Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Historic Site Related to Jeong Yak-yong, Gangjin (Joseon Period)
#1

Historic Site Related to Jeong Yak-yong, Gangjin (Joseon Period)

Jeongdasanyujeok (정다산유적)


[Resim: D29dM6.jpg]

107. Tarihi Yer

Belirleniş Tarihi: 1963.01.21


Joseon Hanedanlığı'nın son döneminin (1762~1836) ünlü bir realisti olan Jeong Yakyong buraya sürgüne gönderilmiştir.

On bir yıl boyunca burada kalırken, çok sayıda kitap yazmıştır. Takma adı olan "Dasan" Kral Jeongjo'nun beğenisi altında siyasi görüşlerini ve ilmi becerilerini ortaya koymuştur; ama Katolik Kilisesi'ne olan inancından dolayı on sekiz yıllığına sürgüne gönderilmiştir. Başlangıçta Gangjin'in bazı yerlerinde 8 yıl yaşamıştır; ancak yaklaşık 11 yıl boyunca burada kaldığı sırada, "Mongminsimseo", "Gyeongseyupyo" ve "Heumheumsinseo"nun da içinde bulunduğu yaklaşık 500 kitap yazmıştır. Tüm kitaplarını sıraya koyduğu "Yeoyudang compendium (Yeoyudang incelemesi)" felsefi, hukuksal, dinsel, tıbbi, işitsel sanat, gökbilimsel olay, ölçümsel, yapısal alanlarla ilgili olarak kuramsal açıklamalar yapmaktadır.

Aynı zamanda dünya çapında bir araştırma kaynağı olarak bilimsel kurumlara katkıda bulunmuştur. Sazdan çatılı eski kır evi yıkılmıştır, bu yüzden Dasan'ın eski eserlerini koruma derneği eski yerindeki saz çatılı kır evinin yeniden inşa edilmesinde ön ayak olmuştur.

Güneye bakan küçük ve basit evin "Dasanchodang" başlığı atılmış bir levhası vardır. Evin arka tarafındaki eski püskü bir taşın üzerine "Jeongseok (丁石)" yazısı kazılmıştır.

Ayrıca evin sol tarafında bulunan küçük bir kaide ile ön bahçede onun sürgün hayatının nasıl olduğunu tahmin etmemizi sağlayan çay yapmak için kullanılan bir "som taş" bulunmaktadır.

Çeviri: S.T.

English

Historic Sites 107

Designated Date: 1963.01.21


Jeong Yakyong, a famous realist of the late Joseon Dynasty (1762 ~ 1836), was exiled here.

While he stayed for eleven years here, he wrote lots of books. "Dasan", which is his pen name, established his politics and scholarly attainments under the favorite of King Jeongjo but owing to believing in the Catholic Church, he was banished for eighteen years. He lived in several places of Gangjin for 8 years first, but while he stayed here for about 11 years, he wrote about 500 books including "Mongminsimseo", "Gyeongseyupyo" and "Heumheumsinseo". "Yeoyudang compendium", which arranges all his books, tells the academic direction concerning as philosophy, laws, religion, medicine, musical art, astronomic phenomena, measurement, building.

Also it made a contribution for the academic establishment as a worldwide researching material. An old thatched cottage was broken down, so the association of keeping the Dasan relics took the initiative in rebuilding the thatched cottage in an old site.

Little and unsophisticated house which is toward the south, has a tablet titled "Dasanchodang" hanged. He inscribed "Jeongseok(丁石)" on a rock over the hill from the back of the house.

There is also a small fond, located in the left side of the house and in the front yard there is "pure stone" to make tea, which let us guess how his exiled life was.

Kaynak / Source
Alıntı
#2

[Resim: NAW145.jpg]
Alıntı
#3
Teşekkürler. ^^
KINGDOM
[Resim: SWIY7k8.gif]
Alıntı
#4
Bu yapıtlar gerçekten olağanüstü. Tanıtım için çok teşekkürler.
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Alıntı
#5
Teşekkür ederiz. Smile
#4everpcy
• Bir kez kaçar uçurtması,
sonra gökyüzüne küser insan.
Alıntı
#6
Historic Site Related to Jeong Yak-yong, Gangjin
Translate: S.T.
Regulation: Olcay ATEŞ

>>> https://www.facebook.com/groups/43660099...1/?fref=ts
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise