Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ginseng / 인삼속
#1
Ginseng Bitkisi / 인삼속

Ginseng bitkisi Dae Jang Geum'da (Saraydaki Mücevher) sık sık kullanılan oldukça şifalı bir bitki ve Kore mutfağında sıkça kullanılmaktadır. Sizlerle paylaşmak istedim. Smile

[Resim: panaxginseng3.gif]

Ginseng'in botanik ismi olan "Panax", Yunanca "tam iyileşme" anlamına gelen "panacea" kelimesinden türetilmiştir. Ginseng'in tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptogen (strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür. Ginseng, fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artıran bir bitkidir. Fiziksel ve mental (zihinsel) dayanıklılığı artırır. Ginseng'in uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu (testesteron) ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini (özellikle prostat büyümesine karşı) olumlu bir şekilde etkilediği de bilinmektedir. Ayrıca o, erkeklerde aşırı stres ve yorgunluktan kaynaklanan performans düşüklüğünü de giderebilmektedir. Ginseng'in kadınlar üzerindeki beynin hafıza (bellek) merkezlerini uyarıcı etkisinin bulunması ise yenidir. M.S 1. yüzyıla ait bir Çin metnine göre; Ginseng, zihni güçlendirici, irfan ve bilgeliği artırıcı bir şifalı bitki olarak tanımlanmakta ve düzenli kullanımının yaşam süresini artıracağı belirtilmektedir. Kore Ginseng (Panax Ginseng) ise Uzakdoğu ülkelerinde 2000 yıldan fazla bir süredir kullanılmakta olan geleneksel şifalı bitkiler içerisinde en yaygın olanıdır. Ayrıca Uzakdoğu insanları arasında gizemli bir bitki olarak büyük bir ün ve şöhrete sahiptir. Çoğu insan Ginseng'in kuvvet verici bir tonik ve çeşitli hastalıklara karşı bir koruyucu olduğuna inanmaktadır.


Çin kaynakları; Panax Ginseng'in kalp, akciğer, sindirim sistemi organları, karaciğer ve böbrekler üzerinde oldukça etkili bir tonik etkisine sahip olduğunu yazmaktadır. O aynı zamanda ruhsal düzeni sağlayıcı, korkuları giderici, gözlere parlaklık ve canlılık verici, zihni açıcı, anlayış yeteneğini, vücut enerjisini ve yaşam süresini artırıcı bir şifalı bitki olarak da belirtilmektedir. Günümüzde, Kore Ginseng sadece Uzakdoğu ülkelerinde kullanılmamakta, aynı zamanda tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Panax Ginseng, diğer ginsenglerden özellikle farklıdır; üretimi 6 yıl sürmekte ve diğer ginsengler 8-9 çesit faydalı madde içerirken, Panax Ginseng (Kore Ginseng) 22 çeşit faydalı madde (ginsenosides) içermektedir. Aynı zamanda Kore Ginseng, yaşlanma etkilerini geciktirici anti-oksidant maddeler ve diğer herhangi bir ginseng türünde bulunmayan insülin benzeri maddeler de içermektedir. Son yirmi yılda bilim adamlarınca Kore Ginseng'in insan vücudu üzerindeki etkileriyle ilgili araştırmalar, onun vücut üzerinde bir kaç değişik şekilde etki yaptığını bilimsel olarak ortaya koymuştur.


(wikipedia)
Hakkınızı helal edin. ~
Alıntı
#2
Yapılan bu araştırmalara göre;

a) Kore Ginseng' in Karaciğer Üzerindeki Etkileri :

Kore Ginseng (Panax Ginseng); karaciğeri, alkol tüketiminin, toksik (zehirli) maddelerin ve çeşitli hastalıkların etkisinden korumaktadır. Deney ve araştırmalar; Kore Ginseng'in vücudun protein, nükleik asit sentezi, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını uyardığını göstermiştir. O aynı zamanda vücut tarafından üretilen veya dışarıdan alınan toksik maddelerin yanmasını ve onların vücuttan atılmasını da hızlandırmaktadır. Bu yüzden Kore Ginseng, karaciğer sağlığını toksik maddeleri hızla dışarıya atarak korumakta ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesini kolaylaştırmaktadır.

b) Kore Ginseng' in Stres Üzerindeki Etkileri :

Araştırmalar, Kore Ginseng'in stresi azaltıcı ve hatta yok edici etkileri olduğunu ortaya koymuştur. O, fiziksel stresi (radyasyon, soğuk ve sıcaktan kaynaklanan), kimyasal stresi (bazı kimyasal maddelerin ve alkol alımından kaynaklanan) ve biyolojik stresi (virüs veya bakterilerden kaynaklanan) gidermektedir. O, zihni güçlendirmekte, radyasyon veya radyasyon (ışın) tedavisinin yol açtığı hücre tahribatını azaltabilmektedir. Bu yüzden radyasyon (ışın) tedavisi gören hastalar için de oldukça faydalıdır.

c) Kore Ginseng' in Diğer Etkileri :

Stres, depresyon veya diğer sert ve olumsuz koşullar altındaki vücut metabolizmasını koruyan bir tonik etkiye sahiptir. Şeker hastalığının iyileşmesine yardımcı olabilir ve kandaki şeker, lipit ve kolesterol seviyesini düşürür. Tümör hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatabilir ve hatta engelleyebilir. Anemiye (kansızlık) karşı iyi gelir ve özellikle kanser hastalarında görülen kandaki bazı eksiklikleri giderebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp-damar sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır.

Kullanım Önerisi: Kore Ginseng (Panax Ginseng) kapsüllerinden ek gıda olarak günde 3 defa 1 kapsül alınabilir. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.
Hakkınızı helal edin. ~
Alıntı
#3
Dizide adi sik sik geçiyor.Bilgileri bizlerle paylastigin için tesekkür ederiz Tugba...Smile
Alıntı
#4
Bende çok merak ediyordum ginseng bitkisini,iyiki bizimle paylastin..SmileGerçekten de çok yararliymis...Emegine saglik TugbacimSmile
Alıntı: Senin ne düşündüğün benim için hiçbir zaman önemli olmadı,önemli olan benim ne düşündüğüm ve dilime yansıyanlardı... M'e'L'L...(;
Alıntı
#5
Dizide oldukça fazla duyuyorduk bu bitkiyi.Çok faydaliymis gerçekten Smile dizide az bulundugundan bahsediliyordu hep, suanda da az bulunan bi bitki mi ? Smiletesekkürler
Alıntı
#6
[Resim: 800pxpanaxquinquefoliuscn3.jpg]

Yenen kök kismi

[Resim: 450pxredginsengvy1.jpg]

[Resim: ginsengaq1.jpg]

[Resim: 49085197se0.jpg] [Resim: 23038208vk7.jpg]
[Resim: panaxginsengks9.jpg]
[Resim: ortafotoup6.jpg]
[Resim: ginsengkokno7.jpg]
[Resim: ginseng1vk6.jpg]
[Resim: ginseng1nk2.jpg]
Hakkınızı helal edin. ~
Alıntı
#7
evet dizide sik sik adi geçiyodu..bilgiler için tesekkürler ablacim
Alıntı
#8
bilgilendirdigin için tesekkürler kardesim Ginseng bitkisini su bizim baharatçilarda da bulabilirmiziyiz ki tam bir sifa otu çok güzel emegine saglik.
Alıntı
#9
Ginseng içeren poset çaylar var.ben bazen içiyorum.çok rahatlatici oluyor ve çok rahat uyuyorumSmile

Bu çığlık çığlığa dalgalar ve hüzünlü güzel martılar rüzgara çarpıp çarpıp gelip doluyorlar kalbime!

http://efsaneprens.com/
Efsane Prens WebSitesi
Alıntı
#10
gözlem demiş ki:Ginseng içeren poset çaylar var.ben bazen içiyorum.çok rahatlatici oluyor ve çok rahat uyuyorumSmile

ooo özlemcim ginsengle tanisiyomussun demekBiggrinBiggrin
gerçekten dizide adini çok duyuyoruz...çok yararli bi bitkiymis...
çok sagol tugbacimSmile
[spoiler]
[Resim: hyunjoong6.jpg]
Buzadamın t-shirt'ü yine bi buz adama yakışır...
[/spoiler]
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise