Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nanjung Ilgi : War Diary of Admiral Yi Sun-sin
Yazar Mesaj
Arzu Can Çevrimdışı
Administrator : 관리자
*******
Administrator : 관리자

Mesajlar: 1,401
Üyelik Tarihi: 11-11-2015
Rep Puanı: 42
Mesaj: #1
Nanjung Ilgi : War Diary of Admiral Yi Sun-sin
Nanjung Ilgi: War Diary of Admiral Yi Sun-sin


Joseon Hanedanı'nın (1392-1910) Sadakat ve Şövalyelerin Lordu olarak bilinen (Chungmugong) Amiral Yi Sun-sin'in kendi el yazması günlüğü olan Nanjung Ilgi (Amiral Yi Sun-sin'in Savaşı Günlüğü) 1 maddelik, 7 ciltten oluşan ve Ulusal Hazine No. 76 olan bir tarihi kaynaktır.

- Amiral Yi Sun-sin, 1 Ocak 1592'den 17 Kasım 1598'e kadar yedi yıl boyunca yaşadığı askeri olayları bu günlüğüne kaydetti. Günlüğü, her biri yaklaşık bir yılı kapsayan ve Çin takvimindeki Cennet Gövdeleri temel alın yıl olan Zodyak adından alıntılanan yedi kitaptan oluşuyor.

[Resim: rOLL0P.jpg]

- Bu makalenin başlığı 1592'den Imjin Ilgi (Imjin Yılının Günlüğü), 1593'de Gyesa Ilgi (Gyesa Yılının Günlüğü), 1594'de Gabo Ilgi (Gabo Yılının Günlüğü), Eulmi Ilgi (1595'den Eulmi Yıllığı Güncesi, 1596'da Byeongsin Ilgi (Byeongsin Yılının Günlüğü), 1597'de Jeongyu Ilgi (Jeongyu Yılının Günlüğü) ve Sok Jeongyu Ilgi (Jeongyu Yılının Günlüğü: Bölüm II), 1598'de Musul Ilgi (Musul Yılının Günlüğü)'nden oluşmaktadır. Bu sekiz cildin 7'si günümüze kadar ulaşabilenler arasındadır.

Nanjung Ilgi (Amiral Yi Sun-sin'in Savaş Günlüğü), 1592-1598 yılları arasındaki Japon istilaları sırasında yazılan Kore vatandaşları arasında en saygıdeğer kahramanlarından birisi olan Yi Sun-sin (1545-1598) yılları arasında yaşamış bir amiraldir. Güncesini, 1592'den 1598 yılına kadar, Japonlarla yapılan son deniz savaşında belirleyici bir zaferin kazanılmasından ve Yi'nin öldürülmesinden birkaç gün öncesine kadar hemen hemen her gün yazılmış yedi ciltlik tarihi notlardan oluşuyor.

[Resim: vjzzlD.jpg]

Hideyoshi istilaları olarak da bilinen bu yedi yıllık savaş, Japonların Çin'in Ming Hanedanlığına meydan okumak ve Asya Kıtası'na doğru ilerlemek isteğinden dolayı tetiklenmiş bir girişimdir. Kitlesel olarak üretilen silahlar Japonya ve Çin tarafından karşılıklı olarak kullanılmaya başlandı ve Kore dünyanın ilk zırhlı kaplama savaş gemilerini inşa etmek mecburiyetinde kaldı. Güneydoğu Asya ve Avrupa'dan da paralı askerlerinin bu savaşa katıldığına dair kanıtlar mevcut durumdadır.

Savaş günlüğü, dünya tarihinde yer edinmiş önemli bir komutanının muharebe hesabına tam olarak eşit değildir. Daha çok kişisel günlük olarak yazılmış olan bu yazılarda, günlük savaş durumları, amiralin kişisel görüşleri ve duyguları, hava gözlemleri, savaş alanlarının topoğrafik özellikleri ve o dönemdeki Kore halkının yaşamına yönelik birçok ayrıntılı açıklamalar da bulunmaktadır. Tarzı basit ve zariftir. Güncede, Koreliler tarafından bugüne kadar okunan, edebi değerlerini de arttıran bir dizi şiir mevcuttur.

English

Nanjung Ilgi (War Diary of Admiral Yi Sun-sin), the handwritten journal of Admiral Yi Sun-sin, the Lord of Loyalty and Chivalry (Chungmugong), of the
Joseon Dynasty (1392-1910); 1 item, 7 volumes; National Treasure No. 76

- Admiral Yi Sun-sin kept a daily journal over seven years from January 1, 1592 through November 17, 1598, recording his life in the military. The diary consists of seven books, each covering roughly a year, and titled after the zodiac name of the year based on the Heavenly Stems in the Chinese calendar.

[Resim: rOLL0P.jpg]

- The volume titles are Imjin Ilgi (Diary of the Imjin Year) from 1592; Gyesa Ilgi (Diary of the Gyesa Year) from 1593; Gabo Ilgi (Diary of the Gabo Year) from 1594; Eulmi Ilgi (Diary of the Eulmi Year from 1595; Byeongsin Ilgi (Diary of the Byeongsin Year) from 1596; Jeongyu Ilgi (Diary of the Jeongyu Year) and Sok Jeongyu Ilgi (Diary of the Jeongyu Year: Part II) from 1597; and Musul Ilgi(Diary of the Musul Year) from 1598. Of these eight volumes, seven remain today.

Nanjung Ilgi (War Diary of Admiral Yi Sun-sin) is the journal of Yi Sun-sin (1545-1598), one of the most revered heroes of the Korean people, written during the Japanese invasions of 1592-1598. The diary consists of seven volumes of notes written almost daily from January 1592 through November 1598, until days before Yi was killed, on the cusp of a decisive victory, in the last sea battle of the war.

[Resim: vjzzlD.jpg]


The seven-year war, also known as the Hideyoshi invasions, was triggered by Japanese ambitions to challenge Ming Dynasty China, and advance into the Asian continent. Mass produced armaments were introduced by Japan and China and Korea built the world’s first armor-plated warships. There is evidence that Southeast Asian and European mercenaries participated in the war.

The war diary is without equal in world history as a commander’s battlefield accounts. Written as a personal journal, it describes in detail the daily combat situations, the admiral’s personal views and feelings, observations on the weather, topographical features of battlefields, and the lives of common people. The style is simple and elegant. The diary contains a number of poems, recited by Koreans to this day, heightening its literary value.

Kaynak / Source

all world BTS

[Resim: Z9N0E0.gif]
06-01-2018 17:54
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
kıday baksı Çevrimdışı
Administrator : 관리자
*******
Founder : 설립자

Mesajlar: 31,404
Üyelik Tarihi: 28-01-2007
Rep Puanı: 873
Mesaj: #2
RE: Nanjung Ilgi : War Diary of Admiral Yi Sun-sin
Nanjung Ilgi: War Diary of Admiral Yi Sun-sin
Translated by Arzu CAN

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/


06-01-2018 20:09
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Duiguu Çevrimdışı
Administrator : 관리자
*******
Administrator : 관리자

Mesajlar: 775
Üyelik Tarihi: 04-04-2014
Rep Puanı: 40
Mesaj: #3
RE: Nanjung Ilgi : War Diary of Admiral Yi Sun-sin
Teşekkürler. ^^

☆♡ Duygu ♡☆
07-01-2018 10:06
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Youtube Google Linkedin Tumblr Digg MySpaceKonuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
[-]
Gönder: -
Seçenekler
Yükleniyor...
Gülümsemeler
Yeni Pencerede Aç


İletişimKorea-fans.comYukarıya dönHafif SürümRSS