticks and chocolate buttons. The result showed that the group who had seen the social media stars eating unhealthy food consumed an average of 448 calories while others consumed 357 calories, or 26 percent less.

Emanuel Yi Pastreich, director at the Earth Management Institute, explained that the eating fad is stimulating the desire of the amygdala, an area of the brain that experiences emotions, which has resulted in a culture of group anti-intellectualism.

In a column for the JoongAng Ilbo, Pastreich wrote that the act of thoughtlessly eating food is seen as a desperate effort to fill up the eater’s empty soul, which is on par with binge watching music videos or pornography to fill up one’s spiritual vacuum. According to him, mukbang is an open celebration of wasting food and also encourages people to consume food meaninglessly.


Source


[Resim: Jqv9gB.gif]
Alıntı
#3
Teşekkür ederiz.

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Alıntı
#4
Teşekkür ederiz. Smile
Alıntı
#5
Teşekkürler Biggrin
Alıntı
#6
Teşekkür ederiz.
ㅤㅤㅤㅤ

[Resim: tumblr_pemug1m_Pm_N1s5y1q5o2_540.gif]

Çiçekli yollarda yürümeye devam edelim!

BIGBANG


Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise