Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
A Modern Take On The Classic Hanok
#1
A Modern Take On The Classic Hanok

Klasik Hanok’a Modern Bir Dokunuş

[Resim: 9N9zPr.jpg]
2018 Seoul Hanok Fuarı 31 Mayıs-3 Haziran arasında Seoul Ticaret Fuarı ve Kongresinde gerçekleştirildi. Yukarıdaki resim ise geçen yıl Şubat ayında düzenlenen 2017 Seoul Hanok Fuarından.

Seoul Ticaret Fuarı ve Kongresinde gerçekleşen 2018 Seoul Hanok Fuarında geleneksel değerleri canlı tutarken modern teknolojinin unsurlarını da dahil ederek ileride hanokların (geleneksel Kore evi) değişebileceği bizlere çeşitli yollarla gösteriliyor.

Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Komitesinin organize ettiği fuara, kentsel çevrede artan toz kirliliği gibi çevresel sorunları çözme hususunda hanok’un hem estetik hem de mimari değerlerini nasıl kullandıklarını sunumlarında anlatan yaklaşık 300 farklı katılımcının sergisi dahil edildi.

Fuar dört ana bölüme ayrıldı: inşaat, iç tasarım, ürün ve model tasarımı ve fotoğrafçılık. Tasarım ve inşaat sürecinden eşya ve iç tasarıma kadar fuar 21 yüzyılda geleneksel bir ev inşa etmek ile ilgili daha çok şey öğrenme fırsatı sunuyor.

Tertip heyeti basın açıklamasında: “Çevresel sorunlara artan ilgiyle birlikte hanok, emlak işinde alternatif bir seçenek olarak ortaya çıkmıştır. Fuar ve seminer hanok’un gelecekteki ilerlemesini daha net gösteren bir etkinlik oldu” ifadelerinde bulundu.

Fuarda geçtiğimiz yıl beşincisi düzenlenen Modern Hanok Yarışmasını kazananların çalışmaları sergilendi ve hanok yapımı ve inşaatiyle alakalı bir seminer de düzenlendi. Joh Sung-yong ve Choi Wook’un da aralarında bulunduğu 4 ünlü mimarın iyi mimarinin ne olduğu hakkında ayrı ayrı bir buçuk saat boyunca konuşma yaptığı Kore Mimarlık Forumu ise 2 Haziran’da gerçekleştirildi.

2018 Kore Bojagi Forumu da hanok fuarıyla beraber aynı yerde düzenlenerek bojagi’nin (geleneksel kıyafet) güzel renklerini ve dokusunu görme fırsatı sundu.


Kaynak


[Resim: Jqv9gB.gif]
Alıntı
#2
A Modern Take On The Classic Hanok

[Resim: 9N9zPr.jpg]
The 2018 Seoul Hanok Expo will open Thursday and run through Sunday at Seoul Trade Exhibition and Convention in southern Seoul. Above is a picture from the 2017 Seoul Hanok Expo held in February of last year.

Open Thursday through Sunday, the 2018 Seoul Hanok Expo will take place at the Seoul Trade Exhibition and Convention (Setec) in southern Seoul, exhibiting various ways in which the hanok, or traditional Korean house, can evolve in the future by adding elements of modern technology while keeping its traditional values alive.

Organized by the Land, Infrastructure and Transport Committee, the expo will feature exhibits from some 300 different participants who will each present their take on how to use both the aesthetic and architectural values of hanok in solving environmental issues, such as the rising level of fine dust pollution in urban areas.

The expo will be divided into four main sections: construction, interior design, product and pattern design, and photography. From the design and building process to the furniture and interior design, the expo is a chance to learn more about building a traditional house in the 21st century.

“With rising concern for environmental issues, hanok has risen as an alternative option in residential environments,” said the organizing committee in a press release. “The exhibition and seminar is an event which looks deeper into the future development of hanok.”

The expo will include works by the winners of the fifth Modern Hanok Competition, held late last year, and, also, a seminar on building and maintaining a hanok on Sunday. The Korea Architecture Forum will be held on Saturday from 11 a.m. to 6 p.m., featuring four prominent architects who will each talk for an hour and a half on what good architecture is, including architects Joh Sung-yong and Choi Wook.

The 2018 Korea Bojagi Forum will also be held within the same venue in tandem with the hanok expo, providing an opportunity to see the beautiful colors and textures of bojagi (traditional wrapping cloth).


Source


[Resim: Jqv9gB.gif]
Alıntı
#3
Teşekkür ederiz. Smile
Alıntı
#4
Teşekkürler. Smile
☆♡ Duygu ♡☆
Alıntı
#5
Hanokları çok seviyorum. Kalp
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Alıntı
#6
A Modern Take On The Classic Hanok
Translated by Yasemen PESKIRSOY

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise