Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kim Swoo Geun (김수근)
#1
Kim Swoo Geun (김수근)Kim Swoo Geun (20 Şubat 1931 - 14 Haziran 1986) tanınmış bir Güney Koreli mimar, eğitimci, yayıncı ve sanatçıların hamisidir. Mimar Kim Joong Up (김중업) ile birlikte Kore mimarlık tarihine önemli bir katkı sağladıkları kabul edilir. Kore kültürünün çeşitli sanat türlerine olan desteği ile, 1977 yılında TIME tarafından Seoul’ün Lorenzo de Medici’si olarak ilan edildi.

Hayatı

Kim Swoo Geun, Kim Yong-hwan (김용환) ve Kim Usudal’ın (김우수 달) ilk oğlu olarak Sinap-dong (신 압동), Chongjin, Kuzey Hamgyong eyaleti’nde doğdu. Kim Kyunggi Kamu Ortaokulu’nun(경기 공립 중학교) ikinci sınıfında iken, eski bir amerikan askeri olan İngilizce öğretmeni sayesinde mimariye ilgi duydu.

1950 yılında okuldan mezun olduktan sonra Kim Seoul Ulusal Üniversitesi mimarlık bölümüne girdi. 1952 yılında, Kore Savaşı sırasında okuldan ayrıldı ve Tokyo Güzel Sanatlar ve Müzik Ulusal Üniversitesi'nde modern mimarlık okumak için Japonya'ya gitti. Okulda okuduğu sırada, Hirada Matsuda (松 田平田) 'nın mimarlık firmasında staj yaptı. 1960 yılında o da doktorasını Tokyo Üniversitesi'nde bitirdi ve mimarlık master derecesini aldı.

1959 yılında Güney Kore Ulusal Meclis Binası yarışmasını kazandı, ancak onun önerisi o zamanki siyasi durum nedeniyle gerçekleşmemiştir. 1960 yılında Japon eşi Michiko Yajima (矢 岛 道 子) ile birlikte ülkesine geri döndü. O sonunda üç çocuk babası oldu. 1961 yılında "Kim Swoo Geun Planlama ve Tasarım" (김수근 건축 사무소), adı ile kendi mimarlık firmasını kurdu, mevcut SPACE grubunun öncüsü oldu. Aynı zamanda, Hongik Üniversitesi mimarlık bölümünde ders vermeye başladı.

Kim yaşamı boyunca Güney Kore’nin içinde ve dışında 200'den fazla proje tasarlanmıştır. "SPACE Grubu binası" (공간 사옥, 1978), "Masan Yangdeok Katolik Kilisesi" (마산 양덕 성당 1979), "Jinju Ulusal Müzesi" (진주 국립 박물관 1986) ve "Ana Olimpiyat Stadyumu" (올림픽 경기장 1987 dahil ) olmak üzere onun kore mimarisinin geleneksel unsurlarını kullanarak oluşturduğu kendi mimarlık karakterini yansıtan yapılarındandır. Kim, 1966 yılında Kore kültürünü katkıda bulunacak Güney Kore'nin ilk genel sanat dergisi olan aylık SPACE (월간 공간) dergisini yayımladı. Kim, 1978 yılında SPACE grubu binasının içinde küçük bir tiyatro olan SPACE Love (공간 사랑) kurulmuştur ve 1972 yılında SPACE Galeri’yi inşa etmiştir. Kim mimari ve sanatsal ifadenin diğer türleri ile entegre olarak çalışan, yeni ufuklar açan kültürel bir aktivist olarak kabul edilir. O birçok farklı türün birbirleri içine entegre olarak çalışmasına katkıda bulunmuştur.

Kim Swoo Geun 1986 yılında 55 yaşında iken karaciğer kanseri yüzünden öldükten sonra, Kim Geun Swoo Vakfı (김수근 문화 재단) onun anısına kurulmuştur.

Tanınması

Kookmin Üniversitesi profesörü Park Gil-ryong’a göre, Kim kendi kavram ve felsefeye sahip olan ilk Güney Koreli mimardır. Mimar Min Hyun Sik, Kim Swoo Geun’un çağdaş mimarlık içine Kore geleneksel mimarisinin etkili bir şekilde nasıl adapte edilebileceği bilinci ile yaşadığını söylemiştir. Bu onun büyük bir saplantısı olmuştur. Bir eğitimci olarak onun başarısı ve akıl hocalığı, Kim Won, Ryu Chun-su, Min Hyun Sik, Lee Jong-ho, Seung Hyo-sang gibi tanınmış mimarlar tarafından kabul görmüştür.

Kaynak / Source
Alıntı


Bu Konudaki Mesajlar
Kim Swoo Geun (김수근) - tarafından ozgessedef - 11-02-2014, Saat: 21:29
RE: Kim Swoo Geun (김수근) - tarafından ozgessedef - 11-02-2014, Saat: 21:32
RE: Kim Swoo Geun (김수근) - tarafından ozgessedef - 11-02-2014, Saat: 21:43Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise