Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bakjeopmu / 박접무 (Dance of Butterflies)
#1

Bakjeopmu / 박접무 (Dance of Butterflies)“Kanat çırpan kelebeklerin dansı” anlamına gelen Bakjeopmu, Kral Sunjo Hükümranlığı’nın 28. yılında Veliaht Prens Hyomyeong tarafından oluşturulmuştur. Temasında çiçekleriyle Chunaengjeon, Gainjeonmokdan ve Yeonhwadae danlarına benzeyen lirik bir dans türüdür. Dans, kameri yıla göre ilkbahar başlangıcının ikinci ayına denk gelen “Kelebek Oyunu” ayininin yazılı metnine dayanır. Dans, parlak kıyafetleriyle ve dansçıların, kıyafetlerin uzun kollarını kullanarak havada figürler çizmeleri ile tanınmıştır.

Dansçılar, kuş tüylerine benzer süslü taçlar takarlar. Kıyafetlerde, geniş çatalkuyruklu birkaç basma kelebek motifi vardır. Kıyafetin uzun kollarına Hansam denir. Kıyafetteki kelebek motifine uygun olarak dansçı, bir kelebeğin hareketlerini sergiler.

Çoğu danstaki sade üst bölüme, düğmelere, kuşaklarındaki renk zıtlığına ve süslere, süslü taçlara önem veren kıyafetlerin aksine Bakjeopmu kıyafetlerinde, mecazi anlamda, dansçının başına üşüşen kelebekleri simgeleyen iri benekli kelebek motifleri kullanılır. Dans aslında genç erkekler tarafından oynanırdı; ancak sonraları gisaengs’lerce oynanmıştır.

Müzik başlarken altı dansçı öne çıkar ve dansı başlatır, Çince yazılmış changsa’yı söyler. Bu altı dansçı 3’erli gruplara ayrılır: önde, ortada, kenarlarda. Orta grup simetrik kelebek kanatlarını canlandırır. Orta grubun dans hareketleri keskindir ve dansçıların ön hatta teker teker yer alıp dans ettiği çoğu Jeongjae’ye göre sıradışı kabul edilir.  

Çeviri: Maria

EnglishKonunun açılmasında emeği geçen sunshine'ye teşekkür ederim. Smile Fotoğraflar sunshine'ye aittir.

Kaynak / Source


Alıntı
#2
Teşekkür ederiz.
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise