Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kore'den Van'a
#1
KORE'DEN VAN'A
28/07/2007 - 17:19


Güney Kore'den Türkiye'ye gelen ve büyük bölümü üniversite öğrencilerinden oluşan 51 kişilik grup, Van'ın Bostaniçi beldesinde kadınlara ve çocuklara yönelik çeşitli etkinlik gerçekleştirdi. Grup sorumlusu Dong Hyun Kim, Güney Kore'den gelen ve büyük bölümü Güney Kore'deki Hon Dong Üniversitesi öğrencilerinden oluşan grubun, her yıl kendi ülkelerindeki sponsor firmalar aracılığıyla farklı ülkelere gidip çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyledi.2 yıldır Van'da yaşadığını ve bilgisayar programcılığı yaptığını belirten Dong Hyun Kim, grubun bu çalışmasını öğrendikten sonra Van'a gelmeleri için girişimde bulunduğunu bildirdi. Van'da bulunduğu sürede, Bostaniçi Belediyesi ile dayanışma içinde olduğunu ifade eden Dong Hyun Kim, Belediye ile yaptıkları görüşmeler sonucu 51 kişiden oluşan grubun, ilçeye geldiğini belirtti.

Grubun Bostaniçi beldesindeki ilköğretim okulunun dış cephesini boyadığını anlatan Dong Hyun Kim, gruptaki bazı kadınların da beldedeki kadınlara yönelik faaliyetlerde bulunduğunu kaydetti. Etkinlikler kapsamında Koreli kadınların, beldede yaşayan kadınlara ücretsiz olarak, geleneksel masaj yöntemi ve cilt bakımı uyguladığını, saç kesimi yaptığını anlatan Dong Hyun Kim, kadınların ve çocukların grubun bu faaliyetinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Bostaniçi Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek ise Van'da yaşayan Güney Koreli Dong Hyun Kim'in 1 bilgisayar firmasının katkısıyla 2 yıl önce Bostaniçi beldesine 8 bilgisayar hibe ettiğini hatırlattı. Bu yıl da Hong Dong Üniversitesi'nden gelen öğrencilerin yaptıkları faaliyetlerin, beldedeki kadınların ve çocukların sosyo gelişimine önemli katkı sağladığını ifade eden Şimşek, ilköğretim okulunun dış cephesinin boyanmasının yanı sıra, öğrencilerin beldedeki çocuklara kendi kültürlerine ait el sanatlarını, boyama ve müzik gibi birikimlerini de aktardıklarını vurguladı.

Bu etkinliğin, belde halkının farklı kültürleri tanıması ve kültürlerin buluşması açısından önemli olduğunu belirten Şimşek, ilçe ve köylerden göç eden ve sosyo-ekonomik durumu iyi olmayan ailelerden oluşan Bostaniçi beldesindeki kadın ve çocukların, bu tür etkinliklere ihtiyacı olduğunu kaydetti.


İLK KEZ YÜZLERİNE KREM SÜRDÜLER
Bostaniçi Belediyesi Kadın Kooperatifi Başkanı Filiz Kızılkaya da Güney Kore'den gelen kadınların beldedeki kadınlara ücretsiz cilt bakımı ve masaj uyguladığını, bu etkinliğe beldedeki kadınların yoğun ilgi gösterdiğini belirtti. Bu kadar büyük ilgi beklemediklerini ifade eden Kızılkaya, şunları söyledi: ''Yaşamları boyunca ilk kez yüzüne krem süren kadınlar oldu. İlk defa bakım yaptıranlar oldu. Yüze krem sürülmesini (ayıp) olarak karşılayanlar vardı. Buradaki kadınların bakımsız olması da Güney Koreli kadınlarda büyük şaşkınlık yarattı.''

www.haber7.com
Alıntı


Bu Konudaki Mesajlar
Kore'den Van'a - tarafından Kim Sa Ran - 05-08-2007, Saat: 0:05
Re: Kore'den Van'a - tarafından kiday baksi - 10-08-2007, Saat: 1:13
Re: Kore'den Van'a - tarafından hiraru - 10-08-2007, Saat: 1:36
Re: Kore'den Van'a - tarafından crazyevil145 - 10-08-2007, Saat: 14:20
Re: Kore'den Van'a - tarafından piskoz - 17-08-2007, Saat: 13:01
Re: Kore'den Van'a - tarafından mrac - 06-02-2009, Saat: 20:40
RE: Kore'den Van'a - tarafından shin gun - 06-02-2009, Saat: 22:34
RE: Kore'den Van'a - tarafından Koreli Nur - 10-09-2010, Saat: 1:12Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise