Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forum Rehberi
#9
Konu Nasıl Açılır? Konu Nedir? Hangi Süreçleri Kapsar? [Detaylı Anlatım]

1. Süreç: Doğru Bir Konu Belirlemek

Forum tabanlı sitelerde konu açmak o sitenin temel bilgi paylaşımı olarak adlandırılır. Sosyal ağlarda durum paylaşımı, fotoğraf paylaşımı vb. durum forumlarda konu paylaşımı olarak bulunur. Elinizde bir konu var ise yani sizden sorumlu yetkili veya siz bir kaynak sitedeki içeriği bulmuş iseniz ilk adım olarak bulduğunuz içeriğin forumumuz tabanında daha önce açılıp açılmadığını kontrol etmek olacaktır. Bunu nasıl yaparız derseniz işlem çok basittir.

★★★ Bilgilendirme: Anlatımdaki resimler Spoiler (gizli) alanındadır. Lütfen Click to View kısmına tıklayarak resimleride inceleyiniz. Resimleri orijinal boyutunda görüntülerseniz daha net bir sonuç alırsınız. ★★★

★ Üst menüden Arama kısmına basın.

[spoiler][Resim: qWvGD5.png][/spoiler]


★ Açılan alanda resimde belirttiğim kırmızı yere yani kutuya konumuzdaki bir veya birden fazla kelimeyi yazmamız gerekiyor. Örneğin konumuz International Music Festival 2017 ise başlığımız içerisindeki bir, birden fazla veya başlığın tamamını kutuya yazıyoruz. Yazdıktan sonra sayfada ki mavi renkle belirttiğim Forum Başlıklarında Arama kısmını seçiyoruz ve son olarak mor renkle belirttiğim Arama butonuna tıklayarak işlemi bitiriyoruz. Bu işlem sizi belirttiğiniz başlıklarla ilişkili konulara götürecektir. Sizinle birebir içeriğe ait konu yok ise konunuz açılmaya müsaittir.

[spoiler][Resim: WQD7L8.png][/spoiler]


2. Süreç: Konuyu Hazırlamak

Elimizde bulunan konunun açılabilir bir konu olduğuna karar kıldıktan sonraki adım konuyu açılıma uygun hale getirmektir. Bunu ilk olarak kaynak olarak kullandığımız sitenin (örneğin vikipedi) içerisindeki İngilizce metini Türkçeye çevirmekle başlıyoruz. Çevirimiz tamamlandıktan sonra konumuzun hangi bölümle ilgili olduğuna karar veriyoruz. Örneğin konumuz Festival konusu ise Kore Festivalleri bölümüne açılması gerekmektedir. >> KOREA << yazısına tıkladığınızda sizi forumumuzda bulunan temel Kore bölümlerine götürecektir. Bu sayfa aynı zamanda ana sayfamızda da karşınıza çıkmaktadır. Açılan sayfada birden fazla bölümün olduğunu ve her birinin kendi içinde de ayrılmış olduğunu göreceksiniz. Örneğin Kore Yemekleri bölümü; Kore Çorbaları, Kore Tatlıları gibi alt alanlara ayrılmış durumdadır. Konularımızın önce ana bölümüne karar veririz sonra ise ona uygun alt bölüme konumuzu açarız. Yoksa kişileri yanlış yönlendirmiş oluruz.

Festival konusu olduğunu varsaymıştık o yüzden önce sayfada Kore Festivalleri bölümünü buluyorum.

[spoiler][Resim: LnDDNz.png][/spoiler]


★ Festival bölümünü bulup tıkladıktan sonra alt bölümüne karar verme aşamasına geçiyoruz. Bunu konumuzun başlığından, bulundurduğu içerikten kolayca anlayabiliriz. Başlığım da "2017" bulunduğu için (üstte International Music Festival 2017 demiştik) konumun otomatikmen Kore Festivalleri (2017) bölümüne ait olduğunu görebiliyorum ve o alt bölüme tıklıyorum.


[spoiler][Resim: pWnn1a.png][/spoiler]


★ Alt bölüme girdikten sonra sayfanın sağ üst ve alt köşelerinde YENİ KONU butonlarının olduğunu görebilirsiniz. Herhangi bir tanesine tıklayarak Konu Gönderimi sürecine başlıyoruz.

[spoiler][Resim: kW66qq.png][/spoiler]


★ Açılan sayfada ilk olarak yeşil alandaki kısmı yani Konu Başlığı kısmını doldururuz. Bu kısmı doldurduktan sonra konu açmanın ana işlemine geçeriz. Bu işlem Forum Kodları dediğimiz yardımcı kodlarımızı doğru kullanmamızla ilişkili bir işlemi barındırır. Forum kodları dediğimiz kodlar bize aslında Microsoft Word programında karşılaştığımız o yazı içeriğimizi şekillendirmemize yarayan editörün bir benzerini sunmaktadır. Forum kodlarının bulunduğu editör alanında birden fazla kod olsada belli başlı kodları kullanırız. Resimde de gördüğünüz üzere bazı renklendirmeler yaptım şimdi bu renklendirdiğim kodların bizim yazımıza ne tür etkisi olduğundan bahsedeceğim.

[spoiler][Resim: pWnbYJ.png][/spoiler]


Turkuaz renkle belirttiğim B butonu yazılarımızı koyulaştırmaya yaramaktadır.
Mor renkle belirttiğim buton yazılarımızı ortalamaya yarar. Forumda genel olarak konularımızı ortalanmış halde açarız.
Turuncu renkle belirttiğim kısım yazılarımızın boyutunu belirler. Bunu genelde başlıklarda kullanırız. Örneğin International Music Festival 2017 yazısını konu içeriğimiz de yazarken diğer yazılardan biraz daha büyük olmasını isteriz. Bu nedenle Yazı Boyutu özelliğini kullanırız.
Bordo renkle belirttiğim A butonu ise yazılarımızın rengini belirler.
Pembe renkle belirttiğim buton ise Yönlendirme yapmamıza yarar. Örneğin ben Festival konumu tanıtırken o festivalin yapılacağı yerin adresinide yazmak durumundayım. Adresi yazdığımda örneğin Seoul'de gerçekleşecek bir festival ise kişi konuyu okurken Seoul'un tanıtıldığı konuyada ulaşabilmelidir. Bunun için Seoul yazısını aynı Vikipedi sitesindeki mantıkla tıklanılabilir bir yazı haline getiririz. Örnek: Seoul yazısı şuan tıklanabilir halde. Bu içeriğe birazdan daha net değineceğim.

★ Öncelikle imlecimizi Mesajınız alanında tutuyoruz artık işlemimizi ordan devam ettireceğiz.

[spoiler][Resim: VMDQaP.png][/spoiler]


★ Mesajınız kısmında ilk olarak kodlarla başlayacağız çünkü paylaştığımız konuların estetik bir görünüme sahip olmasını isteriz örneğin dümdüz bir içerik insanları sıkar bunun için renkli, kimi yerde büyük veya küçük içerikler konumuzu daha şık hale getirir. Yukarıda da belirttiğim gibi B butonu yazılarımızı koyulaştırmaya yarıyordu ve ilk başlangıç kodum genellikle B'dir. B butonuna bastığım zaman bana kod verecektir. Kodumuz şu şekilde çıkar:

Kod:
[b]

Biz bu koda başlangıç kodu deriz her kodun bir de bitiş kodu vardır. O da şu şekildedir:

Kod:
[/b]

Bu iki kodun arasındaki tek fark birinin başlangıç birinin bitiş olmasıdır. / işareti bu iki kodu birbirinden farklı kılar. Bu iki kodun arasında yazacağınız her şey koyulaşmış olur. Şimdi resimlerle daha net anlatacağım. Yukarıda da belirttiğim gibi Mesajınız alanında öncelikle başlık atacağımız için ben sırası ile B (koyulaştırma), Ortalama (mor renk ile gösterdiğim), Yazı Boyutu (Orta seçiyoruz) ve son olarak renk seçerek (A simgesi) kodlarımı açıyorum.

[spoiler][Resim: 6XNDjE.png][/spoiler]


Önemli bir detay olduğu için yukarıdaki resimi inceleyerek tekrar anlatacağım. Resimde gördüğünüz gibi önce B butonuna bastım ve Mesajınız kısmında yukarıda belirttiğim kodu çıktı yazıyı ortalamaya bastığında bana align center kodunu verdi yazı boyutuna bastığımda size medium kodunu verdi ve son olarak mor rengi seçtiğimde bana mor rengin internetteki karşılığı olan renk kodunu verdi ve kodlarımı açmış oldum.

Kodları açtıktan sonra imlecimi açılan kodların sonunda tutuyorum ve konu başlığımı atarak konu içeriğimi oluşturmaya başlıyorum.

[spoiler][Resim: XX6lWR.png][/spoiler]


Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi başlığımı açılış kodlarından sonra attım eğer öncesine atsaydım kodların bitişi ile başlangıcının arasında kalmayacağı için hiçbir etkisi olmayacaktı. İmlecimi de resimde gördüğünüz kırmızı yerde tutuyorum aklınızda bulunsun imleci daima içeriğimizin sonunda tutuyoruz ki yeni ekleyeceğimiz içerikler o kısımdan devam etsin. Eğer ben gidip imleci (fareyi) başka yerde tutup bir işlem yaparsam işlemim oraya kayar. İmlecimi orda tuttuktan sonra sayfanın altındaki Mesajı Önizle butonuna basıyorum.

[spoiler][Resim: Q72yAZ.png][/spoiler]


Butona bastıktan sonra konunuzun o an nasıl göründüğüne dair size bir kolaylık sağlayan Önizleme sayfası açılır bu sayfayı o an sadece siz görebilirsiniz. Bu kolaylık sayesinde konunuzu foruma sunmadan önce nasıl göründüğünü öğrenebilirsiniz. Hemen hazırladığım içeriğin nasıl göründüğüne bakıyorum:

[spoiler][Resim: 29aPN2.png][/spoiler]


Gördüğünüz gibi attığım başlık Kalın, Ortalanmış, Orta Boyutta ve Seçtiğim Renkte bir şekilde çıktı. Eğer sizlerinde başlığı bu şekilde çıkmışsa doğru bir şekilde ilerlemişsiniz demektir. Fakat akıllara bir soru gelmesi lazım? Başlangıç kodlarını attım başlığımı attım peki bitiş kodları olmadan bu başlık nasıl bu hale geldi diye düşünebilirsiniz çünkü başlığımızın slash (/) işaretli bitiş kodlarımız ile başlangıç kodlarının arasında olması gerekiyordu. Bunun cevabı ise şu Mesajı Önizle butonuna bastığımızda ve imlecimizi başlığımızın sonunda tuttuğumuzda Önizle butonu otomatikmen bitiş kodlarını başlığımızın sonuna yerleştiriyor hemen bakalım:

[spoiler][Resim: 5Qyqnq.png][/spoiler]


Görüldüğü gibi başlığımızın sonuna slash (/) işaretli bitiş kodları gelmiş bulunmakta. Başlığımız ona şekil vermemizi istediğimiz başlangıç ve bitiş kodlarının arasında kaldığı için istediğimiz sonucu alabildik. Şimdi sizlere bir tüyo vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere hemen hemen bütün konularımız ortalanmış bir halde açıldığı için ve yine genellikle tüm konularımızı koyu içeriklerle hazırladığımız için /align ve /b bitiş kodlarını Mesajınız alanındaki alt bir kısma koyarsanız yeni ekleyeceğiniz yazılarınız otomatikmen koyu ve ortalanmış halde çıkar. Yani demek istediğim şu:


[spoiler][Resim: PrDGd9.png][/spoiler]


Turuncu yerde bulunan kodları aşağı çekiyorum. Ben yeni içeriklerimi o arada kalan büyük boş alana ekleyeceğim için yazılarım otomatikmen koyu olacak. Örneğin: Festival konusuna hoş geldiniz yazıyorum.

[spoiler][Resim: mkoR08.png][/spoiler]


Yukarıda da gördüğünüz gibi yazım otomatikmen ortalandı ve koyu bir şekilde çıktı ekstradan gidip o yazımıda ortalamak ve koyulaştırmak için kod israfı yapmadım. Sadece yazımı başlangıç ile bitiş kodlarının arasında tutmam yeterli oldu işte bu şekilde:

[spoiler][Resim: 1gE755.png][/spoiler]


Konu düzeninin çoğunu oturtmaya başladık yaptığımız işlemler sayesinde konumuza bir başlık verdik, ekstradan mesaj içeriğinde de başlığımızı attık hem büyük, orta, koyu ve renkli olmasını da sağladık. Ayrıca artık ekleyeceğimiz her yazının (kod aralığında kalmak koşulu ile) koyu ve ortalanmış bir şekilde çıkmasını ayarladık. Sadece iki işleminiz kaldı resim eklemek ve yönlendirme yapmak. Resim eklemek için http://hizliresim.com adresine giriyoruz. Kendimize ücretsiz bir üyelik alıyoruz. Dosya Seç kısmından resmimizi seçiyoruz seçtikten sonra sağdaki 3 noktaya basıp Orta boyutunu ayarlıyoruz. Herkese Açık bir paylaşım olduğuna dikkat ettikten sonra YÜKLE'ye basıyoruz.

[spoiler][Resim: 29aovO.png][/spoiler]


Daha sonra açılan sayfada Forumlar alanındaki linki kopyalıyoruz.

[spoiler][Resim: aGYNBR.png][/spoiler]


Kopyaladığımız linki başlığımızın altına bir boşluk bırakarak yapıştırıyoruz.

[spoiler][Resim: PrDaqN.png][/spoiler]


Bu işlemlerden sonra geriye sizin elinizdeki çevirmiş olduğunuz içeriği eklemek kalıyor. Örneğin Festival konumuzu ele aldığımızda başlığını attım, başlık altına resim koydum bundan sonra elimdeki metinde ne geliyorsa örneğin festivalin tarihi, yapılacak yer, kim düzenliyor, festivalin detayı gibi maddelendirmeler yapmam gerekiyor. Tabi ki bu maddelendirmelerin her birini renklendirmem lazım örneğin:

Adres: Seoul demek ile Adres: Seoul demek arasındaki görsel bir iyileştirme var çünkü renklendirme direk gözümüze hitap eden bir faktör.

Konuyu hazırlamak olan ikinci sürecimizdeki son adım ise Yönlendirme yapmak. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir konuyu tanıtırken o konu içerisinde mutlaka forumumuzda bulunan başka bir konuya yönlendirme ekleriz. Bu elinizdeki konunun içerisindeki metine göre değişir. Bazı konularda birden fazla yönlendirme yapabiliyoruz örneğin bir şehiri, dağı, tapınağı, tarihi bir kişiliği vb. hepsinin bir konuda işlendiği içeriklerde olabiliyor. Peki ben hangi konunun forumda var mı yok mu olduğunu nereden bileceğim diye düşünürseniz başta yapmanız gereken şey Korea-Fansta hangi kategorilerin olduğunu incelemek ve Arama kısmından aklınıza takılan kelimeyi aramak. Eğer yönlendirme yapacaksanız yapacağınız işlem 2 basamaktan oluşmaktadır:

İlk olarak Link Ekle butonuna basmanız gerekmektedir.

[spoiler][Resim: zBMpjO.png][/spoiler]


Bastıktan sonra karşınıza bir kutu çıkacaktır kutuya gidilmesini istediğiniz konunun linkini yapıştırmalısınız ve Tamam demelisiniz bundan sonra bir kutu daha çıkar bu kutuya ise gidilmesini istediğiniz konunun hangi isimde görülmesini yazarsınız. Örneğin Seoul yazarsanız konunuzda Seoul diye çıkar Tıklayın yazarsanız Tıklayın şeklinde çıkar konunuzda ismi ne geçiyorsa o şekilde yazmanız gerekmektedir.


Bu işlemlerden sonra aşağıdaki basamakları yaptığınızı kontrol etmeli ve doğru ise KONUYU GÖNDER diyerek konunuzu açmalısınız:

* Konu Başlığı (Kutu İçerisindeki)
* Mesajınız İçerisindeki Konu Başlığı (koyu, ortalanmış, büyük ve renkli)
* Konu Resmi
* Konu Bilgileri (Türkçe)
* English başlığı (İngilizce kısma geçtiğinizi belirtmek için)
* Konu Bilgileri (İngilizce)
* Kaynak Göstermek (Kaynak / Source şeklinde)


Örnek Konu İçin Tıklayın

3. Süreç: Konuyu Foruma Kaydetmek / İndekslemek

Açtığımız konuları INDEX konularına kaydetmemiz veya kaydettirmemiz gerekmektedir. Her bölümde o bölümdeki konuların listesini barındıran INDEX konuları bulunmaktadır. Açtığımız bir konunun INDEX'e eklenmesini istiyorsak FORUM BOARD bölümüne gireriz.

[spoiler][Resim: vpPNrz.png][/spoiler]


Daha sonra bölümdeki Yeni Konu Bildirimi konusuna girerek konunuzun eklenme talebinde bulunmanız gerekmektedir.

[spoiler][Resim: BAzb3p.png][/spoiler]


ÖNEMLİ: Eğer bölümde yetkiniz var ise açtığınız konuyu Link Ekle yöntemini kullanarak INDEX konusuna kendiniz eklemelisiniz.

earendil | Olcay ATEŞ
#4everpcy


Bu Konudaki Mesajlar
Forum Rehberi - tarafından earendil - 27-04-2016, Saat: 22:42
RE: Forum Rehberi - tarafından earendil - 27-04-2016, Saat: 23:00
RE: Forum Rehberi - tarafından earendil - 27-04-2016, Saat: 23:12
RE: Forum Rehberi - tarafından earendil - 27-04-2016, Saat: 23:59
RE: Forum Rehberi - tarafından earendil - 28-04-2016, Saat: 0:23
RE: Forum Rehberi - tarafından earendil - 28-04-2016, Saat: 0:36
RE: Forum Rehberi - tarafından earendil - 28-04-2016, Saat: 15:02
RE: Forum Rehberi - tarafından earendil - 28-04-2016, Saat: 15:17
RE: Forum Rehberi - tarafından earendil - 15-07-2017, Saat: 17:43Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise