Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
A Research for Korean Culture Fans
#1
A Research for Korean Culture Fans
Kore Kültürü Hayranlarına Yönelik Araştırma

Merhabalar,

Ben Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü Araştırma görevlisi Mehmet Erguvan. Ders kapsamında yaptığım bir araştırma gereği aşağıdaki soruları Kore kültürüyle ilgilenenlere gönderiyorum. Çalışmada kimliğiniz gizli tutulacaktır. İsim-soyisim yazma zorunluluğu yoktur. Soruları tamamladıktan sonra m.erguvann@gmail.com adresine ya da sosyal medya hesaplarım (facebook- kullanıcı adı: merguvan1- , instagram vb.) üzerinden gönderebilirsiniz.

Soruları kolaylık olması açısından aşağıya da kopyaladım. İsteyenler bana ulaşırsa "mail" yoluyla da atabilirim.
Soruları Kore kültürüyle ilgilenen tanıdıklarınıza da yönlendirirseniz çok sevinirim.

Herhangi bir sorunuz ya da eklemek istediğiniz bir nokta olursa bana ulaşabileceğiniz telefon numarası: 0(506) 8238440, e-mail adresi: m.erguvann@gmail.com

Araştırma Görevlisi Doktora Öğrencisi
Mehmet ERGUVAN


1) Yaşınız, cinsiyetiniz ve eğitim bilgileriniz.
2) Kore kültürüyle ilk kez ne zaman karşılaştınız?
3) İlk karşılaştığınız kültürel ürün (dizi, film, kitap, moda vs.) hangisiydi?
4) Bugüne kadar ortalama kaç Kore dizisi/filmi izlediniz ya da kitaplarından kaç tane okudunuz? Hatırlıyorsanız dizinin/filmin/kitabın vs. adını da yazınız.
5) Bu kültürel ürünle ilk karşılaşmanız hangi yol(lar)la (TV, internet, arkadaş, aile) oldu?
6) Size Kore kültürünü sevdiren nedir? Neden bu kültüre ait ürünleri izliyor, okuyor ya da kullanıyorsunuz?
7) Kore dizi/film/kitaplarındaki kültürel unsurlar (gelenekler, değer yargıları vs.) size yakın geliyor mu? Bu unsurları anlamak sizi zorluyor mu? Zorluyorsa, bu durumda neler yapıyorsunuz?
8) Dizi/film/kitap dışında Kore kültürüyle ilgili takip ettiğiniz ya da bildiğiniz neler var? Örneğin, şarkıları ya da Kore modası hakkında bir bilginiz var mı?
9) Uzak Doğu’nun diğer ülkelerinin kültürünü takip ediyor musunuz? O kültürlere ait bir ürünü (dizi/film vs.) izleyip okudunuz mu?
10) Kore’ye ait kültürel ürünleri takip edenlerin bu ürünleri kendi aralarında tartıştığı platform(lar) var mı? Bu ürünler hangi platformlarda tartışılıyor? Forumlar, facebook “fan” sayfaları vs.
11) Siz de Kore kültürüyle ilgili bir forum ya da başka bir platforma üye misiniz? Üye iseniz, kaç yıldır üyeliğiniz sürüyor?
12) Böyle bir forum ya da web sayfasına üye olma sebebiniz neydi?
13) Çeşitli ortamlarda Kore kültürüyle ilgili sizinle aynı beğenileri olan kişilerle görüşmek sizde nasıl bir his uyandırıyor? Size ne(ler) kazandırıyor?
14) Kore’ye ait kültürel ürünleri takip eden, tüketen, eleştiren ayrı bir kitle (“fan” topluluğu) oluşturduğunuzu düşünüyor musunuz? Yanıtınız evet ise, bu topluluğu nasıl tanımlarsınız? Bu toplulukta bulunmanın sizin için anlamı nedir?
15) Kore’ye ait kültürel ürünleri takip etmeniz etrafınızda nasıl karşılanıyor? Eğer Kore’ye ait kültürel ürünleri takip edenler ayrı bir “fan topluluğu” ise, bu topluluk dışarıdan nasıl tepki topluyor?
16) Bu topluluğa girmenin şart/ları var mı? Varsa nedir? Herkes Kore fan grubuna dahil olabilir mi? Kore dizi/film fan’ları arasında öne çıkan kişi ya da kişiler oluyor mu?
17) Kore kültürünü sevenlerin sayısının artması “Kore kültürü sevenler” için ne gibi bir önem taşıyor?
18) Kore kültürünü sevenler çeşitli platformlarda neleri tartışıyor, nelerden bahsediyor?
19) Forumlarda iletişim kurduğunuz “Kore kültürü fan’larıyla” internet dışında başka nerelerde iletişim kuruyorsunuz?
20) Kore kültürüne ait dizileri, filmleri, kitapları vs. hangi dilden takip ediyorsunuz?
21) Türkçe çevirileri sayesinde takip ediyorsanız, bu çevirileri yeterli (iyi) buluyor musunuz? Bulmuyorsanız sebebini açıklayınız. “Kötü” bulduğunuz çevirileri herhangi birine bildiriyor musunuz?
22) Kore kültürüne ait ürünlerin Türkiye’de tüketilmesi sürecine ne gibi bir katkıda bulunuyorsunuz? (Altyazı hazırlamak, ürünleri sosyal medyada paylaşıp reklamını yapmak gibi)
23) Bu süreçte yer alan çevirmenleri başarılı buluyor musunuz?
24) Korece biliyor musunuz? Bilmiyorsanız, Kore kültürüne merakınız sizi Korece öğrenmeye itti mi?
25) Genel olarak hangi tür kitaplar okursunuz? (Polisiye, aşk romanı, korku romanı vs.)
26) Kore edebiyatına ait bir kitap okudunuz mu? Okuduysanız hangi yazar ve kitaplarını okudunuz? (Örneğin; Chong Chun Lee, Kahin ve İo Adası; Shin Kyung Sook, Lütfen Anneme İyi Bak; Kang Yi-eul, Gizli Bahçe).
27) Okuduğunuz kitapları beğendiniz mi? En çok ne hoşunuza gitti? Beğenmediğiniz/hoşlanmadığınız herhangi bir şey oldu mu?
28) Sizi bu kitap ya da kitapları okumaya iten neydi?
29) Okuduğunuz kitaplar çeviri miydi?
30) Kore’den gelip Türk edebiyatında okurlarla buluşan Gizli Bahçe adlı roman Korece bir diziden uyarlandı. Bu uyarlama ve Türkçe çevirisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Diziden kitaba uyarlamaların devamının gelmesini ister misiniz?
31) Kore edebiyatından okuduğunuz kitapları nasıl keşfettiniz? (Kitabevinde gördüm, arkadaşım tavsiye etti, üyesi olduğum “forum”da denk geldim vs.)
32) Bu kitapların çevirisini beğendiniz mi? Çevirmenlerini tanıyor musunuz? Kitabı satın alırken ya da okurken kapak tasarımına, (varsa) çevirmenin notlarına, çevirmenin kullandığı dile vs. dikkat eder misiniz?
33) Okuduğunuz kitaplarla ilgili yorumlarınızı sosyal medyada ya da başka herhangi bir yerde paylaşıyor musunuz?


Eklenti Dosyaları
.pdf   Kore kültürü hayranlarına yönelik araştırma.pdf (Boyut: 409.77 KB / İndirilme: 66)
Alıntı
#2
İlgilerinizi bekliyoruz. Teşekkür ederiz.

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansEvents/?fref=ts

>>> https://www.facebook.com/groups/KoreaFan...p/?fref=ts
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise