Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Number of Long-term Unemployed Posts New High
#1
Number of Long-term Unemployed Posts New High
Uzun Süreli İşsizlerin Sayısı Yeni Zirvesini Bildirdi

[Resim: 2Bips.jpg]

Haber Sunucusu: Yeni veriler, geçen yıl altı aydan fazla bir süreyle iş bulamayıp işsiz kalan kişilerin rekor bir sayıya ulaştığını gösteriyor. İhracatta patlama yaşanmasına rağmen, yarı iletkenler gibi küçük bir iş büyümesine neden olan sektörler tarafından ekonomik büyümeye yönlendirildiğinden emek piyasası zayıf kalmıştır.

Rapor: Salı günü İstatistik Kore'ye göre, yaklaşık 147 bin insan geçen yıl altı aydan fazla işsiz kaldı.

Bu, bir önceki yıla göre yüzde 10.5’luk bir oranda daha fazla.

Bu rakam, 2000 ve 2009'daki mali krizler sırasında yayınlanan rakamlardan daha yükseğe ulaştı ve ilgili istatistiklerin 2000 yılından itibaren derlenmeye başlamasıyla birlikte en yüksek rakam oldu.

Uzun süreli işsiz, toplam işsiz sayısının yüzde 14,3'ünü oluşturuyordu. Bu da ayrıca yeni bir zirveyi gösteriyor.

2015’te yüzde 10’a çıkmadan önce, 2014'te yüzde 7.5’de duruyordu ardından 2016’da yüzde 13.1’e yükseldi.

Analistler, uzun süreler boyunca işsiz kalmış insanların sayısının yükselmesinden istihdam koşullarındaki uzun süreli depresyonu sorumlu tutuyor.

2017 yılı için 15-29 yaş arasındaki gençlerin işsizlik oranı yüzde 9.9’la oldukça yükseldi ve hükümetin yıllık verileri derlemeye başlamasından sonra en kötü rakamı gösterdi. Rakam, son dört yıldır yeni seviyeler kaydediyor.

Diğerleri, iş kalitesinin kötüleşmesinden dolayı daha fazla insanın uzun süreli işsiz kaldığını söylüyor.

Başka bir deyişle, uzun vadeli işsizlerin çoğunun daha az kişi işe alan büyük şirketlerde işe giremediği için iş bulamadığını söylüyor.

Bazı iş arayanların ekonomik olarak aktif olmayanlar olarak sınıflandırılmasından sonra iş aramaları nedeniyle, uzun dönemli işsizlerin gerçek sayısı daha da artabilir.

Bae Joo-yon, KBS World Radio News.

Kaynak


You will always be missed JJong..~ You did well my angelic voice, never gonna forget you. !  
Alıntı
#2
Number of Long-term Unemployed Posts New High

[Resim: 2Bips.jpg]

Anchor: New data shows that a record number of people remained unemployed after trying to find a job for more than six months last year. Despite a boom in exports, the labor market remains weak as economic growth has been led by sectors that spur little job growth, such as semiconductors.

Report: Some 147-thousand people remained jobless for more than six months last year, according to Statistics Korea on Tuesday.

That’s up ten-and-a-half percent from the previous year.

The figure was higher than numbers posted during the financial crises in 2000 and 2009 and the highest to date since related statistics began to be compiled in 2000.

The long-term unemployed accounted for 14-point-three percent of the total jobless. That’s also a new high.

The percentage had stood at seven-and-a-half percent in 2014 before surging to ten percent in 2015 and then to 13-point-one percent in 2016.

Analysts blame the prolonged depression in employment conditions for the rise in the number of people who have remained jobless for long periods of time.

The jobless rate for young people, aged between 15 and 29, was a whopping nine-point-nine percent for 2017, marking the worst figure since the government started compiling the annual data. The figure has been posting new highs for the last four years.

Others say more people remain unemployed for a long period of time because the quality of jobs is worsening.

In other words, most of the long-term unemployed fail to land jobs because they are not able to find employment in large companies, which are hiring less people.

The actual number of the long-term unemployed could be even higher given that some job seekers look for jobs after being categorized as economically inactive.
Bae Joo-yon, KBS World Radio News.

Source


You will always be missed JJong..~ You did well my angelic voice, never gonna forget you. !  
Alıntı
#3
Teşekkür ederiz. Alkis
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise