Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Culture & Art News from Korea
Art fair in Busan to bring together 164 art galleries from home and abroad

Busan'daki sanat fuarı, yurtiçi ve yurtdışından 164 sanat galerisini bir araya getiriyor

Organizatörün salı günü yaptığı açıklamaya göre, Güney liman kenti Busan'da düzenlenen uluslararası sanat fuarı Art Busan, önümüzdeki hafta yurtiçinden ve yurtdışından 164 sanat galerisini bir araya getirerek başlayacak.

Bu yıl sekizincincisi yapılacak olan Art Busan 2019, Busan Sanat Gösteri Kurumuna göre 31 Mayıs'ta Bexco Sergi Merkezi'nde açılacak.

Art Show Busan, bu yılki etkinliğin, sekiz yıllık tarihindeki en yüksek profilli yerel ve denizaşırı sanat galerilerini içereceğini söyledi.

Kukje Galerisi, Hyundai Galerisi, PKM Galerisi ve Gana Sanatı gibi yüksek sanat galerileri, üç günlük fuar boyunca sanat eserleri sergileyen 106 yerel sanat satıcısı arasında yer alacak.

Yurtdışından kalan 58 katılımcı galeri Berlin merkezli Peres Project, Societe ve Konig Galerie'yi içeriyor. Peres, sanat gösterisi sırasında geniş çaplı bir performans boyama enstalasyonu kurmayı planlıyor.

Galeri sanatçısı ayrıca ikonik ressam Pablo Picasso'nun torunu Bernard Ruiz-Picasso'nun eşi tarafından yönetilen bir galeri olan Almine Rech'in yanı sıra Tokyo, Nagoya ve Şanghay'da bulunan galerileri de içeriyor.

Sanat gösterisi, organizatöre göre, son beş yılda kurulan galeriler ve genç sanatçıların sanat eserlerini sergilemek için özel bir masa olan bir "S-Standı" açılacağını söyledi.

Art Busan 2019 ayrıca, New York merkezli Shin Gallery ve Daegu merkezli P&C'nin ünlü sanatçılar tarafından sanat performansları sergileyeceği, katılımcı galeriler birliğinin ortak bir enstalasyon projesi olan "Project" i de kapsayacak.

Art Show Busan Başkanı Jung-hee, "Bir sanat fuarı, küresel sanat (pazar) ve bilginin trendlerinin paylaşılabildiği bir iletişim yeridir.Umarım Busan, Hong Kong’un Art Basel’le yaptığı gibi bu sanat fuarı ile de bir sanat ve kültür şehri olarak yükselebilir ”dedi.

handesshi


The annual international art fair in the southern port city of Busan, Art Busan, will kick off next week to bring together 164 art galleries from home and abroad, its organizer said Tuesday.

Art Busan 2019, which marks its eighth edition this year, will set sail on May 31 at the Bexco Exhibition Center, according to the organizer, Artshow Busan Association.

This year's event will feature the highest profile local and overseas art galleries in the show's eight-year history, Artshow Busan said.

Such highbrow art galleries as Kukje Gallery, Gallery Hyundai, PKM Gallery and Gana Art are among the 106 local art dealers that will show artworks during the three-day fair.

The remaining 58 participating galleries from abroad include Peres Project, Societe and Konig Galerie, all based in Berlin. Peres plans to hold a large-scale performance painting installation during the art show.

The gallery lineup also includes Almine Rech, a gallery run by the wife of Bernard Ruiz-Picasso, a grandson of the iconic painter Pablo Picasso, as well as galleries based in Tokyo, Nagoya and Shanghai.

The art show will operate an "S-booth," a special desk to showcase artwork by young artists and galleries that have been established over the past five years, according to the organizer.

Art Busan 2019 will also feature "Project," a joint installation artwork project by the association of participating galleries, for which New York-based Shin Gallery and Daegu-based P&C will stage art-making performances by acclaimed artists.

"An art fair is a place of communication where the trends of the global art (market) and information can be shared," Sohn Young-hee, president of Artshow Busan, said. "I hope Busan could soar as a city of highbrow art and culture through this art fair as Hong Kong has done with its Art Basel."

21.05.2019-YONHAP NEWS

[Resim: JVrdk5.jpg]
Alıntı
16th Korea Week Event Opens in China

Çin'de 16. Kore Haftası Etkinliği Başladı

Güney Kore ve Çin arasındaki dostluk ve iş birliğini kutlayan Kore Haftası adlı bir hafta sürecek olan etkinlik Çin'in Shenyang kentinde başladı.

Güney Kore’nin Shenyang’daki Başkonsolosu Lim Byung-jin perşembe sabahı Shenyang Yeni Dünya Fuarı’nda düzenlenen açılış töreninde konuştu.

Shenyang’ın, Kore ve Çin arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğinde, özellikle planlanmış bir tren hattının, Kuzey Kore üzerinden Seoul’e bağlanması durumunda, merkezi bir şehir olarak çok önemli bir rol oynayacağını söyledi.

Çinli şehrin belediye başkan yardımcısı, Kore Haftası etkinliğinin iki ülkenin iş birlikçi bağlarını kapsamaya başladığını ve kazan-kazan ilişkisi için umutlarını ilettiğini belirtti.

Bu yıl yemek gösterileri, konserler, ticaret konsültasyonları ve daha fazlasını içeren etkinlik, Güney Kore ve Çin arasındaki diplomatik sürtünme sonrasında 2016 ve 2017’de raydan çıkmasına rağmen geçen yıl kaldığı yerden devam etti.

-Z£P-


A weeklong event called Korea Week that celebrates friendship and cooperation between South Korea and China has kicked off in Shenyang, China.

South Korea's Consul General in Shenyang Lim Byung-jin spoke at an opening ceremony held at Shenyang New World EXPO on Thursday morning.

He said that Shenyang will play a pivotal role as a hub city in Korea-China economic and trade cooperation, particularly when an envisioned train line connects it to Seoul through North Korea.

The vice mayor of the Chinese city also remarked that the Korea Week event has come to encapsulate the two countries' cooperative ties and conveyed hopes for a win-win relationship.

The event, which this year features food displays, concerts, trade consultations and more, resumed last year after diplomatic friction between South Korea and China derailed Korea Week in 2016 and 2017.

23.05.2019 – KBS World
[Resim: nbVOMN.jpg]
Alıntı
S. Korea to Open Garden at Horticultural Expo in Beijing

Güney Kore, Pekin'deki Bahçe Bitkileri Fuarında Bahçe Açıyor

Güney Kore, bu hafta devam etmekte olan Uluslararası Bahçe Bitkileri Fuarı'nın bir parçası olarak Çin'de geleneksel bir bahçe açıyor.

Çin’deki Güney Kore Büyükelçiliği cuma günü yaptığı açıklamada, Güney Kore Günü’nün cumartesi günü 2019 Pekin Bahçecilik Fuarı’nda Güney Kore Bahçesinin açılış töreninin yanı sıra kutlanacağını söyledi.

Güney Kore Çin Büyükelçisi Jang Ha-sung ve Suncheon Belediye Başkanı Huh Seok, törenlere Çinli yetkililerle birlikte katılacak. 2013'teki uluslararası bahçe fuarına ev sahipliği yapan Suncheon, hafta sonu etkinliklerine ev sahipliği yapacak.

İki bin metrekarenin üzerinde alana kurulu Güney Kore Bahçesi ziyaretçilerine Güney Kore kültürünü deneyimletmek amacıyla çeşitli programlar sunacak ve 7 Ekim’e kadar açık kalacak.

-Z£P-


South Korea is opening a traditional garden in China this week as part of the ongoing International Horticultural Exposition.

The South Korean Embassy in China said on Friday that the South Korea Day will also be celebrated alongside the opening ceremony for the South Korean Garden at the 2019 Horticultural Expo Beijing on Saturday.

South Korean Ambassador to China Jang Ha-sung and Suncheon Mayor Huh Seok will attend the ceremonies together with Chinese officials. Suncheon, the host of the international garden expo in 2013, will host the weekend events.

Built on more than two-thousand square meters, the South Korean Garden will offer various programs for visitors to experience South Korean culture and remain open until October seventh.

24.05.2019 – KBS World
[Resim: r0Bk8a.jpg]
Alıntı
Exhibition of French masterpieces kicks off in Seoul

Fransız Şaheserler Sergisi Seoul’de Başladı

Fransa'nın Troyes Modern Sanat Müzesi'nden Fauvist ve Kübist başyapıtlardan oluşan bir sergi, üç aylık bir çalışma çarşamba günü Seoul'de başladı.

Sergi, “Devrim - Yeni dönem başlıyor” başlığı altında, 15 Eylül’den Seoul’deki Sejong Merkezinde açılacak. Fransız müzesinin 2.000 sanat eserinden oluşan koleksiyonunda 140 civarında resim, heykel, video klip ve fotoğraf yer alıyor.

Seoul sergisi, özellikle Fauvism'i başka bir ikonik ressam olan Henri Matisse ile birlikte kuran Fransız sanatçı Andre Derain'in alkışlanan resmi "Big Ben" i gösteriyor. 1906 yılında boyanan "Big Ben" in Asya'ya ilk kez gidiyor.

Koleksiyonun Fauvist sütunu, Fransız ressam Maurice de Vlaminck tarafından Fauvism'in önemli bir eseri olan "Les Chataigniers a Chatou" da içeriyor.
Kübist sütunun koleksiyonunda, efsanevi İspanyol Kübalı Pablo Picasso'nun bronz bir heykeli olan "Le fou" ve ayrıca Georges Braque tarafından "Paysage de l'Estaque" bulunmaktadır.

Sergide ayrıca, Kübizmin yükselişini destekleyen Gertrude Stein da dahil olmak üzere efsanevi sanat satıcılarına ve eleştirmenlerine adanmış özel bir alan da yer alıyor.

Seoul etkinliği, iki yıllık bir tadilattan geçtiği sırada düzenlenen Fransız müzesinin iki yurtdışı kredi fuarından birisi.

Fransız adıyla bilinen Musee d'art moderne de Troyes olan müze, yerel sergiye Yonhap Haber Ajansı, Güney Kore'nin anahtar tel hizmeti ve Sejong Center ile birlikte ev sahipliği yapıyor.

Yetişkinler için bilet fiyatı15,000 won (12,60 ABD Doları).

handesshi


An exhibition of Fauvist and Cubist masterpieces from France's Troyes Museum of Modern Art kicked off on Wednesday in Seoul for a three-month run.

Under the title, "Revolution - The new era begins," the exhibition runs through Sept. 15 at Sejong Center in central Seoul. On display are about 140 paintings, sculptures, video clips and photos out of the French museum's collection of some 2,000 art works.

The Seoul exhibition most notably displays "Big Ben," the acclaimed painting by French artist Andre Derain, who co-founded Fauvism with another iconic painter, Henri Matisse. It is the first time for "Big Ben," painted in 1906, to travel to Asia.

The Fauvist pillar of the collection also includes "Les Chataigniers a Chatou," a major work of Fauvism, by French painter Maurice de Vlaminck.

The collection of the Cubist pillar involves "Le fou," a bronze sculpture by the legendary Spanish Cubist Pablo Picasso, as well as "Paysage de l'Estaque" by Georges Braque.

The exhibition also features a special space dedicated to legendary art dealers and critics, including Gertrude Stein, who supported the ascent of Cubism.

The Seoul event is one of the two overseas loan exhibitions the French museum arranged as it undergoes a two-year renovation.

The museum, better known by its French name, the Musee d'art moderne de Troyes, is hosting the local exhibition along with Yonhap News Agency, South Korea's key wire service, and Sejong Center.

Tickets for adult are available for 15,000 won (US$12.60).

12.06.2019-YONHAP NEWS

[Resim: gP4dab.jpg]
Alıntı
11 S. Korean Films Being Screened Across London

11 Güney Kore Filmi Londra'da Gösterime Girdi

Londra Asya Film Festivali, filmlerle ilişkileri için seçilen mekanlarda bu yıl yaklaşık bir düzine Güney Kore filmi gösteriyor.

Güney Kore'den on bir film gösterilmek üzere seçildi ve mart ayından eylül ayına kadar gösterimde olacaklar.

1956'da yayınlanan “Gençlik Hiperboli” de dahil olmak üzere üç eski film, komedyen ve aktör Charlie Chaplin'in yaşadığı Londra Sinema Müzesi'nde gösterildi. Ulusal İngiliz Sanat Galerisi, Joseon döneminden kalma bir köylü ressam hakkındaki 2002 yılı filmi “Boyalı Ateş” i gösterdi.

2013 yılı filmi “Face Reader” önümüzdeki ay Ulusal Portre Galerisi'nde gösterime girecek. Eylül ayında, Bong Joon-ho’nun 2006’daki Han Nehri üzerinde kurgusal bir canavarı anlatan “The Host” filmi Thames Nehri boyunca yapılan dış gösterilerde gösterilecek.

-Z£P-


The London Asian Film Festival is showing nearly a dozen South Korean films this year in venues chosen for their association with the films.

Eleven South Korean films have been selected for viewing and are being shown from March through September.

Three old films, including “Hyperbolae of Youth” produced in 1956, were screened at London's Cinema Museum, where comedian and actor Charlie Chaplin used to live. The National Gallery of British Art showed “Painted Fire,” a 2002 film about a Joseon-era peasant painter.

The 2013 film, “Face Reader,” will be screened at the National Portrait Gallery next month. In September, Bong Joon-ho’s 2006 film, “The Host, which features a fictional monster on the Han River, will be shown at outdoor screenings along the River Thames.

13.06.2019 – KBS World
[Resim: EObJaA.jpg]
Alıntı
Pak Kyongni literature fest to be held in Russia

Pak Kyongni Edebiyat Festivali Rusya'da Yapılacak

Yazarın kültürel vakfının çarşamba günü yaptığı açıklamada, Güney Kore'nin en büyük kadın romancısı Pak Kyongni'yi anan bir edebiyat festivali, bu hafta sonra Rusya'nın Saint Petersburg kentinde gerçekleşeceğini söyledi.

Seoul'deki Toji Kültür Vakfı, "Festival, kampüsteki bir Pak Kyongni bronz heykelinin açılışının yıldönümü vesilesiyle cuma günü Saint Petersburg Devlet Üniversitesi'nin modern heykel parkında düzenlenecek." dedi.

Vakıf, festivalin 2010’dan beri Seoul’ün 132 km doğusunda bulunan Wonju’da düzenlendiği halde, Pak Kyongni Edebiyat Festivali’nin yurtdışında ilk kez düzenlendiğini, sivil diyalog kanalı ile ortaklaşa ortak bir organizasyon düzenledi.

Festival süresince, 2008 yılında ölen Pak tarafından yazılan "Toji (Land)" adlı romanın bazı şiirleri ve bir kısmı anlatılacak ve vakfa göre onun edebi dünyası hakkında bir konferans verilecek.
"Toji", edebiyat dergisi, "Çağdaş Edebiyat" dergisinin Eylül 1969 sayısında seri yayın olarak başladıktan sonra 25 yıldan fazla süren titizlikle doğmuş 20 ciltlik bir şaheserdir.

Tarihsel destan, Kore Yarımadası'nın 36 yıllık Japon sömürge egemenliğinin sona erdiği ve kırsal alandaki varlıklı bir ailenin yükseliş ve çöküşüyle, 19. yüzyıl sonlarından 1945’e kadar Kore halkının çalkantılı tarihini ve zorluklarını betimliyor.

Romanın Rusça çevirisi Ekim 2016'da İngilizce, Almanca, Fransızca, Çince ve Japonca çevirileri takiben yayınlandı.

handesshi


A literature festival honoring the late great South Korean female novelist Pak Kyongni will take place in Saint Petersburg, Russia, later this week, the writer's cultural foundation said Wednesday.

"The festival will be held at the modern sculpture park of Saint Petersburg State University on Friday on the occasion of the anniversary of the unveiling of a Pak Kyongni bronze statue on the campus," the Toji Cultural Foundation in Seoul said.

It's the first time that the Pak Kyongni Literature Festival is to be held abroad, although the annual event has been locally held since 2010 in Wonju, 132 km east of Seoul, the foundation said, adding that it and the Korea-Russia Dialogue, a civilian dialogue channel, have jointly organized the event.

During the festival, some of the poems and part of the novel "Toji (Land)" written by Pak, who died in 2008, will be recited, and a lecture on her literary world will be given, according to the foundation.

"Toji" is a 20-volume masterpiece that was born over 25 years of painstaking work after she began it as a serial publication in the September 1969 issue of the literary magazine "Contemporary Literature."

The historical epic saga depicts the turbulent history and hardships of the Korean people from the late 19th century to 1945, when the 36-year Japanese colonial rule of the Korean Peninsula ended, through the rise and fall of a wealthy family in a rural area over several generations.

The novel's Russian translation was published in October 2016, following translations in English, German, French, Chinese and Japanese.

19.06.2019-YONHAP NEWS

[Resim: P75WD8.jpg]
Alıntı
Teşekkür ederiz.
Alıntı
Award-winning Han Kang wants to write about books in her life

Ödüllü Yazar Han Kang, hayatındaki kitaplar hakkında yazmak istiyor

2016 Man Booker International ödülünü kazanan Han Kang, yerel bir kitap fuarında bir gün onun zor zamanlarında kendisine rehberlik eden kitaplar hakkında bir şeyler yazmak istediğini söyledi.

Yazar çarşamba günkü Güney Seoul'deki beş günlük Seoul Uluslararası Kitap Fuarı'nın ilk gününde yaptığı özel konferansta "Bir gün kitaplar hakkında bir kitap yazabilirim. Bu kitabı birkaç yıl sonra yazmak istiyorum " dedi.
Han, kitapların içeriğinin biçimlendirici ve yararlı kitap anıları hakkında olacağını söyledi.

Kitaplar, herhangi bir yazara özel bir anlam ifade eder, ancak 2016 Man Booker International ödüllü " The Vegeterian" romanının yazarı Han için hayat kurtarıcı olmuştur.

Hang, “Okuyacak durumda olmasam bile, yanımda her zaman en az bir kitap taşıyorum. Kitap taşımak kendisi bana bir rahatlama hissi veriyor ... ve bazen bir kitap açtığımız anların, yeniden okumak ve not almak istediğimiz kısmın altını çizdiğimize dair bir his var, aslında bu bizi kurtaran bir şey (yaşamın angaryasından) " dedi.

"Okuyamadığım zamanlarda, korkunç ve kötü hissediyorum ... ancak yeterince okuduktan sonra yeniden şarj olduğumu hissediyorum ve ufalanmış parçalarım bir araya geliyor" dedi.

Han yazılı kitapların ve edebiyatın geleceği konusunda kesinlikle olumluydu.

YouTube'un ve elektronik kitapların bilgi aktarma aracı olarak artan baskınlığına rağmen, yazılı kitapların ve romanların hayatta kalacağını ve baskınlıklarını geri alacağını belirtti.

“Bazıları artırılmış gerçeklik için yeni bir çağın yaklaştığını söylüyor, ancak artırılmış gerçeklik (teknoloji) bizi içsel akla, hatta başkalarının ruhuna getiremiyor” dedi.

"Bu tür bir artırılmış gerçeklik aslında kitaplarda ve edebi eserlerde bulunur "dedi ve ekledi:" sonunda, basılı kitaplar ve Edebiyat geri gelecektir çünkü edebiyat hayat, ölüm, acı, sevgi ve keder gibi sürekli değişen insan konularıyla uğraşmaktadır'' dedi.

49 yaşındaki yazar, yeni bir üçlemenin üçüncü ve son bölümünü tema olarak karla ilgili yazıyor.
Proje üzerinde büyük bir engelle uğraştığını itiraf etti.

“Bu durum, bu, bugünleri yazmaya zorlandığım için olabilir, ancak bir roman yazmak çok, çok dar bir yoldan geçmek gibidir- iplik gibi dar” dedi.

“Ama çok dar bir yol bulmalısın. Yoldan çok hafif bir şekilde düşersen, (roman) artık doğru olmaz ve sıradan hale gelir. Böylece kendime gerçekten çok dar bir yol olduğunu söyleyerek yazmaya zorluyorum ve henüz bulamadım.” dedi.

Han kısa bir süre önce, David Mitchell ve Margaret Atwood'un da yer aldığı yazarların ardından beşinci yazar olarak Norveç halk sanat projesi "Future Library" ye "Dear Son, My Beloved" adlı yeni bir romana katkıda bulundu.

Han ve diğer 99 tanınmış yazarın romanı derlenecek, gizli tutulacak ve proje için ekili özel bir ormanın ağaçlarından yapılan kağıtlara yüzyıllarca geçecek.

handesshi


Han Kang, the winner of the 2016 Man Booker International prize, said during a local book fair she would someday like to write about the books that guided her through her sometimes difficult life.

"I think I might write a book about books someday. I have this wish to write the book after a few years," the writer said in her special lecture on the first day of the five-day Seoul International Book Fair in southern Seoul on Wednesday.

The book would be about her memories of books that were formative and helpful to her, Han said in the lecture about the future of printed books.

Books hold special meaning to any writer, but for Han, author of the 2016 Man Booker International-winning novel "The Vegetarian," they have been lifesavers.

"Even when I am not in a condition to read, I always carry at least one book. The act itself gives me a sense of relief ... and I sometimes have a feeling that the moments we open a book, underline the part we want to re-read and take notes are in fact something that saves us (from the drudgery of living)," she said.

"In times when I cannot read, I feel unwholesome and evil ... but after reading enough, I feel recharged and the parts of me that have crumbled come back together," she said of her special desire to read.

Han was resolutely positive about the future of printed books and literature.

Despite the growing dominance of YouTube and electronic books as mediums for conveying information, printed books and novels will survive and take back their dominance, she predicted.

"Some say a new era of augmented reality is approaching, but augmented reality (technology) cannot bring us into the inner mind or even into the soul of other people," she said.

"That kind of augmented reality in fact resides in books and literary works," she said, adding, "In the end, printed books and literature will come back because literature is dealing with ever-changing human subjects like life, death, pain, love and grief."

The 49-year-old writer is currently authoring the third and final part of a new trilogy with snow as its theme.

She confessed that she is experiencing a major roadblock over the project.

"It might be because I am struggling to write these days, but writing a novel is like going along a road that is very, very narrow -- narrow like thread," she said.

"But you have to find the very narrow path. If you fall off the path even very slightly, (the novel) is no longer truthful and becomes mundane," she said. "So I am struggling to write, telling myself that there is indeed a very narrow path, and I have yet to find it."

Han recently contributed a new novel, "Dear Son, My Beloved," to the Norwegian public arts project "Future Library" as the fifth writer to do so after authors that include David Mitchell and Margaret Atwood.

The novel by Han and 99 other renowned authors will be compiled, kept in secret and published a century late on paper made from the trees of a special forest cultivated for the project.

20.06.2019-YONHAP NEWS

[Resim: nbAz4N.jpg]

[Resim: Lvpkj0.jpg]
Alıntı
Korean Cultural Festival to Open in France Next Week

Kore Kültür Festivali Fransa'da Gelecek Hafta Başlıyor

Cuma günü Fransa'daki Kore Kültür Merkezi'nin söylediğine göre; geleneksel müzik, sanat ve sokak geçitleri içeren Kore Kültür Festivali, gelecek hafta Kuzey Fransa'da, Rouen'de düzenlenecek.

Bu yıl 6.sı düzenlenecek olan Kore Live pazartesiden cumaya kadar Normandy'nin başkentinde olacak. İki ülke arasındaki kültürel değişime ön ayak eden Kore Kültür Merkezi tarafından düzenlenen festival Fransa'da olacak.

Kültür merkezinin açıklamasına göre; program, Gyeonggi Gayageum Ensemble, Nosang Poong Ryu, Deobuleo Soop, Hyu ve Gyeongnam Kore Geleneksel Müzik Orkestrasının da dahil olduğu Kore geleneksel müzik gruplarının konserlerini içeriyor.

Kore Live Sanat Fuar'ında, Kore ve Fransız artistlerin 360 kadar resmi ve 40 el işi de sergilenecek.

Festival, ziyaretçilere Kore geleneksel resim, kaligrafi ve kıyafetlerini ilk elden görme fırsatı sunacak. Sokak geçidi ise festivalin ilk ve son günü olacak.

Daha çok bilgi için www.korea-live.com adresine bakabilirsiniz.

nazozgen


A Korean cultural festival will be held in Rouen, northern France, next week, featuring traditional music, art and street parades, the Korean Cultural Center in France said Friday.

The 6th annual Korea Live will run from Monday to Friday in the capital city of Normandy. It is organized by the Korean Culture Association in France, which works to promote cultural exchanges between the two countries.

The programs include a series of concerts by Korea's leading traditional music groups, including Gyeonggi Gayageum Ensemble, Nosang Poong Ryu, Deobuleo Soop, Hyu and Gyeongnam Korean Traditional Music Orchestra, the center said.

Some 360 paintings and 40 handicraft works by Korean and French artists will be displayed at the Korea Live Art Fair.

The festival will provide visitors with opportunities for hands-on experiences of Korean traditional painting, calligraphy and clothing. Street parades will be held at the beginning and end of the festival, it said.

More information is available at www.korea-live.com.

05.07.2019 - KBS World Radio

[Resim: M1g48M.jpg]
Alıntı
Korean Confucian Academics Added to UNESCO World Heritage List

Kore Konfüçyüs Akademileri UNESCO Dünya Mirası Listesinde

UNESCO Dünya Mirası listesine dokuz Kore Konfüçyüs Akademisi (seowon) eklendi.

Birleşmiş Milletler Dünya Mirası Komitesi, cumartesi günü Azerbaycan, Bakü’de gerçekleşen toplantıda akademisyenlerin “olağanüstü evrensel değerini” tanıyan bir karara bağladı.

Yeongju'daki Sosu Seowon, Hamyang'daki Namgye Seowon, Gyeongju'daki Oksan Seowon, Andong'daki Dosan ve Byeongsan Seowon, Jangseong'daki Pilam Seowon ve Jeongeup'daki Museong Seowon bu dokuz akademiye dahil olanlar.

Seowon, Joseon Hanedanlığı döneminde kurulan Neo-Konfüçyüs akademisidir. Ünlü Konfüçyüs bilgelerinin anma törenlerine hizmet etmek ve ayrıca Neo-Konfüçyanizm eğitimi alan gençleri eğitmek için kullanılıyorlardı.


UNESCO Dünya Mirası listesine dokuz Kore Konfüzyon Akademisi veya seowon eklendi.

Birleşmiş Milletler Dünya Mirası Komitesi, cumartesi günü Azerbaycan’ın Bakü’deki bir toplantısında akademisyenlerin “olağanüstü evrensel değerini” tanıyan bir karara bağladı.

Dokuzuncu akademide Yeongju'da Sosu Seowon, Hamyang'da Namgye Seowon, Gyeongju'da Oksan Seowon, Andong'da Dosan ve Byeongsan Seowon, Jangseong'da Pilam Seowon ve Jeongeup'ta Museong Seowon yer alıyor.

Seowon, Joseon Hanedanlığı döneminde kurulan Neo-Konfüçyüs akademileridir. Ünlü Konfüçyüs bilgelerinin anma törenlerine hizmet etmek ve ayrıca Neo-Konfüçyanizm eğitimi alan gençleri eğitmek için kullanılıyorlardı.

UNESCO listesine son eklenenler Güney Kore'nin Dünya Mirası alanlarının toplam sayısını 14'e çıkardı.

nazozgen


Nine Korean Confusion academics, or seowon, have been added to UNESCO's World Heritage List.

The UN World Heritage Committee made the decision on Saturday in a meeting in Baku, Azerbaijan, recognizing the "outstanding universal value" of the academics.

The nine academies include Sosu Seowon in Yeongju, Namgye Seowon in Hamyang, Oksan Seowon in Gyeongju, Dosan and Byeongsan Seowon in Andong, Pilam Seowon in Jangseong, and Museong Seowon in Jeongeup.

Seowon are Neo-Confucian academies set up during the Joseon Dynasty. They were used to serve memorial rites for renowned Confucian sages and also to educate young people studying Neo-Confucianism.

The recent addition to the UNESCO list raised the total number of South Korea's World Heritage sites to 14.

07.07.2019 - KBS World Radio

[Resim: p5BjZq.jpg]
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise