Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ekonomide Güney Kore'yi Örnek Alalım
#1
Good 
Ekonomide Güney Kore'yi Örnek Alalım

Türkiye ekonomide son üç yılda iyi bir performans gösterdi ve göstermeye devam ediyor. 2001 krizden sonra IMF´den aldığımız krediler ve IMF´ile devam ettiğimiz ilişkiler bazı kişiler negatif yorumluyor. Ama Güney Kore’ye bakarsak onlar 1997-1999 Asya krizinde IMF´den daha çok kredi almışlar! Simdi Kore'ye bakın, dünyanın 10. büyük ekonomisi ve en büyük dünya kuruluşları var (LG, Hyundai, Samsung). 1980´den önce Güney Kore Türkiye´den daha "fakirdi, bir Afrika ülkesiydi!

Size bir kaç info

"Düşman kardeşinin" tersine, Güney Kore, Uzakdoğu ülkeleri içinde ekonomisi en hızlı gelişen ülkelerden bir tanesi. 2003 yılında kaydedilen yüzde 3.1’lik artışın ardından, uzmanlar 2004 itibariyle en az yüzde 5.5’lik bir ekonomik büyüme artışı bekliyor. Hızlı ekonomik büyümenin bedeli olabilecek enflasyon artışıysa, hizmet ve satış vergilerinde yapılan kesintiyle engellenmiş durumda. Tüketici fiyatlarının sadece yüzde 3.3 artması, "mayanın tuttuğunu" gösteriyor. Uzakdoğu’nun Dört Kaplanı’ndan biri olan Güney Kore’nin kişi başına düsen GSMH oranı, Kuzey Kore’ninkinin tam 18 kati. Bu oranın, AB’nin "zayıf" üyelerinde de aynı olduğunu belirtelim. Bunda, hükümetin iş piyasalarını canlandıracak faaliyetlere hız vermesinin payı büyük. Hükümetle iş çevreleri arasındaki yakın temas ise, 1997-1999 yılları arasında yaşanan krizin aşılmasında iş çevrelerinin oynadığı rolle sağlamlaştı, denilebilir. Hatırlanacağı gibi, kriz Güney Kore gelişim modeline darbe vurmuş, ekonomi 1998’de yüzde 6.6’lik bir gerileme kaydederek, bağımsızlık sonrası en büyük düşüşünü yasamıştı. 1999’daysa, sözünü ettiğimiz iş birliği sayesinde yüzde 10.8’lik bir ilerleme kaydedilerek zarar telafi edil mis, 2000’de bu büyüme trendi devam ederek, yüzde 9.2’ye ulaşmıştı. Hükümetle is çevreleri arasındaki yakın temasın sonucu, ithalatı kısıtlayarak ihracata ağırlık verilmesi, yatırımcılara doğrudan kredi sağlanması ve istihdamın artırılması olarak özetlenebilir.

Yani demek istediğim şu, Türkiye gelecek yıllarda Kore gibi sıkı bir ekonomi politikası sürdürmeli, özelleştirme, liberalleşme, ekonomi reformlar, kayıt dışı ekonomiye karşı işbirliği, kalkınma projeleri...! Türkiye bunları gerçekleştirirse 15-20 yıl sonra bizde "DEVLER LİGİNE" gireriz! Belki o zaman BEKO, VESTEL gibi dev şirketler Samsung, Sony gibi dev şirketlerle aşırı derecede rekabetleşirler!
Alıntı
#2
Hadi ya nerde bizde devler ligi degil bu gidisle amatör kümede mücadele ederiz. Her tarafimiz kusatilmis iken.
Yine de yorumunu paylastigin için tesekkürler.
Alıntı
#3
Evet, ben de katilyorum Koreliler gerçekten çok çaliskan insanlar biz bu gidisle.
İmza boyutları büyük... edited by CarpathiA
Alıntı
#4
Umarim bizde Güney Kore gibi oluruz ama ben pek ümitli degilim. =(
KORE SEVER İNSANLAR KAFESİ JİNMİ'DE KORE FİLM GÜNLERİ BAŞLADI! SEN NEREDESİN ? ~~~

http://www.korea-fans.com/forum/kore-sev...#pid770811

Alıntı
#5
Gençler bu ne yilginlik !

Elbette bizde güçlü olacagiz .Sahip oldugunuz kudret damarinizda ki kandadir ki Kore'li kardeslerimizle ayni kani tasiyoruz.Bizde ki cevher kimsede yok.
Alıntı
#6
Tesekkürler. Smile
Alıntı
#7
Paylasim için tesekkürler...
Alıntı
#8
(17-07-2007, Saat: 16:27)yonha demiş ki: Gençler bu ne yilginlik !

Elbette bizde güçlü olacagiz .Sahip oldugunuz kudret damarinizda ki kandadir ki Kore'li kardeslerimizle ayni kani tasiyoruz.Bizde ki cevher kimsede yok.

Kesinlikle.
Hyun Bin
Alıntı
#9
Türkiye'de bulunan birçok otomobil markasi Kore'ye ait,ancak bizim ülkemize ait tek bir otomobil markamiz yok. cry
[Resim: 3bbc.png]

Alıntı
#10
Onların bizden bizim onlardan öğreneceğimiz çok şey var aslında bunlar iyi haberler...
Kim Hyun Joong 
Lee Min Ho & Le Jun Ki & Jang Geun Suk & Kim Jeong Hoon ve diğerleri

Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise