Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Political News From Korea
Voting For Local Elections Under way

Yerel Seçimler İçin Oy Verme Devam Ediyor

Haber Sunucusu: Yerel seçimler için oylama ülke çapında 14 bin-134 seçim noktasında gerçekleştiriliyor. Oy kullanma hakkı olan seçmenler Çarşamba günü saat 6'ya kadar oy atmak için belirlenmiş seçim merkezlerine gidecekler.

Rapor: Ülke genelindeki oy verme merkezleri, kapılarını Çarşamba günü sabah saat 6'da seçmenlere açarak, Haziran 1995'ten bu yana ülke çapında yapılacak olan yedinci yerel seçimlere dikkat çekecek.

Koreli vatandaşlar ve en az üç yıllık bir daimi ikameti bulunan on dokuz yaş ve üzeri kişiler oy kullanma hakkına sahiptir. Uygun seçmen sayısı 42.9 milyon civarındadır.

Oylama akşam saat 6 'da kapanacak, sonrasında 100 bin personel ve 2 bin 600 oy pusulası sayma makinesinin yardımıyla 254 sayım merkezinde sayım yapılacak.
 
Ulusal Seçim Komisyonu 'na göre, 17 belediye başkanlığı ve valilik pozisyonu için ön seçim sonuçlarının Çarşamba günü akşam saat 10:30' da ilan edilmesi bekleniyor.

Parlamento ara seçimleri için ilk sonuçların bir saat sonra akşam saat 11:30'da gelmesi beklenirken, 226 küçük idari birim yöneticiliği için ön sonuçların gece yarısından daha erken çıkmaması bekleniyor.

İki günlük erken oylama döneminde yüzde 20.14 gibi yüksek bir seçmen katılımının sonrasında, genel katılımın ilk yerel seçimlerden bu yana ilk kez yüzde 60'ı geçeceği beklentisi yüksek.
 
17 belediye başkanlığı ve valilik, 17 eğitim müfettişliği, 226 küçük idari birim yöneticiliği ve 824 belediye ve büyükşehir meclis üyeliği de dahil olmak üzere yerel seçimlerde toplam 4016 kişi seçilecek.
 
Göreve gelenler, Temmuz ayının başından itibaren dört yıllık dönemlerine başlayacaklar. Parlamento ara seçimlerinde seçilen 12 kişi, 29 Mayıs 2020'ye kadar önceki kişilerin yerlerini doldurmaya başlayacak.

Çarşamba günü öğleden sonra saat 3'ten beri seçmen katılımı yüzde 50.1 oldu.

KBS, MBC ve SBS, ortak yaptıkları anında seçim anketlerini akşam saat 6'da açıklayacak.

kubraulusoy


Anchor: Voting for the local elections is under way at 14-thousand-134 polling stations nationwide. Eligible voters have until 6 p.m. Wednesday to get to their designated polling stations to cast their ballots.

Report: Polling stations across the country opened their doors to voters at 6 a.m. Wednesday, marking the seventh nationwide local elections since June 1995.

Korean nationals and permanent residents of at least three years aged nineteen or over are eligible to vote. The number of eligible voters stands at 42-point-nine million people.

Voting will close at 6 p.m., after which ballots will be counted at 254 counting centers, with the help of some 100-thousand staff and two-thousand-600 ballot counting machines.

According to the National Election Commission, preliminary election results for the 17 mayoral and gubernatorial positions are expected to be announced as early as 10:30 p.m. Wednesday.

Preliminary results for the parliamentary by-elections are expected to come an hour later, at 11:30 p.m., while the preliminary results for the 226 heads of smaller administrative units will be released no earlier than midnight.

After a record high voter turnout of 20-point-14 percent for the two-day early voting period, anticipation is high that the overall turnout will surpass 60 percent for the first time since the inaugural local elections.

A total of four-thousand-16 people will be elected into office through the local elections, including 17 mayors and governors, 17 superintendents of education, 226 heads of smaller administrative units and 824 seats for members of provincial and metropolitan councils.

Those elected into office will begin their four-year-terms starting on the first of July. The 12 people elected through the parliamentary by-elections will be filling in the spots of their predecessors until May 29th, 2020.

As of 3 p.m. Wednesday, the voter turnout stood at 50-point-one percent.

KBS, MBC and SBS will unveil joint exit poll results at 6 p.m.

13.6.2018- KBS World

[Resim: r1QvLa.jpg]
Alıntı
Parties Show Mixed Reactions to Joint Statement following Trump-Kim Summit

Partiler, Trump-Kim Zirvesinden Sonra Gelen Ortak Bildiriye Karışık Tepkiler Gösteriyor

Rakip partiler, ABD ve Kuzey Kore liderlerinin Singapur'daki tarihi zirvelerinin ardından imzaladıkları ortak bildiriye karışık yanıtlar verdiler.

İktidardaki Demokrat Parti sözcüsü Back Hye-ryun, beklenenden daha fazla başarılı olduğunu söyleyerek Salı günü zirveyi başarılı buldu.

Ancak, ana muhalefet Özgür Kore Partisi (LKP) üzütülerini dile getirdi. Sözcü Jun Hee-kyung, fazla çabaya rağmen ortak açıklamanın, tam, doğrulanabilir, geri dönülemez nükleer silahsızlandırma (CVID) teriminin yanı sıra Kuzey'in nükleer silahlansızlandırılması için ayrıntılı bir programdan yoksun olduğunu söyledi.

ÖKP Başkanı Hong Joon-pyo, sosyal ağ sitesinde ülkenin güvenliğinin uçurumun kenarında olduğunu, Güney Korelilerin zirve için büyük umutları olduğunu ancak CVID hakkında tek bir yorum yapılmadan sona erdiğini yazdı.

Küçük muhalefet partileri - Bareunmirae Partisi, Demokrasi ve Barış Partisi ve Adalet Partisi - hepsi ortak bildiriyi memnuniyetle karşıladı.

kubraulusoy


Rival parties have issued mixed responses to the joint statement signed by the leaders of the U.S. and North Korea after their historic summit in Singapore.

Ruling Democratic Party spokeswoman Back Hye-ryun called the summit a success in a statement on Tuesday, saying that it achieved more than expected.

However, the main opposition Liberty Korea Party(LKP) expressed regret. Spokeswoman Jun Hee-kyung said that in spite of much effort, the joint statement lacked the term complete, verifiable, irreversible denuclearization(CVID) as well as a detailed timetable for the North's denuclearization.

LKP Chairman Hong Joon-pyo wrote on his social networking site that the country's security stands on the edge of a cliff, saying that South Koreans had high hopes for the summit, but it ended without a single comment on CVID.

Minor opposition parties – the Bareunmirae Party, the Party for Democracy and Peace and the Justice Party – all welcomed the joint statement.

13.6.2018- KBS World

[Resim: JDYBL5.jpg]
Alıntı
Moon To Meet Top Diplomats Of US, Japan

Moon, ABD ve Japonya'nın Üst Düzey Diplomatlarıyla Buluşacak

Başkan Moon Jae-in, ABD ve Japonya'nın üst düzey diplomatları ile Perşembe günü başkanlık ofisinde buluşacak.

Bir başkanlık yetkilisi Çarşamba günü gazetecilere, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun sabah saat 9'da Moon'u ziyaret edeceğini, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono'nun da öğleden sonra saat 3'te başkanla buluşacağını söyledi.

Pompeo'nun başkana Salı günü Singapur'da ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında yapılan anlaşma hakkında ayrıntılı bir açıklama vermesi bekleniyor.

Başkan Moon ve Pompeo, Kuzey'in tamamıyla nükleer silahlardan yok edilmesinin tamamlanmasının uygulamaya geçirilmesi için Kuzey Kore ile nasıl pazarlık yapılacağı konusunda fikir alışverişinde bulunacaklar. İki tarafın da Kore Yarımadası'nda kalıcı barışı sağlamanın yollarını görüşmesi bekleniyor.

Japonya dışişleri bakanıyla yapılan toplantıda, başkanın Seoul ve Tokyo'nun Pyongyang ile yapılacak görüşmelerde nasıl işbirliği yapacağını tartışması bekleniyor.

kubraulusoy


President Moon Jae-in will meet with the top diplomats of the U.S. and Japan on Thursday at the presidential office.

A presidential official told reporters on Wednesday that U.S. Secretary of State Mike Pompeo will pay a visit to Moon at 9 a.m., while Japanese Foreign Minister Taro Kono will meet the president at 3 p.m.

Pompeo is expected to give the president a detailed briefing on the agreement reached between U.S. President Donald Trump and North Korean leader Kim Jong-un in Singapore on Tuesday.

President Moon and Pompeo are likely to exchange opinions on how to negotiate with North Korea to implement the North's complete denuclearization. The two sides are also expected to discuss ways to settle lasting peace on the Korean Peninsula.

In the meeting with the Japanese foreign minister, the president is expected to discuss how Seoul and Tokyo will cooperate in future negotiations with Pyongyang.

13.6.2018- KBS World

[Resim: nl7DQa.jpg]
Alıntı
Ruling Party Wins Landslide Victory in Local Elections

İktidar Partisi, Yerel Seçimleri Ezici Oy Üstünlüğü İle Kazandı

İktidardaki Demokrat Parti, Çarşamba günü yapılan yerel seçimlerde ve parlamento seçimlerinde ezici oy üstünlüğü ile kazanmayı bekliyor.

Çarşamba gecesi gece yarısından itibaren, oyların yaklaşık %40'ı ile DP adayları, 17 büyük belediye başkanlığı ve valilik yarışının 13'ünde lider olurken, ana muhalefet Özgür Kore Partisi adayları yalnızca Daegu Şehri ve Kuzey Gyeongsang Eyaleti'nde kazanacaklarını varsayıyorlar.

Seoul'de, DP'nin yakın zamanda görevdeki Belediye Başkanı Park Won-soon'ın, üçüncü dönemde beraber yarıştığı LKP adayı Kim Moon-soo'yu yüksek bir marjla yeneceği kesin gibi gözüküyor.

Gyeonggi Eyaleti valilik yarışında, DP'den Lee Jae-myung'un da, LKP'nin adayı olan Nam Kyung-pil'i, bir aktrisle yaptığı evlilik suçlamalarıyla ilgili olarak çıkan iddiaya karşılık yapılan tartışmalara rağmen yenilgiye uğratmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Güney Gyeongsang Eyaleti'ndeki yarış, iktidarda bulunan DP’den Kim Kyoung-soo ve LKP’nin muhafazakar kalesinin eski valisi olan Kim Tae-ho’yu çekişmeli geçen yarışmada bir sallantıyla değiştirebilir.

Jeju Özel Özerk Bölgesi'nde bağımsız Won Hee-ryong, DP'den Moon Dae-rim'in üstüne kazanacağı kesin gözüküyor.

Aynı gün düzenlenen parlamento seçimleri sırasında, iktidardaki DP'nin de, LKP'nin Kuzey Gyeognsang Eyaleti, Gimcheon'da sadece bir sandalye kazanmasıyla birlikte en az 12 sandalye kapması bekleniyor.

Seoul'un Songpa B bölgesinde bulunan DP'den Jae Choi-seong ve Nowon C bölgesindeki Kim Sung-hwan adayları rakiplerine önemli oranda liderlik ediyor.

Jecheon ve Danyang'daki yarış, DP'den Lee Hoo-sam ve LKP'nin Uhm Tae-young'u arasında oldukça yakın ilerliyor.

Ülkenin yeni ana eğitim idarecilerini seçmek için yapılan seçimlerde, Seoul'de bulunan Cho Hee-yeon'un Park Sun-young'u yenerek kazanacakları kesin olarak görülürken, liberal adayların Seoul dahil 17 şehir ve vilayetten 13'ünü kazanması bekleniyor.

Yarışmalar Daegu, Kuzey Gyeongsang Eyaleti, Gwangju ve Daejeon'daki liberal ve muhafazakar rakipler arasında daha sıkı geçiyor.

Güney Kore'nin üç büyük karasal yayıncısı KBS, MBC ve SBS tarafından yürütülen anketlere göre, ana muhalefet partisi LKP'nin iki sandalye kazanması beklenirken, iktidardaki DP'nin 16 büyük belediye başkanlığı ve valilik yarışından 14'ünü kazanacağı bekleniyordu.

Bu arada, Çarşamba günü yapılan yerel seçimlerdeki seçmen katılımı Güney Kore'de yapılan yerel seçimler için %60,2'lik oranla ikinci en yüksek seçim oldu.

Ulusal Seçim Komisyonu, sabah saat 6'dan akşam saat 6'ya kadar yapılan seçimlerde 42,9 milyon uygun seçmen arasından toplamda 25,8 milyonun oy kullandığını açıkladı.

Seçim gözlemcisi, seçmen katılımının 2014 yerel seçimlerine göre 3,4 puan daha yüksek olduğunu söyledi.

Seçmen katılımının, 1995'teki ilk yerel seçimlerden bu yana 23 yılda ilk defa %60'ı aştığı ve bu rakamın %68,4 olduğu saptandı.

edaozgul33


The ruling Democratic Party is expected to win a landslide victory in the local elections and parliamentary by-elections held on Wednesday.

As of midnight on Wednesday night with about 40 percent of the votes counted, DP candidates are leading in 13 out of 17 major mayoral and gubernatorial races while the main opposition Liberty Korea Party candidates are certain to win only in Daegu City and North Gyeongsang Province.

In Seoul, incumbent Mayor Park Won-soon of the DP is certain to clinch a third-term, beating the LKP contender Kim Moon-soo by a wide margin.

In the Gyeonggi Province gubernatorial race, the DP's Lee Jae-myung is also certain to defeat the LKP's contender Nam Kyung-pil, despite a controversy over an allegation of his extra marital affairs with an actress.

In South Gyeongsang Province, the race is too close to call with the ruling DP’s Kim Kyoung-soo and the LKP’s Kim Tae-ho, former governor of the conservative stronghold, exchanging the lead in a cliffhanger seesaw.

In the Jeju Special Self-governing Province, independent Won Hee-ryong is certain to win over the DP's Moon Dae-rim.

In parliamentary by-elections held on the same day, the ruling DP is also expected to sweep at least ten seats out of 12 up for grabs with the LKP winning only one seat in Gimcheon, North Gyeognsang Province.

DP candidates Choi Jae-seong in Seoul's Songpa B district and Kim Sung-hwan in Nowon C district, are leading their rivals by substantial margins.

The race in Jecheon and Danyang is close between Lee Hoo-sam of the DP and Uhm Tae-young of the LKP.

In the elections to choose the nation’s new chief education administrators, liberal candidates are expected to win in 13 out of 17 cities and provinces, including in Seoul where incumbent superintendent Cho Hee-yeon is certain to win by defeating Park Sun-young.

The contests are much tighter between the liberal and conservative contenders in Daegu, North Gyeongsang Province, Gwangju and Daejeon.

According to exit polls conducted by South Korea's three major terrestrial broadcasters KBS, MBC and SBS, the ruling DP was projected to win 14 out of 16 major mayoral and gubernatorial races while the main opposition LKP was expected to win two.

Meanwhile, voter turnout for Wednesday's local elections is tallied at a tentative 60-point-two percent, the second highest for local elections in South Korea.

The National Election Commission announced that a total of 25-point-eight million out of 42-point-nine million eligible voters cast ballots in the provincial elections held from 6 a.m. to 6 p.m. across the nation.

The election watchdog said the voter turnout is three-point-four percentage points higher than the 2014 local elections.

It's the first time in 23 years that voter turnout has exceeded 60 percent since the first local elections in 1995 when the figure was 68-point-four percent.

13.06.2018 - KBS World

[Resim: qvYON5.jpg]
ㅤㅤㅤㅤ

[Resim: tumblr_pemug1m_Pm_N1s5y1q5o2_540.gif]

Çiçekli yollarda yürümeye devam edelim!

BIGBANG


Alıntı
Seoul: Measures to Facilitate US-N. Korea Talks Need to Be Discussed

Seoul: ABD-Kuzey Kore Görüşmelerinin Kolaylaştırılması İçin Tedbirlerin Tartışılması Gerekiyor

Güney Kore başkanlık ofisi, ABD ve Kuzey Kore arasındaki görüşmeler sürerken diyaloğun ilerletilmesi için gerekli tedbirlerin tartışılmasının gerekli olduğunu söyledi.

Çarşamba günü yapılan bir basın toplantısında Başkanlık Sözcüsü Kim Eui-kyeom, ABD Başkanı Donald Trump’ın Güney Kore’yle ortak askeri tatbikatların askıya alınacağına dair sorularına değindiği bir açıklama yaptı.

Kim, Seoul'ün daha belirli bir yanıt vermeden önce Trump'ın sözlerinin tam anlamının ve niyetinin bilinmesi gerektiğini ancak Washington ve Pyongyang arasındaki nükleer silahların yok edilmesi ve ikili ilişkiler konusunda müzakereleri kolaylaştırmaya yardımcı olmak için çeşitli tedbirlerin dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Üst ofis, tedbirlerin ne olacağını açıklamadı ancak ABD-Kuzey Kore görüşmelerinin devam etmesiyle birlikte ortak askeri tatbikatların geçici olarak askıya alınabileceği düşüncesine kafa sallayarak onay veriyor gibi görünüyor.

MinSu94


The South Korean presidential office says that it is necessary to discuss measures to advance dialogue while talks are under way between the U.S. and North Korea.

Presidential Spokesman Kim Eui-kyeom made the remark in a media briefing on Wednesday while addressing questions about U.S. President Donald Trump’s remark that joint military exercises with South Korea will be suspended.

Kim said that Seoul needs to know the exact meaning and intention of Trump’s remarks before giving a more specific response, but said various measures need to be considered to help facilitate talks between Washington and Pyongyang on denuclearization and bilateral relations.

The top office did not articulate what the measures will be, but it appears to be giving the nod to the idea that joint military exercises can be suspended temporarily as the U.S.-North Korea talks continue.

13.06.2018 - KBS World News

[Resim: 2Hrg3.jpg]
You will always be missed JJong..~ You did well my angelic voice, never gonna forget you. !
Alıntı
Fox: Trump Reiterates Plans to End Joint Military Drills with Seoul

Fox: Trump, Seoul ile Ortak Askeri Tatbikatlarını Bitirme Planlarını Tekrarladı

ABD Başkanı Donald Trump, Washington'un Seoul ile yaptığı yıllık ortak askeri tatbikatlarını durdurma planlarını yineledi.

Fox News ile Salı günü Singapur'da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yaptığı zirve toplantısının ardından yaptığı röportajda Trump, ABD'nin "iyi niyetle müzakere ettiği" sürece ABD'nin "savaş oyunlarına" katılmayacağını söyledi.

Kuzey Kore lideriyle, ABD'nin Kuzey'in nükleer silahlarını yok etmesine karşılık güvenlik garantisi vermesi üzerine yaptığı anlaşma ile ilgili olarak Trump, Kim'in ülkesinin nükleer programını "hemen derhal" sökmeye başlayacağını vurguladı.

ABD başkanı, Kim'in tam olarak anladığını ve ülkesinin nükleer silahlarının yok edilmesi gerektiği fikri üzerine savaşmadığını da ekledi.

Trump, Kim'in onu yakın bir gelecekte Washington'da ziyaret edeceğini de sözlerine ekledi.

Kuzey Koreli meslektaşını “güçlü adam” ve “büyük bir arabulucu” olarak tanımlayan Trump, iki liderin bir araya gelmesinin önünü açtığı için Kuzey'e karşı yaptığı sert söylemini kabul etti.

MinSu94


U.S. President Donald Trump has reiterated plans to stop Washington's annual joint military exercises with Seoul.

In an interview with Fox News following his landmark summit with North Korean leader Kim Jong-un in Singapore on Tuesday, Trump said the U.S. will not engage in the "war games" as long as it is "negotiating in good faith" with the North.

With regards to his deal with the North Korean leader on the U.S. providing security guarantees to the North in return for its denuclearization, Trump stressed Kim will start dismantling his country's nuclear program "virtually immediately."

The U.S. president added Kim fully understood and didn't fight over the notion that his country has to be denuclearized.

Trump added it is possible Kim will visit him in Washington in the near future.

Describing his North Korean counterpart as a "strong guy" and a "great negotiator", Trump credited his tough rhetoric against the North for having paved the way for the two leaders to meet.

13.06.2018 - KBS World News

[Resim: 2Hrg2.jpg]
You will always be missed JJong..~ You did well my angelic voice, never gonna forget you. !
Alıntı
Pompeo: N. Korea to Seek Quick Denuclearization

Pompeo: Kuzey Kore Hızlı Denükleerleştirme Arayışında

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un nükleer silahlanmadan arınmanın aciliyetini anladığına inandığını ve bu hedefe doğru hızla ilerleyeceğini söyledi.

Pompeo, Güney Koreli ve Japon meslektaşlarıyla Seoul'deki ortak basın toplantısında bu sözlerini dile getirdi.

Kuzeye karşı yaptırımların, nükleer silahlanma arınmasının sağlanmasının ardından hafifletilmesi gerektiğini söyledi.

koreanmylife


U.S. State Secretary Mike Pompeo says he believes North Korean leader Kim Jong-un understands the urgency of denuclearization and will quickly proceed with steps toward this goal.

Pompeo made the remark during a joint press conference in Seoul with his South Korean and Japanese counterparts.

He said sanctions against the North are expected to be eased after achieving complete denuclearization.

14.06.2018 KBS WORLD


[Resim: 1Ekjg5.jpg]
[Resim: snsd_genie_jap_stamp_by_justsaynoriega-d2x1993.gif]
Alıntı
LKP Head Resigns Following Crushing Election Defeat

LKP Başkanı Ezici Seçim Yenilgisini Kabul Etti

Ana muhalefet Liberal Kore Partisi (LKP) başkanı, 13 Haziran yerel seçimlerinde partisinin ezici yenilgisini kabul ederek görevinden istifa etti.

LKP Yönetim Kurulu Başkanı Hong Joon-pyo, Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında istifasını açıklarken, partiye halkın güvenine sahip bir parti olma çağrısında bulundu.

Partinin seçimlerde kaybına sebep olduğunu ve halkın seçimlerine saygı duyduğunu söyledi.

koreanmylife


The head of the main opposition Liberty Korea Party(LKP) has stepped down from his post in a bid to take responsibility for his party’s crushing defeat in the June 13th local elections.

In announcing his resignation at a news conference on Thursday, LKP Chairman Hong Joon-pyo called on the party to unite to become a party that has the public's trust.

He said that he is at fault over the party's loss in the elections and said that he respects the people’s choices.

14.06.2018 KBS WORLD
[Resim: ODZJDz.jpg]
[Resim: snsd_genie_jap_stamp_by_justsaynoriega-d2x1993.gif]
Alıntı
Moon: Suspension of Joint Military Drills with US Can Be Considered

Moon: ABD ile Olan Ortak Askeri Tatbikat Anlaşmasının Askıya Alınması Düşünülebilir

Başkan Moon Jae-in, Güney Kore'nin ABD ile olan ortak askeri tatbikat anlaşmasını askıya alma durumunu, eğer iki Kore ve ABD-Kuzey Kore arasındaki konuşmalar güzel olarak devam ederse düşünebileceğini açıkladı.

Başkanlık ofisine göre, Moon perşembe günü ABD Başkanı Donald Trump'ın salı günü yaptığı Seoul ile olan Washington'nın ortak "savaş oyunu"nu askıya alabileceğinin açıklamasından sonra başkanlık ofisinde düzenlenen Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık ederken açıkladı.

Moon, eğer Pyongyang nükleer silahların yok edilmesi ile ilgili gerekli önemler alırsa ve Güney Kore ve ABD ile düşmanca ilişkileri çözmek, Kuzey Kore üzerindeki askeri baskıyı karşılıklı güven sağlamak için esnetme konusunu konuşmaya devam ederse, olası askıya alma durumunu gözden geçireceğini açıkladı.

Moon daha sonra eğitim görmüş memurlar, belirli konular üzerinden ABD'ye danıştı.

Bu, Moon'un geçen sene seçildiğinden bu yana başkanlık ettiği 7. Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı. En sonuncu UGK toplantısı 7 ay önce Kuzey Kore uzun menzilli balistik füze attığında gerçekleşmişti.

nazozgen


President Moon Jae-in has revealed South Korea could consider suspending joint military exercises with the United States if inter-Korean and U.S.-North Korea talks continue to progress well.

According to the presidential office, Moon made the remarks while presiding over a National Security Council(NSC) meeting at the presidential office on Thursday after U.S. President Donald Trump said on Tuesday that he might suspend Washington's joint “war games” with Seoul.

Moon said if Pyongyang takes sincere measures on denuclearization and continues talks with the South and the U.S. to resolve hostile relations, flexible changes to military pressure on the North are needed based on the spirit of mutual trust, adding he would prudently review a possible suspension.

Moon then instructed officials to closely consult with the U.S. over the specifics of the matter.

It was the seventh NSC meeting Moon has presided over since he took office last year. The last NSC meeting was held seven months ago when North Korea launched a long-range ballistic missile.

14.06.2018 - KBS World Radio

[Resim: ND4b3k.jpg]
Alıntı
Moon's Rating Rating Rises to 79%, Ruling Party's to 56%

Moon'un Onaylanma Puanı %79'a Yükseldi, İktidar Partisi %56'ya Çıktı

Başkan Moon Jae-in’in görevinde onaylanma puanı yüzde 80’e yaklaşırken iktidardaki Demokrat Parti’nin (DP) onay puanı rekor kırdı.

Cuma günü Gallup Kore, Çarşamba günkü yerel seçimlerden bu yana ilk defa haftalık düzenlenen ankette DP'nin zafer kazandığını açıkladı.

Anket, iki hafta önceki dört puanlık bir artışla katılımcıların yüzde 79'u başkanın iyi bir iş çıkardığını gösterdi. İl seçiminde oylamayı etkilememek için geçen hafta böyle bir anket yapılmadı.

Anketör, ankete katılanların yüzde 56'sının DP'yi desteklediklerini dile getirdi. Bu iki hafta öncesinden üç puan daha yüksekldi ve iktidar partisinin kuruluşundan bu yana en yüksek kamu destek oranına dikkat çekti .

Anket, ülke genelinde Perşembe günü bin yedi yetişkin üzerinde gerçekleştirildi ve yüzde 95'lik bir güven seviyesiyle birlikte artı veya eksi %3.1'lik bir hata payına sahipti. En son ankete ilişkin detaylar Gallup Kore veya Ulusal Açık Seçim Anketi Müzakere Komisyonu web sitelerinde mevcut.

kubraulusoy


President Moon Jae-in’s job approval rating has rebounded and is nearing 80 percent while the approval rating for the ruling Democratic Party(DP) has hit a record high.

Gallup Korea on Friday released its first weekly poll since Wednesday’s local elections, in which the DP garnered a landslide victory.

The poll showed that 79 percent of respondents said the president is doing a good job, up by four percentage points from two weeks earlier. No such polls were released last week in order not to affect the voting in the provincial elections.

The pollster said that 56 percent of the respondents expressed their support for the DP. It was three percentage points higher from two weeks earlier and marked the highest public support rate for the ruling party since its creation.

The survey was conducted on one-thousand-seven adults across the country on Thursday and had a 95 percent confidence level with a margin of error of plus or minus three-point-one percentage points. Details on the latest survey are available on the Web sites of Gallup Korea or the National Fair Election Survey Deliberation Commission.

15.6.2018- KBS World

[Resim: r1VRk3.jpg]
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise