Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prof. Hee Soo Lee: Türkçe Global Dil Olma Yolunda İlerliyor
#1
[Resim: turkceglobaldilolmayolu.png]

Güney Koreli Türkolog Prof. Hee Soo Lee, Türkçenin Küresel Bir Dil Olma Yolunda İlerlediğini Söyledi.

Güney Koreli Türkolog Prof. Hee Soo Lee, Türkçenin küresel bir dil olma yolunda ilerlediğini söyledi. Bu sürece Türkiye'nin yurtdışında bulunan okullarının da ayrı bir katkı sağladığını dile getiren Soo Lee, Türkçenin yakın bir dönemde küresel bir dil haline geleceğini belirtti. Tarihi İpek Yolu güzergâhında yer alan ülkelerde "Kültür Turizminin Geliştirilmesi" konulu uluslararası foruma katılmak amacıyla Taşkent'e gelen Koreli Türkolog ve Hanyang Üniversitesi öğretim üyesi Soo Lee, CİHAN'a konuştu.

Türkçe Koreliler, Koreçe de Türkler İçin Kolay

Türkçeyi, 1983-1990 yılları arasında doktora yapmak amacıyla Türkiye'de bulunduğu sırada öğrendiğini söyleyen Lee, "Türkçe, Koreliler için kolay bir dil" dedi. Lee, Kore dilinin de aynı şekilde Türkler için kolay öğrenilebilen bir dil olduğu kaydetti. Türkiye'de kaldığı süre zarfında Türk tarih ve kültürü konusunda deneyim kazanan ve kapsamlı bilgi edinen Prof. See Lee, iki dilin aynı kökten geldiğini ve Türkçeyi öğrenmede zorlanmadığını belirtti.

Türkçe Küresel Bir Dil Olacak

Koreli Türkolog, Türkçenin geleceği konusunda ise ümitli konuştu. Hali hazırda dünya genelinde çoğunluğu İpek Yolu güzergahında olmak üzere 300 milyon dolayında insanın Türkçe konuştuğuna dikkat çeken Prof. Lee, "Türkçenin giderek dünya çapında bil dil haline geleceğine inanıyorum." dedi. İpek yolunda Türkçe ve Türk kültüründen yoksun olacak "kültür turizminin" manasız kalacağını da ifade eden Lee, "Bu açıdan Türkçe, 10-15 sene zarfında daha yoğun, global bir dil haline gelecek inşallah." şeklinde konuştu.
Güney Kore'de Türk halkına karşı bir sempati olduğunu ve bunun etkisi ile Türkçe öğrenmek isteyenlerin sayısında artış olduğunu da hatırlatan Lee, "Ülkemizde Türkçe öğrenmek isteyenler çoğalıyor. Türkçe konuşan epey de Koreli var." ifadelerini kullandı.

Türk Okulları Türkçenin Dünya Dili Olmasına Katkı Sağlıyor

Lee, yurtdışında değişik ülkelerde faaliyet gösteren Türk okullarını ise Türkçenin dünya dili olma yolunda önemli katkısı olduğuna vurgu yaptı. "Yurtdışında çok sayıda Türk okulları bulunuyor Bunlar Türk dilini yayılmasında ve gelişmesinde büyük bir önem taşıyor. Güney Kore'de de uluslar arası bir dil merkezi ve okul bulunuyor." diyen Lee, özelikle bu eğitim kurumlarının iki ülke arasında kültür köprüsü görevi gördüğü de sözlerine ekledi.

26.10.2008
MUSLER'AŞK'
İtirazım var bu yalan dolana 
Benim şu dertlere ne borcum var ki tuttu yakamı bırakmıyor
Benim mutlulukla ne zorum var ki bana cehennemi aratmıyor

wiseacre_daisy <3
Alıntı
#2
Smile Çok güzel bir haber, tesekkürler emegine saglik.
Çok mutlu oluyorum bu haberleri duyunca, bende o okullarda ögretmen olmak istiyorum. Smile Smile
DBSK FAN CLUB
Dae Jang Geum FAN CLUB
Saraydaki Mücevher Fan Club
Mblaq FAN CLUB
Alıntı
#3
Mükemmel bir haber. Smile


Alıntı
#4
Çok güzel bir haber, çok tesekkürler.
Some of you may remember me...
Alıntı
#5
Çok güzel bir haber, paylasim için tesekkürler.


••ஐ๑Lady Lee(Park Eun Hye)Fan Clupஐ๑••

Muhteşem Kraliçe & Chuck & Star Wars & Trinity

•●Denizler İmparatoru Fan Klübü●• Saraydaki Mücevher & Yi San Fan - Efsane Prens

Alıntı
#6
Emegine saglik, çok tesekkürler. Happy0064
İmzanız kurallara uymadığı için silinmiştir.
Alıntı
#7
Ayy, çok sagol ya. Çok mutlu oldum simdi. Smile
İmza eni en fazla 400 olmalı.
Alıntı
#8
Oo, çok güzel bir haber bu, hemde bir Koreli bunu söylüyor. Smile Iki yönden de çok mutlu oldum. Smile
♥ Urineun BIGBANG ♥
BIGBANG'in 6 Yılı!!! VIP'liğimin 4. Yılı!!

[Resim: a2zueqv.gif]
Alıntı
#9
Alıntı: ... Ipek yolunda Türkçe ve Türk kültüründen yoksun olacak "kültür turizminin" manasiz kalacagini...

Türkolog Prof. Hee Soo Lee'nin söylediklerini hayranlikla okudum, çok mutlu oldum. Smile Dilimizin önemini ve potansiyelini bilen Koreli bir profesör. Korelileri sevmemin ve onlara olan hayranligimin bir kat daha artmasi için bir neden daha.
Türkçe'nin sahip oldugu potansiyelle ilgili olarak söyledikleri ise bizim bilmedigimiz, bilip de farkina varamadigimiz gerçeklerden biridir. Dili kullanma ve koruma bilincinin olusmasi, gelismesi için tarih bilinci gerekmektedir. Milliyetçiligin temeli budur.
("Eee Ipek Yolu üzerinde bir ülkeyiz. Tarihi hanlar var, hamamlar var. Her sey çok güzel.") Öncesi sonrasi yok. ("Yaw abi napionuz, öle deil, gelmicekmisiniz, deyerli arkilerim"...) YAZIK!
Diger lehçeleriyle birlikte dünyanin en çok konusulan 5. dili Türkçe'dir. Bu lehçelerin içindeyse en büyük dilime, 70 milyonu askin kisi tarafindan konusulan Türkiye Türkçesi sahiptir. Sahip olduklarimizin kiymetini ancak kaybettikten sonra anlayabiliyoruz. Bazi seylerin kiymetini anlamamiza çok zaman yok; asimilasyon, yozlasma sürecine girmis bulunmaktayiz. Bu, geri dönülemez bir durum degildir. Türkçemizin kiymetini bilelim; dogru ve eksiksiz bir biçimde kullanalim.
Alıntı
#10
Çok dogru...
Türkçemizin kiymetini bilelim; dogru ve eksiksiz bir biçimde kullanalim.
Song II Gook Ve Papatya

Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise