Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Political News From Korea
Moon Urges Constitutional Institutions to Win Back Public Trust

Moon, Kamu Güvenini Geri Kazanmak İçin Anayasa Kurumlarını Görüşmeye Çağırdı

Başkan Moon Jae-in Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin anayasal kurumlarının uzun tarihi boyunca uzmanlık ve tecrübe biriktirmesine rağmen, halkın beklentilerinin yetersiz kaldığına inandığını söyledi.

Bu görüşü, beş ulusal liderle birlikte üst ofiste düzenlenen bir öğle yemeği toplantısında söyledi. Toplantının katılımcıları, Moon ile birlikte Anayasa'nın altı kıdemli ulusal liderleriydi.

Moon yürütme organının, parlamentonun ve yargının kamu güvenini yeniden kazanmak için birçok görevle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Ayrıca, halkın istediği olgun bir demokrasi seviyesine ulaşmak için ortak çaba göstermeyi önerdi.

Başkan, özellikle Ulusal Meclis Başkanı Moon Hee-sang'ın ekonomi ve kamu geçimiyle ilgili yasalara dikkat çekmesini istedi.

Yetkili, hükümetin kilit reform önlemlerinin çoğunun meclis mevzuatı gerektirdiğini de sözlerine ekledi.

Toplantıya meclis başkanı başkanlığında Başbakan Lee Nak-yon, Ulusal Seçim Komisyonu Başkanı Kwon Soon-il, Anayasa Mahkemesi Başsavcısı Lee Jin-sung ve Yargıtay Başsavcısı Kim Meong-su katıldı.

Bummie*


President Moon Jae-in said Friday that though the country's constitutional institutions have accumulated expertise and experience over their long history, he believes they still fall short of public expectations.

He gave this opinion during a lunch meeting held at the top office with five national leaders. The meeting’s participants, along with Moon, are the six highest national leaders under the Constitution.

Moon said the executive branch, the parliament and judiciary still face many tasks to regain public trust.

He also proposed joint efforts to achieve a mature level of democracy desired by the people.

The president particularly called for National Assembly Speaker Moon Hee-sang's attention to economy and public livelihood-related bills pending at the assembly.

He added that most of the government's key reform measures require parliamentary legislation.

The meeting was attended by the assembly speaker, Prime Minister Lee Nak-yon, National Election Commission Chairman Kwon Soon-il, Constitutional Court Chief Justice Lee Jin-sung and Supreme Court Chief Justice Kim Meong-su.

10.08.2018 - KBS World

[Resim: Y6VGo6.jpg]
Alıntı
Pres. Office: Seoul's Discussing Next Inter-Korean Summit with US

Başkanlık Ofisi: Seoul ve ABD Sonraki İki Kore Arası Zirve Hakkında Görüşüyor

Güney Kore'nin başkanlık ofisi, Seoul’un bu yılki üçüncü iki Kore arası zirve için Washington ile planlar hakkında konuştuğunu söyledi.

Şef basın sekreteri Yoon Young-chan, Cuma günü gazetecilere yaptığı toplantıda hamleyi açıkladı.

ABD'nin iki Koreli arasında “stratejik olarak” arabuluculuk yapmak isteyip istemediğini sorduğumuzda, Kuzey Kore-ABD nükleerden arındırma görüşmelerinde bariz bir duraklama olduğu göz önüne alındığında Yoon, iki Koreli tarafın neden zirveye yapması gerektiğini açıkladı. Ayrıca, bunun bir bağımsızlık meselesi olduğunu da ekledi.

Kore Savaşı'nı resmen sona erdirmek için bir bildirimin ne zaman yapılacağına gelince sekreter, önümüzdeki iki Kore arası zirveden sonra ortaya çıkmasının yüksek ihtimal olduğunu söyledi.

Başkanlık Sözcüsü Kim Eui-kyeom daha önce yaptığı açıklamada, savaşın sona ereceği bildirgesinin önümüzdeki Pazartesi günü yapılması planlanan üst düzey iki Kore araso görüşmeler sırasında tartışılacağını söylemişti.

Bummie*


South Korea's presidential office says Seoul is discussing plans with Washington for a third inter-Korean summit this year.

Chief press secretary Yoon Young-chan revealed the move in a meeting with reporters on Friday.

Asked whether the U.S. wants to “strategically” mediate between the two Koreas, given the apparent stall in North Korea-U.S. negotiations on denuclearization, Yoon said it is why the two Koreas should hold a summit. He added that it is also a matter of sovereignty.

As for when a declaration will be made to formally end the Korean War, the secretary said it is highly likely to occur after the forthcoming inter-Korean summit.

Presidential Spokesperson Kim Eui-kyeom earlier said the war-ending declaration would be discussed during high-level inter-Korean talks scheduled for next Monday.

10.08.2018 - KBS World

[Resim: Z3ny0G.jpg]
Alıntı
Haber çevirileri için teşekkürler. ^^
ㅤㅤㅤㅤ

[Resim: tumblr_pemug1m_Pm_N1s5y1q5o2_540.gif]

Çiçekli yollarda yürümeye devam edelim!

BIGBANG


Alıntı
Koreas Finalize Delegation List for Monday Talks

Kore Ülkeleri, Pazartesi Günü Görüşmeleri İçin Delegasyon Listesini Tamamladı

Güney ve Kuzey Kore, Pazartesi günü planlanan üst düzey Kore ülkeleri arası görüşmeleri için delegasyon listelerini tamamladılar.

Cumartesi günü Birleşmiş Milletler Bakanlığı'na göre, Bakan Cho Myoung-gyon, Birleştirme Bakan Yardımcısı Chun Hae-sung ve başbakanlık ofisinden ve başbakan ofisinden iki yetkiliyi içeren Güney Kore delegasyonuna liderlik edecek.

Kuzey Kore tarafı, Kore ülkeleri arası ilişkileri ele alan, Ülkenin Huzurlu Yeniden Birleşmesi Komitesi başkanı olan Ri Son-gwon tarafından yönetiliyor.

Komitenin başkan yardımcısı ve demiryolu taşımacılığı, çevre ve Kore ülkeleri arası ekonomik işbirliği ile ilgili devlet kurumlarından üç diğer Kuzey Koreli memur da katılacak.

İki Kore ülkesi daha önce, Kuzey'in Panmunjeom sınır kasabasının kuzey tarafındaki talebi üzerine Pazartesi günü üst düzey bir toplantı düzenlemeyi kabul etmişti.

Görüşmelerde iki taraf, Nisan ayındaki iki Kore ülkesi arası zirve anlaşmasının uygulanmasını gözden geçirecek ve liderleri arasında başka bir zirvenin yapılması hazırlıklarını görüşecek.

kubraulusoy


South and North Korea have finalized their delegation lists for high-level inter-Korean talks scheduled Monday.

According to the Ministry of Unification on Saturday, Minister Cho Myoung-gyon will lead the South Korean delegation that includes Vice Unification Minister Chun Hae-sung and two officials from the presidential office and the prime minister's office.

The North Korean side is headed by Ri Son-gwon, chairman of the Committee for the Peaceful Reunification of the Country, which handles inter-Korean affairs.

The committee's vice chairman will also attend as well as three other North Korean officials from state agencies related to railway transport, the environment and inter-Korean economic cooperation.

The two Koreas earlier agreed to hold a high-level meeting on Monday at the North's request on the northern side of the Panmunjeom border village.

During the talks, the two sides will review the implementation of the April inter-Korean summit agreement and also discuss preparations for another summit between their leaders.

11.08.2018 - KBS World

[Resim: DDGQkO.jpg]
Alıntı
Gov't-led Research Center on Sex Slavery Issue Opens Friday

Hükümete Bağlı Seks Köleliği Araştırma Merkezi Cuma Günü Açılıyor

Japonya’nın savaş zamanı cinsel köleliği ile ilgili çalışmaların sorumluluğunu üstlenecek olan, hükümet öncülüğündeki araştırma merkezinin açılışı Cuma günü yapıldı.

Merkez, şu ana kadar özel sektör tarafından gelişigüzel yürütülen tüm araştırma ve veri toplama faaliyetlerini denetleyecek.

Aynı zamanda kayıtları bir veritabanında derleyecek ve çevirilerini sağlayacak, böylece bilgi uluslararası topluluk tarafından izlenebilecek.

Organizasyonun yeni başkanı Kim Chang-rok, bugüne kadar kurbanlar için verilen destek ana görev olarak görülmüş olsa da, merkezin bunun ötesine geçeceğini ve savaş zamanı konusunda daha derinlemesine çalışmalara öncülük eden devlet kaynaklı çabaları sürdüreceğini söyledi.

Cinsiyet Eşitliği ve Aile Bakanlığı, merkezin istikrarlı çalışmasını sağlamak ve özel bir statü kuruluşu olarak kurmaya çalışıldığını söyledi.

aylincygrc


A government-led research center that will take charge of studies related to the issue of Japan's wartime sexual slavery was launched Friday.

The center will oversee all research and data gathering activities that were sporadically conducted by the private sector until now.

It will also compile records into a database and provide translations so the information can be viewed by the international community.

The president of the new organization Kim Chang-rok said that while support for victims has been the main task so far, the center will go beyond that and spearhead state-led efforts into more in-depth studies on the wartime issue.

The Ministry of Gender Equality and Family said it will seek to establish the center as a special status corporation to ensure its stable operation.

11.08.2018 – KBS World Radio

[Resim: 2KjrV.jpg]
"Nihayetinde bizi düşüncelerimiz belirliyor, düşüncelerimizi ise etrafımızda tuttuğumuz şeyler etkiliyor."
[Resim: 2y9Eq.gif]
Alıntı
PM to Attend Opening Ceremony of Jakarta Asian Games

Başbakan, Jakarta Asya Oyunları Açılış Törenine Katılacak

Başbakan Lee Nak-yon, 18 Ağustos'ta Endonezya'da başlayan Jakarta-Palembang Asya Oyunlarının açılış törenine katılacak.

Başbakanlık Ofisi, Lee'nin üç gün boyunca 20'sine kadar Endonezya'da kalacağını söyledi.

18'indeki açılış törenine katılacak ve birkaç gün Güney Koreli sporcuların daha sonraki günlerde gerçekleşecek olan yarışlarını izleyecek. Lee, iki Kore arası basketbol maçını 20'sinde izleyecek.

Güney ve Kuzey Kore, Asya Oyunlarının açılış ve kapanış törenlerinde birlikte yürüyecek. İki Koreli taraf, aynı zamanda kadın basketbol takımı, kano ve tekne yarışları için birleşik ekipler de oluşturdu.

Bu hafta başlarında Endonezya'da yarışan Güney Koreli sporcular için kutlama sözlerinde Lee, Kuzey Kore ile ortak yürüyüş ve ortak ekiplerin değerli bir deneyim olacağını söyledi.

Oyunculara, stadyumun içinde ve dışında Kuzey Koreli meslektaşlarıyla iyi geçinmelerini istedi.

Bummie*


Prime Minister Lee Nak-yon will attend the opening ceremony of the Jakarta-Palembang Asian Games kicking off in Indonesia on August 18th.

The Prime Minister's Office also said that Lee will stay in Indonesia until the 20th for a three-day stay.

He will attend the opening ceremony on the 18th and watch a number of South Korean athletes compete over the following days. Lee will watch the inter-Korean basketball team play on the 20th.

South and North Korea will march together in the opening and closing ceremonies of the Asian Games. The two Koreas have also fielded unified teams for women's basketball, canoe and boat racing.

In congratulatory remarks earlier this week for South Korean athletes competing in Indonesia, Lee said the joint march and joint teams with North Korea will be a valuable experience.

He asked the players to get along well with their North Korean counterparts both inside and outside of the stadium.

11.08.2018 - KBS World

[Resim: 4zVYm0.jpg]
Alıntı
Presidential Aide Summoned in Opinion Rigging Probe

Başkanlık Vekili, Hile Soruşturması Nedeniyle Çağrıldı

Başkanlık sekreteri Song In-bae, blogcu "druking" i içeren hile skandalı hakkındaki bir çevrimiçi görüş soruşturmasında sorgulanmak üzere çağrıldı.

Song, Pazar günü sabah 9:20'de Güney Seoul'deki bağımsız danışman ekibinin ofisinde görüldü.

Başkanlık sekreterinin, blogger'ı Haziran 2016'da Kim iktidar Demokrat Parti milletvekiliyken Güney Gyeongsang Eyaleti Valisi Kim Kyoung-soo'yla tanıştırdığı biliniyor.

Song, üst ofisteki dahili soruşturmada geçen yıl Şubat 2016 ile Haziran 2016 arasında onun blogger ile dört kez görüştüğünü ve blog yazarı tarafından iki milyon kazandığını iddia etti.

Özel savcılar, Pazar öğleden sonra da blog yazarını çağırmayı planlıyorlar, ancak aynı odada Song ile birlikte sorgulama planları yok.

Bu arada savcılık, Mart ayında avukatla görüştüğü iddiasıyla bloggerın konsolosluk makamı için hile yaparak üst düzey ofise önerdiğini ir başka başkanlık görevlisi Baek Won-woo'yu da kısa bir süre sonra sorguya çağırmayı planlıyor.

Bummie*


Presidential secretary Song In-bae has been summoned for questioning in a probe of an online opinion rigging scandal involving the blogger "druking."

Song appeared at the office of the independent counsel team in southern Seoul at 9:20 a.m. Sunday.

The presidential secretary is known to have introduced the blogger to South Gyeongsang Province Governor Kim Kyoung-soo in June 2016 when Kim was a ruling Democratic Party lawmaker.

Song reportedly claimed during the top office's internal probe that he met the blogger four times between June 2016 and February last year and received two million won from the blogger.

The special prosecutors plan to summon the blogger as well on Sunday afternoon, but they have no plan to question him along with Song in the same room.

Meanwhile, the prosecution plans to summon and question soon another presidential official, Baek Won-woo, on allegations that he met a lawyer in March, who was recommended to the top office by druking to a consular post.

12.08.2018 - KBS World

[Resim: yqp4bM.jpg]
Alıntı
Moon: No Unilateral Change to Pension Scheme

Moon: Emeklilik Programında Tek Taraflı Değişim Yok

Pazartesi günü Başkan Moon Jae-in, devletin emeklilik programını değiştirmesinin halkın izni olmadan devlet tarafından tek taraflı bir şekilde yapılmayacağını belirtildi.

Üst yardımcılarıyla yaptığ toplantıya başkanlık eden Moon, görüşmelerin emeklilik planının revize edilmesinin emeklilik sonrası gelir garantilerinin artırılmasını hedefleyen ilkeye dayanarak devam edeceğini söyledi.

Sözleri, emekli maaşı ödemelerinde olası bir artışla ilgili medya raporlarını ve alıcıların emekli maaşlarını toplayabildikleri zamanların ertelenmesini takip etti.

Toplantıda Başkan Moon, yönetiminin temel refah politikası hedeflerinden birinin emeklilik sonrası geliri arttırmak olduğunu ve karşı yapının raporlarının neden ortaya çıktığı konusunda şaşırdığını söyledi.

Moon, emeklilik programı için gerekli olan mali fonların gözden geçirilmesiyle ilgili olarak rakip partiler arasında görüşmelerin sürdüğünün farkında olduğunu ve her beş yılda bir yasa gereği yapılması gereken bir görev olduğunu söyledi.

Yetkili, hükümet önlemlerinin ancak kamuoyu görüşlerinin toplanması ve meclis mevzuatıyla kesinleşeceğini söyledi.

kubraulusoy


President Moon Jae-in said Monday that changes to the state-run pension program will not be made unilaterally by the government without public consent.

Chairing a meeting of his top aides, Moon said discussions will continue based on the principle that revising the pension scheme is aimed at expanding income guarantees for post-retirement.

His remarks follow media reports about a possible increase in the pension payment and a postponement in the time recipients are able to collect their pension.

During the meeting, President Moon said one of his administration's key welfare policy goals is to expand post-retirement income and that he was perplexed as to why reports of the opposite nature have come about.

Moon said he is aware that discussions are under way between rival parties related to reviewing fiscal funds necessary for the pension program, a task required by law to be done every five years.

He said government measures will only be finalized after gathering public opinions and through parliament legislation.

13.08.2018 – KBS World

[Resim: nlNQvl.jpg]
Alıntı
Gov't to Spend Big on Big Data, AI, Hydrogen Economy

Hükümet, Büyük Veri, Yapay Zeka, Hidrojen Ekonomisi Üzerinde Büyük Harcama Yapacak

Maliye Bakanı Kim Dong-yeon, hükümetin önümüzdeki beş yıl içinde üç önemli stratejik alanda dokuz ila on trilyonluk won yatırım yapacağını söyledi.

Yenilikçi büyüme konulu bir bakanlar toplantısında, Maliye Bakanı Kim Dong-yeon Pazartesi günü, üç alanın yapay zeka, hidrojen ekonomisi ve büyük veri olduğunu ve blok zincirleme ve paylaşım ekonomisinin birleştirildiğini söyledi.

Beş trilyondan fazla won'un önümüzdeki sene ilk olarak sekiz kritik sektöre yatırılacağını söyledi.

Ayrıca bakan, yerel topluluklarla yakın ilişki içinde olan sosyal üst sermaye projelerini aktif olarak ortaya çıkarmaya ve büyük çaplı destek sağlamaya söz verdi.

Hükümetin şu anda engelliler için spor binaları inşa etmek, akıllı fabrikalar, akıllı çiftlikler ve ince toz seviyelerini azaltmak için tasarlanmış kentsel alanlarda yürüyüş parkurları gibi projeleri gözden geçirdiğini söyledi.

kubraulusoy


Finance Minister Kim Dong-yeon says the government will invest nine to ten trillion won over the next five years in three key strategic areas.

During a ministerial meeting on innovative growth, Finance Minister Kim Dong-yeon said Monday that the three areas are artificial intelligence, hydrogen economy and big data, and blockchain and sharing economy combined.

He said over five trillion won will first be invested in eight critical sectors next year.

The minister also vowed to actively uncover social overhead capital projects that are closely related to local communities, and provide large scale support.

He said the government is currently reviewing projects such as building sports facilities for the disabled, building smart factories, smart farms and walking trails in urban areas designed to reduce fine dust levels.

13.08.2018 – KBS World

[Resim: qvNA4d.jpg]
Alıntı
S. Korea to Order Suspension of Uninspected BMW Vehicles Tuesday

Güney Kore, Kontrol Edilmemiş BMW Araçlarının Salı Günü Askıya Alınmasını Emretti

Güney Kore'nin, güvenlik denetimleri kabul edilmemiş olan geri çağrılan BMW araçlarının işlemlerini askıya alması bekleniyor.

İlk olarak BMW, güvenlik kontrollerini Salı gününe kadar tamamlamaya başladı, ancak 30 bin ünitede inceleme henüz yapılmadığı için motorlu yangın tehlikesi artıyor.

Hükümet, BMW sahiplerinin aracı sürmeyi durdurma emrine direnebileceklerinden dolayı endişeli.

İlgili bakanlıklar Pazartesi günü bir toplantı yaptı ve henüz gerekli güvenlik denetimlerine tabi olmayan BMW otomobillerinin askıya alınması emrini verme kararına ulaştı.

Hükümetin Salı günü resmi bir açıklama yapması bekleniyor.

kubraulusoy


South Korea is expected to suspend the operation of recalled BMW vehicles that have not received safety inspections.

BMW initially set out to complete the safety checks by Tuesday, but as 30-thousand units have yet to be inspected, the danger of engine fires is increasing.

The government is concerned BMW owners may resist the order to stop driving.

Related ministries held a meeting on Monday and reached the decision to order the suspension of BMW cars that have not yet undergone necessary safety inspections.

The government is expected to make a formal announcement on Tuesday.

13.08.2018 – KBS World

[Resim: DD5O4m.jpg]
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise