Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koreas to Excavate Palace Together
#1
Koreas to Excavate Palace Together: South and North Agree to Resume Researching Manwoldae in Kaesong

Güney ile Kuzey Saray için Ortak Kazı Çalışması Yapıyorlar: İki Kore de Manwoldae Çalışmasını Sürdürmeyi Kabul Etti

[Resim: yqrpJN.jpg]
Sınır şehri Kaesong’un yakınlarındaki Manwoldae Goryeo Hanedanlığı (918-1392) döneminde ayakta olan 10. yy. kraliyet sarayıdır. Güney ve Kuzey Kore 27 Eylül’de bu geniş arazideki ortaklaşa kazı çalışmalarına devam edecekler.

Kültürel Miras İdaresi’nin Salı günü yaptığı açıklamaya göre, iki Kore arasındaki hafifleyen gerilimin ortasında Güney ve Kuzey Koreli örgütler, Goryeo Hanedanlığı döneminde sınır şehri Kaesong’un yakınlarında var olmuş 10. yy. kraliyet sarayı Manwoldae için ortak kazı çalışmasını sürdürmeye karar vermişler. Proje 27 Eylül’de başlayacak ve çalışma 3 ay sürecek.

Yakın zamanda Kültürel Miras İdaresinin müdürü olarak atanan Chung Jae-suk Salı günü Seoul’de gerçekleştirilen ilk basın toplantısında muhabirlere: “Konu kültürel miras olunca sınır filan kalmıyor” dedi.

Chung: “İki ülkenin de ortak kültürel miras sayesinde bağlantı kuracaklarına inanıyorum ve böylelikle Kültürel Miras İdaresi lokasyonu nerede olursa olsun tüm Korelilerin kültürel mal varlığımızı sahipleneceğinden emin olacak” diye ekledi.

Ortak kazı çalışması projesi Manwoldae 2007 yılında başlatıldı ancak Kuzey Kore’nin gerçekleştirdiği bir sürü füze ve nükleer testten sonra şiddetlenen gerilimle 2015 yılında çalışmalar durduruldu.

250.000 metre kareyi kapsayan bu büyük tarihi arazide toplam 7 tur kazı çalışması yapılırken 40 adet yapının izine rastlandı ve de yaklaşık 16.500 kalıntı bulundu.

Kültürel Miras İdaresine göre Güney ve Kuzey Kore kazı çalışmasının kaldığı yerden yeniden başlamasını kutlamak amacıyla bir tören düzenleyecek ve her iki ülkeden resmi yetkililer de bu törene katılacak.

[Resim: nl3N9B.jpg]
Kültürel Miras İdaresi’nin yeni müdürü Chung Jae-suk Salı günü Seoul’de düzenlenen basın konferansında konuşma yapıyor.

İki Kore de ssireum olarak bilinen geleneksel güreşi Unesco’nun Somut Olmayan Kültürel Miras listesine ortaklaşa ekleme teşebbüsünde de bulunacaklar. Chung’un dediğine göre, Kültürel Miras İdaresi çoktan ssireum’un kaydı için belgeleri gönderdi ve aynı şekilde Kuzey Kore de. Ancak Güney ve Kuzey yetkililerin aralarında gerçekleştirdikleri son üst düzey müzakerelerde ortak bir teklif yaparak mektup göndermeyi kabul ettiler. Kuzey Kore 2016’da ssireum’u kaydettirmek için teşebbüste bulunup başarısız olmuştu. Buna Kasım’da gerçekleştirilen Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetler Arası Komitesi’nin bir toplantısı sırasında karar verildi.

Aynı zamanda 30 Ağustos’ta Kültürel Miras İdaresi’ne atanan eski gazeteci Chung basın konferansında örgütle ilgili görüşünü de bildirdi.

Chung: “Birkaç ay öncesine kadar siz muhabirlerin arasında kültürel mirasımızla ilgili makale yazıyor ve keskin gözlerimle Kültürel Miras İdaresi’nin ne yapacağını izliyordum” diye açıklamada bulundu.

Chung: “Eski bir gazeteci olarak yönetmeliği uygulayacak ve bir gazetecinin ruhuyla halka hitap eden programlar başlatacağım” diye eklemede bulundu.

Brezilya’daki Ulusal Müze’de çıkan trajik yangına değinen Chung kültürel mirası koruma konusuna önem vereceğini iddia etti.

Chung: “Zarar gören kültürel miras asla asıl haline getirilemez” dedi.

Chung bir gazeteci olarak Kültürel Miras İdaresinin kalıntıları depodan neredeyse hiç çıkarmayacak kadar dikkatli olması hususunda üzüntü duyduğunu da bildirdi.

Chung: “Kültürel varlıkları korumak ve muhafaza etmek için vergi verenlerin parasını kullanıyoruz. Bu sebeple en azından onları halkla paylaşabileceğimiz bir şeyler yapmalıyız” diye ekledi.


Kaynak


[Resim: Jqv9gB.gif]
Alıntı
#2
Koreas to Excavate Palace Together: South and North Agree to Resume Researching Manwoldae in Kaesong

[Resim: yqrpJN.jpg]
Manwoldae is a 10th-century royal palace complex that used to stand during the Goryeo Dynasty (918-1392) near the border city of Kaesong. South and North Korea will resume the joint excavation of this vast site on Sept. 27.

Amid eased tensions between the two Koreas, organizations from South and North Korea decided to resume the joint excavation of Manwoldae, a 10th-century royal palace complex that stood near the border city of Kaesong during the Goryeo Dynasty (918-1392), the Cultural Heritage Administration announced on Tuesday. The project will begin on Sept. 27 and work will last for three months.

“There is no border when it comes to cultural heritage,” said Chung Jae-suk, the newly appointed head of the Cultural Heritage Administration at her first press briefing with local reporters on Tuesday in central Seoul.

“I believe the two Koreas are connected through their shared cultural heritage, and therefore, the administration will make sure all Koreans get to enjoy our cultural assets fully, regardless of their location.”

The joint project of excavating Manwoldae was initiated in 2007, but came to a halt in 2015 after escalating tensions following a series of missile and nuclear tests by North Korea.

A total of seven rounds of excavation were conducted on this vast historical site that spans 250,000 square meters (61 acres), revealing traces of 40 buildings and some 16,500 relics.

According to the Cultural Heritage Administration, the two Koreas will hold a ceremony to celebrate the resumption of the excavation on Oct. 2, and it will be attended by officials from both countries.

[Resim: nl3N9B.jpg]
Chung Jae-suk, the new head of the Cultural Heritage Administration, speaks during a press conference on Tuesday in central Seoul.

The two Koreas will also attempt to jointly add traditional wrestling known as ssireum on the Unesco’s Intangible Cultural Heritage list. According to Chung, the administration has already submitted documents for the registration of ssireum, and as they know, North Korea has done this, too. But during the recent working-level talks between officials of the two Koreas, they agreed to send a letter announcing a joint bid. North Korea attempted to register ssireum in 2016, but failed to make the list. The decision will be made during a meeting of the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage in November.

Meanwhile, Chung, a former journalist who was appointed to the Cultural Heritage Administration on Aug. 30, revealed her vision for the organization during the press conference.

“Until few days ago, I was among you as one of the reporters, writing about our cultural heritage, looking at what the administration is doing with piercing eyes,” said Chung.

“As a former journalist, I will make sure to implement the policies and initiate programs that cater to the public with the spirit of a journalist.”

Referring to the tragic fire at the National Museum of Brazil, Chung insisted that she will place importance on safeguarding cultural heritages.

“Damaged cultural heritage can never be restored to its original state,” she said.

Chung also said that as a journalist, she was upset with how the administration had been so cautious with relics that they hardly ever came out of storage.

“It’s the taxpayers’ money that we use to preserve and maintain the cultural assets. Therefore, we should at least do as much as we can to share them with the public,” Chung said.


Source


[Resim: Jqv9gB.gif]
Alıntı
#3
Teşekkür ederiz.

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Alıntı
#4
Teşekkür ederiz Yasemen. Smile
Bütün yollar dikenli değildir. 
Aslında, sevdiklerimizin etkisi o yolları çiçekli hale getirir ve yolun sonunda tekrar buluşma umudumuz bize huzur hissini verir. 
Alıntı
#5
Teşekkür ederiz. Smile
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise