Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Incheon Metropolitan City (인천광역시 / Incheon Kwangyeok-si)
#1
Incheon Metropolitan City (인천광역시 / Incheon Kwangyeok-si)

[Resim: vn3LJp.jpg]

Ülke: Güney Kore
Bölge: Sudogwon
Kuruluş: Chemulpo adı altında 1883 yılı
Bölgeler: 8 bölge, 2 ilçe
Tip: Metropol Şehir
Toplam Alan: 1,029.43 km2
Toplam Nüfus: 2,900,898 (Mart, 2013)
Yoğunluk: 2,800/km2
Saat dilimi: Korea Standard Time (UTC +9)
Lehçe: Seul Lehçesi
Website

Incheon Metropolitan Şehri (인천, 仁川 "bilge nehir" anlamına gelir - eskiden Inchon olarak romanize edilirdi; (Japon egemenliği döneminde Jinsen olarak adlandırıldı) Güney Kore'nin kuzeybatısında yer alır. Şehir Jemulpo limanında 1883 yılında inşa edildiğinde sadece 4,700 kişiye ev sahipliği yapmıştır. Bugün şehir 2.9 milyon kişilik nüfusuyla Seoul ve Busan'dan sonra Kore'nin en kalabalık üçüncü şehridir. Yeni Taş Çağından beri insanlar bu bölgede yaşamış olsa da şehrin büyümesi, bir kıyı şehri ve başkente olan yakınlığı gibi doğal avantajları nedeniyle modern zamandaki gelişmeyle güvence altına alındı. Incheon nüfus bakımından dünyanın dördüncü büyük banliyösü (New Taipei, Yokohama ve Ekurhuleni'den sonra) olduğu gibi Seoul ve Gyeonggi Eyaleti ile birlikte, Seoul Ulusal Başkent Bölgesinin parçasıdır.

Incheon dış dünyaya kendi limanını açarak sanayileşmenin merkezi olarak Kore'nin modernleşmesinin sağlamasıyla ülkenin ekonomik kalkınmasına öncülük etmiştir. 2003 yılında, şehir Kore'nin ilk serbest ekonomik bölgesi olarak gösterildi. O zamandan beri, Songdo Uluslararası Şehrini, bio teknoloji sektörü için yeni yatırım alanı olarak seçen Samsung'un da yer aldığı büyük yerel şirketler ve küresel işletmeler Incheon Serbest Ekonomi Bölgesine yatırım yaptı.

Incheon uluslararası bir şehir olarak, 2009 yılında gerçekleşen Incheon Küresel Fuar & Festivali gibi birçok büyük çaplı uluslararası konferans düzenledi. 17. Asya Oyunları Incheon 2014 de 19 Eylül 2014 tarihinde Incheon'da yapılacaktır. Incheon dünyaca ünlü Incheon Uluslararası Havaalanı ve Liman Incheon ile kuzeydoğu Asya'da önemli bir ulaşım merkezi haline gelmiştir.

İdari Bölümler

Incheon 8 bölge (gu) ve 2 ilçe (gun) ye ayrılmıştır:

Bupyeong-gu (부평구; 富平區)
Dong-gu (동구; 東區)
Gyeyang-gu (계양구; 桂陽區)
Jung-gu (중구; 中區)
Nam-gu (남구; 南區)
Namdong-gu (남동구; 南洞區)
Seo-gu (서구; 西區)
Yeonsu-gu (연수구; 延壽區)
Ganghwa-gun (강화군; 江華郡)
Ongjin-gun (옹진군; 甕津郡)

Baengnyeong Adası, Yeonpyeong Adası, Daecheong Adası gibi kuzeybatı adaları ve Socheong Adası gibi daha küçük adalar Ongjin'in bir parçasıdır.

Tarih

Incheon ile ilgili ilk tarihi kayıtlar "Michuhol" adındaki Goguryeo Kralı Jangsu dönemi, MS 475 yılına kadar uzanır. Birbirini izleyen Krallık ve hanedanlar ile birlikte birkaç isim değişikliğine uğradı. Şimdiki adı 1413 yılında verilmiştir. Ancak, Jemulpo ismi 1883'de limanın açılışına kadar yaygın bir şekilde kullanılmadı.

15 Eylül 1950 tarihinde, Kore Savaşı sırasında, ABD askerlerinin Pusan ​​Alanına baskıyı hafifletmek için girdiği ve Birleşmiş Milletler kuzeye saldırdığında, Incheon, Inchon Savaşı'nın merkezi oldu. Sonuç belirleyici bir BM zaferdiydi. Ortaya çıkan savaştan sonra USS Inchon olarak adlandırıldı.

Incheon başlangıçta Gyeonggi Eyaletinin bir parçasıydı, ancak 1 Temmuz 1981 tarihinde Doğrudan Düzenlenen (şimdi Büyükşehir) Şehir statüsü verildi.

Incheon, 2000'de yeni bir Romalılaşma sisteminin Güney Kore'de benimsenmesinden önce Inchon olarak biliniyordu.

Önemli Olaylar

Incheon Kore Savaşı sırasında, Inchon Savaşı'nın gerçekşetiği yerdir.
Incheon bir dizi büyük uluslararası etkinlik düzenledi. Küresel Fuar & Festival 2009 Incheon, Kore, 2009 Ağustos ayında Songdo İlçesi'nde gerçekleştirildi. Fuar, 7 Ağustos'tan 25 Ekim'e kadar 80 gün açıktı. Global kurum ve kuruluşlardan gelen katılımcılarla kapsamlı bir uluslararası etkinlikti. Birçok müzisyen ve sanatçı etkinlik sırasında sahne aldı.

Şehir 2010 Şubat'ta G20 Maliye Bakanları toplantısına ev sahipliği yaptı.

Ayrıca Incheon, 10-14 Ağustos 2011'de düzenlenen Uluslarası Model Birlesmiş Milletler Konferansına da ev sahipliği yaptı.

Incheon 2014 yılında yapılacak olan Asya Oyunlarına ev sahipliği yapma ihalesini de kazandı.ENGLISH


Country: South Korea
Region: Sudogwon
Founded: 1883 as Chemulpo
Subdivisions: 8 gu, 2 gun
Type: Metropolitan City
Total Area: 1,029.43 km2
Total Population: 2,900,898 (March, 2013)
Density: 2,800/km2
Time zone: Korea Standard Time (UTC +9)
Dialect: Seoul
Website

The Incheon Metropolitan City (인천, 仁川 Korean pronunciation: [intɕʰʌn] literally 'wise river' - formerly romanized as Inchon; named Jinsen during the time of Japanese rule) is located in northwestern South Korea. The city was home to just 4,700 people when Jemulpo port was built in 1883. Today 2.9 million people live in the city, making it Korea’s third most populous city after Seoul and Busan Metropolitan City. While people have inhabited the area from the New Stone Age, the city’s growth was assured in modern times with the development of its port due to its natural advantages as a coastal city and its proximity to the South Korean capital at Seoul. It is part of the Seoul National Capital Area, along with Seoul itself and Gyeonggi Province; as such, Incheon is the world's fourth-largest suburb by population (after New Taipei, Yokohama, and Ekurhuleni).

Incheon has since led the economic development of Korea by opening its port to the outside world, issuing in the modernization of Korea as a center of industrialization. In 2003, the city was designated as Korea’s first free economic zone. Since then, large local companies and global enterprises have increasingly invested in Incheon Free Economic Zone, including Samsung which chose Songdo International City as its new investment destination for its bio industry.

As an international city, Incheon has held numerous large scale international conferences, such as the Incheon Global Fair & Festival in 2009. The 17th Asian Games Incheon 2014 will also be held in Incheon from September 19, 2014. Incheon has established itself as a major transportation hub in northeast Asia with the world renowned Incheon International Airport and Incheon Port.

Administrative Divisions

Incheon is divided into 8 wards ("gu") and 2 counties ("gun").

Bupyeong-gu (부평구; 富平區)
Dong-gu (동구; 東區)
Gyeyang-gu (계양구; 桂陽區)
Jung-gu (중구; 中區)
Nam-gu (남구; 南區)
Namdong-gu (남동구; 南洞區)
Seo-gu (서구; 西區)
Yeonsu-gu (연수구; 延壽區)
Ganghwa-gun (강화군; 江華郡)
Ongjin-gun (옹진군; 甕津郡)

The northwestern islands of Baengnyeong Island, Yeonpyeong Island, Daecheong Island, and the much smaller Socheong Island are part of Ongjin.

History

The first historical record of the Incheon area dates back to 475 CE. during the reign of King Jangsu of Goguryeo by the name of "Michuhol". The area underwent several name changes with successive kingdoms and dynasties. The current name was established in 1413. However, the name Jemulpo was not widely used until the opening of the port in 1883.

On September 15, 1950, during the Korean War, Incheon was the site of the Battle of Inchon, when United States troops landed to relieve pressure on the Pusan Perimeter and to launch a United Nations offensive northward. The result was a decisive UN victory. The USS Inchon was named after the tide-turning battle that ensued.

Incheon was originally part of Gyeonggi Province, but was granted Directly Governed (now Metropolitan) City status on July 1, 1981.

Incheon was known as Inchon prior to South Korea's adoption of a new Romanization system in 2000.

Major Events

Incheon was the site of the Battle of Inchon during the Korean War.

Incheon hosted a series of major international events. The Global Fair & Festival 2009 Incheon, Korea was held in the Songdo District in August 2009. It was open from August 7 to October 25 for a period of 80 days. It was a comprehensive international event with global institutions and corporations as participants.Various musicians and artists performed during the event.

The city hosted a meeting of the G20 Finance Ministers in February 2010.

Incheon will also be the site of the third Global Model United Nations Conference, held from 10th to the 14th of August 2011.

Incheon has also won the bid to host the Asian Games in 2014.

Kaynak / Source

Alıntı


Bu Konudaki Mesajlar
Incheon Metropolitan City (인천광역시 / Incheon Kwangyeok-si) - tarafından jeong hwa - 20-01-2013, Saat: 11:19Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise