Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
''Karsilikli Ekonomik Iliskileri Gelistirmek Istiyoruz”
#1
Dis Ekonomik Iliskiler Kurulu (DEIK) tarafindan düzenlenen Türk – Kore CEO Toplantisi, TOBB/DEIK Baskani M. Rifat Hisarciklioglu’nun moderatörlügünde, Ekonomi Bakani Zafer Çaglayan, Güney Kore Cumhuriyeti Cumhurbaskani LEE Myung-Bak, Kore Bilgi Ekonomisi Bakani Sukwoo Hong, Kore Ticaret ve Sanayi Odasi (KCCI) Baskani Kyung-Shik Sohn ile Türk ve Koreli CEO’larin katilimiyla gerçeklestirildi.

TOBB/DEIK Baskani Rifat Hisarciklioglu toplantinin basinda yaptigi konusmada, Kore Cumhurbaskani’na Türkiye’ye yaptigi ziyaret ve ikili iliskilere verdigi önemden dolayi tesekkür etti.

Türkiye ile Kore arasindaki diplomatik iliskilerin 55. yili oldugunu belirten Hisarciklioglu, konuk Cumhurbaskanina hitap ederek, “7 yil önce geldiginizde sahit olmussunuzdur. Türk milletinin Korelilere büyük bir sevgisi vardir. Ortak anilarimiz var” dedi.

2002 Dünya Kupasi’nda Koreli taraftarlarin Türk Milli Takimina gösterdigi ilginin iki ülke arasindaki kardesligin bir örnegi oldugunu vurgulayan TOBB Baskani, “Biz Kore savasina katilan askerlerimize Koreli derdik. Türkiye’de gerçek Korelilerden daha fazla Koreli var. Biz 60 yildir sizi kardes olarak görüyoruz” seklinde konustu.

Bu yakinligi bir türlü ekonomik yakinliga dönüstüremediklerini ifade eden Hisarciklioglu, Güney Kore Cumhurbaskani Lee Myung-Bak'in ziyaretiyle, iki ülke arasinda ekonomik iliskileri en üst düzeye çikacak anlasmalari imzalamayi umduklarini ifade etti.

Hisarciklioglu, iki ülkenin enerji, insaat, savunma sanayi ve tarimda isbirligi alanlari bulunduguna degindi.

Türkiye ile Güney Kore arasinda Serbest Ticaret Anlasmasi (STA) olmadigi için haksiz bir durum olustugunu ifade eden Hisarciklioglu, ''Karsilikli ekonomik iliskileri gelistirmek istiyoruz. STA müzakerelerinin bir an önce tamamlanip bitmesini istiyoruz'' dedi.

Ortakliklarda zorluklar yasandigini söyleyen TOBB Baskani Hisarciklioglu, ''Bizde ortak demek kardes demek. Ortakliklari kardeslige dönüstürmek lazim. Birbirimizle kazanci paylasiyor olmamiz lazim'' diye konustu.

Hisarciklioglu, Türkiye is dünyasinin, dünya markalarini satin alarak, dünya ekonomisine katki sagladigini vurgulayarak, Godiva'nin Güney Kore'ye girmeye karar verdigini bildirdi.

Bütün iskollarinda isbirligi yapmak istediklerini ifade eden Hisarciklioglu, ''Özellikle Ortadogu'da Orta Asya'da Koreli firmalarla isbirligi yapabiliriz'' dedi.

EKONOMI BAKANI ZAFER ÇAGLAYAN
Ekonomi Bakani Zafer Çaglayan da, Türkiye ile Kore arasindaki siyasi, kültürel, tarihi iliskilerin ekonomik iliskilere yansimadigini kaydederek, iki ülke arasindaki dis ticaretin dengeli ve karsilikli olarak artirilmasini istediklerini ifade etti.

Iki ülke arasindaki 6,8 milyar dolarlik ticaretin yüzde 92'sinin Kore'nin Türkiye'ye ihracatindan olustugunu dile getiren Çaglayan, söyle devam etti: ''Bir araç 4 tekerlek üzerinde gider. Bizim ticaret dengemize baktigimizda araç, iki teker üzerinde gidiyor. Çünkü Türkiye tarafi Kore'ye 500 milyon dolar ihracat yaparken, Kore Türkiye'ye 6 milyar dolardan fazla ihracat yapiyor. Hem arabanin kapasitesini artiralim, hem de araba 4 teker üzerinde gitsin.''

Türkiye ve Kore'nin sektörel olarak birbirine rakip olmadigini kaydeden Çaglayan, ''Bundan dolayi birçok alanda ortak yatirim yapma ve üçüncü ülkelerde isbirligi alanlari yüksek. Asil önemli olan Türk ve Koreli firmalarin birlikte üçüncü ülkelerde is yapmasi'' dedi.

Çaglayan, yatirimlarin karsilikli artirilmasi için STA'nin iki ülkenin lehine olacagina isaret ederek, Türk tarafi olarak bunun imzalanmasina hazir olduklarini bildirdi.

Yeni tesvik sistemine deginen Çaglayan, ''Bilhassa Koreli dostlarimizin sektörleriyle ilgili önemli avantajlari içerecek bir tesvik sistemi hazirliyoruz. Otomotiv, kimya, rafineri hizmetleri basta olmak üzere, elektronik, havacilik, uzay alanlari tesvikte önemli yer alacak. Güney Koreli firmalar dünyada en iyi rekabeti yapabilecek olan üretim için Türkiye'yi tercih edecektir'' diye konustu.

GÜNEY KORE CUMHURBASKANI LEE MYUNG-BAK
Güney Kore Cumhurbaskani Lee Myung-Bak ise, Kore ve Türkiye arasinda bir Serbest Ticaret Anlasmasinin (STA) ekonomik iliskilerin gelismesine ivme kazandiracagini belirterek, ''Yakin bir zamanda bunu sonuçlandirmaya çalisacagiz'' dedi.

Türkiye'nin dünyada yasanan krize ragmen hizla gelisen bir ülke haline geldigine deginen Lee, gelisme hizi devam ettigi takdirde Türkiye'nin dünyada önde gelen ülkelerden biri olacagini söyledi.

Lee, Türkiye ve Kore arasindaki ekonomik iliskilerin dengeli hale getirilmesi gerektigine isaret ederek, ''STA ekonomik iliskilerin gelismesine ivme kazandiracaktir. Yakin bir zamanda bunu sonuçlandirmaya çalisacagiz'' dedi.

Ekonomik iliskilerinin gelistirilmesi konusunda potansiyel bulundugunu ve isadamlarinin bunun için istekli oldugunu ifade eden Lee, hükümetlerin isadamlarinin önünü açmasi gerektigine dikkati çekti.

'KORE VE TÜRKIYE ÇOK ALANDA BENZIYOR"
Kore Bilgi Ekonomisi Bakani Sukwoo Hong, Kore ile Türkiye arasindaki STA müzakerelerinde önemli yol alindigini ifade ederek, iki ülkenin gelecege yönelik isbirligi yapabilecegine isaret etti.

Sukwoo, iki ülke sirketlerinin know-how ve teknolojilerini paylasarak, üçüncü ülkelerde faaliyet gösterebilecegine isaret ederek, ''Kore ve Türkiye, çok alanda benziyor. Isbirliginin gelistirilmesini bekliyoruz'' dedi.

[Resim: tob6867.jpg]

[Resim: tob6877.jpg]

[Resim: tob6909.jpg]

[Resim: tob6990.jpg]

[Resim: tob7026.jpg]

[Resim: tob7030.jpg]

[Resim: tob7081.jpg]

[Resim: tob7083.jpg]

[Resim: tob7096.jpg]

[Resim: tob7126.jpg]

[Resim: tob7222.jpg]

[Resim: tob7260.jpg]

[Resim: tob7262.jpg]

[Resim: tob7271.jpg]

[Resim: tob7280.jpg]

[Resim: tob7306.jpg]

TOBB / 04.Subat.2012
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise