Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pungmul / 풍물 (Farm Dance)
#1
Pungmul / 풍물 (Farm Dance)
[Resim: yyy.jpg]

Pungmul; davul çalma, dans etme ve şarkı söylemeden oluşan Kore halk müziği geleneğidir. Çoğu gösteri, sürekli hareket halinde olan onlarca insan beraberinde dışarıda yapılır. Pungmul, imece çiftçilik kültüründen doğmuştur. Aslında başka köy topluluk etkinliklerinde ve şaman törenlerinde, çiftlik işinin bir parçası olarak oynanırdı. Günümüzde anlam açısından kapsamı genişlemiştir ve siyasi protesto ve sahne sanatı biçemi olarak da kullanılır.

Eski alimler bu geleneği, kullanımı koloni döneminde yaygınlaşan ve çiftçilerin müziği anlamına gelen bir terim olan nongak olarak adlandırırlardı. Güney Kore Kültürel Miras İdaresi, bu halk geleneğini 'Önemli Manevi Kültürel Miras' olarak tanımlarken bu terimi kullanır.

Davul çalma, pungmul'un temel ögesidir. Her bir grup, kkwaenggwari çalan biri tarafından idare edilir ve janggu, buk ve jing çalan en az bir kişi barındırır. Üflemeli çalgılar bazen davullarla birlikte çalınır.

Pungmul sanatçıları çok çeşitli renkte kostümler giyerler. Budist kkokkal'ının çiçekli bir versiyonu, en yaygın başlıktır. Profesyonel sanatçılar, kafalarını hareket ettirerek karışık şekiller çevirip döndürebilecekleri uzun kurdeleli şapkalar olan sangmo giyerlerdi.

English

Pungmul is a Korean folk music tradition that includes drumming, dancing, and singing. Most performances are outside, with tens of players, all in constant motion. Pungmul is rooted in the dure (collective labor) farming culture. It was originally played as part of farm work, on rural holidays, at other village community-building events, and in shamanistic rituals. Today it has expanded in meaning and is also used in political protest and as a performing art form.

Older scholars often describe this tradition as nongak , a term meaning "farmers' music" whose usage arose during the colonial era (1910–45). The Cultural Heritage Administration of South Korea uses this term in designating the folk tradition as an Important Intangible Cultural Property.

Drumming is the central element of pungmul. Each group is led by a kkwaenggwari (small handheld gong) player, and includes at least one person playing janggu (hourglass drum), buk (barrel drum), and jing (gong). Wind instruments (t'aepyongso, also known as hojeok, senap, or nalari, and nabal) sometimes play along with the drummers.

Pungmul performers wear a variety of colorful costumes. A flowery version of the Buddhist kkokkal is the most common head-dress. Advanced performers sometimes wear sangmo, which are hats with long ribbon attached to them that players can spin and flip in intricate patterns by moving their heads.

Kaynak / Reference
Alıntı
#2
Paylaşım için teşekkürler. :d
Alıntı
#3
Teşekkürler paylaşım için ^^
Alıntı
#4
bu danstaki görselliği gerçekten beğendim. bakalım çizicem nasıl olucak Biggrin
Alıntı
#5
Paylaşım için teşekkürler
[Resim: image?t=40&bid=835739936951&id=835739936...CTbnWHihwM]
Alıntı
#6
Teşekkür ederiz.
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise