Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Education News From Korea
Cost of Private Education Hits Record High in 2018

2018'de Özel Eğitim Masrafları Rekor Seviyeye Ulaştı

Güney Kore'de ilkokul, ortaokul ve liselilere giden öğreni başına özel eğitim masrafı geçen yıl en yüksek seviyeye ulaştı.

Eğitim Bakanlığı ve Kore İstatistik'in verilerine göre; özel eğitim ücreti 2018'de, bir önceki yıla oranla 19bin Won artarak ay başına ortalama 291bin Won oldu.

Rakam, altı yıldır durmaksızın artmaktaydı ve verilerin toplanma yılı olan 2007'den beri ulaşılan en yüksek harcamaya ulaştı.

Liseler için aylık özel eğitim masrafları ilkokul ve ortaokullardan öğrenci başına 320bin Won kadar daha fazla.

Eğitim Bakanlığı'ndan bir görevli lise öğrencileri için olan yüksek rakamı, liseli sayısında azalışa ve değişen üniversite kabullerine dayananan kararsızlığa yordu.

Güney Kore'nin özel eğitime harcanan toplam para geçen sene 19.5 milyar Won'a ulaştı. 2017'den 800 milyar Won, ya da %4'ten, daha fazla.

nazozgen


The cost of private education for each student attending elementary, middle and high schools in South Korea hit an all-time high last year.

According to data by the Education Ministry and Statistics Korea, per capita private education costs came to 291-thousand won per month on average in 2018, up 19-thousand won from the previous year.

The figure has climbed for six consecutive years and is the largest amount since 2007 when related data began to be compiled.

Monthly private education costs in high school were higher than in elementary or middle schools at over 320-thousand won per student.

An Education Ministry official attributed the higher figure for high school students to a general decrease in high school population and instability arising from changes to university enrollment.

South Korea's total spending on private education last year reached 19-point-five trillion won, up 800 billion won, or more than four percent, from 2017.

12.03.2019 - KBS World Radio

[Resim: YQ9Aqa.jpg]
Alıntı
S. Korea, FAO to Jointly Launch World Fisheries University

G. Kore ve FAO, Dünya Balıkçılık Üniversitesi'ni Ortak Olarak Açacak

Güney Kore’deki Okyanuslar ve Balıkçılık Bakanlığı ve BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), balıkçılıkla ilgili bilgi ve teknolojiyi gelişmekte olan ülkelerden gelenlere öğretmek için ortak bir üniversite derecesi deneme programı başlatmayı kabul etti.

Okyanuslar ve Balıkçılık Bakanı Moon Seong-hyeok ve FAO Genel Müdürü Jose Graziano da Silva, salı günü “Dünya Balıkçılık Üniversitesi’nin” ortak deneme operasyonu konusunda bir anlaşma imzaladı.

Ortak planlarına göre, az gelişmiş ülkelerden 30 öğrenci yüksek lisans programına katılacak ve üç dönem boyunca balık yetiştiriciliği teknolojileri ve su kaynaklarının yönetimi hakkında bilgi edinecek. Başlama tarihi ve öğrencilerin ve öğretim üyelerinin alma süreçleriyle ilgili bilgiler de dahil olmak üzere diğer detaylar görüşmeler ile teyit edilecektir.

Ortak proje, Güney Kore hükümeti tarafından sunulan eylül ayından şubat ayına kadar pilot eğitim programlarının genişletilmesidir. Gelişmekte olan 24 ülkeden toplam 25 öğrenci özel programlardan yüksek lisans derecesi alırken, 19 öğrenci liderlik eğitimi kursu tamamladı.

Bakanlık ortak programın sonuçlarını değerlendirecek ve 2021'de yapılacak FAO genel toplantısında Dünya Balıkçılık Üniversitesi’nin resmi olarak başlatılmasını önermeyi planlıyor.

-Z£P-


South Korea’s Oceans and Fisheries Ministry and the UN Food and Agriculture Organization(FAO) have agreed to jointly launch a pilot college degree program to teach fisheries-related knowledge and technology to those from developing countries.

Oceans and Fisheries Minister Moon Seong-hyeok and FAO Director General Jose Graziano da Silva signed an agreement in Seoul on Tuesday on the joint pilot operation of “World Fisheries University.”

Under their joint plan, 30 students from underdeveloped countries will enroll in a master program and learn about fish farming technologies and management of aquatic resources for three semesters. The launch date and other details, including regarding processes to recruit students and faculty members, will be confirmed through discussions.

The joint project is an expansion of pilot training programs offered by the South Korean government from last September through February. A total of 25 students from 24 developing countries earned a master degree through the ad-hoc programs while 19 others completed a leadership training course.

The ministry will assess the outcomes of the joint program and plans to propose an official launch of the world fisheries university at the FAO general meeting to be held in 2021.

14.05.2019 – KBS World
[Resim: gr39JO.gif]
Alıntı
Teşekkür ederiz.
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise