Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hakyeonhwadaemu (Crane and Lotus Pedestal Dance)
#1
Hakyeonhwadaemu (Crane and Lotus Pedestal Dance)

[Resim: VBp6dy.jpg]

Hakmu (Turna Dansı) ve Yeonhwadaemu (Lotus Kaidesi Dansı) habseol adlı bütün bir etkileyici sahnelemeye dönüştürüldüğü Kral Sejong zamanından önce iki ayrı danstılar.

Hakmu ve Yeonhwadae bir turnanın, bir havuzda lotus yapraklarını açtığı ve genç bir kızın çiçeğin içinden çıkıp dans etmeye başladığı bir dansa dönüştürülmüştür. Daha sonra 15. yüzyıl ortalarında Hak-yeonhwadaecheoyongmu adlı tek bir geniş çaplı öykü sahnelemesi oluşturmak üzere bir diğer kraliyet dansı Cheoyongmu eklenmiştir. Performans, Cheoyongmu ile başlar, Hakmu ve Yeonhwadaemu ile devam edip Cheoyongmu ile sona erer. Kötü ruhları (narye) kovmak için dini tören düzenlendikten sonra 12. kameri ayın son gününden bir gece önce sahnelenen ayrıntılı bir etkinliktir. Günümüzde Hakyeonhwadaemu, ya Cheoyongmu ile birleştirilerek ya da ayrı olarak sahnelenir.

Hakmu veya Turna Dansı, Goryeo Hanedanlığı zamanında oluşturulmuştur. Bugün bildiğimiz Hakmu, 1493 yılında Joseon Hanedanlığının kraliyet müzik ve dansları üzerine bir kitap olan Akhakgwebeom'da yer alan Goryeo Hakmu'nun dirilişidir. Bu dans, bütün bir kuş kostümünün kullanıldığı tek kraliyet dansıdır. Lotus çiçek ve yapraklarıyla dekore edilen renkli vazolar ve lambalarla süslenen dekore edilen lotus havuzu sahnede yer alır. Havuzun diğer yanında iki kızın içinde saklandığı iki büyük lotus çiçeği bulunur. Mavi ve beyaz turna kostümleri giyen iki dansçı , çiçeklerin etrafında dans ederler.

iki dansçı, geleneksel Kore danslarında görülmesi zor olan gerçekçi bir tavırla turnaları tasvir ederler. Kafanın sallanması, gagalarıyla yeri gagalamaları ve çift olarak dans edilmesi gibi pek çok turna benzeri mimikler gösterilir. Gagalarıyla çiçeğe dokunmaları üzerine lotus çiçeği açılır ve kaçan turnaları ürkütecek şekilde içinden iki kız çıkar. Bundan sonra iki kız Yeonhwadaemu sahnelemeye başlarlar.

English

[Resim: BGX43V.jpg]
[Resim: ZnNJ4g.jpg]

Kaynak / Reference
Alıntı
#2
Tanıtım için teşekkür ederiz. ^^

>>> http://www.facebook.com/KoreaFansWorld
Alıntı
#3
Teşekkür ederiz.
Alıntı
#4
[Resim: oyQ9vQ.jpg]

[Resim: l4Y9lB.jpg]

[Resim: nyP2n5.jpg]

[Resim: vyzR9m.jpg]
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise