Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 3 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kyuhyun / Cho Kyu-Hyun (조규현)
Yazar Mesaj
esra_kjm Çevrimdışı
Life is Better with Korea-Fans!
***
Korea-Fans V.I.P.

Mesajlar: 10,353
Üyelik Tarihi: 18-02-2012
Rep Puanı: 468
Mesaj: #1
Kyuhyun / Cho Kyu-Hyun (조규현)
Kyuhyun / Cho Kyu-Hyun (조규현)

[Resim: tumblrmfp44anbwh1rdt2lm.jpg]

Genel Bilgiler

Doğum adı: Cho Kyu-hyun

Doğum Tarihi: 3 Şubat 1988 (yaş: 24)
Seoul, Güney Kore

Memleket: Seoul, Güney Kore

Tür: K-pop, Dans, R&B

Meslek: Şarkıcı, dansçı, oyuncu, DJ, TV sunucusu

Enstürman: Vokal, klarnet, piyano, mızıka

Aktif Yıllar: 2006–günümüz

Bağlı Olduğu Şirket: SM Entertainment

İlgili Çalışmalar: SM Town
Super Junior
Super Junior-K.R.Y
Super Junior-M
SM The Ballad

Website: http://superjunior.smtown.com/

Cho Kyu-hyun, 3 Şubat 1988’de doğdu ve sahne adı olarak Kyuhyun’u kullanması uygun görüldü. Güney Koreli bir şarkıcı, müzikal tiyatro oyuncusu, radyo DJ’i ve MCdir. Kyuhyun daha çok K-pop grubu Super Junior’ın ve onun alt grupları olan Super Junior-M ve Super Junior-K.R.Y.’nin maknaesi yani en genç üyesi olarak bilinir. Super Junior’ın üç ana vokalistinden biridir. Çin’deki posta pullarında görülen ilk dört Koreli’den biridir.

**English**

Background Information

Birth name: Cho Kyu-hyun

Born: 3 February 1988 (age 24)
Seoul, South Korea

Origin: Seoul, South Korea

Genres: K-pop, Dance, R&B

Occupations: Singer, Dancer, Actor, Radio DJ, television host

Instruments: Vocals, clarinet, piano,harmonica

Years active: 2006–present

Labels: SM Entertainment

Associated Acts: SM Town
Super Junior
Super Junior-K.R.Y
Super Junior-M
SM The Ballad

Homepage: http://superjunior.smtown.com/

Cho Kyu-hyun (Hangul: 조규현; Hanja: 曺圭賢) was born on 3 February 1988, mononymously credited as Kyuhyun (Hangul: 규현). He is a South Korean Singer, Musical theatre actor, radio DJ and MC. He is best known as a member and maknae, or the youngest member, of K-pop boy bandSuper Junior and its sub-groups, Super Junior-M and Super Junior-K.R.Y. He is one of the three main vocalists of Super Junior. He is also one of the first four Korean artists to appear on Chinese postage stamps.

Kaynak / Source
28-12-2012 0:19
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
esra_kjm Çevrimdışı
Life is Better with Korea-Fans!
***
Korea-Fans V.I.P.

Mesajlar: 10,353
Üyelik Tarihi: 18-02-2012
Rep Puanı: 468
Mesaj: #2
Kyuhyun / Cho Kyu-Hyun (조규현)
Biyografi

[Resim: 38804120067728041486824.jpg]

Kyuhyun sadece Cho Ara adında bir kız kardeşe sahiptir. Babası eğitim işleriyle ilgilenmektedir ve kendisi bir okula sahiptir. Ayrıca annesi bir sanat akademisi ve Leetuk’un ve Sungmin’in annesi ile birlikte Kona Beans adında bir cafe işletmektedir. Kyuhyun öncelikle hukuk okuması için teşvik edildi. Eğer şarkıcı olmasaydı o şu an bir avukat olacaktı. Bu orijinal planları, Kyuhyun’un lisede bir müzik grubuna katılmasıyla son buldu. Babası onun şarkı söyleme hayaline karşıydı, ancak o, eğer Kyuhyun üniversiteye giriş sınavlarında başarılı olup iyi bir üniversiteye kabul edilirse bu hayalini gerçekleştirmesine izin verecekti. Kyuhyun şu an Post-Modern Müzik’te çok önemli bir yere sahip Kyunghee Üniversitesi’ne kayıtlıdır.

Kyuhyun 2005 yılında Chin Chin Şarkı Yarışması’nda üçüncü oldu. Kyuhyun, dindar bir Hıristiyan’dır.

2006: Super Junior ile Çıkış

Kyuhyun, resmen Mayıs 2006’da "TWINS (Knock Out)" adlı single ile Kasım 2005’te çıkış yapan 12 kişilik erkek grubu Super Junior’ın ilk alt grubu olan Super Junior05’ın bir üyesi olarak çıkış yaptı. Mart 2006’da SM Entertainment, yeni nesil için üye toplamaya başladı. Ancak planlar değişti ve Super Junior’ın gelecekteki yeni neslini oluşturma işi durduruldu. Gruba Kyuhyun’un ilavesinden sonra grubun son eki olan “05” düştü ve resmi olarak Super Junior olarak anılmaya başladı. Grubun yeni single’ının tanıtıldığı bir haber kanalında 23 Mayıs 2006 tarihinde Kyuhyun, Super Junior’ın yarı zamanlı modeli olarak ilk kez görücüye çıktı. Çıkış gösterisi, kalıcı bir grup olarak ilk geri dönüş performansları olan “U” ile SBS'in I-Concert’de 27 Mayıs tarihinde gerçekleşti. Mart 2009’daki “Sorry Sorry”nin yayınlanmasına kadarki en başarılı çalışmaları olan single “U”nun CDsi 7 Haziran 2006’da piyasaya sürüldü.

2007-2009: Alt Gruplar

Kasım 2006’da Kyuhyun, Yesung ve Ryeowook birlikte Super Junior’ın ilk alt grubu olan Super Junior-K.R.Y.’a yerleştirildi. Ballad türünde uzmanlaşan bu üçlü, 5 Kasım’da KBS’deki Music Bank programında çıkışlarını yaptı. Dost üye Ryewook ile birlikte Kyuhyun, aynı şirkette bulunan TVXQ grubunun Mirotic albümünün 2008 yılındaki yeni sürümünde “Wish” adlı şarkıda yer aldı.

Nisan 2008’de Çin müzik endüstrisi için oluşturulan yedi üyeden oluşan alt grup Super Junior-M’e Kyuhyun da dahil edildi. 8 Nisan 2008’de ilk müzik videoları “U”nun yayınlanmasıyla eş zamanlı olarak 8. Yıllık Müzik Listesi Ödülü’nde Çin’deki çıkışlarını yaptılar. Bunu, 23 Nisan’da Çin’de ve 2 Mayıs’ta Tayvan’da stüdyo albümleri olan Çince çıkışları Me’nin yayınlanması takip etti. Ayrıca Kyuhyun The Grace’in Hanbeon Deo, OK? Adlı ilk albümü için de işbirliği yaptı.

Temmuz 2009’da Kyuhyun, ilk solo parçasını seslendirdi. Yoo Youngsuk’un 20. yıldönümü anısı albümünde, Yoo'nun "7 Years of Love" şarkısını seslendirerek yer aldı. Bu gösterisi ilk kez Yoo Hee Yeol'un Sketch Book adlı televizyon programında sergiledi. Yoo’nun albümü ile birlikte bu şarkı, 30 Haziran’da dijital bir single olarak yayınlandı ve albümün tüm gelirleri UNICEF’e gönderildi. Kyuhyun ve grup arkadaşı Donghae, oyuncu Han Ji Min ile birlikte yüz yıkama ürünü “Happy Bath” için ticari amaçla “Happy Bubble” şarkısını seslendirdikleri müzik video ise 19 Ağustos 2009’da yayınlandı.

2010: Proje Grubu ve OST

6 Ocak 2010’da Kyuhyun’un Kore dizisi Pasta için seslendirdiği “Listen To You” adlı şarkı yayınlandı. Bu şarkı müzik portallarındaki gerçek zamanlı listelerde bir numaraya yükseldi. Baker King, Kim Tak Goo adlı televizyon dizisi için seslendirdiği ve aynı zamanda kendisinin üçüncü solo parçası olan "Hope, a dream that never sleeps"adlı şarkı, 5 Ağustos’ta yayınlandı.

Kyuhyun, Ağustos 2010’dan Ekim 20011’e kadar, alt grup K.R.Y.’nin ilk konser turu kapsamında Seoul’ün yanı sıra Japonya, Nanjing ve Taywan’da performans gerçekleştirdi.

Kasım 2010’da, Kyuhyun şirket arkadaşları TRAX’den Jay, SHINee’den Jonghyun ve yeni şarkıcı Jino ile birlikte proje grubu olan SM Ballad’ı kurdu. Onlar, şirketlerinin vokal birim grubu olarak tanımlanmaktadır. Çıkış albümleri Miss You’yu 29 Kasım 2010’da yayınladılar ve 28 Kasım’da müzik programı Inkigayo ile çıkış yaptılar. Çıkış albümleri, Kyuhyun’un seslendirdiği “Love Again” şarkısını da içermektedir.

2011: Muzikal Tiyatro ve Televizyon

15 Aralık 2010’dan Ocak 2011’in ortalarına kadar Kyuhyun, TRAX’ten Jay ile birlikte yer aldığı Üç Silahşörler adlı müzikalde D'Artagnan karakterini canlandırdı. Seoul’deki Chungmu Sanat Merkezi’nde sergilenen oyunda, Yoo Jun Sang, Im Ki Jun, Kim Mu Yul ve Dana Hong gibi oyuncular da yer aldı. 2010 Altın Bilet Ödülleri’nde Kyuhyun, D'Artagnan rolündeki performansı ile Müzikalde Yükselen Yıldız Ödülü için düzenlenen on-line bir ankette ilk sırada yer aldı.

2011 yılında grup arkadaşı Siwon’un yer aldığı Poseidon dizisine, “The Way to Break Up” şarkısı ile katkıda bulundu. Yoon Jong Shin tarafından bestelenen bu şarkı, onun aylık projesine dahil edilmiştir. Daha sonra Kyuhyun, Yoon’un kasım ayı projesi için "Late Autumn" adlı şarkıyı seslendirdi. Kyuhyun ayrıca grup arkadaşı Yesung ile birlikte KBS’de yayınlanan Immortal Song 2 adlı programda iki tur kazandı.

Kyuhyun, Super Junior Foresight’tatki dört düzenli MCden biriydi ve ekim ayında MBC’deki Radio Star’da düzenli MC olarak Heechul ile yer değiştirmiştir. Ayrıca We Got Married’in Figthing Junior bölümünde, grup arkadaşı Leetuk ile yer değiştirerek oyuncu Kang Sora ile birlikte göründü. Şubat 2012’de, We Got Married’in Çin versiyonununu Sevgililer Günü özel bölümünde Çinli sahne eşi olan oyuncu Lou Yi Xiao ile birlikte göründü. Program Shanghai Media Group’un Çince kanalında ve 25 Şubat’ta MBC’de yayınlandı.

2012 - Present: Super Junior ile Geri Dönüş

Kyuhyun, 28 Ocak 2012’de Um Ki Joon, Kim Jeong-hoon, Park Kwang-hyun ve SHINee’den Key ile birlikte Catch Me If You Can adlı müzikalde yer aldı. Bu müzikal, 28 Mart’tan 10 Haziran’a kadar Seoul, Hannam-dong’da yer alan Samsung Card Hall’deki Mavi Meydan’da oynandı.

Haziran 2012’de Kyuhyun, altıncı albümleri için Super Junior’daki grup arkadaşları ile yeniden bir araya geldi ve 4 Temmuz’da Sexy, Free & Single albümü piyasaya sürüldü. Kyuhyun’un 26 Haziran’da yayınlanan taeser fotoğrafında, yan profilden soluk beyaz yüzüyle yukarıya doğru baktığı görüldü.

Nisan 2007’deki Trafik Kazası

19 Nisan 2007 günü sabahın erken saatlerinde Kyuhyun, grup arkadaşları Leetuk, Shindong, Eunhyuk ve iki menajer ile birlikte Super Junior Kiss The Radio programı dönüşünde geçirdikleri ciddi bir trafik kazası nedeniyle hastaneye kaldırıldılar. Kaza meydana geldiğinde sürücü koltuğunun arkasında oturan Kyuhyun, en fazla yaralanan kişi oldu ve kalça ve kaburga kırığı ile birlikte yüzünde çizikler ve morluklar vardı.

Doktor ailesine, Kyuhyun’un akciğerlerini tedavi edebilmek için boynuna bir delik açılması gerektiğini, ancak bu durumun onun şarkıcılık kariyerini bitireceğini söyledi. Kyuhyun’un babası, bu durumu oğluna söylemesinin mümkün olmadığını belirtmiş ve başka bir yol bulması için doktora yalvarmıştır. O dört gün boyunca komadaydı ve yaşamak için yüzde 20’lik bir şansı vardı. Kyuhyun, normal bir hastane odasına alınmadan önce tam altı gün boyunca yoğun bakımda kaldı. Kazadan sonraki bir ay boyunca yürümesinin mümkün olmadığı söylenmesine rağmen nefes almak için solunum cihazına ihtiyaç duymadı. Kyuhyun 78 gün sonra, 5 Temmuz 2007’de taburcu edildi.

Kaza, sürücünün aşırı hız yapmasından dolayı meydana geldi. Sürücü şerit değiştirmeye çalıştı, ancak kontrolü kaybederek bariyerlere çarptı.

Kaynak
28-12-2012 0:20
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
esra_kjm Çevrimdışı
Life is Better with Korea-Fans!
***
Korea-Fans V.I.P.

Mesajlar: 10,353
Üyelik Tarihi: 18-02-2012
Rep Puanı: 468
Mesaj: #3
Kyuhyun / Cho Kyu-Hyun (조규현)
**English**

Biography

[Resim: 38804120067728041486824.jpg]

Kyuhyun has only one sister, Cho Ara. Kyuhyun's father is in the education business and owns a school. Kyuhyun's mother also runs an art academy and a cafe called 'Kona Beans' which is also co-owned by mothers of Leeteuk and Sungmin. Kyuhyun was initially urged to study law and would have been a lawyer if he had not become a singer. His original plans were abandoned once Kyuhyun joined a band in high school, where he became more interested in music and singing. His father was against his dream of singing but allowed him to do so if he did well on his college entrance exams and was accepted into a university. Kyuhyun is currently enrolling Kyunghee University with a major in Post-Modern Music.

Kyuhyun won third place at the Chin Chin Singing Competition in 2005. Kyuhyun is a devout Christian.

2006: Debut with Super Junior

Kyuhyun officially debut in May 2006 as part of Super Junior, formerly "Super Junior 05", the first generation of 12-member rotational boy band, who had debut in November 2005 with single, "TWINS (Knock Out)". In March 2006, SM Entertainment began to recruit new members for the next generation. However, plans changed and the company declared a halt in forming future Super Junior generations. Following his addition to the group, they dropped the suffix "05" and became officially credited as Super Junior.

Kyuhyun made his first appearance as a parttime model of Super Junior in a news broadcast on 23 May 2006 where the group introduced their new single, U. His debut performance was on 27 May at SBS's I-Concert with "U", where it was also the group's first comeback performance as a permanent group. The CD single "U" was released on 7 June 2006, which was their most successful single until the release of "Sorry, Sorry" in March 2009.

2007-2009: Sub-groups

In November 2006, Kyuhyun, along with Yesung and Ryeowook, was placed in Super Junior's first subgroup, Super Junior-K.R.Y. The trio specialize in ballads and debuted on 5 November on KBS's Music Bank. Along with fellow member Ryeowook, Kyuhyun was featured in song "Wish" (소원), in labelmate TVXQ's repackaged edition of Mirotic in 2008.

In April 2008, Kyuhyun was put into seven-member sub-group Super Junior-M, a Mandopop subgroup of Super Junior for the Chinese music industry. They debuted in China at the 8th Annual Music Chart Awards, simultaneously with the release of their first music video, "U" on 8 April 2008. This was followed by the release of the debut Chinese-language studio album, Me in selected provinces in China on 23 April and 2 May in Taiwan. Kyuhyun also collaborated with The Grace in early 2008 to perform "Just For One Day" (하루만) for The Grace's first album Hanbeon Deo, OK?.

In July 2009, Kyuhyun sang his first solo track. He was featured on Yoo Youngsuk's 20th anniversary tribute album, with a remake of Yoo's song "7 Years of Love" (7년간의 사랑). He first performed it on 12 July 2009 on television programme Yoo Hee Yeol's Sketch Book. The song was released as a digital single, and on Yoo's album on 30 June, with all proceeds going toUNICEF. He and bandmate Donghae performed "Happy Bubble", a commercial theme song for facial wash product "Happy Bath" with actress Han Ji Min, with a music video released on 19 August 2009.

2010: Project Group and OST

On 6 January 2010, Kyuhyun's solo track "Listen To You", for Korean drama Pasta was released. It peaked at number one on music portals real time charts. On 5 August, his third solo song "Hope, a dream that never sleeps" (희망은 잠들지 않는 꿈) for television drama Baker King, Kim Tak Goo was released.

Kyuhun from August 2010 and October 2011 participated in sub-group K.R.Y's first concert tour, in Japan, Nanjing, Taipei as well as Seoul.

In November 2010, Kyuhyun along with label mates TRAX’s Jay, SHINee’s Jonghyun, and new singer Jino formed project group SM The Ballad. It is described as their label's vocal unit group. They released their debut album, Miss You on 29 November 2010 and debuted on music programme Inkigayo on 28 November. Their debut album includes a solo track, "Love Again" by Kyuhyun.

2011: Musical Theatre and Television

From the 15 December 2010 to mid-January 2011, he rotated as D'Artagnan with TRAX's Jay "Typhoon" Kim in the The Three Musketeers. Where they co-starred with Yoo Jun Sang, Im Ki Jun, Kim Mu Yul and Dana Hong at Chungmu Art Hall, Seoul. He was placed first in an on-line poll for the Musical Rising Star Award at the 2010 Golden Ticket Awards, for his performance in the role of D'Artagnan.

In 2011, Kyuhyun contributed to group mate, Siwon's drama Poseidon with track "The Way to Break Up". It was composed by Yoon Jong Shin and included in his monthly project. Then Kyuhun sang "Late Autumn" for Yoon's November monthly project. Kyuhyun also appeared on KBS's Immortal Song 2 replacing band mate Yesung, winning two rounds.

Kyuhyun was one of four regular MC on Super Junior's Foresight and in September he replaced fellow member Heechul as regular MC on MBC's Radio Star. He also appeared on We Got Married as part of Fighting Junior supporting fellow member Leeteuk and on-screen wife actress Kang Sora. In February 2012, Kyuhyun appeared in a Valentine's Day special of Chinese version ofWe Got Married, with Chinese actress Lou Yi Xiao as his on-scene wife. It aired in China on a channel of Shanghai Media Group and on MBC on 25 February.

2012-Present: Comeback with Super Junior

On 28 January 2012, Kyuhyun was cast as Frank Abagnale Jr., rotating with Um Ki Joon, Kim Jeong-hoon, Park Kwang-hyun and Key of Shinee in the Korean production of Broadway musicalCatch Me If You Can. The musical ran from 28 March to 10 June at the Blue Square, Samsung Card Hall, in Hannam-dong, Seoul.

In June 2012, Kyuhyun reunited with his Super Junior band mates for their sixth studio album, Sexy, Free & Single for released on 4 July. On 26 June Kyuhyun's teaser photo was released showing him in side profile looking upwards with pale white face..

April 2007 Car Accident

On the early morning of April 19, 2007, Kyuhyun with Super Junior members Leeteuk, Shindong, Eunhyuk, and two managers were all hospitalized due to a serious car accident when returning from the Super Junior Kiss the Radio show that night. Kyuhyun, who was sitting behind the driver's seat when the accident occurred, was the most injured and had a fractured hip,pneumothorax from broken ribs, and facial scratches and bruises.

The doctor told Kyuhyun's parents that to repair his pierced lungs he would have to make a hole in Kyuhyun's neck thus ending his career as a singer; Kyuhyun's father was the first to immediately reject the operation stating that Kyuhyun would rather die than not be able to sing, and pleaded that the doctor find another way to repair his son's lungs. He was in a coma for four days and were told by doctors that he had about 20 percent or less chance to live. Kyuhyun spent 6 days in the ICU before he was moved to a regular hospital room. Kyuhyun no longer needed the respiratory machine to support his breathing, though it was said that he was only able to walk on his own one month after the accident. Kyuhyun was discharged on July 5, 2007 after 78 days.

The accident was caused by the driver over speeding. The driver was trying to switch lanes but lost control and collided with the guard rail.

Source
28-12-2012 0:21
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
esra_kjm Çevrimdışı
Life is Better with Korea-Fans!
***
Korea-Fans V.I.P.

Mesajlar: 10,353
Üyelik Tarihi: 18-02-2012
Rep Puanı: 468
Mesaj: #4
Kyuhyun / Cho Kyu-Hyun (조규현)
Albüm Bilgileri / Discography

Dizi - Film Müzikleri / Soundtrack Contributions

*Hyena OST (2006)
Smile

*H.I.T OST (2007)
H.I.T (Yesung, Kangin, Sungmin, Donghae,Ryeowook)

*Yoo Youngsuk's 20th Anniversary Album (2009)
7 Years of love

*Partner OST (2009)
Dreaming Hero

*Pasta OST (2010)
Listen... To You

*Baker King, Kim Tak Goo OST - Part 5 (2010)
Hope Is A Dream That Doesn't Sleep

*HARU OST (2010)
Angel

*The President OST – Part 1 (2010)
Biting My Lips

*Poseidon OST – Part 2 (2011)
The Way to Break Up

*The Monthly Melody - Yoon Jong-shin (2011)
Late Autumn

*God of War OST – Part 1 (2012)
Edge of Rain (Inoo인우)

*Yoon Il Sang 21th Anniversary 'I'm 21' (2012)
Reminiscence

*To the Beautiful You OST - Part 3 (2012)
Beautiful You
SKY

*Ms Panda and Mr Hedgehog OST (2012)
Loving You

*The Great Seer OST (2012)
Just Once

Kaynak / Source
28-12-2012 0:22
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
esra_kjm Çevrimdışı
Life is Better with Korea-Fans!
***
Korea-Fans V.I.P.

Mesajlar: 10,353
Üyelik Tarihi: 18-02-2012
Rep Puanı: 468
Mesaj: #5
Kyuhyun / Cho Kyu-Hyun (조규현)
Fimografi

Film

Super Show 3 3D (2010)
I AM. - SM Town Live World Tour in Madison Square Garden (2012)

Televizyon

Super Junior Full House (2006)
Super Junior Mini-Drama (2006)
Explorers of the Human Body (2007 – 2008)
Stage of Youth (青春舞台) (2009)
Super Junior's Foresight (2010)
Immortal Song 2 (2011)
The Radio Star (2011 – Günümüz)
We Got Married (Çin versiyonu) (2012)
Shinhwa Broadcast (2012)

Müzikal Tiyatro

The Three Musketeers (2011)
Catch Me If You Can (2012)

Müzik Videoları

Chin Chin's Members (2005)
Hi Ya Ya

Donghae, Han Ji Min ve Kendisi (2009)
Happy Bubble

Yoon Jong Shin ve Kendisi (2011)
Late Autumn

TRAX (2011)
Blind

Ödüller

2010 Golden Ticket Awards (2011): Müzikalde Parlayan Yıldız
MBC Entertainment Awards (2011): Özel Ödül (MC kategorisi)
Mnet 20's Choice Awards (2012): 20′s Variety Star

**English**

Filmography

Film

Super Show 3 3D (2010)
I AM. - SM Town Live World Tour in Madison Square Garden (2012)

Television

Super Junior Full House (2006)
Super Junior Mini-Drama (2006)
Explorers of the Human Body (2007 – 2008)
Stage of Youth (青春舞台) (2009)
Super Junior's Foresight (2010)
Immortal Song 2 (2011)
The Radio Star (2011 – present)
We Got Married (Chinese version) (2012)
Shinhwa Broadcast (2012) – JTBC

Musicial Theatre

The Three Musketeers (2011)
Catch Me If You Can (2012)

Music Video Appearance

Chin Chin's Members (2005)
Hi Ya Ya

Donghae, Han Ji Min and himself (2009)
Happy Bubble

Yoon Jong Shin and himself (2011)
Late Autumn

TRAX (2011)
Blind

Awards

2010 Golden Ticket Awards (2011): Musical Rising Star
MBC Entertainment Awards (2011): Special Award (MC category)
Mnet 20's Choice Awards (2012): 20′s Variety Star

Kaynak / Source
28-12-2012 0:22
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
esra_kjm Çevrimdışı
Life is Better with Korea-Fans!
***
Korea-Fans V.I.P.

Mesajlar: 10,353
Üyelik Tarihi: 18-02-2012
Rep Puanı: 468
Mesaj: #6
Kyuhyun / Cho Kyu-Hyun (조규현)
[Resim: 79642504.jpg]

[Resim: 39016684.jpg]

[Resim: 41414977.jpg]

[Resim: 25152816.jpg]
28-12-2012 0:23
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
esra_kjm Çevrimdışı
Life is Better with Korea-Fans!
***
Korea-Fans V.I.P.

Mesajlar: 10,353
Üyelik Tarihi: 18-02-2012
Rep Puanı: 468
Mesaj: #7
Kyuhyun / Cho Kyu-Hyun (조규현)
[Resim: 69511832.jpg]

[Resim: 10226264.jpg]

[Resim: 23427398.jpg]

[Resim: 66998948.jpg]
28-12-2012 0:24
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
esra_kjm Çevrimdışı
Life is Better with Korea-Fans!
***
Korea-Fans V.I.P.

Mesajlar: 10,353
Üyelik Tarihi: 18-02-2012
Rep Puanı: 468
Mesaj: #8
Kyuhyun / Cho Kyu-Hyun (조규현)
[Resim: 80333938.jpg]

[Resim: 54979360.jpg]

[Resim: 87095501.jpg]

[Resim: 74902791.jpg]
28-12-2012 0:24
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
esra_kjm Çevrimdışı
Life is Better with Korea-Fans!
***
Korea-Fans V.I.P.

Mesajlar: 10,353
Üyelik Tarihi: 18-02-2012
Rep Puanı: 468
Mesaj: #9
Kyuhyun / Cho Kyu-Hyun (조규현)
[Resim: 69664297.jpg]

[Resim: 11616043.jpg]

[Resim: 95108376.jpg]

[Resim: 87149100.jpg]
28-12-2012 0:25
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
esra_kjm Çevrimdışı
Life is Better with Korea-Fans!
***
Korea-Fans V.I.P.

Mesajlar: 10,353
Üyelik Tarihi: 18-02-2012
Rep Puanı: 468
Mesaj: #10
Kyuhyun / Cho Kyu-Hyun (조규현)
[Resim: 71601222.jpg]

[Resim: 31473224.jpg]

[Resim: 40968435.jpg]

[Resim: 68146240.jpg]
28-12-2012 0:25
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Youtube Google Linkedin Tumblr Digg MySpaceKonuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
[-]
Gönder: -
Seçenekler
Yükleniyor...
Gülümsemeler
Yeni Pencerede Aç


İletişimKorea-fans.comYukarıya dönHafif SürümRSS