Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korean Street Food
#1
Korean Street Food


Kore yiyecekleriyle yavaş yavaş dünya çapında tanınır hale geliyor, fakat Kore'deki en harika yemekler restoranlarda değil, sokakta.

Burada bulunan yiyecekler, çok sağlıklı olanlardan kardiyologların uyardığı şeylere kadar farklılık gösteriyor. Hepsi için ortak olan tek şey ise, hepsinin şahane olması. İşte Kore'deki sokak yiyeceklerinin ağız sulandıran lezzetleri hakkında kısa bir tanıtım.


Ddeokbokki (떡볶이): Temel gıda maddesi olan bir sokak yiyeceği varsa, işte o budur. Zamanla tarifi değişti, fakat 1950'lerden bu yana sokaktaki çeşidi hemen hemen aynı kaldı. Silindirik kek parçaları, balık keki parçaları ile birlikte biber salçası içinde pişirilir. Bu, kış günlerinde sizi sıcak tutacak son derece etkili bir baharatlı ziyafettir. Sağlıklı bir servisin fiyatı genellikle 2,500-3,000 won arasında değişir.

Sundae (순대): En yaygın sokak yiyeceğinin hangisi olduğu iddiasında, ddeokbokkiye karşı en güçlü rakiptir. Bu Kore'nin sucuğudur. Domuz bağırsağı içerisinde servis edilir, pirinç, erişte ve etle doludur. Sıcak servis edilir, zengin ve dolgun bir çeşnisi vardır. Seoul'deki fiyatları değişkendir, fakat bir porsiyon için yaklaşık 3,000 won ödenir.


Közlenmiş Mısır (옥수수): Bu yiyecek çok sağlıklıdır ve neredeyse her yerde bulunabilir. Kore mısırı tatlıdır ve sizi gerçekten doyurabilir. Sağlıklı bir aperitif arıyorsanız, bunu denemelisiniz. Bazı yerlerde bir koçanını 1,000 wona alabilirsiniz.


Balık Keki (오뎅): Bu harika bir aperitiftir. Balık kekleri besin değeri yüksek et suyunda pişirilir ve gerçekten ucuzdur. İki ya da üç tane yedikten sonra tıka basa doyarsınız. Buna ek olarak, keklerle birlikte sunulan et suyu müthiştir. Fiyatlar kek başına 500 wondan 1,000 wona kadar farklılık gösterir. Buna değer!


Balık Ekmeği (잉어빵): Yiyeceğin adı balıktan yapılan bir ekmek yiyecekmişsiniz gibi anlamanıza sebep oluyor, fakat durum öyle değil. Balık ekmeği güzel bir hamur işi lezzeti. Aslında balık ekmeği, içinde kırmızı fasülye ezmesi olan gözleme benzeri bir karışım. Güzel bir ikram ve yemesi çok eğlenceli. İçindeki kırmızı fasülye ezmesinin miktarı ne kadar fazlaysa, sizi o kadar çabuk doyuracaktır. Üç balık ekmeği, genellikle 2,000 wondan daha düşük bir fiyata satılır.


Ho Ddeok (호떡): Undan midyeler tarçın ve şekerle doldurulur. Normal yağda ya da bol yağda kızartılabilir. Her iki durumda da, harika bir şekerli lezzet ziyafetidir. Genellikle her biri 1,000 wondur.


Kasırga Patates: Bitmek bilmeyen bir patates kızartması hayal edin. Bu güzel sokak yiyeceğini tarif etmenin en iyi yolu bu. Satıcılar küçük bir patatesi sarmal şekilde dilimler ve yumruyu bol yağda kızartır, ardından baharatlayıp şekil verir. Gece dışarı çıkıldığında yemek için olağanüstü bir lezzettir. Servis başı fiyatı 2,500 wondan 3,000 wona kadar farklılık gösterebilir, biraz daha pahalı da olabilir.


Mandu (만두): Mantının Korece karşılığı mandudur. Birçok Kore yemeği gibi, sokakta birkaç farklı çeşidi bulunur. Erişte ve etle dolu küçük çeşitlerden kırmızı fasülyeyle dolu büyük çeşitlere kadar farklılık gösterir. Buğulanmış ya da kızartılmış olabilir. Manduların en değişken sokak yiyeceklerinden biri olması muhtemeldir. Fiyatları değişir.


Corn dog'lara (핫도그) Kore'de hot dog denir. Genelde iki çeşidi vardır: panelenmiş ve kızartılmış. İkisi de lezzetlidir. Hatta bazıları çiçeklere sarılır ve sebzelerle birlikte bol yağda kızartılır. Diğer sosisler (소세지) de çubukla servis edilir ve aynı şekilde lezzetlidirler. Tavuk seviyorsanız, korkmayın! Çubukta tavuk ya da dalkkochi (닭꼬치) sipariş edin. Bu et yemeklerinin tanesi 3,000 wondan daha fazla olabilir, fakat çok doyurucudur.


- English -

Korea is slowly becoming known for its food around the world, but the greatest food in Korea isn’t in a restaurant, it’s on the street.

Food found here ranges from being very healthy to the sort of thing cardiologists warn about. The one thing they all have in common? They’re all fabulous. What follows, is a brief introduction to Korean street food’s mouth-watering delicacies.


Ddeokbokki (떡볶이): If there’s one staple street food, this is it. Over time the recipe has changed, but since the 1950s, the street variety has been pretty much the same. Cylindrical rice cakes cooked in a chili paste with pieces of fish cake. It’s a spicy treat that’s really effective at keeping you warm on winter days. A healthy service will usually cost between W2,500 and W3,000.


Sundae (순대): This item gives ddeokbokki a run for it’s money when it comes to claiming the title of what is the most common street food. It’s Korean blood sausage. Served in pig intestines, it is filled with rice, noodles, and meat. Served hot, it has a rich and full flavor. Seoul prices vary, but expect to pay around W3,000 for a serving.


Roasted Corn (옥수수): This is really healthy and can be found just about everywhere. Korean corn is delightful and can really fill you up. If you’re looking for a healthy snack, give this a try. In some areas, you can get a single ear for W1,000.


Fish Cakes (오뎅): This is a great snack. Fish cakes are cooked in a rich broth and are really cheap. After eating two or three, you’re completely full. Plus, the broth that is served with the cakes is awesome. Prices vary and will range between W500 and W1,000 per cake. Well worth it!


Fish Bread (잉어빵): The name makes it seem as if you’d be eating bread made from fish, but that’s not the case. Fish bread is a nice pastry treat. Fish break is essentially a pancake-like mix encasing a red bean paste. They’re a good treat and fun to eat. Depending on how much red bean paste is in side, these can fill you up quickly. Three fish breads are usually sold for less than W2,000.


Ho Ddeok (호떡): The flour shells are filled with cinnamon and sugar. They can either be fried or deep-fried in oil. Either way, they are a wonderful treat of sugary goodness. Each one is usually W1,000.


The Tornado Potato: Imagine an endless fried potato chip. That’s the best way I can describe this delightful street food. Vendors take a small potato, spiral slice it, deep-fry the tuber, and then cake it with seasoning. It’s a fantastic treat while out for the night. They can be a little more expensive, ranging upwards of W2,500 to W3,000 per serving.


Mandu (만두): The Korean word for dumpling is mandu. Like many Korean dishes, there are several varieties on the street. They range from small ones filled with noodles and meat, to giant ones filled with red bean paste. They can be steamed or fried. It’s quite possible that mandus are one of the most versatile street foods. Prices vary.


Corn dogs (핫도그) are called hot dogs in Korea. They usually come in two varieties: breaded and with French-fries. Either way you order it, they are delicious. Some are even wrapped in flower and deep-fried with vegetables. Other sausages (소세지) are also served on a stick and are equally delicious. If you like chicken, fear not! Order some chicken on a stick or dalkkochi (닭꼬치). These meat dishes may cost upwards of W3,000 per item, but are very filling.

Kaynak / Reference


[Resim: NKxABpC.jpg]
Alıntı
#2
[Resim: b792D7z.jpg]
Alıntı
#3
Paylaşım için teşekkürler. ^^
Alıntı
#4
Sunum için teşekkür ederiz..Alkis

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansWorld
Alıntı
#5
Paylaşım için teşekkürler, gece gece acıktığımı hissettim. Smile

Fighting! :)
Alıntı
#6
Kore sucuğu ve hot dog dışında hepsini tattım sanırım, ama 1. sırayı kesinlikle ddeokbokki hak ediyor.
Alıntı
#7
Paylaşım için teşekkürler. Emeğine sağlık. Fotoğraflar insanın iştahını kabartıyor. Biggrin
✿ Özlem ✿
Alıntı
#8
Teşekkür ederiz.Alkis
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Alıntı
#9
Paylaşım için teşekkürler.
[Resim: image?t=40&bid=835739936951&id=835739936...CTbnWHihwM]
Alıntı
#10
Çok güzel bir sunum olmuş. Teşekkürler. Smile

Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise