Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Read Books Like A King at Changgyeong Palace Library
Yazar Mesaj
gu.mi.ho Çevrimdışı
Haber Ekibi Editörü
*****
News Agency Editor

Mesajlar: 606
Üyelik Tarihi: 16-10-2015
Rep Puanı: 26
Mesaj: #1
Read Books Like A King at Changgyeong Palace Library
Read Books Like A King at Changgyeong Palace Library

Changgyeong Sarayı Kütüphanesinde Bir Kral Gibi Kitap Okumak

[Resim: oORvOQ.jpg]
Changgyeong Sarayı’nda bulunan Jipbokheon Evi yakın zamanda yaklaşık 300 kitaplık kapasitesiyle küçük bir kütüphaneye dönüşüverdi.

Okumak, Joseon Hanedanlığı kralları için bilindik bir hobiydi. Birçok kral çok fazla kitap okurdu ve sık sık kitap okumanın önemini vurgularlardı. Bir ülkenin insanları okursa o ülke zengin ve güçlü olur sözünün altını çizen Joseon’un 4. kralı, Kral Sejong’un günlük yedi saatini kitap okumaya harcadığı biliniyor. 19. kral, Kral Sukjong’un ise tüm gün boyunca kitap okuduğu söyleniyor. 21. kral, Kral Yeongjo’nun bir saray hizmetçisinin oğlu olma kompleksini yenmek amacıyla eline kitap aldığı bilinirken, onun veliahtı 22. kral, Kral Jeongjo kitapların özetini çıkarıp nasıl okunması gerektiğiyle ilgili kayıtlar dahi tutmuştur.

Belki kraliyet saraylarının sakin atmosferi okuyucular için mükemmel bir ortam hazırlıyor olabilir. Şansa bakın ki, Changgyeong Sarayı 20 Mart tarihinde Jipbokheon Evini küçük bir kütüphaneye dönüştükten sonra burayı halka açmaya karar verdiği için saray ziyaretçileri bizzat gelip görebilirler. Kütüphane 15 Nisan’a kadar açık olacak.

Jipbokheon Evinin ön ve arka kapıları oldukça geniş böylelikle içeri gün ışığı ve rahatlatıcı bahar rüzgarı girebiliyor. Ziyaretçiler bir sıraya oturup saraylarla ve saray hayatının kültürü ve gelenekleriyle alakalı kitaplar okuyabilirler. Changgyeong ve Changdeok Saraylarının isim levhalarıyla ilgili kitaplar da burada yer alıyor. Söylediklerine göre raflarda yaklaşık 300 kitap bulunuyor.

Jipbokheon Evi, Kral Jeongjo’nun zamanının çoğunu harcamış olduğu Yeongchunheon Salonunun batı kanadına bağlı bir binadır. Bu ev Veliaht Prens Sado ile Kral Sunjo’nun doğduğu ve Kral Sunjo’nun biyolojik annesinin yaşadığı yerdi.

Saray’dan bir görevli: “Saraydaki birçok alanı halka açıp göstermeye devam edeceğiz, bu sayede misafirler kültürel mirasımızı öğrenirken bir yandan da uygulamalı bir şekilde tarihi öğrenme şansına sahip olabilecekler” dedi.


Kaynak


[Resim: Jqv9gB.gif]
(Bu Mesaj 14-04-2018 23:59 değiştirilmiştir. Değiştiren : gu.mi.ho.)
14-04-2018 23:54
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
gu.mi.ho Çevrimdışı
Haber Ekibi Editörü
*****
News Agency Editor

Mesajlar: 606
Üyelik Tarihi: 16-10-2015
Rep Puanı: 26
Mesaj: #2
RE: Read Books Like A King at Changgyeong Palace Library
Read Books Like A King at Changgyeong Palace Library

[Resim: oORvOQ.jpg]
Jipbokheon House inside Changgyeong Palace in central Seoul has recently been turned into a small library, offering about 300 books for the public to enjoy.

Reading was a popular hobby for the kings of the Joseon Dynasty (1392-1910). Many of the kings were extensive readers and they often emphasized the importance of reading books. King Sejong, the fourth king of Joseon is known to have spent at least seven hours a day reading books, stressing that “the nation becomes rich and powerful when its people read,” while King Sukjong, the 19th king, is said to have read books all day long. King Yeongjo, the 21st king, is known to have had books at hand in an attempt to overcome his complex of being a son of a maid at the palace while his successor King Jeongjo, the 22nd king, even wrote summaries of books and kept record of how many books he had read.

Perhaps the tranquil ambience of the royal palaces provided the perfect atmosphere to read. Luckily, visitors to Changgyeong Palace in central Seoul can see for themselves as the palace decided to open up its Jipbokheon House on March 20 after turning it into a small library. The library will operate until April 15.

The front and back doors of Jipbokheon House will be wide open, allowing for sunlight to come in and a cool spring breeze to pass through. Visitors can take a seat and read books about palaces and the culture and customs of palace life. There are also books about the signboards of Changgyeong and Changdeok palaces. According to the palace, there are about 300 books on the shelves.

Jipbokheon House is the building connected to Yeongchunheon Hall’s west wing where King Jeongjo spent a lot of time. It is where Crown Prince Sado (1735-62) and King Sunjo (1970-1834) were born and where King Sunjo’s biological mother resided.

“We will continue to open up and reveal more spaces in the palace for the public to enjoy so that they can have hands-on learning experiences about the history while enjoying our cultural heritage,” said an official from the palace.


Source


[Resim: Jqv9gB.gif]
14-04-2018 23:58
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Yüsra JaeJoong Çevrimdışı
Super Administrator
*******
Super Administrator: 슈퍼 관리자

Mesajlar: 21,448
Üyelik Tarihi: 19-12-2010
Rep Puanı: 575
Mesaj: #3
RE: Read Books Like A King at Changgyeong Palace Library
Burası harika bir yer. Kesinlikle böyle bir yerde kitap okumak isterdim. Kalp

You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
15-04-2018 20:20
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
kıday baksı Çevrimdışı
Administrator : 관리자
*******
Founder : 설립자

Mesajlar: 31,312
Üyelik Tarihi: 28-01-2007
Rep Puanı: 873
Mesaj: #4
RE: Read Books Like A King at Changgyeong Palace Library
Read Books Like A King at Changgyeong Palace Library
Yasemen PESKIRSOY

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/


15-04-2018 20:25
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
edaozgul33 Çevrimdışı
Super Administrator
*******
Super Administrator: 슈퍼 관리자

Mesajlar: 2,181
Üyelik Tarihi: 12-08-2015
Rep Puanı: 70
Mesaj: #5
RE: Read Books Like A King at Changgyeong Palace Library
Teşekkür ederiz Yasemen. Smile


Çiçekli yollarda yürümeye devam edelim!!

BIGBANG


15-04-2018 21:05
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
dalnim Çevrimdışı
K-F CEO
*******
Korea-Fans CEO

Mesajlar: 5,018
Üyelik Tarihi: 18-07-2011
Rep Puanı: 348
Mesaj: #6
RE: Read Books Like A King at Changgyeong Palace Library
Teşekkür ederiz. Smile

16-04-2018 22:44
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Youtube Google Linkedin Tumblr Digg MySpace



Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
[-]
Gönder: -
Seçenekler
Yükleniyor...
Gülümsemeler
Yeni Pencerede Aç


İletişimKorea-fans.comYukarıya dönHafif SürümRSS