Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Economic, Industry and Market News From Korea
Teşekkür ederiz.
Alıntı
Parliament Convenes Plenary Session To Pass Resolutions, Extra Budget

Parlamento Ekstra Bütçe Önergesini Yürürlüğe Sokmak İçin Genel Kurul Toplantısı Yaptı

Rakip partiler ek bir bütçe tasarısı ve Japonya’nın ticari kısıtlamalarını kınayan bir karar almak için cuma günü bir genel kurul toplantısı düzenliyorlar.

Milletvekillerinin saat 3: 30'da toplanması bekleniyor ve önce önerge, sonra da bekleyen faturalar ele alınacak. Fazladan bütçe, saat sekiz civarında tartışılan son gündem maddesi olacak.

Günün erken saatlerinde Ulusal Meclis Bütçe ve Hesaplar Özel Komitesi, hükümet tarafından Nisan ayında talep edilen aslen 6,7 trilyon won’luk ekstra bütçe teklifinin boyutunu 5,83 trilyon won’a düşürmeye karar verdi.

Rakip taraflar ayrıca, komşu ülkeleri Kuzeydoğu Asya 'da güvenliği tehdit eden herhangi bir eylemde bulunmaktan kaçınmaya çağıran resmi bir açıklama yapmayı kabul etti.

Önerge, geçen ayın sonunda Güney Kore’nin hava savunma kimlik bölgesinin Çin ve Rus askeri uçakları ihlalini, bir Güney askeri hava sahasının bir Rus askeri uçağı tarafından ihlalini ve Japonya’nın Dokdo adaları konusundaki toprak iddialarını kınamayı amaçlanıyor.

Genel kurul oturumunda, istihdamda cinsiyet kalitesini artıranlar ve işletmeleri canlandıranlar dahil olmak üzere toplam 141 fatura ele alınacaktır.

-Z£P-


Rival parties are convening a plenary session on Friday to pass a supplementary budget bill and a resolution denouncing Japan’s trade restrictions.

Lawmakers are expected to convene at 3:30 p.m. and first handle the resolution and then other pending bills. The extra budget will be the last agenda item discussed at around eight p.m.

Earlier in the day, the National Assembly’s Special Committee on Budget and Accounts decided to reduce the size of the extra budget proposal to five-point-83 trillion won, down from the six-point-seven trillion won originally requested by the government in April.

The rival parties also agreed to pass a formal statement urging neighboring countries to refrain from engaging in any action that threatens security in Northeast Asia.

The resolution aims to denounce the violation of South Korea’s air defense identification zone by Chinese and Russian military planes late last month, the violation of South Korean airspace by a Russian military aircraft and Japan’s territorial claims over the Dokdo islets.

During the plenary session, a total of 141 bills will be handled, including ones on promoting gender quality in employment and revitalizing businesses.

02.08.2019 – KBS World
[Resim: JVlBQQ.jpg]
[Resim: gr39JO.gif]
Alıntı
Seko: S. Korea's Removal from Japan's Whitelist Will Not Affect Bilateral Ties

Seko: Güney Kore'nin Japonya Beyaz Listesinden Çıkarılması İkili İlişkileri Etkilemeyecek

Japonya’nın Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko, Tokyo’nun Güney Kore’yi tercih edilen ticaret ortaklarının beyaz listesinden çıkarmasının kararının Seoul-Tokyo ilişkilerini etkilemeyeceğini söyledi.

Cuma günü yapılan kabine toplantısından sonra gazetecilere konuşan Seko, 28 Ağustos'ta yürürlüğe girecek olan son kararın Japonya’nın Güney Kore’ye ihracatını daha iyi yönetmek için verildiğini söyledi.

Tokyo’nun ihracat prosedürlerindeki muamelesinin Güney Kore’yi diğer Asya ülkeleriyle orantılı bir düzeye getirdiğini vurguladı.

Seko, Tayvan ve Güneydoğu Asya'daki ülkelerin beyaz listede olmadıklarını ve sıkı ihracat yönetimine tabi olduklarını, ancak yine de Japonya ile güçlü ekonomik ilişkilerin bulunduğunu belirtti.

Bakana göre Tokyo, Güney Kore'yi beyaz listeden çıkarmayla ilgili 40 bin 600 civarında kamuoyu görüşü aldı ve bu görüşlerin yüzde 95'i revizyonu desteklerken, yalnızca yüzde biri karşı çıktı.

Japonya’nın Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga da cuma günü bir basın toplantısı düzenledi ve son hareketin küresel yarı iletken tedarikini etkilemeyeceğini vurguladı.

Ayrıca, dışlanmanın Seoul-Tokyo bağlarını etkilemediğini ve Seoul ve Tokyo'nun bekleyen meseleler üzerine tartışmalara devam etmesinin önemli olduğunu vurguladı.

-Z£P-


Japan’s Minister of Economy, Trade and Industry Hiroshige Seko says Tokyo’s decision to exclude South Korea from its whitelist of preferred trading partners will not affect Seoul-Tokyo relations.

Speaking to reporters after a Cabinet meeting on Friday, Seko said the latest decision, which will go into effect August 28, was made to better manage Japan’s exports to South Korea.

He stressed that Tokyo had simply adjusted its treatment in export procedures for South Korea to a level commensurate with other Asian countries.

Seko pointed to the fact that Taiwan and countries in Southeast Asia are not on the whitelist and are subject to strict export management, yet nonetheless enjoy strong economic relations with Japan.

According to the minister, Tokyo received some 40-thousand-600 public opinions on removing South Korea from the whitelist and 95 percent of those views supported the revision while only one percent opposed it.

Japan’s Chief Cabinet Secretary Yoshihide Suga also held a news conference on Friday and emphasized that the latest move will not affect the global supply of semiconductors.

He also said the exclusion is not aimed at affecting Seoul-Tokyo ties and stressed that it is important for Seoul and Tokyo to continue discussions on pending issues.

02.08.2019 – KBS World
[Resim: qAWnVW.jpg]
[Resim: gr39JO.gif]
Alıntı
KOSDAQ Briefly Halts Program Trading Due to Severe Slide

KOSDAQ, Şiddetli Düşüş Nedeniyle Alım Satım Programını Kısa Süreliğine Durdurdu

Güney Kore'nin ikincil borsasındaki alım satım programı, pazartesi günü KOSDAQ'un yüzde 6'dan fazla bir oranla düşüş göstermesinden ve uluslararası ticaret sorunlarıyla bastırılmasından kısa bir süre sonra askıya alındı.

Kore Borsası, Kosdaq 150 Vadeli İşlem ve Kosdaq 150 Endeksi fiyatlarındaki yüksek dalgalanma nedeniyle hisse alımlarını geçici olarak askıya almak için öğleden sonra 2: 09'da beş dakika süreyle bir "motorsiklet sepeti (sidecar)"nin aktif hale getirildiğini söyledi.

24 Haziran 2016'dan bu yana faaliyete geçen ilk “sepet(sidecar)” oldu.

Çeviri Notu:
Sidecar, uygulamanın bir bütün olarak takibini ve bakımını kolaylaştırmak için hizmet içi iletişim, izleme ve güvenlik gibi bazı özellikleri ana yapıdan uzağa çeken bir uygulama tasarım modelidir. Bir motosiklete bir motosiklet sepeti bağlandığı gibi, bir işlevi genişletmek veya işlev eklemek için ana ebeveyn uygulamasına bir ‘sidecar(sepet)’ vekili tutturulur. Yan vekiller tipik olarak servis ağı kontrol düzleminde (CP), mikro servislerde veya kapsayıcılarda kullanılır. Sidecar, bağlı olduğu iş yükü örneğine gelen ve giden iletişimi yönlendirir.

-Z£P-


Program trading on South Korea's secondary bourse was briefly suspended on Monday after the KOSDAQ slipped by more than six percent, pushed down by international trade woes.

The Korea Exchange said a "sidecar" was activated to for five minutes at 2:09 p.m. to temporarily suspend program trading of shares due to heavy fluctuation in the prices of Kosdaq 150 Futures and Kosdaq 150 Index.  

It was the first sidecar to be activated since June 24, 2016.

05.08.2019 – KBS World
[Resim: AOy5LB.jpg]
[Resim: gr39JO.gif]
Alıntı
South Korean Stocks Tumble on Trade Row Woes

Güney Kore Hisse Senetleri Ticaret Arbedesi Sıkıntısı Üzerine Alt Üst Oldu

Güney Kore hisse senetleri Japonya’nın Seoul ve ABD’ye karşı daha fazla ticari kısıtlama yapmasının ardından ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e yapılan ithalatlarla ilgili daha fazla tarife vaadi açtıktan sonra pazartesi günü değer kaybetti.

Kore Kompozit Hisse Senedi Fiyat Endeksi (KOSPI) pazartesi günü 51,15 puan kaybetti veya yüzde 2,56 düştü. Günü 1946,98'de sonlandırdı.

Haziran 2016'ya kadar olan üç yıl ve bir ay içindeki en düşük kapanış fiyatı.

Teknoloji ağırlıklı KOSDAQ da 569,79 puanla kapatarak 45,91 puan kaybetti veya yüzde 7,46 düştü. Kore'nin ikincil borsası, Mart 2017'den bu yana kapanıştaki 600 işaretinin altına düştü.

Döviz kurunda yerel para birimi dolar karşısında 17,3 won zayıfladı ve oturumu 1215,3 won ile kapattı.

-Z£P-


South Korean stocks tumbled on Monday after Japan announces greater trade restrictions against Seoul and U.S. President Donald Trump promises more tariffs on Chinese imports.

The benchmark Korea Composite Stock Price Index(KOSPI) lost 51-point-15 points, or two-point-56 percent, on Monday. It ended the day at one-thousand-946-point-98.

It's the lowest closing price in three years and one month, dating back to June 2016.

The tech-heavy KOSDAQ also fell, losing 45-point-91 points, or seven-point-46 percent, to close at 569-point-79 points. It's the first time Korea's secondary bourse has dipped below the 600 mark at close since March 2017.

On the foreign exchange, the local currency weakened 17-point-three won against the dollar, ending the session at one-thousand-215-point-three won.

05.08.2019 – KBS World
[Resim: 9YD2WO.jpg]
[Resim: gr39JO.gif]
Alıntı
Won-dollar Rate Reaches Highest Intraday Trading Figure in 3.5 Yrs

Won-Dolar Kuru 3.5 Yıl İçindeki En Yüksek Gün İçi Alım Satım Rakamına Ulaştı

Won-dolar kuru, derinleşen Güney Kore-Japonya kürsüsü ve diğer olumsuz koşullar nedeniyle yaşanan sıkıntılara bağlı olarak pazartesi günü üç yıldan sonra ilk kez dolar başına bin 200 wonu aştı.

Seoul'de döviz piyasasında won-dolar oranı, önceki işlem gününden beş virgül altı won artarak, güne dolar başına 1203,6 won ile başladı.

Fakat oran, Çin yuanının dolar karşısında değer kaybettiği on bir yılın en düşük seviyesine düştükten sonra dolar başına en yüksek bin 210 won seviyesine yükseldi.

Ticarette bir noktada, won-dolar oranı 1 dolara 1218,30 won’a kadar yükseldi ya da önceki alım satım gününden 20 won daha yukarıdaydı.

Neredeyse üç buçuk yıl içinde kaydedilecek en yüksek gün içi alım satım rakamı.

Ancak, bu oran gün içerisindeki sözel müdahaleler sonrası önceki oran olan dolar başına 1210 won’a düşürülmüş ve tekrar dengelenmiştir.

-Z£P-


The won-dollar exchange rate surpassed one-thousand-200 won per dollar for the first time in more than three years on Monday amid woes over the deepening South Korea-Japan row and other unfavorable conditions.

The won-dollar rate on the foreign exchange market in Seoul began the day at one-thousand-203-point-six won per dollar, up five-point-six won from the previous trading day.

But the rate further surged to top one-thousand-210 won per dollar after the Chinese yuan fell to an eleven-year low against the greenback.

At one point in trading, the won-dollar rate jumped to as high as one-thousand-218-point-30 won to the dollar, or up more than 20 won from the previous trading day.

It's the highest intraday trading figure to be posted in nearly three-and-a-half years.

The rate, however, stabilized and slipped back to the early one-thousand-210 won per dollar range later in the day following verbal interventions.

05.08.2019 – KBS World
[Resim: zGJrbj.jpg]
[Resim: gr39JO.gif]
Alıntı
Financial Authorities: S. Korea-Japan Row Could Become Serious If Prolonged

Mali Makamlar: G. Kore-Japonya Kavgası Uzun Sürerse Ciddi Olabilir

Mali makamlar, Güney Kore-Japonya ticaret hattının, kısa vadede finansal piyasayı önemli ölçüde etkilememesi sebebiyle uzun sürerse ciddi bir sorun haline gelebileceğini söylüyor.

Finansal Hizmetler Komisyonu Başkan Yardımcısı Sohn Byung-doo, pazartesi günü Maliye Bakanlığı, Kore Bankası, Finansal Denetleme Servisi, Kore Borsası ve Kore Uluslararası Finans Merkezi'nden yetkililerin katıldığı bir toplantıya başkanlık ettikten sonra değerlendirmeyi verdi.

Sohn, özellikle döviz piyasasının, Güney Kore'nin tercih edilen ticaret ortaklarının "beyaz listesinden" çıkarılması dahil olmak üzere Japonya'nın ticaret kısıtlamalarından kaynaklanan en son kavgasına hassasiyetle tepki verdiği görülüyor.

Japonya'nın hamlelerinin, ABD-Çin ticaret anlaşmazlığı da dahil olmak üzere, bir dizi olumsuz küresel koşulun ortasında gerçekleştiğini belirtti.

Bu gibi koşulların uzun bir süre devam edip etmeyeceğinin görüleceğini, ancak genel iş performansının durgun kalması nedeniyle geri dönüş konusunda karamsarlık olduğunu belirtti.

Sohn ayrıca, Japon bankalarının Güney Kore'den fon çıkarması olasılığını küçümseyerek, Japon bankaları tarafında herhangi bir düzensiz faaliyet olmadığını belirtti.

-Z£P-


Financial authorities say the South Korea-Japan trade row could become a serious problem if it extends for a long period of time, though it may not significantly impact the financial market in the short-term.

Financial Services Commission Vice Chairperson Sohn Byung-doo gave the assessment on Monday after chairing a meeting attended by officials from the Finance Ministry, Bank of Korea, Financial Supervisory Service, the Korea Exchange and the Korea Center for International Finance.  

Sohn said the foreign exchange market, in particular, appears to have reacted sensitively to the latest row resulting from Japan's trade restrictions, including the removal of South Korea from a "whitelist" of preferred trading partners.

He noted that Japan's moves come amid a series of unfavorable global conditions, including the U.S.-China trade dispute.  

He said it remains to be seen if such conditions will continue for an extended period, but expressed pessimism about a turnaround as overall business performance remains sluggish.  

Sohn also downplayed the likelihood of Japanese financial institutions pulling out funds from South Korea, noting no irregular activities on the part of Japanese banks.

05.08.2019 – KBS World
[Resim: an13n2.jpg]
[Resim: gr39JO.gif]
Alıntı
Teşekkür ederiz.
Alıntı
KOSPI Closes Monday Up 0.23%

KOSPI Pazartesiyi %23 Yükselerek Kapadı

Kore Kompozit Hisse Senedi Fiyat Endeksi (KOSPI) pazartesi günü 4.54 (%23) puan kazandı. Günü 1.942,29 puanla tamamladı.

Teknoloji ağırlıklı KOSDAQ da yükseldi, 4.13 (%70) puan artarak 594,17 puanda kapandı.

Döviz kurunda yerel para birimi dolar karşısında kazanılan 5.7 zayıfladı ve günü 1.216,2 Won ile kapadı.

nazozgen


The benchmark Korea Composite Stock Price Index(KOSPI) gained four-point-54 points, or point-23 percent, on Monday. It ended the day at one-thousand-942-point-29.

The tech-heavy KOSDAQ also rose, gaining four-point-13 points, or point-70 percent, to close at 594-point-17 points.

On the foreign exchange, the local currency weakened five-point-seven won against the dollar, ending the session at one-thousand-216-point-two won.

12.08.2019 - KBS World Radio
Alıntı
FM meets S. Korean biz people in Beijing

G. Kore Dışişleri Bakanı Pekin'de İş İnsanları ile Görüştü

Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha (sağdan ikinci) ve 20 Ağustos 2019'da Pekin'in merkezinde bulunan Güney Kore Büyükelçiliğinde düzenlenen öğle yemeği daveti öncesinde iş insanları ile el sıkışıyor.

helvacı


Seoul's Foreign Minister Kang Kyung-wha (2nd from R) shakes hands with business people ahead of a luncheon meeting at the South Korean Embassy in downtown Beijing on Aug. 20, 2019.

20.08.2019 - Yonhap News

[Resim: 2Wnr9.jpg]
[Resim: LE7aRG.gif]
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise