Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Political News From Korea
Pres. Moon: S. Korea, Singapore to Boost Relations to Benefit Citizens

Başkan Moon: Güney Kore ve Singapur, Vatandaşlara Yardım Etmek İçin İlişkileri Artırdı

Başkan Moon Jae-in, Güney Kore ve Singapur'un, vatandaşlarına önemli faydalar sağlamak amacıyla ikili ekonomik işbirliklerini ilerletmeyi kabul ettiklerini söyledi.

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ile Perşembe günü Singapur cumhurbaşkanlığı sarayında yapılan zirveden sonra basın mensuplarına konuşan Moon, iki ülkenin şu anda yaklaşık 20 milyar dolar olan ikili ticaret hacmini genişleteceğini söyledi.

Ayrıca, çifte vergilendirmeyi önleme konusundaki anlaşmaları gözden geçirme amacıyla yapılan müzakereleri hızla sonuçlandırarak yatırımı artırma konusunda anlaştıklarını söyledi.

Özellikle Moon, iki ülkenin Dördüncü Sanayi Devrimi için ortaklaşa hazırlanmaya karar verdiklerini söyledi.

Güney Kore ve Singapur'un, teknik kabiliyetleri ve sermaye gücünü iyi bir şekilde birleştirilip kullanıldıkları takdirde yapay zeka, büyük veri, finansal teknoloji ve biyoteknoloji alanında kayda değer başarılar elde edeceğine inandığını söyledi.

Moon, bölgedeki barış ve refah için de birlikte çalışmaya karar verdiklerini söyledi. Singapur’un geçen ay ABD-Kuzey Kore tarihi zirvesine ev sahipliği yaptığını ve Lee’nin ve Singapur halkının Kore Yarımadası’nda barış için yeni bir dönemi getirmekte katkıda bulunduklarını kaydetti.

kubraulusoy


President Moon Jae-in says South Korea and Singapore have agreed to further boost bilateral economic cooperation in order to provide substantial benefits for their people.

Speaking to the press after holding a summit with Singapore’s Prime Minister Lee Hsien Loong on Thursday at the Singaporean presidential palace, Moon said the two countries will expand their bilateral trade volume, which currently stands at roughly 20 billion dollars.

He also said they agreed to boost investment by swiftly concluding negotiations on revising their accord on preventing double taxation.

In particular, Moon said the two countries agreed to jointly prepare for the Fourth Industrial Revolution.

He said he believes that South Korea and Singapore will enjoy remarkable achievements in artificial intelligence, big data, fintech and biotechnology if their technical capability and capital strength are well combined and utilized.

Moon said they also decided to work closely together for peace and prosperity in the region. He noted that Singapore hosted the historic U.S.-North Korea summit last month and that Lee and Singapore’s people had greatly contributed to ushering a new era for peace on the Korean Peninsula.

12.7.2018- KBS World

[Resim: VDPYAj.jpg]
Alıntı
S. Korea, Singapore Agree to Strengthen Environmental Cooperation

Güney Kore ve Singapur Çevresel İşbirliğini Güçlendirmek Hakkında Anlaştı

Güney Kore ve Singapur, su endüstrisi ve küresel ısınma gibi çevresel alanlarda işbirliğini güçlendirmeyi kabul etti.

Seoul’un Çevre Bakanlığı’na göre, Çevre Bakanı Kim Eun-kyung ve Singapur Çevre ve Su Kaynakları Bakanı Masagos Zulkifli Perşembe günü Singapur’daki iki ülke arasında gerçekleşen çevre işbirliği konusunda bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

İmza, Başkan Moon Jae-in ve Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong tarafından günün erken saatlerinde yaptıkları zirveden sonra atıldı.

MOÜ ayrıca teknoloji, hava kirliliği, endüstriyel atıkların imhası ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin uygulanması konularındaki işbirliğini de kapsamakta.

Mutabakat Zaptı'na dayanarak, iki ülkenin çevre bakanlıkları personel alışverişi gerçekleştirirken, ülkelerin kamu kuruluşları ve özel şirketleri de birbirleriyle işbirliği yapacak.

Güney Koreli bakanı Kim, imzalamadan önce yapılan bir bakanlar toplantısında Güney Kore ile Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği üyeleri de dahil olmak üzere Güney Kore ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki çevresel zorlukların üstesinden gelme hakkındaki işbirliğinin önemini vurguladı.

Bummie*


South Korea and Singapore have agreed to strengthen cooperation on environmental areas, including the water industry and global warming.

According to Seoul’s Environment Ministry, Environment Minister Kim Eun-kyung and Singaporean Minister for the Environment and Water Resources Masagos Zulkifli signed a Memorandum of Understanding(MOU) on environmental cooperation between the two countries in Singapore on Thursday.

The signing was observed by President Moon Jae-in and Singaporean Prime Minister Lee Hsien Loong following their summit earlier in the day.

The MOU also covers cooperation on technology, air pollution, disposal of industrial waste and implementation of sustainable development goals.

Based on the MOU, the environment ministries of the two countries will conduct personnel exchanges while the countries’ public organizations and private companies will also cooperate with each other.

During a ministerial meeting prior to the signing, South Korean minister Kim emphasized the importance of coordination in dealing with environmental challenges between South Korea and developing countries, including the members of the Association of Southeast Asian Nations.

12.07.2018 - KBS World

[Resim: dB8OJL.jpg]
Alıntı
Ahn Cheol-soo to Temporarily Leave Politics

Ahn Cheol-soo Geçici Olarak Siyaseti Bırakıyor

Küçük muhalefet partisi Bareunmirae Partisi'nden Ahn Cheol-soo, geçtiğimiz ayın Seoul belediye seçimlerinde küçük düşürücü üçüncü yenilgisinden sonra en azından bir süre siyaseti bırakacağını açıkladı.

Perşembe günü yeni siyasetin bayrak taşıyıcısı, Seoul'deki bir kahve dükkanında Almanya'ya yapılan uzun bir ziyaret de dahil olmak üzere gelecek planlarını duyurmak amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Ahn, Almanya'nın çeşitli zorlukların üstesinden gelme deneyiminden bir şeyler öğrenmek istediğini söyledi.

Eski yazılım şirketi başkanı Son beş yıl altı ay boyunca başarısız olan politik kariyerini kabul ederken, eski-iki partili Kore siyasetini yıkma amacına hala taşıdığını söyledi.

Ahn, 2012'de bağımsız bir başkan adayı olarak siyasi sahneye giriş yapmıştı.

Bummie*


After his humiliating third-place defeat at last month's Seoul mayoral election, minor opposition Bareunmirae Party's Ahn Cheol-soo has announced he will leave politics at least for some time.

The former flagbearer of new politics on Thursday held a news conference at a coffee shop in Seoul to announce his future plans, including an extended visit to Germany.

Ahn said he wants to learn from Germany's experience of overcoming various challenges.

While acknowledging his less-than-successful political career over the last five years and six months, the former software company CEO said that he still has faith in the aim of breaking down the old-bipartisan Korean politics.

Ahn first entered the political scene in 2012 as an independent presidential candidate.

12.07.2018 - KBS World

[Resim: WDg7PL.jpg]
Alıntı
Pres. Moon Reveals 3-step Peace Plan for Korean Peninsula and ASEAN

Başkan Moon, Kore Yarımadası ve ASEAN için 3 Aşamalı Barış Planı'nı Ortaya Koyuyor

Haber Sunucusu: Başkan Moon Jae-in Kore Yarımadası ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'ne barış ve refah getirmek için bir plan hazırladı. Cuma günü yaptığı Singapur gezisinin son gününde yol planını açıkladı.

Rapor: Tarihi ABD-Kuzey Kore zirvesinden bir ay sonra, Başkan Moon Jae-in Kore Yarımadası ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN)'nde barış ve refah için üç adımlık bir yol planı ortaya koydu.

Cuma günü Singapur'da bir konferansta konuşan Moon, Kore Yarımadası'nda bir barış rejiminin kurulmasının, ASEAN üyeleri de dahil olmak üzere bölgedeki ülkeler için yeni gelişen makineler yaratacağını söyledi.

Başkan, Kuzey'in tamamen nükleer silahsızlanma vaatlerini yerine getirmesiyle bir barış rejiminin yürürlüğe konması halinde, bölgedeki ekonomik işbirliğinin ciddi bir şekilde başlatılacağını ve bir Kore ülkeleri arası ekonomik topluluğun yaratılmasıyla sonuçlanacağını söyledi.

Yarımadada barış tesisinin kurulmasının Asya'yı dünyanın en zengin bölgesi haline getireceğini ve kıtadaki ülkeler için yeni gelişen makineler sağlayacağını söyledi.

Bu bağlamda Moon, ASEAN'dan Kuzey ile yapılan borsaları desteklemesini ve Pyongyang'ın nükleer silahsızlanmaya karşı samimi adımlar atması durumunda uluslararası topluluğun bir parçası olarak izole edilen devleti kabul etmesini istedi.

Özellikle Moon, hızlı bir şekilde nükleer silahlardan arındırılmaya olan ihtiyacı yineledi; Güney Kore'nin, Kore ülkeleri arasında yapılan zirve ve dünyanın son soğuk savaşının sonunu getiren anlaşma olarak tarihte hatırlanan Washington-Pyongyang zirvesinde, uluslararası toplumla sürekli olarak çalışacağını söyleyen anlaşmalar yaptı.

Moon, Kuzey'i nükleer silahlardan arındırılma sürecinin zor olacağını beklediğini ancak en son zirvelerde varılan anlaşmaların içtenlikle yerine getirilmesi halinde hedefe ulaşılacağına dair güven duyduğunu söyledi.

Seoul ve Washington'un hızlıca karşılıklı adımlar atmaya devam ederken Kuzey'in nükleer silahsızlanmayla nasıl başa çıkacağını açıklığa kavuşturması halinde, nükleer silahsızlanma çabalarının hız kazanacağına inandığını söyledi.

Moon, altı günlük Hindistan ve Singapur turundan sonra Cuma günü evine döndü.

kubraulusoy


Anchor: President Moon Jae-in has come up with a plan to bring peace and prosperity to the Korean Peninsula and the Association of Southeast Asian Nations. He revealed the roadmap on the last day of his trip to Singapore on Friday.

Report: A month after the historic U.S.-North Korea summit, President Moon Jae-in revealed a three-step roadmap for peace and prosperity for the Korean Peninsula and the Association of Southeast Asian Nations(ASEAN).

Speaking at a lecture in Singapore on Friday, Moon said the establishment of a peace regime on the Korean Peninsula would create new growth engines for countries in the region, including ASEAN members.

The president said that if a peace regime is put in place by the North fulfilling its denuclearization promises, economic cooperation in the region would launch in earnest and result in the creation of an inter-Korean economic community.

He said the establishment of peace on the peninsula would make Asia the most prosperous region in the world and would provide new growth engines for countries on the continent.

In that regard, Moon asked ASEAN to boost exchanges with the North and accept the reclusive state as part of the international community in the event Pyongyang takes sincere steps toward denuclearization.

In particular, Moon reiterated the need for swift denuclearization, saying that South Korea will continuously work with the international community to have the agreements reached at the inter-Korean summit and the Washington-Pyongyang summit remembered in history as accords that brought an end to the world's last cold war.

Moon said the process of denuclearizing the North is expected to be difficult but expressed confidence that the goal will be met if agreements reached during the latest summits are implemented sincerely.

He said he believes that efforts for denuclearization will gain speed if the North clarifies how it will go about denuclearizing while Seoul and Washington swiftly seek reciprocal steps.

Moon returns home on Friday after wrapping up his six-day tour to India and Singapore.

13.7.2018- KBS World

[Resim: 2anq0d.jpg]
Alıntı
National Assembly to Elect New Leadership Friday

Ulusal Meclisi Cuma Günü Yeni Başkanını Seçecek

Ulusal Meclis, Salı günü rakip partilerin kabul ettiği gibi yeni lideri seçmek için Cuma sabahı genel oturum düzenleyecek.

Parlamento, 20. Ulusal Meclis'in dört yıllık görev süresinin ikinci yarısı için çalışacak yeni bir konuşmacı ve iki başkan yardımcısı seçecek.

Geleneklere uygun olarak, iktidardaki Demokrat Parti parlamento sözcüsü pozisyonunu aldı ve ana muhalefet Özgür Kore Partisi (ÖKP) ve küçük muhalefet Bareunmirae Partisi (BP) başkan yardımcılığı görevlerini aldı.

Mayıs ayında, iktidar partisi altı dönemlik milletvekili Moon Hee-sang'ı sözcü adayı olarak seçti.

Perşembe günü ÖKP, beş dönemlik milletvekili Lee Ju-young'u başkan yardımcısı adayı olarak seçerken, BP görev için dört dönemlik milletvekili Joo Seung-yong'u seçti.

Gelecek Pazartesi günü Ulusal Meclis, daimi komitelerin başkanlarını seçmek için bir genel oturum açacak.

kubraulusoy


The National Assembly will hold a plenary session on Friday morning to elect new leadership as rival parties agreed on Tuesday.

The parliament will pick a new speaker and two vice speakers who will work for the second half of the 20th National Assembly's four-year term.

In accordance with customs, the ruling Democratic Party took the position of parliamentary speaker and the main opposition Liberty Korea Party(LKP) and minor opposition Bareunmirae Party(BP) got the vice speaker posts.

In May, the ruling party picked six-term lawmaker Moon Hee-sang as its candidate for speaker.

The LKP on Thursday selected five-term lawmaker Lee Ju-young as its candidate for vice speaker, while the BP picked four-term lawmaker Joo Seung-yong for the post.

Next Monday, the National Assembly will open a plenary session to elect the chairs of the standing committees.

13.7.2018- KBS World

[Resim: VDPNqP.jpg]
Alıntı
Moon Meets Korean Residents in Singapore

Moon Singapur'daki Koreli Yerlilerle Buluştu

İlk olarak 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'nda Singapurlu kısa yol sürat patenci Cheyenne Goh (soldaki)'un koçluğunu yapan Güney Koreli kısa yol sürat pateni efsanesi Chun Lee-kyung (sağdaki),13 Temmuz 2018'de Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve eşi Kim Jung-sook yer aldığı bir toplantıda Singapur'da bir otelde ikamet eden Koreliler ile görüştü. Moon, şehire üç günlük bir devlet ziyaretti yaptı.

kubraulusoy


Chun Lee-kyung (L), a South Korean short track speed skating legend who coached Singaporean short-track speed skater Cheyenne Goh ® in the 2018 PyeongChang Winter Olympics, speaks at a meeting that South Korean President Moon Jae-in and first lady Kim Jung-sook had with Korean residents at a Singapore hotel on July 13, 2018. Moon is on a three-day visit to the city state.

13.7.2018- KBS World

[Resim: 5yLz9q.jpg]
Alıntı
Six-term Lawmaker Moon Hee-sang Selected as National Assembly Speaker

Altıncı Dönem Milletvekili Moon Hee-sang Ulusal Meclis Başkanı Olarak Seçildi

Ulusal Meclis ilk genel kurul toplantısını Cuma günü 46 gün içinde gerçekleştirdi ve nihayet yasama kolundaki uzun süren çekişmeye son verdi.

Oturum sırasında milletvekilleri, 2020 Mayıs ayında sona erecek olan 20. Ulusal Meclis'in ikinci yarısında görev yapacak yeni konuşmacı olarak iktidardaki Demokrat Parti 'den altıncı dönem milletvekili Moon Hee-sang'ı seçti.

Moon, toplamda 275 milletvekilinden 259 oy aldı.

Ulusal Meclis yasasına uygun olarak, Moon partisinden istifa etti.

Ana muhalefet Özgürlük Kore Partisi'nin beşinci dönem milletvekili Lee Ju-young ve Bareunmirae Partisinin dördüncü dönem milletvekili Joo Seung-yong, başkan yardımcısı olarak seçildi.

Bummie*


The National Assembly held its first plenary session in 46 days on Friday, finally putting an end to the long-drawn-out vacuum in the legislative branch.

During the session, lawmakers selected six-term lawmaker Moon Hee-sang from the ruling Democratic Party as the new speaker to serve in the second half of the 20th National Assembly, which ends in May 2020.

Moon received 259 votes out of 275 lawmakers present.

In accordance with National Assembly law, Moon has resigned from his party.

Five-term lawmaker Lee Ju-young of the main opposition Liberty Korea Party and four-term lawmaker Joo Seung-yong of the Bareunmirae Party were selected as vice speakers.

13.07.2018 - KBS World

[Resim: EDr4Yq.jpg]
Alıntı
Special Probe Team on DSC Document Launched

Özel Soruşturma Ekibi, DSC Belgesi Üzerinde Çalışmaya Başladı

2017'de askeriyenin sıkıyönetim planları hazırladığı iddialarını araştıracak özel bir ekip Cuma günü çalışmaya başlatıldı.

Gelecek haftadan itibaren soruşturma ekibi, o zamanki Başkan Park Geun-hye'ye karşı mum ışığı nöbeti sırasında muhtemel sıkıyönetim ilanını hazırlamaya yönelik planların hazırlanmasında yer aldığı iddia edilen Savunma Güvenlik Komutanlığı (DSC) yetkililerini sorgulayacak.

Planların hazırlandığı zamanda askeri istihbarat birimine başkanlık eden Cho Hyun-chun ve geçen yılın Mart ayında planlara ilişkin ilk brifingi veren eski Savunma Bakanı Han Min-koo'nun da soruşturmaya dahil olması muhtemel. Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Kim Kwan-jin'in de sorgulamayla katılması bekleniyor.

Gerekli görüldüğü takdirde ekip, DSC'ye baskın yapabilir.

Başkan Moon Jae-in, Salı günü bağımsız soruşturma takımının oluşturulmasını emretmişti.

Ekip, ordu veya DSC ile ilgisi olmayan askeri savcılardan oluşacak. Bağımsız bir dava vekili olarak, savunma bakanı da dahil olmak üzere askeri yetkililerden talimat almaksızın faaliyet gösterecektir.

Bummie*


A special team that will probe allegations the military drew up martial law plans in 2017 was launched on Friday.

Starting from next week, the investigation team will question officials of the Defense Security Command(DSC) who were allegedly involved in drafting plans on preparing for the possible declaration of martial law during candlelight vigils against then-President Park Geun-hye.

Cho Hyun-chun, who headed the military intelligence unit at the time the plans were drafted, as well as former Defense Minister Han Min-koo, who received the initial briefing on the plans in March of last year, are likely to be subject to investigations. Former National Security Adviser Kim Kwan-jin is also expected to face questioning.

If deemed necessary, the team could raid the DSC.

President Moon Jae-in ordered the creation of the independent investigation team on Tuesday.

The team will consist of military prosecutors who are unrelated to the Army or the DSC. As an independent counsel, it will operate without directions from military officials, including the defense minister.

13.07.2018 - KBS World

[Resim: lZ36yp.jpg]
Alıntı
S. Korea Envisions Future Inter-Korean Excavation Project at DMZ

Güney Kore, DMZ'de Gelecekte Gerçekleşecek Olan İki Kore Arası Kazı Projesini Öngörüyor

Savunma Bakanı Song Young-moo, iki Koreli tarafın Siyonel Bölge'deki Kore Savaşı sırasında ölenlerin kalıntıları için kazı yapacağı günlerin geleceğini beklediğini söyledi.

Song, 1950-53 savaşı sırasında öldürülen iki askerin kalıntılarının iadesi için Cuma günü Seul Ulusal Mezarlığı'nda ABD ile ortak bir etkinlik sırasında sözlerini dile getirdi.

Song muhtemel iki Kore arası projeye hazırlanmak konusundaki yaptığı açıklamada, bakanlığın ilgili işgücünü ve bütçesini önemli ölçüde arttıracağını söyledi ve işbirliğinin Kore Yarımadası'nda barış ve istikrara giden yolu sağlamlaştıracağını da sözlerine ekledi.

Birleşik Devletler’in 24. Bölümü’ne ait bir asker ABD’ye götürülürken, ABD 1. Süvari Bölümü için ABD Ordusu Kore Güçlendirme Birliği askerlerinin kalıntıları Hawaii'den Güney Kore'ye geri gönderildi.

Bakan, iki asker yoldaşını ve gerçek kahramanlara seslenerek özgürlük ve barış için birlikte savaşan Güney Koreli ve Amerikan askerleri arasındaki yoldaşlığın güçlü ve barışçı bir ittifak haline geldiğini belirtti.

Bummie*


Defense Minister Song Young-moo says he expects the day will come when the two Koreas excavate the remains of those killed during the Korean War in the Demilitarized Zone.

Song made the remark during a joint event with the U.S. at the Seoul National Cemetery on Friday for the return of remains of two soldiers killed during the 1950-53 war.

Song said in order to prepare for the possible inter-Korean project, the ministry will significantly increase its related workforce and budget, adding the collaboration will be able to solidify the path to peace and stability on the Korean Peninsula.

The remains of a Korean Augmentation Troops to the U.S. Army(KATUSA) soldier for the U.S. 1st Cavalry Division were returned to South Korea from Hawaii while those of a soldier belonging to the U.S. 24th Division were taken to the United States.

The minister called the two soldiers comrades and true heroes, fighting together for freedom and peace, noting that the comradeship between South Korean and American soldiers have developed into a strong, peace-keeping alliance.

13.07.2018 - KBS World

[Resim: k6GyJv.jpg]
Alıntı
Teşekkür ederiz. Smile


>>>>>https://www.facebook.com/KoreaFansNewsAgency/
ㅤㅤㅤㅤ

[Resim: tumblr_pemug1m_Pm_N1s5y1q5o2_540.gif]

Çiçekli yollarda yürümeye devam edelim!

BIGBANG


Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise