Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hem Seul`deyim hem Ankara`da(Eun Kyung OH'la Söyleşi)
Yazar Mesaj
ceyankbyz Çevrimdışı
Korea-Fans Özel Üye
***
Korea-Fans V.I.P.

Mesajlar: 8,065
Üyelik Tarihi: 30-11-2008
Rep Puanı: 414
Mesaj: #1
Hem Seul`deyim hem Ankara`da(Eun Kyung OH'la Söyleşi)
[Resim: ek6006352c2005c532cby1.jpg]


Eunkyung OH, 1968 yılında Güney Kore`nin başkenti Seul`de doğdu. Hankuk Yabancı Bilimler ve Araştırmalar Üniversitesi Türkoloji Bölümünü bitirdi (1987-1991). 1992-1999 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti`nin burslu ögrencisi olarak Ankara Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyati Bölümü`nde Yüksek Lisans ve Doktora yaptı. 1995 -1999 yılları arasında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Kore Dili ve Edebiyatı Bölümü`nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1994-1997 yıllarında Kore Televizyonu ve Radyosunda Türkiye Cumhuriyeti muhabiri olarak görev yaptı. Halen Kore Dongduk Women Üniversitesi`nde öğretim üyesi olarak çalışıyor. Türkçe`de yayınlanmış iki eseri var: Türk Edebiyatında Kore Savaşı, XX.Yüzyil Türk ve Kore Romanında Kadın. Aşağıda okuyacağınız söyleşiyi soğuk bir Seul akşamında bir kafetaryada gerçekleştirdik. Kafetarya`nın koltuklarında, ayaklarını altına almış bir halde ders çalışan Koreli öğrenciler, varlıklarıyla ortamı sıcak bir yuvaya dönüştürmüşlerdi. Askeri yardımın başlatmış olduğu "tanışma"nın, iki ülke edebiyatına yansıyan çehresini bulacaksınız söyleşinin satır aralarında.

Siz bir kadın üniversitesinde çalışıyorsunuz. Kadın üniversitesi tam olarak ne anlama geliyor?Kore`de ilk kadın üniversitesi 100 yıl önce kuruldu. Seul`de beş tane kadın üniversitesi var. Bu üniversiteye sadece kadınlar alınıyor. Öğrencinin kadın olarak sınırlanması haricinde diğer üniversitelerden hiç bir farkı yok.

Kadın üniversitesinin kurulması nasıl bir tarihi arka plana dayanıyor?

Kadın üniversitesinin kurulması 1894 yılında ortaya çıkan Kabo fermanına dayanır. Kabo fermanı Kore`nin modernleşmesini sağlayan tarihsel bir olaydır. Türkiye`nin Tanzimat`ina benzer. 19. Yüzyıla kadar Kore toplumunda kadınların ev dışına çıkmaları pek hoş karşılanmazdı. Bu nedenle kadınlar hep evde okuma yazma öğrenirlerdi. Bunu da ancak soylu aileler sağlayabilirdi. Kabo fermanıyla birlikte Kore`nin hem batılaşmasını hem de modernleşmesini sağlamak isteyen entelektüeller; kadının eğitiminin çok önemli olduğunu anlamışlar. Özellikle kadına uygun özel programla eğitim verilmesinin gerektiğini düşünüp bu okulları kurmuşlar. Bu gelenek halen devam ediyor.


XX.Yüzyil Türk ve Kore Romanında Kadın adıyla yayınlanmış bir doktora çalışmanız var. Kadınların romana bir yazar ve kahraman olarak girmesi açısından, Türk edebiyati ile Kore edebiyatını karşılaştırır mısınız?


Doktora tezimde, 20. Yüzyil Türk ve Kore romanlarında kadınları karşılaştırdım. İslam ve Konfuçyüzm olmak üzere farklı kültürde olan iki toplumun batılılaşma ve modernleşme çabalarıyla birlikte geleneksel toplumdan çağdaşa dönüşmesi; karşılaştırma çalışması için önemli bir unsur. Toplumun değişmesi kadınların yaşamına da yansıyor. İki ülkenin romanı içersinde bunu görmek mümkün. Her on senede kadın unsurların ağırlık kazandığı romanlardan birer eseri seçerek değerlendirdim. İçinde bulunduğu politik, ekonomik ve sosyal duruma göre kadınların yaşadıkları sorunlar da farklı şekilde işleniyor. Kadın, romanlarda eğitilmesi gereken bir varlık, milletin sembolü veya kutsal bir anne önder olarak karaktize ediliyor . Her iki toplumda da kadınların hayatı kolay değil. Çektikleri eziyetler de az değil. Bu zorlukları her iki ülkenin romanlarında da görebiliriz.


1991-1999 yılları arasında öğrenci olarak bulundugunuz Ankara ile Seul`u karşılaştırdığınızda edebi olarak karşınıza neler çıkıyor?


Ankara`da kaldığım zaman, Kore özellikle de Seul`u çok özledim. İnsanları da özledim ama, en çok bir mekan olarak Seul`u çok özledim. Arkadaşlarımla buluştuğumuz yerler, eski saraylar ve Han Nehri`ne çok hasret çekdim. Türkiye`ye gitmeden önce zamanım genelde Seul`un merkezinde geçerdi. Ayrıca Han Nehri`nin yeri benim için çok özeldir. Gece Han nehri seyretmek bana daima mutluluk verdi.


Ankara`ya gittiğimde orada nehrin bulunmaması beni çok sıktı. Başlangıçta Ankara`yı sevemedim. Çok kuru ve küçük geldi. Ama Türkiye`de denizi tanıdım. Kore`deyken denizin anlamını bilmezdim. Akdeniz`i ve Ege Denizi`ni gördükten sonra hayatıma deniz girdi. Şimdi ilk önce Ankara ve Türkiye dediğim zaman kuru ve nefis rüzgarı aklıma geliyor. Ankara`nın rüzgarını çok özlüyorum.


Seul ve Ankara artık benim için hiç fark etmeden memleket hasretini veriyor. Kore`ye döndüğümde Ankara`yı çok özledim. Ankara`nın parkları ve sokakları anılarıma yerleşti. Ankara ve Türkiye benim için ikinci bir vatan.


Koreli kadınların en büyük sıkıntısı nedir? Bu sıkıntı edebiyata ne kadar yansıyor?


Kore`de kadınlar hep ikinci sınıf vatandaş olarak görülüyor. Kadınların yaptıkları işler önemsiz sayılıyor. İş yerinde kadına önemli iş verilmez. Hatta erkeğin yardımcısı olarak kabul edilir. Eskiden çalışan kadının evlenmesi kolay değildi. Şimdi bu durum tamamen değişti. 1997`deki ekonomik krizden sonra Kore artık tek erkeğin geliriyle geçinilebilecek bir ülke değil. Karı-kocanın birlikte çalışması lazım. Ancak insanlarin zihniyeti değişmediği için kadınlar günlük hayatta çok sıkıntı çekiyor. Kadının iş yerinde sorunlar yaşasa bile sıkıntısını dile getiremez çünkü yeni bir iş bulmak kolay değildir. Aynı zamanda çalışma hayatı ile ev işlerini birlikte yürütmek de kolay değildir. Ev işleri, çocuğun sorumluluğu daima kadınlara ait. Bütün bu sıkıntıları edebiyat eserlerinde görmememiz tabii ki mümkündür.


Popüler kültür Koreli kadınları olumlu ve olumsuz şekilde nasıl etkiliyor?


Kadına karşı olan baskıyı fark eden yeni nesillerin buna başkaldırmalarını sağladı popüler kültür. Ama aynı zamanda kadını cinsel bir obje haline dönüştürdü.


Kore Savaşı Türk edebiyatına daha çok şiir yoluyla işleniyor. Neden?


Kore Savaşı daha ziyade savaşa katılmış olan askerler ve amatör yazarlar tarafından işlenmiş. Askerler savaşı beklerken duydukları korku ve memleket hasretini dile getiriyordu. Savaşa her an hazır olmaları gerektiği için duygularını en kısa sürede ancak şiir yoluyla ifade edebiliyorlardı. İkinci neden, askerler ve amatör yazarların özel olarak edebiyat eseri yazma eğitimi almamaları. Üçüncüsü ise, Türkiye`deki aşık geleneği. Aşıklar Kore Savaşı sırasında Türk devletinin asker göndermesi kararını destan yazarak desteklediler.


Kore Savaşı Türk edebiyatına pek fazla yansımıyor. Kore Savaşı sadece Attila İlhan'ın "Yaraya Tuz Basmak" romanında görülüyor. Bu durumu neye bağlıyorsunuz?


Türk devletinin Kore Savaşı`na asker gönderme kararını entelektüel kesimler kabul etmemişlerdi. Bu karara eleştirel yaklaşarak yazılar kaleme almak rejime karşı çıkmak anlamına gelecekti. Dolayısıyla sessiz kalmayı tecih ettiler. Fakat amatör yazarlar askerlerin savaşa katılmalarını teşvik edici yazılar kaleme alarak propaganda edebiyatı oluşturdular.


Tek örnek olduğu halde Attila İlhan'ın "Yaraya Tuz Basmak" adlı romanının pek ses getirmemiş olmasını neye bağlıyorsunuz?


Yaraya Tuz Basmak adlı eserde Kore Savaşı`na katılmış bir subayın hayatı anlatılıyor. Yazar burada sadece onun yaşadığı ıstırabı dile getirmiyor. Türkiye`nin iç politikasıyla alakalı sorunlarına da değiniyor. Konusu çok ciddi ve ağır bulunmuş olabilir.


Kore edebiyatında Türk askerlerini anlatan romanlar var mı?


Kore edebiyatında Kore Savaş'ının yeri çok büyüktür. Konu olarak birçok eserde savaşa yer veriliyor. Buna rağmen maalesef Türk askerlerini ele alan bir esere rastlamadım. Koreliler savaş sırasında Türk askerlerinin ne kadar büyük rol oynadıklarını bildikleri halde, Türk askerleri edebi kahramanlar olarak kitaplarında yer almıyor. Çünkü Türk askerleri Birleşmiş Milletler adı altında savaşa katıldı. Koreliler onları Birleşmiş Millet Askerleri olarak biliyorlar.

Alıntıdır
(Bu Mesaj 27-05-2012 19:41 değiştirilmiştir. Değiştiren : big-bang.)
07-03-2009 20:17
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
kore aşıgı-
Unregistered / Not Logged In

 
Mesaj: #2
RE: Hem Seul`deyim hem Ankara`da(Eunkyung OH'la Söylesi)
Güzel bir paylasim tesekkürler.
(Bu Mesaj 23-07-2010 15:42 değiştirilmiştir. Değiştiren : selda....)
07-03-2009 20:21
Alıntı Yaparak Cevapla
seda_korea Çevrimdışı
Joo Ji Hoon
***
Korea-Fans V.I.P.

Mesajlar: 1,318
Üyelik Tarihi: 05-08-2008
Rep Puanı: 167
Mesaj: #3
RE: Hem Seul`deyim hem Ankara`da(Eunkyung OH'la Söylesi)
Süper bir paylasim çok tesekkürlerSmile

:D:DKorea-Fans Ailem:D:D
07-03-2009 20:24
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
shin@ch Dışarıda
<3 Oh Won Bin <3
*
Member : 회원

Mesajlar: 556
Üyelik Tarihi: 16-08-2008
Rep Puanı: 106
Mesaj: #4
RE: Hem Seul`deyim hem Ankara`da(Eunkyung OH'la Söylesi)
Paylasim için tesekkürler Smile


(Bu Mesaj 22-07-2010 15:35 değiştirilmiştir. Değiştiren : selda....)
07-03-2009 20:30
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
lal Dışarıda
Member : 회원
*
Member : 회원

Mesajlar: 403
Üyelik Tarihi: 29-08-2008
Rep Puanı: 42
Mesaj: #5
RE: Hem Seul`deyim hem Ankara`da(Eunkyung OH'la Söylesi)
Paylasim için tesekkürler.

İmza fazla yer kaplıyor.


(Bu Mesaj 23-07-2010 12:49 değiştirilmiştir. Değiştiren : selda....)
08-03-2009 17:37
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
ncire Çevrimdışı
Member : 회원
*
Member : 회원

Mesajlar: 2,193
Üyelik Tarihi: 03-09-2008
Rep Puanı: 123
Mesaj: #6
RE: Hem Seul`deyim hem Ankara`da(Eunkyung OH'la Söylesi)
Paylasim için tesekkürlerSmile
Vay be Türk dili ve Edebiyatini okumus

İmzanız kurallara umadığı için silinmiştir.
(Bu Mesaj 22-07-2010 15:36 değiştirilmiştir. Değiştiren : selda....)
08-03-2009 17:37
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
pnar Çevrimdışı
Mavi MeLek !
*
Member : 회원

Mesajlar: 4,398
Üyelik Tarihi: 17-08-2008
Rep Puanı: 359
Mesaj: #7
RE: Hem Seul`deyim hem Ankara`da(Eunkyung OH'la Söylesi)
Beyzacim tesekkürler...Smile
08-03-2009 17:38
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
__HooN__ Çevrimdışı
Member : 회원
*
Member : 회원

Mesajlar: 703
Üyelik Tarihi: 09-10-2008
Rep Puanı: 52
Mesaj: #8
RE: Hem Seul`deyim hem Ankara`da(Eunkyung OH'la Söylesi)
Çok tesekürlerOnay

~ ~
(Bu Mesaj 22-07-2010 15:36 değiştirilmiştir. Değiştiren : selda....)
08-03-2009 17:42
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
şaheste Çevrimdışı
hülya
***
Korea-Fans V.I.P.

Mesajlar: 3,061
Üyelik Tarihi: 19-08-2008
Rep Puanı: 464
Mesaj: #9
RE: Hem Seul`deyim hem Ankara`da(Eunkyung OH'la Söylesi)
Paylasim için tesekkürler Beyza abla Smile
10-03-2009 18:52
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
sena_spidergirl Çevrimdışı
arkarianjj
*
Member : 회원

Mesajlar: 2,994
Üyelik Tarihi: 08-08-2008
Rep Puanı: 421
Mesaj: #10
RE: Hem Seul`deyim hem Ankara`da(Eunkyung OH'la Söylesi)
Ellerine saglik canim Smile

güzel bir söylesi olmus Smile


13-03-2009 23:47
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Youtube Google Linkedin Tumblr Digg MySpaceKonuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
[-]
Gönder: -
Seçenekler
Yükleniyor...
Gülümsemeler
Yeni Pencerede Aç


İletişimKorea-fans.comYukarıya dönHafif SürümRSS