Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 3.67 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Health & Environmental News from Korea
Seoul Issues Ultrafine Dust Advisory

Seoul Aşırı İnce Toz Uyarısında Bulundu

Seoul Metropol Yönetimi; Cuma günü, başkent genelinde mikroskobik parçacıkların seviyesinin yüksek düzeyde seyretmesiyle birlikte bir aşırı ince toz uyarısında bulundu.

Uyarı; aşırı ince toz düzeyinin iki saat boyunca metrekare başına 90 mikrogram'dan yüksek olmasıyla,
öğlen saat 1'de güncellendi.

Öğlen saat 1 itibariyle, aşırı ince tozun metrekare başına düşen ortalama yoğunluğu 104 mikrogram olarak ölçüldü.

Şehir, özellikle solunumla ilgili yahut kardiyovasküler problemleri olanları, yaşlılar ve çocukları olmak üzere, vatandaşları mümkün olduğunca evden çıkmamaları konusunda uyarıyor.

Seoul Belediye Binası önündeki açık buz pateni pisti de öğlen saat 2.30 itibariyle kötü hava kalitesi sebebiyle kapatıldı.

saghmet


The Seoul Metropolitan Government on Friday issued an ultrafine dust advisory as the level of microscopic particles remains high throughout the capital city.

The advisory was upgraded as of 1 p.m. as ultrafine dust levels stayed above the 90-microgram-per-cubic-meter threshold for more than two hours. A preliminary advisory was issued after the particulate matter levels stayed above 75 micrograms per cubic meter for more than two hours.

As of 1 p.m., the average density of ultrafine dust stood at 104 micrograms per cubic meter.

The city is advising citizens to refrain from going outside, particularly those with respiratory or cardiovascular problems, the elderly and children.

The outdoor ice-skating rink in front of Seoul City hall was also closed down for the day from 2:30 p.m. due to the bad air quality.

23.02.2018 - KBS

[Resim: OovyOn.jpg]
"나 죽어도 부서지지 않아
죽어도 포기하지 않아
어둠 속에서 날개가 짓밟혀도
You know, I'm Unbreakable"
Alıntı
Fine Dust Can Penetrate into the Heart and Brain

İnce Toz, Kalp ve Beynin İçine Nüfuz Edebilir

Bu haberde ince tozun zararlı etkileri geniş çapta bildirilmiştir. Bununla birlikte, yakın zamanda yayımlanan bir çalışma, ultra ince tozun kalplerimiz ve beyinlerimiz üzerinde ciddi zararlı sonuçlar doğurabileceğini gösterdikten sonra, yeni bir endişe için daha büyük bir neden ortaya çıkmış oldu.

İnce tozun genişliği ortalama saç telinin yaklaşık beşte biri veya yaklaşık on mikrometredir.

Ancak, ultra ince toz çok daha küçüktür ve kafanızdaki bir saç telinin en az 25'ini ölçecek seviyededir.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, ultra ince toz partiküllerini bir birinci derece kanserojen olarak sınıflandırmaktadır. Ancak, Seoul Ulusal Üniversitesi'ndeki araştırmacıların son bulguları, kalp ve beyin rahatsızlıklarını bile tetikleyebileceğini gösteriyor.

Çalışma on yıllık bir süre içinde 260 bin kişi üzerinde yapılmış ve ince tozlu bölgelerde intihar oranının diğer bölgelere göre dört kat daha yüksek olduğu bulunmuştur.

İnce toz, beyne girdiğinde ve bir iltihaplanmaya neden olduğunda depresyonu tetikleyebilmektedir.

Tozun ultra küçük boyutu, burnunuza ve ağzınıza vücudunuza kolayca nüfuz edebilmesi anlamına geliryor ve çeşitli hastalıklara neden oluyor.

Sağlık uzmanları, kısa süreli maruz kalma sürelerinin bile astım veya akciğerle ilgili durumları geliştirme riskini artırabileceğini söylüyor.

Uzmanlar, insanlara ince toz yoğunluğunun yüksek olduğu günlerde maske takmalarını ve içeri girmeden önce kıyafetlerini ve saçlarını tozdan arındırmalarını tavsiye ediyor.

Arzu Can


The harmful effects of fine dust have been widely reported in the news. However, a recently released study has found even greater cause for concern, after it revealed that ultra fine dust can have severe consequences on our hearts and brains.

The width of fine dust is about one fifth of an average strand of hair, or about ten micrometers.

But ultrafine dust is much smaller, measuring just one 25th of the width of a hair on your head.

The World Health Organization's International Agency for Research on Cancer classifies ultrafine dust particles as a first-degree carcinogen. However, the latest findings by researchers at Seoul National University show that it can even trigger heart or brain ailments.

The study was conducted on 260-thousand people over a period of ten years and found that the suicide rate in areas dense with fine dust was four times higher than other regions.

Fine dust can also trigger depression when it finds its way into the brain and causes an inflammation.

The dust’s ultra tiny size means that it can easily penetrate into the body through your nose and mouth causing various illnesses.

Health experts say even short periods of exposure may increase the risk of developing asthma or lung related conditions.

Experts advise people to make sure to wear masks on days when the fine dust density is high and to dust down their clothes and hair before going indoors.

28.03.2018 – KBS World

[Resim: 2DQMu.jpg]
all world BTS

[Resim: Z9N0E0.gif]

Alıntı
Gov't Opens Trauma Center for Disaster Victims

Hükümet Felaketzedeler İçin Travma Merkezi Açtı

Hükümet, çarşamba günü yaptığı açıklamayla, büyük felaket mağdurlarına yardım amacıyla Seoul'da bu hafta bir travma merkezi açacağını duyurdu.

Seoul'un batısındaki Zihin Sağlığı Ulusal Merkezi'nde bulunacak olan travma merkezinin amacı deprem ve yangın gibi büyük travmatik felaketleri atlatmaları için mağdurlara yardım etmek ve Sağlık ve Sıhhat Bakanlığınca düzgün bir tedavi programı sağlamak.

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, travma merkezi Perşembe günü açılacak.

Son zamanlarda artan travmatik olaylar sonucu devletin mağdurlara psikoterapi sağlaması için çağrılar yapılınca, devlet böyle bir işe imza attı. Bu felaketlerin arasına ölümcül vaka olan Sewol feribotunun batması da dahil.

2014 yılında batan feribotta 304 kişi hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybedenlerin çoğu ise okul gezisi amacıyla feribotta bulunan lise öğrencileriydi.

nazozgen


The government said Wednesday that it will open a trauma center this week in Seoul as part of efforts to help victims of major disasters.

The trauma center, located at the National Center for Mental Health in eastern Seoul, is aimed at helping victims recover from major traumatic disasters, such as earthquakes and fires, and provide proper treatment programs, according to the Ministry of Health and Welfare.

The ministry said the trauma center is set to begin its service Thursday.

The move comes amid growing calls that the government should play a leading role in providing psychotherapy to victims of major disasters after a series of traumatic events in recent years, including the deadly sinking of the Sewol ferry.

The 2014 sinking of the Sewol ferry claimed the lives of 304 people, mostly high school students on a school excursion.

04.04.2018 - Yonhap News Agency
Alıntı
Gov't to Use Drones to Crack down on Air Polluting Firms

Hükümet Havayı Kirleten Firmalara Karşı Sıkı Önlem Almak İçin Dronları Kullanmaya Başlayacak

Çevre Bakanlığı, ülkenin ince toz sorununu artırmaktan sorumlu olan yerel şirketleri takip etmek için dronları kullanacağını açıkladı.

Plan kapsamında, kirletici tespit eden sensörlerle donatılmış dronlar, aşırı miktarda hava kirleticileri açığa çıkaran firmaları yakalamak için gerçek zamanlı olarak hava kalitesini ölçecek. İnsansız uçan bu cihazlarda kanıt sağlamak için kameraları kullanacaklar.

Bakanlık, dronların suçluları bulmasının ardından, kanunları ihlal eden şirketleri suçüstü yakalamak ve haciz cezası ile cezalandırmak için çevre koruma görevlilerini gönderecek.

Gözlemciler, dronların havadaki kirleticiler üzerinde daha etkili hale geleceğini söyleyerek harekete sıcak bakıyorlar.

aylincygrc


The Environment Ministry says it is going to use drones to track down local companies responsible for aggravating the country's fine dust problem.

Under the plan, drones equipped with pollutant-detecting sensors will measure air quality in real-time to catch firms that release excessive amounts of air pollutants. The unmanned flying devices will also use cameras to secure evidence.

Once the drones find the culprits, the ministry will dispatch environmental law enforcement officials to the violating companies to catch them red-handed and levy punishment.

Observers are welcoming the move, saying the drones will make crackdowns on air polluters more efficient.

11.04.2018 – KBS World Radio

[Resim: 2EC4K.jpg]
"Nihayetinde bizi düşüncelerimiz belirliyor, düşüncelerimizi ise etrafımızda tuttuğumuz şeyler etkiliyor."
[Resim: 2y9Eq.gif]
Alıntı
Teşekkür ederiz.

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansNewsAgency/
Alıntı
Government Toughens Recycling Policy to Reduce Plastic Waste

Hükümet Plastik Atıkların Azaltılması İçin Geri Dönüşüm Politikasını Sertleştirecek

Hükümet, 2030 yılına kadar plastik atık üretimini yarıya düşürme sözü verdi ve ülkenin plastik geri dönüşüm oranını mevcut olarak yüzde 34'ten yüzde 70'e çıkardı.

Hükümet, geri dönüştürülebilen atıklarla başa çıkmanın yollarını bulmak için Başbakan Lee Nak-yon'un başkanlık ettiği bir toplantıda Perşembe günü planı açıkladı.

Plan, üretim, dağıtım, tüketimden geri dönüşüme kadar her aşamada plastik kesim için adımların atılması gerekliliğini getiriyor.

Yeni başlayanlar için hükümet, geri dönüştürülmesi maliyetli olan ürünlerin aşamalı olarak kaldırılmasına odaklanacak.

Bu amaçla, içecek üreticilerinin ürünleri için renkli plastik şişeleri renksiz olanlara dönüştürecek ve daha çok PVC olarak bilinen polivinil klorürün 2022'de kullanımını yasaklayacak.

Hükümet aynı zamanda plastik poşetlerin zorunlu geri dönüşüm oranını şu anki yüzde 66-nokta-altıdan yüzde 90'a yükseltmeyi ve plastik torbaların 2022 yılına kadar yüzde 35'i bulmayı planlıyor. Bu tür çabaların bir parçası olarak bu Ekim'e kadar süpermarketler ve marketlerde plastik poşet kullanımı yasaklanacak ve ambalaj kullanımı da en aza indirilecek.

Ayrıca, müşterilerin yeniden kullanılabilir bardak veya kupaları kullanmaya teşvik eden büyük kahve zincirleri ve fast-food restoranlarına teşvikler sunulacak.

edaozgul33


The government has vowed to halve plastic waste output by 2030, and double the country's plastic recycling rate to 70 percent from the current 34 percent.

The government unveiled the plan on Thursday during a meeting chaired by Prime Minister Lee Nak-yon on devising ways to handle recyclable waste.

The plan introduces steps to cut down on plastic in every stage from production, distribution, consumption to recycling.

For starters, the government will focus on the phased removal of products that are costly to recycle.

To this end, it will have beverage makers turn colored plastic bottles for their products to colorless ones and prohibit the use of polyvinyl chloride, more commonly known as PVC, by 2022.

The government also plans to raise the rate for mandatory recycling of plastic bags from the current 66-point-six percent to 90 percent and slash to 35 percent the use of plastic bags through 2022. As part of such effort, supermarkets and grocery stores will be prohibited from using plastic bags and will be required to minimize packaging, starting from as early as this October.

Also, incentives will be offered to large coffee chains and fast-food restaurants that encourage customers to use reusable tumblers or mugs.

The tougher regulations follow confusion last month after some local waste removal companies refused to collect plastic recyclables in the Seoul metropolitan area, citing low profit margins.

10.05.2018 - KBS World

[Resim: EPX78v.jpg]
ㅤㅤㅤㅤ

[Resim: tumblr_pemug1m_Pm_N1s5y1q5o2_540.gif]

Çiçekli yollarda yürümeye devam edelim!

BIGBANG


Alıntı
Fine Dust Reduction Meeting

İnce Toz Bulutunu İyileştirme Toplantısı

23 Mayıs 2018'de Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanı Paik Un-gyu (Soldan 2.), Güneydoğu Chungcheong Eyaleti’nde yer alan Dangjin'deki bir termoelektrik santralinde yapılan toplantıda ince toz bulutunu iyileştirmenin yollarını tartışmak üzere konuşuyor.

aylincygrc


Trade, Industry and Energy Minister Paik Un-gyu (2nd from L) speaks during a meeting at a thermoelectric power plant in Dangjin, South Chungcheong Province, on May 23, 2018, to discuss ways to reduce fine dust.

23.05.2018 – Yonhap News

[Resim: zMR324.jpg]
"Nihayetinde bizi düşüncelerimiz belirliyor, düşüncelerimizi ise etrafımızda tuttuğumuz şeyler etkiliyor."
[Resim: 2y9Eq.gif]
Alıntı
Teşekkür ederiz.

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansNewsAgency/
Alıntı
S. Koreans' Life Expectancy 1.6 Yrs Higher than OECD Average

Güney Korelilerin Yaşam Süresi OECD Ortalamasından 1.6 Yıl Yüksek

Son rakamlar Güney Korelilerin ortalama yaşam süresinin 2016 itibariyle OECD ortalamasından daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Perşembe günü Sağlık ve Refah Bakanlığı tarafından yayınlanan istatistiklere göre, 2016 yılında doğan bir Güney Koreli’nin ortalama 82.4 yıl yaşaması bekleniyor. Bu ortalama OECD ortalamasından 1.6 yıl daha uzun.

Japonya, listede 84.1 yıl ile zirvede iken onu 83.7 ile İsviçre, 83.4 ile İspanya izledi. Amerika Birleşik Devletleri ise 78.6 ile sıralamanın gerisinde kaldı.

Ancak, OECD verilerine göre en yüksek intihar oranı Güney Kore’ye ait. 2011’de 33.3lük keskin düşüşe rağmen 2015’te her 100 bin kişiden 25.8’i kendini öldürdü.

koreanmylife


Latest figures show South Koreans’ average life expectancy was higher than the OECD average as of 2016.

According to statistics released by the Ministry of Health and Welfare on Thursday, the average South Korean born in 2016 was expected to live 82-point-four years. It's one-point-six year longer than the OECD average.

Japan topped the list at 84-point-one years, followed by Switzerland at 83-point-seven and Spain at 83-point-four. The United States lagged behind many others at 78-point-six years.

However, South Korea had the highest suicide rate in the OECD with 25-point-eight people out of 100-thousand killing themselves in 2015, although it was down sharply from 33-point-three in 2011.

12.07.2018 KBS WORLD
[Resim: snsd_genie_jap_stamp_by_justsaynoriega-d2x1993.gif]
Alıntı
Death Toll from Heat-related Illnesses Reaches 35

Isı ile İlişkili Hastalıklarda Ölüm Payı 35’e Ulaştı

Rekor ısı dalgası, ısı ile ilgili hastalıklardaki ölüm oranını arttırıyor.

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, 2 Ağustos itibariyle 2800 kişide rapor edilen sıcağa bağlı hastalıkta 35 kişi öldüğü bildirildi.

Erkek hastaların sayısı kadınların yaklaşık üç katına çıkarken, 880'den fazla hasta 65 yaş ve üzerindedir.

Sıcak bir ortama uzun süre maruz kalmak ısıya bağlı hastalığa neden olabilir. Semptomlar baş ağrısı, baş dönmesi, kas krampları ve hatta ciddi vakalarda ölümü içerir.

Hastalık kontrol merkezleri, çocukların açık havada uzun süre oynamasından kaçınmalarını ve yetişkinlerin hem iç hem de dış mekânda yoğun fiziksel aktiviteden uzak durmasını tavsiye ediyor.

65 yaş ve üstü yaşlılar, gün boyunca dışarıya çıkmaktan kaçınmalı ve ülke çapında 45 bin noktada açık olan "ısı sığınakları" kullanmalıdır.

aylincygrc


The record heat wave is increasing the death toll from heat-related illnesses.

According to the Korea Centers for Disease Control and Prevention, 35 people have died while nearly 28-hundred have reported illnesses related to the heat as of August 2.

The number of male patients is nearly triple that of women, while more than 880 of the sick people are 65 and older.

Extended exposure to a hot environment can cause heat-related sickness. Symptoms include headaches, dizziness, muscle cramps and even death in severe cases.

The centers for disease control advise that children refrain from playing outdoors for too long and adults stay away from intense physical activity both indoors and outdoors.

Seniors aged 65 and older should refrain from heading outside during the day and make use of the "heat shelters" open at 45-thousand locations nationwide.

04.08.2018 – KBS World Radio

[Resim: 2K8Gq.jpg]
"Nihayetinde bizi düşüncelerimiz belirliyor, düşüncelerimizi ise etrafımızda tuttuğumuz şeyler etkiliyor."
[Resim: 2y9Eq.gif]
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise