Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Learning to Garden by Getting Your Hands Dirty
#1
Learning to Garden by Getting Your Hands Dirty: Oh Kyung-ah Teaches Amateur Horticulturists at Her Home in Sokcho

Bahçeyi Ellerini Kirleterek Tanımak: Oh Kyung-ah Sokcho’daki Evinde Amatör Bitki Yetiştiricilerine Eğitim Veriyor

[Resim: g6yVAb.jpg]
Bahçe tasarımcısı Oh Kyung-ah bahçıvanlık dersleri vermek için evini ve bahçesini kullanıyor.

Gangwon’un Sokcho ilçesine bağlı Jungdomun Köyünde bahçe tasarımcısı Oh Kyung-ah’ın evi olan mavi renkli ve teneke çatılı bir ev bulunuyor. Yaklaşık 7 yıldır Sokcho’da yaşayan Oh evini bahçıvanlık okuluna dönüştürdü. Kocasının eski marangozluk atölyesini bahçıvanlık dersleri için derslik olarak kullanıyor.

Dersliğin duvarında yazılı olan “Bir bahçe ya da kütüphaneniz varsa ihtiyacınız olan her şeye sahipsinizdir” sözü Roma’lı filozof Marcus Tullius Cicero’ya aittir. Oh aylık olarak düzenlediği “12 Ayda Bahçıvanlık” adlı kursun bir parçası olarak özel bir ders de veriyor.

Ancak Kore’de bahçıvanlık için en iyi zaman olarak düşünülen Mayıs ayından önce sınıf oluşturmak için Nisan ayında hafta içi bir ek ders düzenledi. Böyle kısa bir duyuruyla bile Daejeon, Yangpyeong, Gyeonggi ve Jeju Adası gibi uzak yerlerden 11 kişi sıraları doldurmak için geldi. Öğrencilerin hepsi farklı geçmişlere sahip: Emekli bir anne ve kızı, kırsal bölgeye taşınmış evli bir çift, genç bir elektrik tesisatçısı, vb. Buna rağmen hepsi tek bir amaç için, bahçıvanlık hakkında daha çok şey öğrenmek istediklerinden dolayı geldi.

[Resim: r1R8R1.jpg]
Solda: Oh bahçıvanlık okulunda ders veriyor; Oh’un bahçıvanlık okulunun girişi kocası tarafından yapıldı; Oh öğrencilerini ders için bahçeye çıkarıyor: Oh’un mutfağı çiçeklerle ve sanat eserleriyle dekore edildi.

Ticaret hileleri

Oh 1-2 haftada bir gününü bahçesiyle ilgilenerek geçiriyor. Birisi 7,116 m2’lik bahçeye çiçek ve salatalık, marul, kabak, patlıcan ve domates gibi sebzeleri ekip biçmek için gereken zaman miktarının bir günden fazla olduğunu tahmin etmişti ancak Oh bunun aksini kanıtladı.

Oh: “Bir bahçe tasarlarken alan tasarımını düşünmek önemlidir ve bahçıvanlıkla alakalı teorilere çalışmanız gerekiyor” dedi. İnsanların bu konuda çok bilgi sahibi olmadan bahçıvanlık işine atlarlarsa, kendileri için sadece daha çok iş yaratacaklarını ifade etti. Onun dersine katılan bazı öğrenciler: “Otları temizlemekten bıktıktan sonra buraya gelmeye karar verdim” dedi.

Oh İngiltere’de 7 yıl bahçıvanlık teorileri üzerine okudu. 2005’de Essex Üniversitesi’nde okumaya gitmeden önceki 16 yıl boyunca Kore’de bir radyo istasyonunda yazar olarak çalıştı. Ve burada hem master derecesini aldı hem de bahçe tasarımıyla ilgili doktora programına katıldı. Kore’ye 2012 yılında döndü. Oh’un hafta sonu dersinin ilk gününde bitki yetiştiriciliğini anlamak, ikinci gününde ise bahçe tasarımı öğretiliyor. Ders materyali olarak bizzat kendi bahçesini kullanıyor.

Oh çiçeklerdeki değişimi açıklarken: “Nisan’dan Mayıs’a kadar mavi sümbüller açar. Mavi doğal olarak yetişen çiçeklerde çokça görebileceğiniz bir renk değildir. Beyaz ise çiçekler arasındaki en yaygın renktir. Çünkü mavi çiçekler çok nadirdir, birçok insan onları bahçeleri için satın alır. Çiçekler Mayıs ayında en güzel hallerini alırlar. Ancak bahar çiçekleri soğuktan çok korkarlar bu yüzden tamamen açmama eğilimi içinde olurlar. Bu çiçekler böcekleri çekmek için kendi kokularını kullanırlar ve yaz geldiğinde ise kokuları söner ama renkleri canlı bir renk halini alır. Mayıs ortasıyla çiçekler büyük bir değişim geçirirler” dedi.

Oh’un bahçesi 3 farklı bölgeden oluşuyor: sebze bahçesi, farklı sezonlarda açan çiçeklerle dolu bir çiçek yatağı ve yılda sadece bir veya iki kez bakıma ihtiyacı olan bitkilerin olduğu bir alan. Oh bahçe yapısından dolayı tüm bahçeyle tek başına ilgilenebiliyor.

Sebze bahçesinde yenebilir bitkiler güzel çiçeklerin yanına ekiliyor. Bu çiçekler sadece estetik olarak göze hitap etmiyor, haşere kontrolü gibi bir amaca da hizmet ediyorlar. Özel kokularıyla zararlı böcekleri uzaklaştırıyorlar.

Örneğin Oh’un bahçesinde salatalık ve domatesler kadife çiçeklerinin yanına ekiliyken, çilekler ve yapraklı sebzeler kaldırık olarak da bilinen hodanların yanına ekilmiştir. Oh şimşir ağacı kabuklarını ayağıyla temizliyor. Oh: “Bunun hoş görünmediğini biliyorum fakat kum sineklerinin ağaca yapışmasını önlemeye çalışıyorum. Kabukları bu şekilde temizlemek havalandırmaya yardımcı oluyor. Kum sinekleri nemli ve havasız yerleri severler. Çok yapraklı ağaçların dallarını düzenli bir şekilde kesmeli ve yağmur mevsiminden önce kabukları ya ayağınızla ya da bir fırçayla temizlemelisiniz.

Aşırıya kaçmayın

Bahçenin gerisinde bir kısmını siyah bitlerin sardığı bir deve dikeni var. Oh öğrencilerine 3 yıldır böcek ilacı kullanmadığını söyledi.

Başlangıçta bitlerin yaprakları tamamen sardığını ama bitkiyi hayatta kalması için tek başına bıraktıktan sonra haşerelere karşı dayanıklılığının nasıl arttığını anlattı.

Oh daha çok açıklamada bulundu: “Dahası bitkiler ilgisizlik yerine aşırı ilgiden de ölürler. Onlara hayati ihtiyaçları sağladığınız sürece bitkiler kendi başlarına büyüyebilirler. Asıl problem böcek ilacı gibi koruyucu şeylerle yaşamsal eylemleri yerine getirmesine müdahale ettiğiniz zamandır. Mayıs ayı sadece bitkilerin açtığı bir ay değil aynı zamanda bitlerin en çok olduğu zamandır. Ancak bitkilere böcek ilacı püskürtürseniz bir insanın bakımı olmadan hayatta kalamazlar. Bitler bitkileri mahvederse ekosisteme ne olacağını bir hayal edin. Bizim işimiz bu bitkilerin kendi dengelerini bulmasını sağlamaktır. Bahçeniz gibi siz de simbiyotik hayatı öğreneceksiniz.

Kendi başına hayatta kalabilmesi için bitkiye güvenin ve sabırlı olun. Bir şekilde kulağa çocuk yetiştirmek gibi geliyor.

Oh: “Bitkilere çok fazla müdahale edebildiğim ya da edemediğim zamanlar bana çocukları istediğim gibi kontrol etmemin ne kadar kötü olduğunu hatırlattı” dedi.

Oh İngiltere’de okumayı bitirip Kore’ye döndüğü sıralar bahçe tasarımı Kore’de yabancı bir konseptti. Ama bir süre sonra sera kafeler ve mutfak bahçeleri trend olmaya başladı.

Bunun onun için iyi haber olduğu düşünülse de, Oh endişe içindeydi ve bahçıvanlığın geldiği gibi hızlıca yok alan diğer moda şeyler gibi olmamasını umuyordu. Oh’un neden İngiltere’de okuduğunun ve Kore’deki bahçıvanlığı araştırdığının en büyük nedeni bu konuda daha çok dikkat çekmektir.

Kore bahçıvanlık kültürü oldukça eşsiz ve dünyadaki diğer bahçıvanlık tarzlarından farklıdır. Diğer ülkelerin aksine insanların manzaralarını engellememek için çit tarzı şeyler dikmeyi tercih etmiyoruz. Güney Jeolla’nın Damyang İlçesinde bulunan Soswaewon Bahçesine girdiğinizde bile hangi kısmın bahçeye ait olduğunu, hangi kısmın doğaya ait olduğunu söylemek hemen hemen imkansız. Kore’deki bahçeler özellikle doğa dostudur.

Oh: “Neyse ki doğaya saygılı bir bahçe oluşturmak için çabalarken bahçeyi doğal haliyle bırakmak Avrupa’da büyük bir trend oldu. Aslında bu konuda daha çok araştırma yapma niyetindeyim” dedi.

Oh şehirdeki havadan kaçmak için kocasıyla kırsal bir yere taşınmaya karar verdi.

Seorak Dağında yaptığı sabah yürüyüşü sırasında kocasına: “Açlıktan ölmediğimiz sürece sorun yok” dedi. Sokcho’da yaşayan bir bahçıvan olarak sade bir hayat tarzı dışında bir seçeneği yoktu. Onun yerine büyüyen ve gelişen bir bahçe kazandı.


Kaynak


[Resim: Jqv9gB.gif]
Alıntı
#2
Learning to Garden by Getting Your Hands Dirty: Oh Kyung-ah Teaches Amateur Horticulturists at Her Home in Sokcho

[Resim: g6yVAb.jpg]
Garden designer Oh Kyung-ah uses her home and garden to hold gardening classes.

In Jungdomun Village in Sokcho, Gangwon, sits a house with a blue tin roof that is the home of garden designer Oh Kyung-ah. Having lived in Sokcho for about seven years, Oh has transformed her home into her very own garden school. She uses her husband’s old woodwork room as a classroom for her gardening classes.

“If you have a garden and a library, you have everything you need,” reads a quote from Roman philosopher Marcus Tullius Cicero that is written on the wall of Oh’s classroom. In the classroom, Oh holds a special class as part of her “Twelve Months of Gardening” monthly lecture series held on the weekends.

However, Oh held an additional lecture on a weekday in April to make sure that she got a class in before May, which is considered the best season for gardening in Korea. Even on such short notice, 11 students from as far as Daejeon, Yangpyeong, Gyeonggi and Jeju Island traveled to fill in the seats. The students all had different backgrounds: a mother facing retirement and her daughter, a married couple who had relocated to a rural area, a young electrician and so on. Nonetheless, they all came for the single purpose of wanting to learn more about gardening.

[Resim: r1R8R1.jpg]
Clockwise from top left: Oh teaching a class at her garden school; the entrance to Oh’s garden school classroom made by her husband; Oh brings her students out to the garden area for a lesson; Oh’s kitchen is decorated with plants and artwork.

The tricks of the trade

Oh spends a day every one to two weeks taking care of her garden. One would expect the amount of time it takes to cultivate flowers and vegetables like cucumbers, lettuce, pumpkins, eggplants and tomatoes in a 7,116-square-foot garden would be longer than a day, but Oh has proven otherwise.

“It is important to consider space design when making a garden, and you need to study theories related to horticulture,” said Oh. She explained how people will only create more work for themselves if they jump into gardening without much knowledge. Some students attend her lectures saying, “I decided to come here after giving up pulling weeds.”

Oh spent seven years in England studying the theories of gardening. She worked as a writer at a radio station in Korea for 16 years before leaving to study at the University of Essex in 2005, where she finished both a master’s degree and a doctoral program in garden design. She returned to Korea in 2012. Oh’s weekend course consists of understanding horticulture on the first day and learning garden design on the second day. She uses her own garden as the course material.

Oh explained the changes in flowers, saying, “From April to May, blue grape hyacinths blossom. Blue is a color you don’t often see in naturally-grown flowers. White is the most prevalent color among flowers. Because blue flowers are so rare, many people buy them for their gardens. Flowers are in their most beautiful state in May. However, spring flowers are too afraid of the cold, so they tend not to blossom fully. These flowers use their scent to attract insects, and when summer comes, their scent fades, but their colors begin to turn vibrant. After mid-May, the flowers go through a big change.”

Oh’s garden is made up of three different areas - the vegetable garden, a flower bed full of plants that bloom in different seasons and an area with plants that only need to be looked after once or twice a year. Oh is able to take care of the entire garden on her own because of its structure.

In the vegetable garden, edible plants are cultivated next to beautiful flowers. The flowers are not only aesthetically pleasing to the eyes, but they also serve a purpose: pest control. They drive out harmful insects with their particular scent.

For example, in Oh’s garden, cucumbers and tomatoes are planted next to marigolds, while strawberries and leaf vegetables are rooted beside borages, also known as starflowers. Oh scrubbed away at the bark of the boxwood tree with her foot, saying, “I know this doesn’t look nice, but I’m trying to prevent sand flies from sticking to the tree. Scrubbing the bark like this helps with ventilation. Sand flies like damp and stuffy environments. You need to regularly cut off the branches of trees with densely packed leaves, and scrub the bark with either your feet or a broom before the rainy season.”

Don’t overdo it

On the way to the back of the garden, there is a thistle plant partially infested with black aphids. “I haven’t used pesticides for three years,” Oh told her students.

She explained how, in the beginning, the leaves were completely surrounded by the aphids, but after leaving the plant to survive on its own, it grew its own resistance against pests.

Oh further explained, “More often, plants die from excessive care rather than disregard. As long as you provide them with survival necessities, plants can grow on their own. The problem is when you prevent them from nurturing their survival abilities with preventative actions, such as pesticides. May is a time when plants not only flourish but also have the most pests. However, if you spray them with pesticides, the plants won’t be able to survive without human care. Imagine what would happen to the ecosystem if pests were to annihilate plants. Our job is to help these plants find balance on their own. As you garden, you will learn about symbiotic life.”

Trusting the plant to survive on its own and being patient. In a way, this sounds a lot like raising a child.

Oh said, “Having times when I can and cannot interfere with plants very much reminded me of how bad it is to try and control children the way I want.”

Around the time Oh returned to Korea after her studies in England, garden design was a foreign concept in the country. But, after a while, greenhouse cafes and kitchen gardens started becoming trendy.

While most thought this was good news for her, Oh was filled with worry, hoping gardening would not be like other trends - out as quickly as they come in. She wanted it to be a part of the culture. The very reason why Oh studied in England and is researching Korean gardening is to bring more attention to the practice.

“Korean gardening culture is very unique and different from any other gardening style around the world. Unlike other countries, we prefer not to build fences or build low ones, to prevent people’s views from being blocked. Even when you go to Soswaewon Garden in Damyang, South Jeolla, you can hardly tell which is a part of the garden and what is nature. Korean gardens are especially nature-friendly.”

“Fortunately, there is a boom in Europe, striving to cultivate a garden with respect for nature, leaving it in its natural state. I’ve actually been meaning to do more research on this,” said Oh.

Oh decided to move to the countryside with her husband to avoid the air in the city.

During a morning stroll along Mount Seorak, she said to her husband, “We’re good as long as we’re not dying of hunger.” As a gardener living in Sokcho, she had no choice but to choose a modest lifestyle. Instead, she gained a thriving garden.


Source


[Resim: Jqv9gB.gif]
Alıntı
#3
Teşekkür ederiz. Smile
Alıntı
#4
Teşekkürler. Smile
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Alıntı
#5
Learning to Garden by Getting Your Hands Dirty
Translated by Yasemen PESKIRSOY

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise