Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Childrens Day in South Korea
#1
Children's Day in South Korea
5 Mayıs Kore Çocuk Bayramı
Çocuk Bayramı Kore'de Resmi Tatildir

Yerel dilde Uh-lin-e-na olarak da biline Çocuk Bayramı, Kore'de her yıl 5 Mayıs'da kutlanır. 1922'den beri resmi tatil olarak kabul edilmiştir. Güney Kore bu tarihi çocukların mutluluğu ve çocukların refahını ve korunmasının arttırılmasının anısını her vatandaşa hatırlatmak için ayrıca belirlenmiştir.

Logosu1. Kalp: SaekDong Üyelerinin beynidir.
2. Daire: Çocukların ruhudur.
3. Yeşil TaeGeuk: Hırs, Özgürlük, Barış, Kültür, Hayallar ve Umutlar.
4. Beyaz TaeGeuk: Ağlayan çocukları temsil eder.


Kore Çocuk Bayramı'nın TarihçesiGüney Koreli Çocuk kitapları yazarı Bang Jeong Hwan'ın Çocuk Bayramının ülkede resmi tatil olarak belirlenmesini teşvik ettiği söylenir. 1 Mayıs 1923'de bütün Korelilere seslenerek yazdığı "Yetişkinlere Açık Mektup"la çocuklara saygılı davranmaları özellikle de yetişkinlerin onunla konuşma şekilleri ve onlara bağırmamak ya da onları incitmemek gerektiğini söylemiştir.

Bang Jeong Hwan'ın sözleriyle ifade edecek olursak:

"Çocuklar ulusumuzun geleceğidir. Hadi çocuklara saygı gösterelim. Başkalarından saygı görerek büyüyen çocuklar, aynı şekilde başkalarına saygı gösteren insanlar haline gelirken, eleştirilerle ve başkalarının aşağılanmasıyla büyüyen çocuklar, başkalarına saygı duymayan insanlar haline gelirler."

Uzun yıllar süren Japon İstilası yüzünden Güney Kore İmparatorluğu 1910'da yıkılınca, Çocuk Bayramı kutlamaları, Japon Tango No Sekku ya da tatil boyunca gelenelsel pelerinlerle uçurtma uçurulan Hediye Günü ya da Çocuk Bayramı olanrak bilinen Japon tatili kutlamalarına daha da fazla benzemeye başladı.
1922'den sonra Çocuk Bayramı 1 Mayıs'da kutlanıyordu fakat 1946'da 5 Mayıs'a taşındı. 1975'de ise resmi tatil statüsünü aldı.


Güney Kore Çocuk Bayramı: Gelenek, Görenekler ve Etkinlikler

Tatilde iş olmadığı için, anne-babalar çocuklarının isteklerini yerine getimek için onları sinemaya, lunaparka, hayvanat bahçesine ya da çocuklara özel yerlere götürürler. Tatil boyunca hediye vermek de yaygın bir şeydir; her yıl çocuklar beklediği bir şeyler mutlaka vardır.


Çeviri: puduhepa1307


English


Children’s Day is a public holiday in South Korea

Children’s Day, also known locally as Uh-lin-e-na, is celebrated in South Korea on the 5th of May every year. It is a public holiday observed since 1922. South Korea sets aside this date to celebrate children’s happiness and to remind each citizen that the day should be commemorated to promote children’s general welfare and protection.


The logo


1. The Heart: is the Mind of the members of SaekDong
2. Circle: the Children's Soul
3. Green TaeGeuk: Ambition, Freedom, Peace, Culture, Dream or Hope
4. White TaeGeuk: Describing children who are crying out


History of South Korea Children’s’ DaySouth Korean children’s book writer, Bang Jeong-hwan, was said to have sparked the institution of Children’s Day as a public holiday in the country. An Open Letter to Adults, a letter he wrote on May 1, 1923 calls all South Koreans to treat children with respect especially in the manner on how adults speak to them and make sure that they neither shout nor mistreat them.

In the words of Bang Jeong-hwan, he said (as translated from Hangeul):

“Children are the future of our nation. Let’s show respect for children. Children who grow up with ridicule and contempt from others will become people who disrespect others, while children who grow up with respect from others will become people who respect others in turn.”

Due to many years of Japanese occupation after the fall of South Korean Empire in 1910, the celebration of Children’s Day has become quite similar to how Japanese celebrate the holiday, as in the case of Japan’s Tango No Sekku or the present’ day Children’s Day with traditional cape kites also flown during the holiday.

From 1922, Children’s Day is celebrated on May 1 but it moved to May 5 on 1946. It gained its public holiday status on 1975.


South Korea Children’s Day: Traditions, Customs and Activities

Since the holiday is a work-free day, parents take their children to the movies, amusement parks, zoos, or other child-friendly places to satisfy the wishes of their children. Gift-giving is also a common practice during the holidays; something that children always look forward to every year.


Kaynak/Source 1
Kaynak/Source 2


Alıntı
#2
Teşekkürler.^^
Çokta tatlılar. Biggrin

always your MINE.

Alıntı
#3
Teşekkürler. ^^
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Alıntı
#4
Ne kadar da güzel görüntüler oluşmuş. Çok teşekkürler. Smile
Alıntı
#5
Bilgilendirme için teşekkürler. Smile
Alıntı
#6
teşekkürler Smile

Alıntı
#7
Children’s Day in South Korea
5 Mayıs Kore Çocuk Bayramı
Translate: puduhepa1307

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
#4everpcy
• Bir kez kaçar uçurtması,
sonra gökyüzüne küser insan.
Alıntı
#8
Çok tatlılar gerçekten... Smile Beyazın, ağlayan çocukları temsil etmesi ilginçmiş ama... Teşekkürler. ( :
Alıntı
#9
Teşekkür ederiz. Smile
Alıntı
#10
Teşekkür ederiz.
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise