Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mugo / 무고
#1
Mugo / 무고

[Resim: Korean_dance_Mugo_01.jpg]

Mugo, davul ile yapılan Kore saray dansı, jeongjaedir. Bu dans, Goryeo Hanedanlığı döneminde oluşturulmuştur. Ayrıca Seungjeonmu’nun ayinsel dansı da uygulanmaktadır. Adını sözcük anlamları sırasıyla dans ve davul olan mu (무, 舞) ve go (고, 鼓) kelimelerinden alır.

Kökeni

Goryeo Hanedanlığı’nın müziğini tanıtan ve Goryeosa’daki iki kitaptan biri olan Akji’ye göre mugo, Kral Chungnyeol döneminde (1274-1308) bir devlet memuru olan Lee Hon’dan kaynaklanmaktadır. Kuzey Gyeongsang’ta bir kıyı bölgesi olan Yonghae’ye sürdün edilirken, Lee Hon, büyük bir davul yaptı ve onu çalarken dans etti. Daha sonra bu dans, Joseon Hanedanlığı’na iletildi ve yerel devlet dairelerinde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Goryeo Hanedanlığı’ndan beri, her dönem başında Mugo’nun gösterisinde değişikler olmuştur. Gösteri, Jeongeupsa’nın şarkısını söyleyen ve davula vuran Gisaeng tarafından sergilendi. Davul sayısında değişiklikler olduğu gibi, Gisaeng sayısında da değişiklikler meydana gelmiştir. Davul sayısına bağlı olarak, çift davul, dörtlü davul ve sekizli davul olarak adlandırılmaya başlandı.

Formları

Sekiz dansçı, sahnenin ortasına yerleştirilen büyük bir davul ile bu dansı gerçekleştirirler. Ana dansçılar wonmu (원무) olarak ve yardımcı dansçılar hyeopmu (협무) olarak adlandırılır. Dört dansçı, her bir elinde bir davul tokmağı taşır ve etrafında davul çalar. Diğerleri ise iki elinde bir çubuk tutarak bir dış çember oluştururlar. Dansçılar, siyah-kuzey, kırmızı-güney, mavi-doğu ve beyaz-batı şeklinde belli bir yönü temsil eden bir ceket giyerler.

Müzik

Goryeo Dönemi’nde Mugo’ya, Dongdongok (동돈곡) ve Muaegok (무애곡) gibi saray dansları eşlik etmekteydi.

**English**

Mugo is a jeongjae, Korean court dance performed with drum. It was created in the Goryeo dynasty era. It also practiced in ritual dance ofSeungjeonmu. Its name comprises the two words, mu (무, 舞) and go (고, 鼓) literally meaning dance and drum in Korean respectively.

Origins

According to "Akji" (악지, 樂志), two books from "Goryeosa" (고려사 高麗史) which describe the music ofGoryeo dynasty, mugo originated from a government officer, Lee Hon (hangul:이혼, Hanja:李混) during the reign of King Chungnyeol (reign. 1274 – 1308). While being exiled to Yonghae (영해, 寧海), a coastal region in North Gyeongsang Province, Lee Hon one day made a large drum of a log raft and played it while dancing. Later this dance was transmitted to the Joseon dynasty and was performed at various events of the Korean palaces and local government offices.
There has always been changes in the performance of "Mugo" per each time period since the Goryeo dynasty. The performance was played by Gisaeng who was hitting the drum and singing the song of Jeongeupsa (정읍사 井邑詞). As the number of drums changes, the number of Gisaeng also changes. Depending on the number of drums, the name also changed to two-drum dance, four-drum danceand eight-drum dance.

Forms

Eight dancers perform with one large drum placed on the center of the stage. The main dancers called wonmu (원무), and the assisting dancers calledhyeopmu (협무). Four dancers hold a drumstick in each hand, surround and play the drum; the others, holding a flower-shaped stick in each hand, form an outer circle. The dancers wear a jacket of which the color represents a certain direction: black-north, red-south, blue-east, and white-west.

Music

Mugo is accompanied with court music Dongdongok (동돈곡) and Muaegok (무애곡) during the Goryeo period.

Kaynak / Source
Alıntı
#2
Oyşş çok güzelmiş. Smile
Alıntı
#3
Kıyafetler çok güzel. Smile
Teşekkürler. Onay
Alıntı
#4
Bu dans gerçekten çok hoş. Teşekkürler. Onay
● вєαѕт ★ кαяα ★ втovιхх ★ ιɴғιɴιтe ●
[Resim: tumblr_n91d24EB6K1qd9cpdo1_500.gif]
Alıntı
#5
Img-hi 
Kıyafetler harika, çok renkli; keza dansları da öyle. Çok teşekkürler. Smile
Alıntı
#6
Mugo / 무고
Translate: Esra ZENGİN

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Alıntı
#7
Teşekkür ederiz. Smile
Alıntı
#8
Teşekkür ederiz. Alkis
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Alıntı
#9
Teşekkür ederiz. ^^
Remember us, remember that
we lived..
''VON''

[Resim: oODZk9.gif]
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise